Переправлення військовозобов’язаних за кордон, земельні питання та хабарі за видачу дозволів – найгучніші корупційні справи минулого 2023 року на Волині. Найбільша сума неправомірної вигоди, на якій попався посадовець, торік сягнула аж 35 тисяч американських доларів. Найчастіше ж наживалися на ухилянтах.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» проаналізував понад дві тисячі інформаційних повідомлень правоохоронних органів, уклав рейтинг найбільших корупційних справ 2023 року та з’ясував які їхні результати.
Десяте місце: майже тисяча зелених за «відкос» від мобілізації
Хто? Заступник військового комісара Камінь-Каширського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Валентин Приймак та працівник комунальної установи «Центр надання соціальних послуг Камінь-Каширської міської ради» Богдан Попович.
Скільки? 36 162 гривень (989 доларів за курсом на день отримання останнього траншу 19.07.2023)
За що? За «не мобілізацію» військовозобов’язаного.
Результат. За інформацією спеціалізованої прокуратури, підозрювані отримали неправомірну вигоду від військовозобов’язаного за те, щоб його не мобілізували. Затриманим інкримінують ч.3 ст.368 КК України (Одержання неправомірної вигоди службовою особою). Обох підозрюваних взяли під домашній арешт із забороною залишати місце проживання.
З ухвали Іваничівського районного суду відомо, що заступник військового комісара нібито за допомогою працівника соціальної служби отримав від військовозобов’язаного хабар у сумі 36 тисяч 162 гривні за те, щоб його не мобілізували. Гроші перераховували на картку родички працівника соціальної служби, який їх знімав з банкомата у Камінь-Каширську та передавав своєму спільнику. Справу щодо обох фігурантів правоохоронці передали до суду ще в жовтні 2023-го. Її розглядають в Іваничах.
Дев’яте місце: заступник сільського голови допомагав чоловікам виїжджати за кордон
Хто? Заступник Цуманського селищного голови Олег Федорчук.
Скільки? 1,4 тисячі доларів.
За що? Бронювання військовозобов’язаного у системі «Шлях» для виїзду за кордон.
Результат. Посадовця сільради, який за гроші допомагав військовозобов’язаним виїхати за кордон, затримали у липні 2023 року на отриманні хабаря. За свої послуги він з квітня по липень отримав понад тисячу євро. Затриманому оголосили підозру за ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України – одержання неправомірної вигоди службовою особою.
Підозрюваним виявився заступник голови Цуманської селищної ради Олег Федорчук. Після затримання прокуратура пропонувала взяти його під варту, однак суд відмовив і відпустив під заставу розміром у 161 тисячу гривень.
Також на час проведення досудового розслідування його відсторонили від роботи. Слідчі встановили, що Олег Федорчук з квітня по липень 2023-го подавав до Волинської обласної військової адміністрації інформацію щодо внесення у систему «Шлях» свого «клієнта», який нібито їде по гуманітарні вантажі. За це посадовець отримав 1300 євро і талони на пальне на суму майже 12 тисяч гривень.
У вересні минулого року суд виніс вирок у цій справі – підсудний уклав угоду з прокурором про визнання вини і його оштрафували на 59,5 тисяч гривень.
Восьме місце: сприяння у видачі дозволів на викиди забруднюючих речовин
Хто? Начальник управління екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації Валентин Кухарик.
Скільки? 51 тисяча гривень (1,8 тисячі доларів за курсом на день отримання останнього траншу 5.10.2023 року)
За що? За погодження та видачу дозволів на викиди забруднюючих речовин в повітря.
Результат. Начальника управління екології Волинської обласної адміністрації затримали у жовтні минулого року на отриманні хабаря 19 тисяч гривень. Попередньо він нібито отримав ще 32 тисячі гривень.
Як відомо з судового реєстру, на час проведення досудового розслідування, до 6 лютого цього року, підозрюваного відсторонили від роботи і взяли під домашній арешт. 24 лютого у цій справі завершився етап ознайомлення підозрюваного та його захисника з матеріалами відкритого кримінального провадження. За інформацією Волинської обласної прокуратури наприкінці лютого справу передали до суду, посадовця обвинувачують у вимаганні та одержанні неправомірної вигоди (ч.3 ст. 368 КК України).
