• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
Неділя, 26 Березня, 2023
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Аналітика > «І я не я, і хата не моя» – чиновники про каналізування Світязя

«І я не я, і хата не моя» – чиновники про каналізування Світязя

Автор: Валентина Куць
31 Травня 2018 в 16:53
У категорії: #Аналітика, Новини
SVITYaZ_FOTO_myukraine

Ось вже кілька років поспіль у владних кабінетах звучить проблема забруднення озера Світязь через відсутність каналізаційної мережі. Не оминають цієї теми і ЗМІ, показуючи іншу сторону відпочинку – вигрібні ями, брудні пляжі та брак туалетів.

Тож як вирішується проблема із каналізуванням озерного краю – детальніше вивчав Центр журналістських розслідувань «Сила правди».

Зміст

  • «НЕ НАША КОМПЕТЕНЦІЯ»
  • НЕОСВОЄНІ БЮДЖЕТНІ КОШТИ І ПРОБЛЕМИ З ПІДКЛЮЧЕННЯМ
  • ЄВРОПА ДОПОМОЖЕ?

«НЕ НАША КОМПЕТЕНЦІЯ»

Про забруднення найбільшого озера України через відсутність каналізаційних мереж ідеться в головному екологічному документі Шацького району –  екологічному паспорті 2017 року:

«Озеро Світязь знаходиться в зоні ШНПП. На якість води можуть мати вплив очисні споруди Шацької селищної ради та забруднення від чисельних приватних баз відпочинку у с. Світязь…. Спостерігався незначний ріст середньорічних концентрацій азоту амонійного (в 1.4 рази), азоту нітритного, фосфатів, збільшилось хімічне та біологічне споживання кисню…»

Про цю проблему пишуть і екологи на сайті «Нова екологія» :

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

У результаті пошуку джерел забруднення встановлено, що озеро Світязь перебуває під значним антропогенним пресом у результаті здійснення меліоративних та осушувальних робіт. Озеро зазнає величезного рекреаційного навантаження за рахунок інтенсивного його використання для санаторно-курортних цілей, що в останні роки посилилося. Потужним джерелом забруднення виступають і недоочищені, а інколи зовсім неочищені стоки та викиди комунальної мережі прибережних сіл та міст.

А минулоріч ЗМІ оприлюднили фото забрудненого озера, яке зробили місцеві мешканці. Жителі скаржились, що в озеро потрапляють стічні води із хімікатами з полів.

Світязь

Що ж кажуть про забруднення та відсутність каналізаційних мереж контролюючі служби і чи моніторять вони стан озерних вод? На ці питання шукали відповіді у Держекоінспекції Волинської області, управлінні екології облдержадміністрації,  управлінні Держпродспоживслужби у Волинській області та Шацькому національному природному парку.

Держекоінспекція у своїй відповіді була лаконічною: обіцяє, що в цьому році будуть проводити планові перевірки дотримання природоохоронного законодавства у Шацькому районі, але поки що звернень на проведення перевірок від суб’єктів господарювання не надходило. А от моніторинг довкілля та озерних вод – не їхня компетенція. Такі повноваження, мовляв, має лише управління екології та природних ресурсів Волинської ОДА. Хоча ще кілька років тому начальник екоінспекції Олександр Ткачук особисто повідомляв, що озеро забруднюється саме через вигрібні ями.  Але які реальні дії були зроблені інспекцією, щоб вирішити цю проблему, так і не пояснив.

Водночас управління екології та природних ресурсів ВОДА у своїй відповіді було ще лаконічніше: стверджує, що функції проведення перевірок забезпечення каналізаційними мережами та вплив на водні об’єкти не входять до компетенції управління.

Держпродспоживслужбу, схоже, проблеми Світязя теж цікавлять мало: перевірка підготовки до літнього сезону не проводилась і не передбачена. А за результатами обстежень 2017 року встановлено, що «…каналізаційними мережами забезпечені рекреаційно-відпочинкова зона «Гряда» та відпочинкова зона урочища «Гушово». Оскільки відсутня каналізаційна мережа в селі Світязь, водовідведення баз відпочинку Світязької рекреаційної зони здійснюється у вигрібні ями.»  

Шацький національний природний парк повідомив, що перевищення гранично допустимих концентрацій за хімічними показниками якості води у Світязі не спостерігається.

Про проблеми із вигрібними ямами знають і місцеві посадовці, але, кажуть, нічого не можуть із цим вдіяти і проконтролювати це складно.

На сьогоднішній день каналізовано частково Шацьк, урочище Гряда, очисні споруди у Шацьку працюють, – пояснює перший заступник голови Шацької РДА Віктор Плейтух. – Хоча влітку збільшується кількість людей і в приватних оселях проблема існує, бо це вигрібні ями. У кого вигрібна яма ізольована, то вона ізольована, а в кого не ізольована, то не ізольована. Проконтролювати кожну приватну оселю неможливо. І так воно є кругом по селах, бо це село.

