Черговий моніторинг певних волинських ЗМІ показав наявність матеріалів з ознаками замовності (джинса), маніпулятивних заголовків, неспівпадіння тексту із заголовком, перебільшень та недостовірної інформації.
У моніторинговий тиждень знову не було маніпуляцій та джинси на сайті Район.in.ua.
Такі дані були отримані в результаті щотижневого моніторингу інформаційного простору командою проєкту Infocrime Lutsk за підтримки британського фонду Thompson Reuters, у партнерстві з Інститутом масової інформації.
У період з 12-16 липня фактчекери проекту INFOCRIME Lutsk виявили 65 матеріалів з маніпуляціями та один фейк у промоніторених медіа Волині.
Загалом фактчекери проєкту проаналізували 1 816 матеріалів на сторінках 10 інтернет-видань, новинні випуски 2 телеканалів та стрічку 8 акаунтів представників влади та політиків у Fасebook.
Неточні дані = дезінформація
Видання «Волинь UA» поширило публікацію про «цілющі» властивості сала, при цьому не посилаючись на жодне конкретне дослідження та жодного конкретного експерта. Натомість, для підкріплення своїх «порад» журналісти вживають формулювання «дієтологи радять». Такі публікації можуть вводити в оману читачів і шкодити здоров’ю тих, хто дослухається до нефахових порад щодо свого раціону.
У матеріалах про користь чи шкоду певних продуктів варто посилатися на конкретних та авторитетних експертів і конкретні дослідження, проведені за відповідними стандартами. Інакше ви ризикуєте потенційно нашкодити своїм читачам неточними чи повністю неправдивими порадами.
Крім того, варто пам’ятати, що є люди, яким не можна їсти сало, якщо у них є певні протипоказання до цього продукту. Також дехто через свою релігію не може їсти сало. Наприклад, мусульманам свинину вживати не можна, бо такий продукт вважається «нечистим».
Маніпуляції у заголовках
У заголовку «Львів заполонили араби. ВІДЕО» є мова ворожнечі та перебільшення. Сайт «Волинь24» послався на сюжет «Суспільного», однак подав інформацію по-своєму. Використання слова «заполонили» несе негативну конотацію поряд з національністю, расою. Також у новині немає жодного дослідження, яке б свідчило, скільки і яких туристів зараз є у Львові.
На сайті «Під прицілом» у одній новині йдеться про те, що Польща вводить нову вимогу для мандрівників. На сайті написали, що нововведення стосується всіх, хто прибуває в країну з суботи (17 липня). У новині пояснюють, що відтепер перед прибуттям до Польщі необхідно буде заповнювати карту місцезнаходження мандрівника (eKLP) в електронному вигляді. Однак, у тексті не згадують, що нові правила стосуються лише тих, хто прилітає в Польщу літаком.
Є маніпуляція і у назві «В Україні заборонять авто на бензині, що робити?» на сайті «Волинь24». У тексті йде мова про законопроєкт, а не закон. До того ж, заголовок про одне, а текст новини про інше. Міністерство інфраструктури розробило законопроєкт, що може заборонити ввезення в Україну та продаж старих і нових автомобілів на бензинових і дизельних двигунах. Проте нові правила, якщо їх підтримають, повноцінно набудуть чинності аж з 2030 року.
На згаданому сайті також був випадок, коли фото людей додали до новини, що стосується тварин. Зокрема — у заголовку «Учені розповіли про користь кастрації».
Джинса і неналежне маркування
Під час тижневого моніторингу фактчекери виявили аж 22 матеріали із ознаками замовності (джинсу). На тему місцевої влади було аж 25% матеріалів з маніпуляціями від загальної кількості новин.
Приклади сюжетів із ознаками замовності можна було побачити на двох волинських телеканалах. Зокрема, телеканал «Аверс» впродовж тижня відзначився цілою низкою «хвалебних» матеріалів щодо представників влади, наближених до телеканалу, зокрема міського голову Луцька Ігоря Поліщука, нардепів Ігоря Палицю, Ірину Констанкевич, Ігоря Гузя, голову Луцької районної ради Олександра Омельчука. Також сюжет із ознаками замовності про Ігоря Поліщука показав у випуску новин і 12 канал. Він «засвітився» у сюжеті про ремонт приймального відділення Луцької міської клінічної лікарні.
Іноді такі матеріали «маскували» під сюжети, присвячені певній проблемі, проте деякі були суто сфокусовані на висвітленні лише позитивних аспектів діяльності політиків, про які вони самі ж розповідали з телеекранів.
Маніпуляцію щодо конфлікту двох політиків поширило видання «Волинь UA». Вони взяли на віру слова Мар’янівського селищного голови Олега Басалика про те, що «маніпуляції» опозиційного депутата нібито можуть призвести до втрати коштів на ремонт дороги.
Це приклад упередженого ставлення до сторін конфлікту, адже у матеріалі немає позиції звинуваченого депутата або ж незалежного аналізу ситуації, натомість медіа поширює версію подій від селищного голови як єдину правильну. При цьому у новині підкреслюють, що голова є представником партії ВО «Свобода», про яку «Волинь UA» регулярно розміщує компліментарні матеріали.
Натомість, у новинах про бізнес, або ж певні послуги деякі видання і далі позначають значком зірочки, хоча українське законодавство вимагає чітко відокремлювати рекламу від інших публікацій.
Мая Голуб, Антон Бугайчук, проєкт INFOCRIME Луцьк
До вибірки потрапили усі матеріали 10 інтернет-сайтів (Волинські новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, Волинь.UA, Конкурент, Перший, Під прицілом, Буг, Insider Media), двох телеканалів – 12 канал і ТРК «Аверс», сторінки у Facebook Луцького міського голови Ігоря Поліщука, Голови Волинської ОДА Юрія Погуляйка, голови Волинської облради Григорія Недопада, Ковельського міського голови Ігоря Чайки, політика Ігоря Палиці, Ігоря Гузя, Миколи Яручика, Івана Мирки.
Період моніторингу – 12 —16 липня 2021 року, наша сторінка у Facebook: https://www.facebook.com/infocrimelutsk
Проєкт Infocrime здійснюється ГО Інститутом Масової Інформації за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.