До речі, Валентин Кухарик відсудив у держави майже 1,5 мільйона гривень компенсації за вимушені прогули через звільнення з посади начальника управління юстиції у Волинській області.
Сьоме місце: підробка документів та неправдиві дані в системі «Шлях»
Хто? Організована група жителів Володимирського району.
Скільки? 3,5 тисячі доларів.
За що? Незаконне переправлення осіб через державний кордон.
Результат. За інформацією Волинської обласної прокуратури група чоловіків з Володимирського району організувала переправлення військовозобов’язаних через державний кордон.
Вони вносили неправдиві відомості до системи «Шлях» про чоловіків, які хотіли виїхати нібито від громадських організацій та фіктивних підприємців, реєстрували їх як волонтерів та водіїв міжнародних перевезень. В такий спосіб за кордоном опинилося 25 чоловіків, в Україну вони так і не повернулися. Затриманим інкримінують незаконне переправлення осіб через державний кордон з корисливих мотивів, підроблення офіційних документів та несанкціоноване втручання в роботу автоматизованих систем під час дії воєнного стану (ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 28 ч. 5 ст. 361 КК України).
Підозрюваними у цій справі є жителі Володимирської територіальної громади Роман Рудись, Андрій Панасюк, Тарас Бучко та Едуард Савюк. Роман Рудись працює адвокатом, він є колишнім зятем покійної судді Надії Пікули, яка з 1989 року очолювала Володимир-Волинський суд, а з 2000 по 2020 працювала там суддею.
Розгляд цієї справи почали у Володимирському міськрайонному суді. Згодом судді, які мали розглядати справу, взяли відвід через те, що колишня дружина Романа Рудися працює помічником голови суду. Врешті, справу передали до Іваничівського суду, який розпочав розгляд, наступне судове засідання заплановане на 4-те квітня.
Шосте місце: чотири тисячі доларів за земельне питання
Хто? Начальник відділу земельних ресурсів, кадастру і екологічної безпеки Підгайцівської сільської ради Віталій Копюк.
Скільки? 4,4 тисячі доларів.
За що? За вплив на посадових осіб та депутатів сільської ради щодо прийняття ними земельних рішень.
Результат. За інформацією Волинської обласної прокуратури, посадовець Підгайцівської сільської ради отримав 4400 доларів США за вплив на посадових осіб, аби ті прийняли рішення про об’єднання трьох земельних ділянок в одну і змінили її цільове призначення. Його звинувачують у зловживанні впливом (ч. 3 ст. 369-2 КК України) – за це передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до восьми років з конфіскацією майна.
Як йдеться в судовій ухвалі, Віталія Копюка, начальника відділу земельних ресурсів та кадастру Підгайцівської сільської ради, відсторонили від посади на час проведення слідчих дій. Втім цей термін минув і наприкінці 2023 року суд відмовив прокурору у продовженні відсторонення від посади та продовжив йому запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання.
До суду справу передали ще влітку 2023-го. Її розгляд триває у Луцькому міськрайонному суді.
П’яте місце: за «закриті очі» на торгівлю краденим авто
Хто? Начальник сектору розкриття незаконних заволодінь транспортними засобами відділу кримінальної поліції Луцького районного управління поліції Олександр Оліферчук.
Скільки? 5 тисяч доларів
За що? За неподання матеріалів для відкриття кримінального провадження.
Результат. За інформацією Державного бюро розслідувань, правоохоронця затримали наприкінці минулого року на отриманні 5 тисяч доларів неправомірної вигоди. За версією слідства, до нього нібито звернулась жінка зі скаргою на те, що брокерська компанія продала їй крадене авто. Правоохоронець скористався цією ситуацією і зажадав від брокерів 5 тисяч доларів хабаря в обмін на те, що не передасть матеріали для відкриття кримінального провадження.
