Луцький міськрайонний суд виніс вирок двом колишнім посадовцям Державної екологічної інспекції у Волинській області у справі про хабарництво. Інспектори вимагали 1000 доларів від представника приватного підприємства та отримали у суді по п’ять років тюрми з конфіскацією майна.
Про це йдеться у вироку Луцького міськрайонного суду Волинської області від 4 квітня 2024 року.
У 2019 році працівники Державної екологічної інспекції у Волинській області перевіряли луцьке підприємство «ВІО Ойл». Вони встановили, що з вересня 2017-го до липня 2018-го фірма працювала без дозволу на викиди забруднюючих речовин у повітря. Результатом перевірки став акт про порушення. Директору підприємства видали припис з вимогою повідомити, скільки фірма викинула забруднюючих речовин у повітря, поки працювала без дозволу, щоб надалі розрахувати розмір шкоди.
У відповідь на припис підприємство повідомило, що у період з вересня 2017-го по липень 2018-го викиди в атмосферу становили 6,1 тонни.
Цю інформацію передали начальнику відділу державного екологічного нагляду атмосферного повітря Держекоінспекції Олександру Тарасюку. У його посадові обов’язки входив розрахунок збитків для подальшого пред’явлення претензій. Підприємству «ВІО Ойл» у результаті нарахували 420,3 тисячі гривень завданої навколишньому середовищу шкоди.
У жовтні-листопаді 2020-го представник луцької фірми пішов до інспекції з’ясувати, чому нарахували саме таку суму збитків. Із цим питанням він звернувся до Антона Поліщука, який у 2019 році був у складі перевіряючих, а також до Олександра Тарасюка. Посадовцям представник фірми пояснив, що підприємство помилково вказало викиди у розмірі 6,1 тонни, і цей обсяг – неспівмірний з діяльністю товариства. Натомість отримав відповідь, що фірма має право письмово звернутися в інспекцію з проханням про перерахунок і надати для цього документи з обґрунтуванням. 9 грудня 2020-го представник фірми надав копії необхідних документів.
Наступного дня Антон Поліщук зателефонував представнику фірми та повідомив, що розмір збитків після перерахунку може скласти близько 10 тисяч гривень, а також запропонував зустрітися. 11 грудня 2020-го Олександр Тарасюк під час зустрічі нібито запросив 1000 доларів та повідомив, що інакше перерахунок не проведуть. Після згоди на хабар з’явилася нова претензія до підприємства – з сумою 10,7 тисячі гривень.
12 січня 2021-го представник фірми зустрівся з обома посадовцями та отримав нову претензію. У той же день поблизу будинку на проспекті Волі, 15 у Луцьку Антон Поліщук та Олександр Тарасюк одержали 1000 доларів. Опісля обох посадовців затримали, а згодом обвинуватили за статтями про хабарництво (ч.3 ст. 368 КК України).
Справу розглядали у суді з березня 2021 року. Під час засідань Антон Поліщук свою вину не визнав. Він стверджував, що 2019 року брав участь у перевірці підприємства, під час якої оглянули один кабінет, АЗС і декілька метрів землі, яку товариство орендувало на АЗС. Після перевірки нарахували збитки за довідкою від самого підприємства. До них дійсно приходив представник фірми, якому в інспекції пояснили про можливість перерахунку, а на підприємстві зібрали та надали необхідні документи. 12 січня представник фірми прийшов до інспекції, де зустрівся з ним та Тарасюком. Зайшов до них в кабінет, взяв нову претензію, підписався і пішов. Після цього Поліщук разом з Тарасюком вийшли на вулицю, оскільки мали йти в магазин. Там на них чекав представник фірми, який сказав їм, що «повертає те, що винен». Поліщук відкрив блокнот, а представник фірми поклав, на його думку, методичку, яку брав у них раніше. В цей час до них підбігли працівники поліції. У блокноті були гроші.
Під час судових засідань не визнав свою вину й Олександр Тарасюк.
Водночас у суді заслухали інших свідків та дослідили докази, надані слідством. Зустрічі представника фірми та посадовців правоохоронці фіксували на відео, а розмови записували. На одному з записів представник фірми каже: «я забираю претензію і вам даю дєнєжку», а йому відповідають – «всьо» і «окей».
Фіксувалася й передача коштів 12 січня 2021 року. Під час цієї зустрічі на вулиці Антон Поліщук дістав з-під руки зелений блокнот та повідомив представнику фірми про необхідність покласти гроші всередину блокноту. Представник підприємства так і вчинив. Поліщук відразу закрив блокнот та забрав його собі під руку. Надалі представник фірми запитав, чи будуть у ТОВ «ВІО Ойл» проблеми із Державною екологічною інспекцією, на що посадовці його запевнили, що жодних. У вироку окремо розкривається й одна з телефонних розмов Антона Поліщука. У ній він повідомляє невідомого абонента, що думає «тільки про те, де бухнути і пару рублів заробити».
Вироком від 4 квітня 2024 року Антона Поліщука та Олександра Тарасюка визнали винними у хабарництві та призначили їм по п’ять років тюрми з позбавленням права обіймати посади в державних органах строком на 3 роки та з конфіскацією всього належного на праві приватної власності майна. Цей вирок ще не набрав законної сили, він може бути оскаржений в апеляційному суді.
У вироку додатково вказується, що на час судового процесу Антон Поліщук працював інженером з охорони навколишнього середовища на ПАТ «Гнідавський цукровий завод», а Олександр Тарасюк – машиністом ламінувальних машин на ТОВ «Татрафан».
Нагадаємо, раніше «Сила правди» розповідала, як професор Луцького національного технічного університету напідпитку роз’їжджав вулицями Луцька. На нього склали протокол за «п’яне водіння», однак суд справу закрив.