Погані дороги – вічна проблема. При цьому знайти кошти на фінансування їх ремонту – ще пів біди. Обрати виконавця робіт – ось справжнє випробування для замовників. Особливо в той час, коли на Волині існують свої акули бізнесу, як ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс», які не збираються поступатися місцем іншим.
Цього року стартувала реалізація проекту «Дороги, що з’єднують польські та українські кордони», партнерами якої є гміна Біляни з польської сторони та Маневицька районна державна адміністрація з української. Проект передбачає спільне фінансування ремонту доріг за рахунок коштів ЄС та місцевих бюджетів.
Відтак, Маневицька РДА влітку розпочала масштабну закупівлю зі здійснення капітального ремонту автомобільної дороги за напрямком Собіщиці – Вовчицьк – Розничі. Усі кроки замовника і учасників радше нагадували гарно розіграну виставу, аніж відкриті торги. Але давайте про все по порядку.
За першим разом у червні закупівля не відбулась. Так, на тендер подалось дві компанії: ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс» і ПрАТ «Ковельське ШБУ-63». Схоже, що учасники тільки створювали видимість змагальності, адже під час аукціону ніхто «не впав» ані на копійку.
При цьому обох учасників відхилили: у «Луцькавтодор-сервіс» був відсутній гарантійний лист, а «Ковельське ШБУ-63» не надало гарантійного листа, копії ліцензії та банківської гарантії у розмірі 300 000 грн.! (Запам’ятаймо цей момент)
Замовник всупереч вимозі закону про покроковий розгляд тендерних пропозицій відхилив обох учасників «одним махом» 13.06.2019 р. о 15:23 та 15:32, і вже о 17:25 того ж дня оголосив новий тендер.
Чому такий поспіх? Усе дуже просто. Звісно, можна було б відразу визнати переможцем закупівлі ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс» і сподіватись, що ані Держаудитслужба, ані громадяни не помітять відсутності у переможця одного-єдиного гарантійного листа. Утім, якби помітили, для замовника почалися б важкі часи: моніторинг, перевірки, можливо і суди, а отже – зірвана закупівля або заморожений ремонт дороги. Замовнику ж легше швидко відхилити усіх учасників, розіграти закупівлю по налагодженій схемі і отримати бажаного переможця.
Так і сталось. У другому тендері участь взяли все ті ж два учасники – ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс» і ПрАТ «Ковельське ШБУ-63», чиї пропозиції знову не змінились протягом аукціону ані на йоту.
Переможцем було визнано ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс», адже його цінова пропозиція була нижчою. І хоча згідно процедури документи Ковельського ШБУ-63 не розглядались, варто відзначити, що учасник знову не надав банківську гарантію у розмірі 300 000 грн. Справа в тому, що ПрАТ «Ковельське ШБУ-63» просто зіграло роль конкурента для ПрАТ «Луцькавтодор-сервіс», адже для того, щоб торги відбулись потрібно як мінімум два учасники.
Як правило, для видачі гарантії банки вимагають внесення готівкою або блокування на рахунку суми, що дорівнює розміру гарантії. А для чого було «Ковельському ШБУ-63» «заморожувати» 300 000 грн., якщо учасник завідомо знав, що він не буде боротись за перемогу.
Про те, що ковельчани не випадкові у цій історії, свідчить і наступне. Як відомо, під час будівництва або капітального ремонту має здійснюватись технічний нагляд. Маневицька РДА довірила здійснення технічного нагляду за виконанням будівельних робіт з капітального ремонту вказаної автомобільної дороги Департаменту регіонального розвитку та житлово-комунального господарства Волинської обласної державної адміністрації (до речі, за чималі гроші – послуги Департаменту коштуватимуть 700 000 грн.).
На наш запит про те, яким чином відбирався виконавець послуг з технічного нагляду, Маневицька адміністрація відповіла, що в Департаменті регіонального розвитку та житлово-комунального господарства ВОДА працюють кваліфіковані спеціалісти, а також пропозиція ВОДА виявилась найоптимальнішою серед трьох отриманих (хто ще пропонував свої послуги і за якою ціною, на жаль, не уточнюється):
Згадані у відповіді Кордонець Віктор Арсеньович і Зіньков Віталій Феодосійович здійснювали технічний нагляд на 86 об’єктах, що будувались (ремонтувались) «Ковельським ШБУ-63». Коло замкнулось.
У всій цій історії ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс», ПрАТ «Ковельське ШБУ-63» та Департамент регіонального розвитку та житлово-комунального господарства ВОДА нагадують радше старих добрих друзів, аніж конкурентів.
Так чому ж ремонтувати дорогу має честь саме ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс»?
Як відомо, ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс» входить до групи компаній «ЛАД» Юрія Ольхового, який, раніше очолював волинську Службу автомобільних доріг. Це пояснює той факт, що фірма екс-очільника є «улюбленим» виконавцем робіт на замовлення Служби автомобільних доріг у Волинській області – «Луцькавтодор-сервіс» та «САД Волині» уклали 23 договори на загальну суму майже 1,5 мільярда гривень.
Другим у рейтингу топ-замовників іде Департамент житлово-комунального господарства Луцької міської ради – «Луцькавтодор-сервіс» на замовлення Департаменту будує (ремонтує) 125 доріг на загальну суму понад 180 мільйонів гривень. Про зв’язки ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс» і Департаменту ЖКГ сигналізує навіть система clarity-project.info:
Крім того, ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс» виконувало або виконує роботи для Управління транспорту та інфраструктури Волинської обласної державної адміністрації (9 об’єктів на загальну суму 167 866 564,98 грн.), для Департаменту регіонального розвитку та житлово-комунального господарства ВОДА (9 об’єктів на загальну суму 26 575 685,24 грн.) та для виконкому Луцької міської ради (2 об’єкти на загальну суму 23 367 060 грн.). Решта укладених договорів не перевищує 20-ти мільйонів гривень, тому за мірками «Луцькавтодор-сервісу» їх можна вважати дрібними.
Як бачимо, ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс» твердо «стоїть» на Волинських дорогах і є мало не монополістом з виконання вартісних об’єктів. Тому й не дивно, що ця компанія вкотре стала переможцем закупівлі з капітального ремонту дороги.
«Матеріал підготовлено в рамках проекту «Сприяння прозорості влади у Західній Україні», що реалізовується ГО «Рівненський центр «Соціальне партнерство», за підтримки NED