• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
Четвер, 30 Червня, 2022
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Спецтема > Вибори 2020 > Жінки у списках політичних партій: у Ковелі не склалося, а у Володимирі – як книжка пише

Жінки у списках політичних партій: у Ковелі не склалося, а у Володимирі – як книжка пише

Автор: Оксана Петрук
7 Жовтня 2020 в 18:25
У категорії: Вибори 2020, Новини, ТОП новини

Окремі політичні партії, які висунули своїх кандидатів на виборах до Ковельської міської ради, не забезпечили повноцінного представництва жінок у кожній п’ятірці єдиного виборчого списку. А у Володимирі-Волинському навпаки понад 40% кандидатів від зареєстрованих партій – жінки.

«Сила правди» продовжує аналізувати дотримання політичними партіями гендерних квот при  висуванні кандидатів в депутати на місцевих виборах. 

Загалом в Ковельську міську раду балотується 11 партій: Всеукраїнські об’єднання «Свобода» і «Батьківщина», Радикальна партія Олега Ляшка, Українська народна партія, Аграрна партія України, партії «Європейська солідарність», «Національний корпус», «Сила і честь», «За Майбутнє», «Слуга народу», «Побратими України». 

Разом це 333 висуванці: 193 чоловіки і 140 жінок. Щодо дотримання гендерних квот політичними силами, то одразу п’ять політсил включили у єдині виборчі списки менше 40% осіб іншої статі. Це партії «Сила і честь», «Побратими України», «Національний корпус», «Слуга народу» і «Аграрна партія України». А Радикальна партія Олега Ляшка стала єдиною політсилою, яка висунула на вибори до Ковельської міської ради більше кандидаток жіночої статі.

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

Партія «Побратими України» висунула список із 21 кандидата. І хоч у них у кожній п’ятірці представлено по дві жінки, перший номер єдиного виборчого списку і останній – це чоловіки-кандидати. Таким чином загальний відсоток жінок в єдиному виборчому списку партії не дотягнув до 40%. Однак, якщо аналізувати територіальні списки, то в кожному з чотирьох округів Ковеля партія висунула по 5 кандидатів, двоє з яких жінки. Аналогічна ситуація у партії «Національний корпус».

Від партії «Слуга народу» на виборах до Ковельської міськради також балотується не кратна п’яти кількість кандидатів – 28. У кожній п’ятірці єдиного списку представлено по троє чоловіків і дві жінки, але за рахунок того, що в останній трійці кандидатів представлено двоє чоловіків і одна жінка, а першим номером у списку також є кандидат-чоловік, політсилі також не вдалося забезпечити 40% гендерну квоту. У першому територіальному окрузі «слуги» висунули 7 кандидатів, 3 з яких жінки, у другому – 6: 4 чоловіків і 2 жінки, у третьому територіальному окрузі 8 кандидатів: 5 чоловіків і 3 жінки, у четвертому – з 6 кандидатів половина жінки. Тож, можна вважати, що всі ці партії змогли забезпечити необхідний мінімум жінок для безперешкодної реєстрації списків.

А ось Аграрна партія України не дотрималась норм Виборчого кодексу щодо пропорційного представництва чоловіків і жінок при формуванні єдиного виборчого списку. У третій п’ятірці кандидатів всього одна жінка. Загалом у списку 24 кандидати. Перший і останній номери – чоловіки. Відтак відсоток представництва осіб жіночої статі сягнув лише 37,5%. 

За коментарем ми звернулися до Волинського обласного осередку Аграрної партії України. Журналісту зателефонував чоловік, який представився Ігорем і пояснив, що на його думку, партія дотрималась гендерних квот при формуванні списків.

– При формуванні списку Аграрна партія не дотрималась гендерних квот. Зокрема, в третій п’ятірці замість двох жінок представлена одна. 

– Давайте так, щоб я по телефону вам не розказував, передзвоніть в територіальну виборчу комісію і поцікавтеся. Там подано відповідно до всіх вимог чинного законодавства. Через що вона його і зареєструвала.

– Ця ж комісія зареєструвала й іншу партію, де не дотримано гендерної квоти.

– До побачення. Будьте здорові.

Чоловік обірвав розмову. «Сила правди» з’ясувала, що номер телефону належить члену політради Аграрної партії України Ігорю Члеку. Він балотується першим номером у єдиному списку партії до Луцької районної ради.