НЕОСВОЄНІ БЮДЖЕТНІ КОШТИ І ПРОБЛЕМИ З ПІДКЛЮЧЕННЯМ

Попри такі багаторічні сумні реалії із забрудненням волинської перлини, вирішувати проблему взялись не так давно. Частину Шацька каналізували за кошти виграного європейського проекту ще у 2015 році. Як повідомляє сайт Шацької РДА вартість каналізування становила понад 26 мільйонів гривень. Продовжили каналізування у 2017-ому році за бюджетні кошти. Минулого року в  облдержадміністрації повідомили про виділені Кабміном для Волині понад 11 мільйонів гривень на каналізування Шацького району, а зокрема територій навколо озера Світязь:

Отримають кошти на будівництво мереж та споруд господарсько-побутової каналізації села Світязь Шацького району (коригування) в сумі 4 мільйони 476 тисяч 464 гривні. На розширення існуючої каналізаційної мережі смт Шацьк та відновлення вулиць з ґрунтовим покриттям, задіяних в каналізуванні (зміна № 1)  – сума 6 мільйонів 416 тисяч 521 гривня. І на будівництво каналізаційної мережі у західній частині в смт Шацьк, селах Гаївка, Мельники та будівництво каналізаційних очисних споруд – цей захід на перспективу, тому що тут передбачено розроблення проектно-кошторисної документації в сумі 475 тисяч гривень, – повідомила заступник начальника управління екології  та природних ресурсів облдержадміністрації Вікторія Тимощук.

Однак частину цих коштів отримувачі так і не використали. Зокрема, широкого розголосу набула ситуація із закупівлями відповідних робіт Світязькою сільською радою. Адже рада відхилила подані пропозиції учасників і не провела каналізування, а понад 4 мільйони гривень повернулись у державний бюджет. Цю ситуацію неодноразово обговорювали чиновники, депутати різних рівнів, проте це не принесло користі – шанс було втрачено і коштів на це наразі немає.

За словами пані Тимощук, минулого року були використані лише кошти на розширення каналізаційної мережі Шацька  – 6 416 521 гривню,  та на виготовлення проектної документації – 475 тисяч гривень.

Однак шачани кажуть, що навіть при завершеній каналізації виникають проблеми. Адже важко змусити людей підключатись до централізованої мережі і не всі на це хочуть витрачати кошти.

Були виділені кошти в минулому році, доробилась каналізація – тобто від кожного стічного колодязя під паркан підведено труби і люди вже у себе на території врізаються, – розповідає депутат Шацької районної ради Сергій Сидорук. –  Комунгосп розробив і погодив технічні умови. Встановив ціну під’єднання – людина сплачує за ці технічні умови і приїжджає транспорт і робить під’єднання. Але тут є ще одна проблема якраз в обліку скидів. У багатоквартирних будинках проводиться облік скидів по кількості спожитої води. А тут у когось свердловина – законна-незаконна, в когось шахтний колодязь, ще щось. Тобто рахуватимуть по кількості проживаючих і нормах споживання на кількість проживаючих. От тут може бути нюанс, залежно від того скільки буде сплачувати людина. Тому якщо є сусід який обходиться без каналізації і не платить, а іншому треба заплатити певну суму, то чи люди захочуть підключатись?

ЄВРОПА ДОПОМОЖЕ?

Єдиним варіантом вирішення проблеми Світязя сьогодні стали міжнародні програми. Адже коштів, які частинами виділяють із бюджету, не вистачає на каналізування цілого побережжя Світязя. Для цього потрібні значно більші суми. Тому ще одним варіантом порятунку озера від забруднень знову стала європейська допомога. У районі написали інвестиційний проект за транскордонною програмою «Польща-Білорусь-Україна». Вартість проекту – понад 6 мільйонів євро.

Проект передбачає три об’єкти, – пояснює перший заступник голови РДА Віктор Плейтух. – По Шацьку – розширення існуючих очисних споруд. Забираємо стоки із західної частини Шацька, що прилягає до озера Світязь, де активно будуються, де роздали ділянки. Та із частини села Мельники – де житлова забудова до озера Пісочного прилягає. Ми забираємо цим проектом стоки від «Лісової пісні», тому що очисні споруди «Лісової пісні» застарілі, там поля фільтрації не відповідають сьогоднішнім нормам. Світязь повністю каналізується, саме село.

На ці роботи райдержадміністрація вже виготовила проектну документацію та подала всі документи до технічного секретаріату програми і наразі очікує відповіді.

