П’ять фейків у волинських медіа було виявлено протягом тижня моніторингу 14-20 вересня. Фейки стосувалися науки, правоохоронних органів, порад щодо особистого життя, та міжнародної політики. Таким є висновок моніторингу місцевих медіа, який провели експерти проєкту INFOCRIME.*
Загалом проаналізували 2892 матеріали у 10 інтернет-виданнях та 2 телеканалах. Окрім того, проглянули 5 сторінок у соціальних мережах кандидатів на посаду міського голови Луцька – Ігоря Поліщука, Романа Бондарука, Алли Надточій, Юрія Моклиці, Миколи Федіка.
Головними темами маніпуляцій, які виявили, були місцеві вибори (40%), місцева влада (19%), та державна політика (18%).
Окрім того, було виявлено 63 матеріали з ознаками замовності.
Фейки у волинських медіа
Фейк про Арабську партію в Швеції, яка начебто закликала націоналістів і ксенофобів покинути країну, проник у волинські медіа із соцмереж. Принаймні, на соцмережі посилається фейкова новина із таким заголовком: «Кому не подобається мультикультуралізм – їдьте з країни», – Швеція, Арабська партія”. У тексті йдеться: «Арабська партія просить всіх шведів, які не приймають цінності різноманітності, відмовитися від громадянства і покинути країну.” Насправді, “Арабська партія” – всього лиш Фейсбук-сторінка, яка з’явилася у вересні і має кілька сотень фоловерів. Шведському тижневику Nya Tider вдалося встановити, що такої партії в Швеції ніхто не реєстрував, і її не існує. Журналісти припускають, що це особиста містифікація однієї людини – Крара Аль-Хамеде, якого раніше була засуджено до примусової психіатричної допомоги. Цікаво, що новину про цю заяву активно поширювали російські пропагандистські медіа – RT та Sputnik.
Ще один фейк із соцмереж стосувався новини про поліцію, яка нібито пересіла на євробляхи. Якщо загуглити фото, то можна знайти новину на сайті Zaxid.media, в якій вказане першоджерело. Виявляється, це не авто поліції, хоча на перший погляд і нагадує автівку “копів”. Замість “Поліція” там написано “Полюція”. Це всього лиш авто з парковки одного з торгових центрів у Харкові, стилізоване під поліцейський автомобіль. Першоджерелом цього фейку став Telegram-канал. А отже, не все, що постять у соцмережах – правда.
Частина виявлених за тиждень фейків стосувалася сумнівних топ-підбірок. Зокрема, про особисте життя та стосунки. Медіа називали “топ-7 секретів, як стати жінкою мрії” та “топ-7 видів сексу, які подобаються жінкам”. Проте не було зазначено, хто та на підставі яких соцопитувань визначав ці “рейтинги”.
Ще один сумнівний матеріал стосувався науки – “Наукова революція: 10 нових винаходів, які назавжди змінять історію”. Невідомо, хто і на підставі чого обрав саме ці 10 винаходів в якості таких, що змінять історію, і наскільки ці люди є компетентними в згаданих галузях науки. В тексті також не вказано жодних експертів, які б могли прокоментувати достовірність такого рейтингу.
Маніпуляції та матеріали з ознаками замовності
У волинських медіа ми помітили десятки матеріалів з ознаками замовності. Наприклад, матеріал із заголовком “Того, хто буде чіпати вітчизняний бізнес, треба бити по руках”. був на користь нардепа та лідера партії “За майбутнє” Ігоря Палиці. Політик маніпулятивно узагальнює:
«Бо наша держава не для українців, а для іноземців, бо ми не для своїх, а для чужих! Держава готова закуповувати за кордоном усіляке сміття, щоб посадовці отримували відкати. Але маємо це припинити”.
Було виявлено компліментарний матеріал на користь кандидатки у на міського голову Луцького міського голови Аллу Надточій. Текст із заголовком “Алла Надточій: про кандидатку в мери Луцька з’явилися подробиці. ВІДЕО” мав би бути позначений, як реклама.
Напередодні місцевих виборів стали популярними рубрики та формати, орієнтовані на розмову із одним політиком, як правило, потенційним або зареєстрований кандидатом у депутати чи на голову громади. За тиждень експерти проєкту INFORIME Lutsk виявили десятки компліментарних інтерв’ю та коментарів від учасників передвиборчої гонки.
