Депутата Камінь-Каширської міськради, колишнього очільника ДП «СЛАП «Камінь-Каширськагроліс», а нині директора Південного лісового офісу Олександра Грицая судитимуть за можливе відмивання грошей і привласнення майна на майже 15 мільйонів гривень. Кримінальну справу з обвинувальним актом скерували до суду. Призначено підготовче засідання.
Про це йдеться в ухвалі Камінь-Каширського районного суду від 29 січня 2024 року.
Справа стосується зловживань у ДП «Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство «Камінь-Каширськагроліс», у якому Грицай був директором. Разом з ним судитимуть головного бухгалтера цього підприємства та ще чотирьох підприємців. За повідомленням силовиків, участь в оборудках брав ще один учасник, однак слідство щодо нього триває.
«За даними слідства, упродовж 2019-2021 років посадовець за попередньою змовою з головним бухгалтером підприємства, залучивши п’ять суб’єктів господарювання, розтратив державне майно на загальну суму понад 14,7 мільйона гривень, безпідставно переказуючи гроші з банківського рахунку підприємства за нібито надані послуги з ремонту транспортних засобів, автоперевезення, ремонт приміщень, вивіз сміття, навантаження лісопродукції, постачання товарно-матеріальних цінностей, які фактично не надавалися.
При цьому фігуранти провадження складали, видавали та використовували завідомо підроблені офіційні документи про надання таких послуг. Кошти, виведені із підприємства, переводили у готівку та розподіляли між собою», – повідомила Волинська обласна прокуратура.
Більш того, за даними правоохоронців, Грицай разом з головним бухгалтером ухилилися від сплати податків на майже 5,7 млн гривень.
З судових ухвал відомо, що розслідувати вказані зловживання правоохоронці почали у липні 2022 року за заявою ДП «Камінь-Каширське ЛГ». У 2021 році за наказом Державного агентства лісових ресурсів України до цього підприємства юридично приєднали СЛАП «Камінь-Каширськагроліс».
Влітку ж 2022 року Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства вирішило провести перевірку діяльності підприємства. За результатами цієї перевірки ДП «Камінь-Каширське ЛГ» змушене було звернутися до правоохоронців.
«Під час вивчення аудиторського звіту підприємству стало відомо, що службовими особами ДП СЛАП «Камінь-Каширськагроліс» вчинені дії, які ймовірно можуть містити ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ст.191, 364 КК України, у зв`язку з чим в липні 2022 року підприємство звернулось до Територіального управління ДБР, розташованого у м. Львові, із заявою про вчинення злочину», – вказували у судах представники ДП «Камінь-Каширське ЛГ».
Під час слідства правоохоронці ініціювали ревізію діяльності лісгоспу аудиторською службою, яка у підсумку виявила мільйонні порушення на ДП СЛАП «Камінь-Каширськагроліс».
Йшлося, зокрема, про переказ коштів з рахунків підприємства за послуги, надання яких не змогли підтвердити ані в лісгоспі, ані їх виконавці.
29 травня 2023 року Олександру Грицаю оголосили підозру щодо розтрати майна шляхом зловживання службовим становищем, вчиненого в особливо великих розмірах (ч.5 ст.191 КК України). На той час він вже очолював Південний лісовий офіс, в підпорядкуванні якого знаходяться ліси Миколаївщини, Одещини та Херсонщини.
Після оголошення підозри лісівника намагалися відсторонити від посади та відправити під варту. Однак Луцький міськрайонний суд ухвалою від 1 червня 2023 року обрав посадовцю інший запобіжний захід – домашній арешт. Зокрема, йому заборонили залишати житло з 22.00 до 6.00 ранку. У липні цей запобіжний захід змінили на особисте зобов’язання.
Клопотання слідчих про відсторонення Олександра Грицая від посади директора Південного лісового офісу суд відхилив.
«Згідно наказу т.в.о. генерального директора ДСГП «Ліси України» №6-к від 30.11.2022 Олександра Грицая з 01.12.2022 призначено на посаду директора Південного лісового офісу державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України».
Звертає слідчий суддя увагу на те, що Олександрові Грицаю інкримінується вчинення кримінального правопорушення в той період, коли він обіймав посаду директора державного підприємства «Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство «Камінь-Каширськагроліс» Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства, події які інкримінуються, мали місце в період 2019-2021 років, тобто на день розгляду клопотання на вказаному підприємстві підозрюваний не обіймає жодної посади», – йдеться в ухвалі суду.
Нині посадовця обвинувачують за низкою статей кримінального кодексу, серед яких заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем (ч. 5 ст. 191 КК) та відмивання коштів (ч. 2 ст. 209 КК). Разом з ними судитимуть колишнього головного бухгалтера ДП СЛАП «Камінь-Каширськагроліс» Сергія Пащука та чотирьох підприємців, на рахунки яких у 2019-2021 роках здійснював перекази коштів лісгосп.
Камінь-Каширський районний суд призначив підготовче засідання у справі на 5 березня 2024 року.
Водночас Державне бюро розслідувань додатково повідомило, що для відшкодування завданих збитків на майно всіх фігурантів справи наклали арешт. Йдеться про земельні ділянки, житлові будинки, магазини, автомобілі, спецтехніку.
Олександр Грицай починав працювати на Волині майстром лісу, він також був помічником лісничого, головним лісничим та директором. Державне підприємство «Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство «Камінь-Каширськагроліс» посадовець очолював з листопада 2016 року і майже до кінця 2021 року. У січні 2022 року Грицая призначили керівником Миколаївського обласного управління лісового та мисливського господарства, а наприкінці року він очолив Південний лісовий офіс. Також посадовець лишається чинним депутатом Камінь-Каширської міської ради.
У декларації за 2022 рік він вказав володіння житловим будинком на 119 кв.м. у смт Цумань та розташованими там двома земельними ділянками. Крім того, володів будинком на 70 кв.м. та двома земельними ділянки у селі Залісся Камінь-Каширського району.
Його дружина Тетяна Грицай мала у власності низку транспортних засобів, зокрема, легковики Volkswagen Jetta та Infiniti QX70 2014 року випуску. Власницею останньої автівки, вартістю 800 тисяч гривень, вона стала наприкінці 2022 року. Окрім автівок дружина мала чотири вантажівки та п’ять напівпричепів.
Сукупний заробіток подружжя за 2022 рік становив майже 463 тисячі гривень: він складався з отриманої зарплати та соціальних виплат. Зокрема Тетяна Грицай декларувала отримання зарплати від Цуманської селищної ради, а Олександр Грицай – від Миколаївського обласного управління лісового та мисливського господарства та ДП «Ліси України».
Варто додати, Олександр Грицай прийшов на посаду керівника ДП СЛАП «Камінь-Каширськагроліс» в той час, як очолювати Волинське обласне управління лісового і мисливського господарства став нинішній очільник Поліського лісового офісу Олександр Кватирко. Нещодавно ДП «Ліси України» відмовилось відповідати на запит Центру журналістських розслідувань «Сила правди» про штатний розпис і зарплати співробітників Поліського лісового офісу, апелювавши до того, що ця інформація не має суспільного інтересу. Нині журналісти відстоюють у суді право знати, скільки заробляють співробітники лісової галузі.
Раніше «Сила правди» аналізувала фінансові звіти волинських лісогосподарських підприємств та їхні прибутки у 2012-2019 роках. Також ми розповідали про незаконне вирубування лісів на Волині.