Маніпуляції і фейки присутні у волинському інформаційному просторі, втім, не всі медіа їх поширюють. Найбільше маніпуляцій та фейків стосуються теми місцевих виборів, що відбудуться 25 жовтня цього року.
Такими є результати щотижневого моніторингу волинських медіа командою проєкту «Infocrime Луцьк» за підтримки британського фонду Thompson Reuters, у партнерстві з Інститутом масової інформації.*
Упродовж 28 вересня – 4 жовтня в місцевих ЗМІ експерти проєкту INFOCRIME Луцьк проаналізували 2967 матеріалів. Із них 84 тексти мали ознаки маніпуляцій та 8 виявились фейками.
Під моніторинг потрапили десять інтернет-видань та два телеканали. Окрім того, експерти проглянули п’ять сторінок у соціальних мережах кандидатів на посаду міського голови Луцька – Ігоря Поліщука, Романа Бондарука, Алли Надточій, Юрія Моклиці, Миколи Федіка.
Моніторинг показав, що найбільше маніпуляцій стосувалося майбутніх місцевих виборів – 49,3% від загальної кількості промоніторених новин. На другому місці – тема бізнесу – 19,4 %, по однаковій кількості на третьому місці були матеріали про коронавірус, кримінал та державну політику – 7,5 %. На інші теми було не так багато маніпуляцій – 8,8%.
Фейків найбільше було на тему місцевих виборів – 50%, про особисте життя – 25%, по однаковій кількості 12,5% на міжнародну тематику та соціальні питання.
Фейки із негативним посилом
Фейки – це неправдива інформація, поширена в медіа або ж у соціальних мережах. Іноді редакції публікують фейки з певною метою. Наприклад, щоб набрати більше переглядів або ж «посіяти» паніку та дезінформувати населення. Також буває, що фейки з’являються через випадкові помилки журналістів чи неправильний переклад з іноземних сайтів або ж через неправильне розуміння заяв політиків. Буває, що медіа «грішать», якщо спеціально пишуть неправду заради певної вигоди, зокрема, своєї, або ж власника медіа.
Прочитавши заголовок «Коронавірус “закрив” кордони для українців» читач може подумати, що всі кордони закриті для українців. Адже немає у заголовку конкретики. Інформація в заголовку не відповідає дійсності. Адже є країни, куди українці можуть поїхати відпочити та на роботу.
Сайт Волинь24 посилається на Українську правду, але насправді там мова йде про те, що «ЄС не відкриє кордони для українців щонайменше ще два тижні». Має бути уточнення, що мова йде саме про Євросоюз.
У тексті на сайті «Під прицілом» із заголовком «Названо п’ять речей, на які чоловіки звертають увагу на першому побаченні» відсутні посилання на дослідження та експертів. Невідомо, який був критерій при складанні списку і хто цей список складав.
Також на цьому сайті пишуть без використання експертів чи досліджень такі новини, як – «Види сексу, якими займається кожна щаслива пара». Якщо у новині не вказуються джерела, таку інформацію треба розцінювати, як таку, що базується на сумнівних або анонімних джерелах.
Новина із заголовком «Відмовився брати за проїзд монетами: у Нововолинську черговий скандал з водієм маршрутки» зроблена на основі посту в соцмережах жінки, яка сама не була свідком інциденту і лише переповідає слова своєї дочки. Не варто брати на віру такі свідчення без додаткової перевірки.
Фейки стосувались й місцевих виборів. Зокрема, у тексті із заголовком із назвою «Вибори мера в Луцьку: Надточій та Поліщук у другому турі (соцопитування)».
Зокрема, у заголовку на сайті пишуть, що «в другому турі» буде кандидатка від «Громадянського руху «Свідомі» Алла Надточій на підставі розриву між другим та третім місцем у 0,3%. При цьому у даних дослідження вказана похибка 2,7%, тому навіть якщо ми вважаємо це соціологічне дослідження правдивим, некоректно говорити про те, хто саме буде в другому турі на підставі такого малого розриву між кандидатами.
Також важливо зазначити, що це перше публічно поширене соцопитування від «агенції соціального аналізу “Соціум-ХХІ”», яке опублікували на сторінці у Facebook «ВолиньМедіа», де до цього не було публікацій більше двох років. «ВолиньМедіа», коли платформа працювала до 2019 року, було пов’язане із одним із кандидатів від громадянського руху «Свідомі» Михайлом Находом. Алла Надточій, якій приписують місце в другому турі, також балотується від «Свідомих».
Маніпуляції в заголовках
У маніпулятивному заголовку «Коли світ переможе пандемію» стверджується, що нібито у новині вже знають коли закінчиться пандемія. Хоча наразі немає такої інформації.
У заголовку новини «У Тернополі вилікували коронавірус?» є маніпуляція, бо невідомо про що конкретно свідчить знак питання в кінці. У читачів може скластись враження, що у місті Тернополі немає хворих на коронавірус взагалі.
Заголовок новини «Не коронавірус: понад 65% українців помирають від серцево-судинних захворювань» також є маніпулятивним. Адже не варто журналістам так узагальнювати та робити такі порівняння, адже коронавірус – це одна хвороба, серцево-судинні захворювання – інша.