Основні ознаки таких матеріалів: відсутність достатнього інформаційного приводу, щоб розповісти про політика, лише зручні запитання, відсутність згадок про альтернативні думки чи програми, відсутність дискусії. Політикам створюють “теплу ванну”, щоб вони мали можливість похвалитися власними чи навіть чужими досягненням і покращити свій імідж. Як приклад, можна навести текст на сайті Буг із заголовком “Гузь домігся скасування довідки про несудимість для реєстрації кандидатів у депутати на місцеві вибори”, відео на ТРК “Аверс” інтерв’ю із депутатом Луцької міської ради Андрієм Козюрою, ефір на “12 каналі” із політиком Ігорем Пальонкою.
У моніторинговий тиждень одразу низка різних видань “повісили” ярлик “луганського” на новопризначеного першого заступника голови Волинської облдержадміністрації уряд погодив кандидатуру Сергія Мовенка, хоча попереднє місце його роботи – на Волині. Таке безпідставне акцентування на походженні посадовця у заголовку, особливо коли йдеться про різні області однієї країни, вводить в оману читачів та відволікає від оцінки конкретної людини. Мову ворожнечі за походженням можна у заголовках “Знову луганський. Відомо, хто може стати першим заступником голови Волинської ОДА”, “Ще один луганчанин: призначили першого заступника голови Волинської ОДА”. Некоректно акцентувати на походженні й ділити українців з негативним підтекстом підкреслюючи, що хтось зі Сходу чи Заходу України.
Також у сюжеті на телеканалі “Аверс” акцентують увагу щодо походження посадовця, наголошуючи на тому, що на Волині представили нового заступника голови Волинської ОДА, а ним став виходець з Луганщини. Журналісти акцентують на тому, що призначений на Волині посадовець родом із Луганщини, хоча насправді попереднє його місце роботи на Волині.
Трапляються на сторінках деяких волинських ЗМІ підміна понять фактів та суджень. Наприклад, на сайті “Волинські новини” у тексті із заголовком “За скільки “Слуги народу” продають місця у виборчих списках”. Журналісти із посиланням на політичних опонентів звинувачують “Слугу народу” у продажу місць у списках. Конкретних фактів такого продажу немає. Позиції представників партії немає.
На телеканалі «Аверс» є сюжет в YouTube, що називається «Мистецтво просто неба: алея Голованя, музика на дамбі дивуватимуть гостей Центрального парку Луцька». Це матеріал з ознаками замовності на користь кандидата на посаду міського голови Луцької громади Ігоря Поліщука.
У День міста Луцька в Центральному парку культури та відпочинку імені Лесі Українки відбулось відкриття алеї, присвяченої знаменитим скульптурам луцького митця Миколи Голованя. Урочисте відкриття алеї було 11 вересня цього року на День міста Луцька. Однак ця алея була відкрита для лучан ще влітку цього року. На сайті “Перший” є новина про те, що алею скульптур підсвітили ще 22 липня цього року. Тобто, схоже, що відкриття зробили для того, щоб політики змогли ще раз показати свої обличчя перед майбутніми місцевими виборами. День міста Луцька неодноразово переносили. Ігор Поліщук у синхроні сюжету каже часто “ми” маючи на увазі тих, хто створив алею.
«Ми вирішили підсвітити дуже цікаво ці скульптури для того, щоб підкреслити їхні форми, зробити цю алею затишною, цікавою, зробити її ще однією родзинкою нашого парку. Я дуже часто буваю в парку і бачу, що алея викликає величезну цікавість у людей. Я бачу, що вона цікава і дітям і дорослим, і людям літнього віку. Тому вважаю, що вдався задум цей і ми його реалізували», – Ігор Поліщук.
На сайті Prozorro є інформація, хто робив освітлення алеї та скільки це коштує.
Мая Голуб, Антон Бугайчук, проєкт INFOCRIME Луцьк
*До вибірки потрапили 2892 матеріали 10 інтернет-сайтів (Волинські новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, Волинь.UA, Конкурент, Перший, Під прицілом, Буг, Твій портал) та двох телеканалів – 12 канал і ТРК «Аверс». Період моніторингу – 14-20 вересня 2020 року. З методологією дослідження можна ознайомитися за посиланням.
** Проект реалізується ГО «Інституту масової інформації» і фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.