А ось у партії «Сила і честь», яка вже засвітилася як порушниця Виборчого кодексу в частині дотримання гендерних квот при формуванні списків кандидатів до Нововолинської міської ради, ситуацію коментують охочіше. Перший номер у списку до Ковельської міськради Ігор Пініс визнає, що списки неідеальні. 

«Десь трошки не дорахували. В загальному списку вийшло так, що в кожній п’ятірці по дві жінки, коли почали на регіональні списки розбивати, то вже було пізно.

Ніяких проблем з реєстрацією в ТВК не було. Вони подивилися списки, порахували чи все сходиться. Тим більше недотримання квоти вже такої великої немає», – каже Ігор Пініс.

Голова Ковельської міської територіальної виборчої комісії Олександра Кузьмич вирішила проекзаменувати журналістів на знання законодавства.

– Ви зареєстрували список Аграрної партії, де не дотримана гендерна квота. У єдиному виборчому списку 37% жінок.

– А скільки має бути по закону?

– Не менше 40%.

– А яка стаття?

– Я думаю, це ви маєте сказати. Якщо не помиляюся, то стаття 219 Виборчого кодексу України.

– В 219 статті зазначено, якщо виборців в громаді до 10 тисяч, то в списку має бути не менше 30%, а якщо більше 10 тисяч виборців, то тоді йде формування по територіальних округах і в кожній п’ятірці має бути не менше дві особи іншої статі, а якщо некратне п’яти число, то тоді йде почерговість.

– Юристи кажуть, що в єдиному виборчому списку теж має бути по дві особи іншої статі в кожній п’ятірці. В третій п’ятірці Аграрної партії одна жінка замість двох. І така ж ситуація з партією «Сила і честь».

– Ну, ми передивимося, але порядок оскарження цих постанов уже закінчився і ніхто не оскаржував їх. Може, десь там щось не додивилися, будем переглядати.

– Змінити ми їх вже не можемо, бо ми не маємо права скасовувати наші постанови. Це може зробити тільки ЦВК або суд, а строк оскарження їх вже теж пройшов.

Голова правління ГО «Інтегріті ЮА», експертка з питань політичного фінансування та виборчих процесів Юлія Зальцберг каже, що ці порушення могли б спричинити зняття партії з виборів в ту чи іншу раду, але відведений законодавством строк на оскарження минув. 

«Недотримання гендерної квоти мало б стати для ТВК причиною відмови в реєстрації списку партії. Але якщо у територіальних списках в кожній п’ятірці представлено по дві особи кожної статі, а в єдиному вийшло так, що не в кожній п’ятірці, або ж через не кратну п’яти кількість кандидатів відсоток, скажімо, жінок менший, то це, швидше, технічна помилка. Виборчий кодекс покладає відповідальність здебільшого на суб’єктів виборчого процесу. Якби якась конкуруюча партія це зауважила і звернулася до суду, то могла б добитися скасування постанови ТВК. Оскаржити постанову ТВК до суду  можна було в п’ятиденний термін з моменту прийняття рішення. Ці строки вже минули», – зазначила Юлія Зальцберг.

Нагадаємо, раніше «Сила правди» писала про те, що Нововолинська міська ТВК також не побачила порушень і зареєструвала списки кандидатів від двох партій, які не дотримались гендерного балансу.

А от у Володимирі-Волинському, де своїх кандидатів до міськради висунули 9 партій, випадків недотримання гендерних квот при формуванні списків «Сила правди» не виявила. З 269 кандидатів 150 – чоловіки і 119 – жінки. Усі політсили: Всеукраїнські об’єднання «Свобода» та «Батьківщина», партії «Громадянська позиція», «Європейська солідарність», «За Майбутнє», «Слуга народу», «Сила і честь», «Самопоміч» та Опозиційна платформа «За життя» забезпечили понад 40-відсоткове представництво жінок у єдиних виборчих списках. 

Нагадаємо, місцеві вибори в Україні заплановані на 25 жовтня.

Відповідно до частини 9 статті 219 Виборчого кодексу України, під час формування єдиного та територіальних виборчих списків організація партії повинна забезпечити присутність у кожній п’ятірці (місцях з першого по п’яте, з шостого по десяте і так далі) кожного виборчого списку чоловіків і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі). 

У разі формування організацією партії єдиного та територіальних виборчих списків з кількістю кандидатів у депутати, яка не є кратною п’яти, до останніх у списку кандидатів (від 1 до 4) застосовується вимога щодо почергового включення кандидатів різної статі до списку. А відповідно до пункту 1 частини 1 статті 230, до підстав для відмови у реєстрації всіх кандидатів, включених до виборчих списків належить, зокрема, порушення встановленого Кодексом порядку висування кандидатів.

