Наприкінці 2023-го професору кафедри прикладної механіки та мехатроніки Луцького національного технічного університету Олександру Повстяному виписали протокол за п’яне водіння. На місці події викладач запевняв, що лише трохи «під’їхав». А свідки розповідали, що професор напідпитку роз’їжджав вулицями Луцька. Однак суд не побачив порушення: протокол розглянули і справу закрили.
Про це йдеться у постанові Луцького міськрайонного суду від 22 лютого 2024 року.
10 листопада 2023 року близько 22 години патрульні затримали викладача та професора Луцького національного технічного університету Олександра Повстяного. На чоловіка склали адміністративний протокол за керування автівкою у стані алкогольного сп’яніння. Патрульні вказували, що у Олександра Повстяного були явні ознаки нетверезого стану: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів. Від проходження огляду на стан алкогольного сп’яніння він відмовився.
Протокол про порушення передали до суду у листопаді 2023-го.
Однак у суді захисник Повстяного стверджував, що професор насправді не сідав п’яним за кермо. Він нібито звернувся до свого товариша, щоб той підвіз його додому. Зі слів захисника, професора забрали і везли на його ж автомобілі марки «Пежо». Вже по дорозі товариш нібито вирішив зняти гроші з банкомата, припаркувався на вулиці Даньшина, 18, і пішов. Саме тоді, за словами захисника, під’їхали працівники поліції та склали на Повстяного протокол про керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння, не взявши до уваги його заперечення. Такі ж свідчення у суді дав і товариш Повстяного.
Правоохоронці надали суду відео, де була зафіксована процедура складання відносно Олександра Повстяного протоколу. Однак суд дійшов висновку, що на записі немає доказів того, що за кермом авто дійсно перебував саме він.
Відтак, 22 лютого 2024 року суддя Луцького міськрайонного суду Лолітта Івасюта своєю постановою закрила провадження у справі про адміністративне правопорушення. Постанова судді вже набрала законної сили.
Варто додати, у листопаді 2023 року в мережі з’явилося відео інциденту. На цьому записі дійсно не видно, хто перебуває за кермом. Проте добре видно і чути, як Повстяной сам зізнається, що лише трохи «під’їхав».
На записі також помітили кандидата технічних наук та доцента Луцького національного технічного університету Романа Полінкевича. Він також перебував у стані алкогольного сп’яніння й, поки правоохоронці розбиралися з його колегою, намагався втриматися на ногах. Натомість тверезий товариш, який нібито побіг знімати гроші з банкомата, за весь час розмови з правоохоронцями так і не з’явився.
«Силі правди» вдалося з’ясувати, що до суду для свідчень викликали не усіх очевидців події. Журналісти поспілкувалися з одним із них – представником громадського формування «Дефендер» паном Олексієм. Організація займається охороною громадського правопорядку у комендантську годину. У той вечір чоловік патрулював й зняв п’яну їзду на камеру.
«В ту ніч ми їхали моєю машиною прямо за порушниками. Вони виїздили на тротуари, зупинялися посеред дороги… Вийшли потім в магазин, видно, щоб ще пляшку купити, доїхали до «Юнони», інтим-салону. Припаркувалися, вигрузилися. Їх було троє. Десь за пів години прямо на вулиці вони розпили ту пляшку, вже двоє сіли в машину і почали їхати. Третій видно там десь проживає. На той момент ми уже викликали патрульну.
Правоохоронці чекали з іншої сторони, на Даньшина. Тож як тільки вони рушили, патрульна на наших очах їх наздогнала. Тоді порушники вийшли з автівки і почалося… Нас з колегою записали, як свідків. Але при цьому так і не викликали до суду. Провадження закрили, бо нібито не було доказів, але момент зупинки авто і те, хто перебуває за кермом, було добре видно на відео правоохоронців – у них же бодікамери ще це фіксували», – розповів Олексій.
Журналісти «Сили правди» вирішили звернутися й до Олександра Повстяного. Однак, викладач не зміг відповісти на всі запитання, мовляв, забув подробиці.
– Наскільки мені відомо, у листопаді 2023-го року вас затримувала поліція за п’яне водіння. Дивлюсь матеріали справи, хотіла дізнатися, чому відмовилися тоді проходити тест на алкогольне сп’яніння? – запитуємо.
– Там не було адвоката, не було нічого. Не було юридично все правильно оформлено.
– Вас нібито підвіз товариш, який потім відійшов, бо знімав гроші у банкоматі, але за 10 хвилин розмови з поліцією він так і не з’явився…
– Ну, напевно, може… Я не знаю, то товариша треба питати, а не мене.
– На відео ви кажете, що «трішки під’їхали». Що ви мали на увазі?
– То може я під’їхав, може раніше я під’їхав. Це ж було вже давно. Я зараз, чесно, не пам’ятаю точно, що я мав на увазі.
– Один зі свідків події запевняє, що ви також розпивали алкоголь на вулиці.
– Ні, такого точно не було. Я не вживаю і не зловживаю. Ні, взагалі такого не було. Ну, «апріорі» такого не могло би бути, – зазначив Олександр Повстяной.
Нагадаємо, раніше «Сила правди» розповідала про те, що у Луцьку штампують медичні довідки за гроші без належних обстежень.