25 жовтня 2020 року в Україні відбуваються місцеві вибори. Громадяни обирають депутатів обласних, районних, районних у містах, міських, сільських/селищних рад та голів громад. Центр журналістських розслідувань «Сила правди» побував на одній із виборчих дільниць Луцька та розповідає що там відбувається, як проходить голосування, скільки часу потрібно, щоб здійснити волевиявлення.
Виборчі дільниці по всій Україні відкриті з 8-ї ранку до 20-ї години вечора.
Кожен, хто має намір проголосувати на місцевих виборах, повинен бути внесений до списків виборців. Підтвердженням наявності вас у цих списках є запрошення, яке ви мали б отримати з виборчої дільниці за кілька днів до голосування. Однак, саме запрошення щоб здійснити волевиявлення не потрібне. Присутність у списках виборців можна було також перевірити на сайті Держреєстру виборців. Якщо потрібно дізнатися адресу виборчої дільниці, то це можна зробити на сайті Державного реєстру виборців.
«Сила правди» відвідала виборчу дільницю у Луцькому навчально-виховному комплексі «ЗОШ І-ІІІ ступенів № 22» на проспекті Відродження у Луцьку. Станом на 12 годину тут здійснило волевиявлення лише близько 8% виборців, тоді як загалом на Волині станом на 13 годину явка становила 17%.
На території школи зустрічаємо двох студенток із скриньками «5 запитань від Президента». Самі до людей вони не підходять, охочі пройти опитування підходять до них добровільно. Розповідають, що представляють Волинський національний університет імені Лесі Українки та Луцький національний технічний університет, долучилися до опитування як волонтери. Тим часом до інтерв’юерів підходить чоловік похилого віку. Запитує про ініціативу, дівчата пропонують йому пройти опитування. Він погоджується, але каже, що погано бачить, тож вони беруться заповнювати анкету з його відповідей власноруч.
Фактично анкета опитування – звичайний аркуш формату А4. Без номерів та обліку. Будь-яку кількість екземплярів таких анкет можна надрукувати навіть на звичайному домашньому принтері. Скриньки – картонні, опечатані, але не прозорі. Навіть прорізи у них зроблені не по формату анкети.
Рухаємось до виборчої дільниці. В школі їх облаштували аж дві, розділивши пополам вестибюль. Одразу при вході – інформаційні плакати з переліками кандидатів партій до Луцької міської ради, Луцької районної ради та Волинської обласної ради. А от плакатів з іменами кандидатів на посаду міського голови Луцька немає. Кажуть – не видавали.
При вході безконтактним термометром міряють температуру. Якщо все гаразд, температура не перевищує позначку у 37,2 градуса, то запрошують до столика за адресою реєстрації. Тут члену виборчої дільниці називаємо адресу, показуємо паспорт. Запитують чи є власна ручка (краще мати свою, щоб уникнути зайвих контактів). Розписуємося у відомості зареєстрованих виборців та отримуємо чотири бюлетені, розписуємося на відривних корінцях кожного бюлетеня.
Далі рухаємося до кабінки для голосування. Якщо всі вони зайняті, то необхідно зачекати. Голосувати поза кабінками – заборонено. Так само заборонено фотографувати бюлетені із результатами волевиявлення.
Заповнені бюлетені опускаємо в будь-яку зі скриньок для голосування. Виходити з дільниці зазвичай необхідно через інші призначені для цього двері.
Якщо немає черг, то процедура голосування займає не більше 10 хвилин.
Нагадаємо, «Сила правди» проаналізувала відомості про 546 кандидатів у депутати Волинської обласної ради, 520 кандидатів у депутати Луцької міської ради та склала їх середньостатистичні портрети. У дні тиші та голосування «Сила правди» зафіксувала у Луцьку 97 білбордів з ознаками прихованої агітації.