Проект каналізування конче необхідний для краю, кажуть чиновники, бо Шацький район віднедавна має шанси стати курортом загальнодержавного значення. Адже у районі наявні потрібні ресурси – води і лікувальні грязі, а озера набувають все більшої популярності серед туристів. Тому обласна і районна влада працює над ідеєю створення тут курортної зони. Наразі Одеський інститут курортології проводить бальнеологічні дослідження води та грязей. Проект створення курортної зони розрахований до 2020 року і передбачає проведення бальнеологічних досліджень, підготовку перспективного плану розвитку курорту, підготовку інвестиційних пропозицій про виділення земельних ділянок для будівництва санаторно-курортних об’єктів. А для будівництва та розвитку курортної зони планують залучати інвесторів. Однак втілити такий проект без повноцінної каналізаційної мережі буде складно.


Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy

Підтримати проєкт Підтримати проєкт Підтримати проєкт

Валентина Куць

Журналістка Центру журналістських розслідувань "Сила правди", з жовтня 2017-го до березня 2020-го – директор Центру
Теги матеріалу: ProzorroВіктор ПлейтухВікторія ТимощукДержекоінспекціяЕкологіяСвітязьСергій СидорукУправління екології Волинської ОДАШацька територіальна громадаШацький НПП
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

Волинський суддя провалив кваліфікаційне оцінювання

Наступна новина

Хто із відомих волинян задекларував авто на «бляхах»

Схожі Публікації

Як правильно комунікувати з тими, хто бачив війну: в Луцьку навчали першої психологічної допомоги

Автор: Наталія Тарковська
24 Березня 2023 в 17:20
0
ППД

У Луцьку волонтерський штаб «Ангар» спільно з фондом Сергія Притули навчають волинян тактичної медицини, протимінної...

Детальніше

Луцький виш приховав повні зарплати співробітників ректорату

Автор: Юлія Галецька
23 Березня 2023 в 13:30
0
Луцький національний технічний університет ЛНТУ

Луцький національний технічний університет відмовився оприлюднити інформацію про повну зарплату працівників ректорату за 2022 рік....

Детальніше

Скільки насправді волинян втекло за кордон через систему «Шлях»

Автор: Юлія Галецька
23 Березня 2023 в 11:35
0
виїзд за кордон через систему шлях

З 24 лютого і до кінця 2022 року за кордон через систему «Шлях», яка забезпечує...

Детальніше
Наступна новина
holovne

Хто із відомих волинян задекларував авто на «бляхах»

НОВИНИ

  • 24 Березня 17:20 Як правильно комунікувати з тими, хто бачив війну: в Луцьку навчали першої психологічної допомоги
  • 23 Березня 13:30 Луцький виш приховав повні зарплати співробітників ректорату
  • 23 Березня 11:35 Скільки насправді волинян втекло за кордон через систему «Шлях»
  • 21 Березня 17:30 Судили волинянина, який нелегально торгував цигарками на дорогому позашляховику
  • 21 Березня 13:30 «Павутинка» для ЗСУ. Як волиняни допомагають військовим бути невидимими
  • 18 Березня 10:10 Справу волинського митника, в багажнику якого знайшли 704 тисячі доларів, закрили
  • 16 Березня 9:05 Як змінили роботу та переживають виклики війни розважальні заклади Луцька
  • 15 Березня 17:05 Воду пили просто з калюж. 21-річний боєць розповів як виходив з Маріуполя
  • 15 Березня 11:30 Охороняли Луцьк і рятували від голоду Ізюм. Чим займається громадське формування «Дефендер»
  • 15 Березня 9:40 Як доглядати клавіатуру ноутбука?
  • 14 Березня 16:45 Як волонтер з Луцька виготовляє павербанки для військових
  • 14 Березня 13:30 Скільки підприємств переїхало на Волинь з початку повномасштабного вторгнення
  • 13 Березня 15:56 Помилка на мільйони. Скільки «проїдають» районні ради Волині під час війни
  • 10 Березня 17:15 Прикордонна сільрада на Волині підтримала виділення мільйонів для митниці
  • 10 Березня 10:05 Як війна вплинула на кількість легальної зброї у волинян
  • 9 Березня 12:55 Як на Волині змінювалися наративи у привітаннях влади з нагоди 8-го березня
  • 9 Березня 10:11 Які професії опановують вимушені переселенці на Волині. Інтерв’ю з консультанткою з працевлаштування
  • 8 Березня 17:20 Волинська ОДА приховує, кому під час війни видала дозволи на виїзд за кордон
  • 8 Березня 8:00 Міжнародне свято чи радянський пережиток: що думають лучани про 8 березня
  • 7 Березня 10:00 Як на Волині через ворожі атаки псувалися мережі і побутова техніка
Усі новини розділу

Контактні дані

  •  Волинська область, місто Луцьк
  •  (+38) 095 15 97 813
  •  [email protected]

Розділи сайту

  • Новини
  • #Розслідування
  • #Аналітика
  • #Ми вплинули
  • #Спецтема
  • #Лайфхак

Інформація

  • Про нас
  • Звіти
  • Контакти

Про нас

«Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.