Основним джерелом доходу для переселенців з України в Польщі є робота. Це один з найважливіших висновків дослідження Національного банку Польщі щодо українських біженців. Документ налічує 52 сторінки і розповідає про економічну ситуацію щодо переселенців з України у 2023 році.
Про це йдеться у публікації польського журналіста Славоміра Скомри для видання «Jawny Lublin».
У публікації вказується, що це вже третє таке дослідження Національного банку Польщі. Звіт, зокрема, спростовує низку міфів, які існують у сусідній державі щодо переселенців з України.
Міф № 1. Погано освічені
Один з міфів, наприклад, говорить, що українські біженці, як правило, малоосвічені люди.
Однак за документом українські переселенці мають високий рівень освіти. Вища освіта є у 42% мігрантів до 2022 року та 48% біженців, які приїхали до Польщі після початку повномасштабного вторгнення. Рівень знання польської мови серед переселенців покращився. Лише 13% з них декларують, що не володіють польською мовою. Зміна може бути пов’язана з тим, що біженці перебувають у Польщі два роки і вивчають мову у повсякденному житті та на роботі.
У свою чергу майже 60% мігрантів, які переїхали до Польщі перед 2022 роком, вважають, що вони добре знають польську мову.
Міф № 2. Не хочуть працювати
Серед українських мігрантів, які приїхали до 2022 року, було дуже мало непрацюючих – лише 6%. Натомість серед біженців після початку повного вторгнення не працює 36%. Переселенці до 2022 року також частіше мали постійну роботу аніж ті, хто приїхав після початку повномасштабної війни.
«Серед біженців з України на польському ринку праці чоловіки значно краще дають собі раду, ніж жінки. Більший відсоток працює і, зокрема, чоловіки частіше працюють на постійній основі (44% проти 33% серед жінок). Це може бути пов’язано як з більшим попитом на роботу у професіях, у яких задіяні чоловіки, так і з процесами відбору. Чоловіки-біженці – це переважно люди з більшим стажем. З іншого боку, біженки частіше піклуються про дітей», – повідомляється у документі.
Також дослідження вказує, що мігранти до 2022 року відносно часто працювали у професіях, які потребують якщо не вищої освіти, то спеціальних навичок. Натомість біженці, які переїхали після початку повномасштабної війни і мають високий рівень освіти, не завжди знаходять у Польщі роботу відповідно до можливостей. Часто вони виконують прості завдання.
Міф № 3. Заробляють занадто багато
Ні ті, хто приїхав до 2022 року, ні біженці після початку повномасштабного вторгнення не можуть сподіватися на дуже високу зарплату у Польщі. Як правило, вони отримують 3 000 – 4 000 злотих без урахування податків. А окрім того, у випадку другої групи часто декларувалися зарплати нижче 3 000 злотих (49% відповідей проти 21% серед мігрантів до 2022 року).
Що стосується рівня зарплати, то правило щодо українців таке ж, як і для поляків: найкраще платять в IT-сфері та транспорті.
Разом з тим, біженці після 2022 року мають менш стабільну роботу аніж українці, які приїхали до Польщі раніше. Частіше це тимчасова, сезонна робота на неповний робочий день. Їхнє економічне становище складніше.
Ситуацію погіршує те, що часто не існує такого поняття, як сімейний бюджет. Майже половина мігрантів до 2022 року вказує, що у Польщі з ними перебуває партнер. А серед біженців після початку повномасштабного вторгнення відсоток людей, які перебувають у Польщі з чоловіком або дружиною, становить лише 29%.
Міф № 4. Приїхали за виплатами
Доповненням до бюджетів частини переселенців є польські соціальні виплати. Ними користується 31% мігрантів до 2022 року і 53% біженців після початку повномасштабного вторгнення. Це менше, ніж показували попередні дослідження. Найчастіше гроші отримують за програмою 500+. Це програма підтримки демографії у Польщі, за якою кожна сім’я має право на субсидію у розмірі 500 злотих на місяць на кожну дитину.
Невеликий відсоток опитуваних користується матеріальною допомогою. Таку допомогу через брак коштів на життя використовують 19% біженців і 5% мігрантів до 2022 року.
«Ще одним джерелом доходу, передусім для біженців, є кошти, які надходять з України. 34% опитаних біженців і 8% мігрантів до 2022 року заявляють, що отримують допомогу з України. Найчастіше джерелом доходу є фінансова підтримка від родини в Україні та пенсія з України. Біженці старше 60 років найчастіше користуються фінансовою підтримкою (понад 60% з них) і це передусім пенсії та виплати з України. Натомість наймолодші люди у віці 18-26 років і люди у віці 27-44 років частіше користуються допомогою від сім’ї з України. Понад половина мігрантів отримує щомісяця кошти, які не перевищують 500 злотих», – йдеться у звіті.
Міф № 5. Все мають безкоштовно
Майже всі зароблені українцями гроші йдуть на поточні витрати. Оплатити житло – це велике навантаження.
Тут треба нагадати, що у Польщі немає безкоштовного житла. Навіть якщо мова йде про місця колективного розміщення, вони також платні.
«Станом на 3 січня 2024 року на території Люблінського воєводства діяло 110 місць колективного розміщення біженців. У них перебувало 2801 особа», – інформують у Люблінському воєводському управлінні.
Там додають, що згідно з нормативними актами біженці покривають 50% або 75% витрат на проживання.
Міф № 6. Не допомагають Україні
Це не означає, що українці не підтримують своїх співвітчизників, які залишилися в країні. 80% респондентів переказують одноразово не більше 1000 злотих. Найчастіше кошти переказуються найближчим членам родини, які залишилися в Україні. Трохи більше 20% опитаних в обох групах респондентів переказують кошти на рахунки благодійних організацій. Також вони переказують речі.
Очевидно, що це залежить від рівня життя в Польщі.
«Чим більше доходів від роботи в Польщі витрачається на життя, тим вищий відсоток респондентів, які не роблять переказів в Україну», – йдеться у документі Національного банку Польщі.
Міф № 7. Не хочуть повертатися
Українські переселенці, які перебувають у Польщі, приїхали з усіх регіонів України. Мігранти до 2022 року частіше приїжджали із західної та центральної частин України. В Польщі їх більше проживає у східних воєводствах: Люблінському, Свентокшиському та Підкарпатському.
«Що стосується біженців після початку повномасштабного вторгнення, то вони розміщені більш рівномірно по всіх воєводствах. При цьому в Любуському та Куявсько-Поморському воєводствах найбільший відсоток біженців – це українці з територій, які були або досі охоплені боями, тобто зі Східної та Південної України», – вказується у документі.
Половина мігрантів до 2022 року, які знаходяться на території Люблінського воєводства, мають постійну роботу. У випадку біженців після початку вторгнення це лише 22 відсотки. При цьому 66% з них хочуть повернутися до своєї країни, як тільки закінчаться воєнні дії.
Текст написаний в рамках проєкту «Сила правди». Метою проєкту є боротьба з дезінформацією та фейковими новинами на польсько-українському кордоні. Проєкт співфінансується з коштів Польсько-Американської Фундації Свободи в рамках програми «Підтримка України», що реалізується Фондом «Освіта для демократії».