Заголовок у новині «Проституцію заборонили через коронавірус» на сайті « Волинь24» позбавлений конкретики. У читача може скластися враження, ніби цю діяльність заборонили у всьому світі. Однак новина насправді стосується тільки Брюсселю. Там заборона проституції стала одним із заходів для уповільнення поширення коронавірусу в місті.
У новинах має бути повнота інформації, коли подані різні точки зору та опитані очевидці події. Але іноді журналістам простіше скопіювати інформацію з соцмереж, що може стати приводом маніпулятивних текстів та заголовків. Наприклад, у заголовку «У Луцьку водій маршрутки ігнорує пасажирів без масок» маніпуляція в тому, що у Луцьку не лише в одній маршрутці їздять люди без масок, або ж неправильно їх одягають. Однак у цьому матеріалі журналісти звернули увагу лише на одну маршрутку і не подають додаткової інформації, якою є ситуація із дотриманням правил карантину в транспорті у місті взагалі.
Заголовок у новині «Потужний торнадо пронісся Україною. ФОТО. ВІДЕО» також узагальнюючий і може дати хибне враження аудиторії. Насправді, мова у тексті йде тільки про Херсонську область. Читач, судячи по заголовку, може подумати, що мова йде про всю Україну.
Лякаючий заголовок новини «У Луцьку штрафують бажаючих посмажити шашлики (ФОТО)» можна сприйняти, що навіть у дозволених для цього місцях будуть штрафувати. У цьому заголовку є маніпулятивне узагальнення, ніби скрізь в Луцьку штрафують, якщо хтось вирішить посмажити шашлики. Але у місті є спеціально відведені для цього місця, де штрафувати не будуть.
На сайті «Волинські новини» є новина із заголовком «Гроші на старість. Що потрібно робити 30-річним, щоб не помирати з голоду». Тут міститься перебільшене узагальнення. Адже не всі у старості не будуть мати грошей на їжу або жити у злиднях.
У новині із заголовком «І сміх, і гріх: “Євросолідарність” і “Голос” не поділили відставку Фокіна» матеріал зроблений на основі повідомлень із сторінок у соціальних мережах. Матеріал не має повноти інформації й не має коментарів обох політичних сил.
У тексті із заголовком «Нужно взять Киев»: сепаратистка з Волині закликала у соцмережах повалити конституційний лад» використані цитати, в яких закликають до протиправних дій. Такі цитати краще уникати в новинах.
Також новина із маніпулятивним заголовком «”Брехуни! Щоб ви поздихали!” – Зеленському в Чернівцях розповіли про “безкоштовне” лікування (ВIДЕО)» на сайті «ВолиньUA» була зроблена на основі вигуків однієї жінки президенту Володимиру Зеленському. Новина, тим більше присвячена темі COVID-19, не може бути побудована тільки на словах однієї перехожої, яка ймовірно була у стресовому стані.
Матеріали із ознаками замовності
Текст із заголовком «Дмитро Глазунов: першочергово мер повинен бути якісним управлінцем» має ознаки замовності. Такий матеріал мав би бути позначений як реклама. У цій новині на сайті «Волинь24» кандидат на посаду Луцького міського голови, голова благодійного фонду «Рідна Волинь» та ВОГО «ВОЛК» Дмитро Глазунов дав відповідь на 5 запитань.
Матеріал із заголовком «З мером від “Свободи” Луцьк буде серед найуспішніших міст України, – Анатолій Вітів» також має ознаки замовності. Цей текст був без позначок « реклама» і спрямований на формування позитивного враження про кандидата на посаду Луцького міського голови Миколу Федіка. Ще один матеріал, що має ознаки замовності є на сайті ВолиньUA із заголовком «Микола Федік: Читайте книги і менше дивіться олігархічні телеканали. Це один з ефективних способів навчитися мислити критично».
Також на сайті «Волинь24» у стрічці з’являлися такі новини: «Кандидат в мери Луцька Дмитро Глазунов привітав колег: працював учителем у Луцькій школі №9». Це не є суспільно важлива інформація, коли хтось когось привітав. Цей матеріал має ознаки замовності. Текст формує для громадян позитивний образ про кандидата на посаду Луцького міського голови.
На сайті «Під прицілом» є матеріал із ознаками замовності на користь партії «За Майбутнє». Заголовок цього тексту такий: «Жіночий рух «За Майбутнє» презентував сервіс допомоги одиноким мамам».
Також зустрівся і матеріал із ознаками замовності на користь кандидата Андрія Разумовського із заголовком «”Обов’язково зробимо!” – Андрій Разумовський взявся змінити парк за РАЦСом».
Мая Голуб, Антон Бугайчук, проєкт INFOCRIME Луцьк
*До вибірки потрапили 2684 матеріали 10 інтернет-сайтів (Волинські новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, Волинь.UA, Конкурент, Перший, Під прицілом, Буг, Твій портал) та двох телеканалів – 12 канал і ТРК «Аверс». Період моніторингу – 28 вересня – 4 жовтня 2020 року. З методологією дослідження можна ознайомитися за посиланням.
** Проєкт реалізується ГО «Інститут масової інформації» і фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.