Підтримати проєкт Підтримати проєкт Підтримати проєкт

Оксана Петрук

Журналістка Центру журналістських розслідувань "Сила правди"
Теги матеріалу: Вибори2020Володимир-ВолинськийГендерні квотиКовельська міська радаМісцеві вибори
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

ІнфоНегатив, маніпуляції та фейки: чим дивували медіа Волині

Наступна новина

За посаду міського голови Ківерців поборються шестеро кандидатів: список

Схожі Публікації

Не опізнавши рідного, не поспішайте його ховати, – луцька волонтерка

Автор: Костянтин Яворський
28 Червня 2022 в 17:04
0
загиблі морг

Волонтери, які доставляють тіла загиблих героїв на Волинь, б’ють на сполох. Родичі полеглих не завжди...

Детальніше

Вибірковість санкцій: чому «Альфа-Банку» працювати можна, а мінералці – ні

Автор: Костянтин Яворський
28 Червня 2022 в 14:00
0

«Альфа-Банк» із російським корінням продовжує працювати в Україні і, зокрема, на Волині. Прийнятий навесні 2022...

Детальніше

Унікальна луцька благодійна акція зібрала понад пів мільйона гривень для ЗСУ

Автор: Костянтин Яворський
28 Червня 2022 в 12:45
0

У Луцьку з 2015 року збирають гроші на потреби армії оригінальним способом. Благодійний марафон має...

Детальніше
Наступна новина
Ківерцівська міська рада

За посаду міського голови Ківерців поборються шестеро кандидатів: список

НОВИНИ

  • 28 Червня 17:04 Не опізнавши рідного, не поспішайте його ховати, – луцька волонтерка
  • 28 Червня 14:00 Вибірковість санкцій: чому «Альфа-Банку» працювати можна, а мінералці – ні
  • 28 Червня 12:45 Унікальна луцька благодійна акція зібрала понад пів мільйона гривень для ЗСУ
  • 24 Червня 15:33 За яких умов Лукашенко бомбитиме Київ та для кого створює секретний факультет: огляд білоруської преси
  • 24 Червня 13:50 У Києві судять волинських комуністів
  • 23 Червня 15:26 Палиця з Івахівим прогулюють голосування навіть під час війни
  • 22 Червня 16:35 Чому у Луцьку не працює 27 ліфтів
  • 22 Червня 13:15 Як війна вплинула на ринок праці Волині і які зараз шанси знайти роботу
  • 20 Червня 12:40 «Нетбуки НАТО», український дрон з вибухівкою і вибрик Лукашенка-молодшого: огляд білоруської преси
  • 17 Червня 17:13 Стало відомо ім’я волинянки-шанувальниці путіна, яку затримала СБУ
  • 17 Червня 12:25 Депутат Луцькради отримав в армії «медаль за п’янку»
  • 16 Червня 18:00 В умовах війни: Як виживає туристичний бізнес на Волині?
  • 16 Червня 14:26 Як волиняни розміновували Чернігівщину
  • 16 Червня 11:36 «Переселений» бізнес: як на Волині працюють підприємства із зони бойових дій
  • 15 Червня 16:00 Білоруські чиновники зляться через санкції, а армія збирається «йти на Китай»: огляд білоруських медіа
  • 14 Червня 15:00 Як зять з тестем хотіли підзаробити на тендерах у Ковелі
  • 8 Червня 15:45 Ростуть ціни і градус пропаганди: огляд білоруських медіа
  • 31 Травня 16:55 Піонери, санкції і показові розправи над опозицією: огляд білоруських медіа
  • 27 Травня 18:35 Які громади на Хмельниччині розселили найбільше внутрішньо переміщених осіб
  • 26 Травня 18:43 За три місяці війни волиняни мали 176 разів спускатися в укриття. Які дні і години найтривожніші?
Усі новини розділу

Контактні дані

  •  Волинська область, місто Луцьк
  •  (+38) 095 15 97 813
  •  [email protected]

Розділи сайту

  • Новини
  • #Розслідування
  • #Аналітика
  • #Ми вплинули
  • #Спецтема
  • #Лайфхак

Інформація

  • Про нас
  • Звіти
  • Контакти

Про нас

«Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

Copyright 2018-2020 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила Правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу Правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість

Copyright 2018-2020 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила Правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу Правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.