Підозрюваного затримали 27 грудня 2023 року, а вже 28 грудня відсторонили від посади терміном на два місяці та взяли під нічний домашній арешт. Разом з тим на нього поклали обов’язки: прибувати на вимогу слідчого, не залишати місця проживання в нічний час, повідомляти про зміну місця проживання та здати закордонний паспорт. Із судових документів також відомо, що Олександр Оліферчук звільнився з правоохоронних органів. У справі триває досудове розслідування, яке здійснює Державне бюро розслідувань.
Четверте місце: «Відкати» для медиків
Хто? Медичний директор КП «Волинський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Анатолій Каленюк, медичний директор КП «Шацька лікарня» Роман Вензловський, директор КП «Турійська лікарня планового лікування» Сергій Кашуба.
Скільки? 230 тисяч гривень (6380 доларів за курсом на день отримання неправомірної вигоди 21.11.2023)
За що? За укладення договорів на закупівлю медичного обладнання.
Результат. З судових документів відомо, що правоохоронці затримали медичного директора КП «Волинський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Анатолія Каленюка за отримання хабаря. Йому інкримінують порушення ч.3 ст.368 КК України – отримання неправомірної вигоди службовою особою.
За версією слідства, він вимагав «відкат» від представника ТОВ «Медсервіс Луцьк» за укладення договорів з цим підприємством на закупівлю медичного обладнання. Розмір «відкату» становить 20 відсотків від суми договору. Уклавши договір на закупівлю медичного обладнання на суму 598 890 гривень, через деякий час посадовець у власному авто нібито отримав 119 778 гривень. Слідчі пропонували взяти затриманого під варту, однак суд відмовив. У цій справі триває досудове розслідування, яке продовжили до 21 квітня.
Аналогічна справа і щодо іншого затриманого – медичного директора Шацької лікарні Романа Вензловського. Його затримали у той же день що й Анатолія Каленюка, 21 листопада 2023 року, та інкримінують те ж саме правопорушення – отримання неправомірної вигоди службовою особою. Слідство встановило, що він отримав хабар у сумі 50 945 гривень, що склало 10 відсотків від суми договору. Договори укладали з тим самим підприємством «Медсервіс Луцьк». Слідчі пропонували взяти затриманого під варту, однак суд відпустив його під заставу у 161 тисячу гривень. У цій справі теж продовжили досудове розслідування до 22 квітня.
Того ж дня затримали ще одного медика – директора Турійської лікарні Сергія Кашубу. В оприлюднених судових ухвалах вказано, що він отримав неправомірну вигоду, однак не вказано суму та обставини отримання. Досудове розслідування у цій справі продовжили до 21 квітня, а до 20 квітня затриманий перебуває під домашнім арештом.
Третє місце: вісім тисяч доларів за виїзд з України
Хто? Заступник начальника Володимирського районного відділу поліції Олександр Давидюк.
Скільки? 8 тисяч доларів.
За що? За переправлення військовозобов’язаних за кордон.
Результат. За інформацією Державного бюро розслідувань, посадовець оцінював свої послуги у вісім тисяч доларів. Правоохоронець нібито брав гроші трьома траншами: 4,5 тисячі доларів США за початок підготовки до виїзду за кордон, 1,5 тисячі безпосередньо перед виїздом і 2 тисячі після виїзду за кордон, які мала передати довірена особа. Посадовця затримали саме під час отримання від посередника залишку коштів. Йому повідомили про підозру в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України з корисливих мотивів (ч. 3 ст. 332 КК України).
Як ідеться в ухвалі Печерського районного суду міста Києва, підозрюваного звільнили з-під варти завдяки внесеній заставі у розмірі 214 720 гривень. Водночас зобов’язали утримуватись від спілкування зі свідками, повідомляти слідчого про зміну місця проживання та носити електронний браслет. Термін досудового розслідування у цій справі продовжили до середини травня.
Друге місце: підробка документів та переправлення військовозобов’язаних за кордон
Хто? Організована злочинна група, до якої входив лікар медичного об’єднання.
Скільки? 10 тисяч доларів.
За що? Переправлення військовозобов’язаних за кордон.
Результат. За інформацією прокуратури, група з трьох чоловіків підшукувала військовозобов’язаних чоловіків і допомагала їм виїхати за кордон. Підозрюваних звинувачують у підробці документів та незаконному переправленні через державний кордон (ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 332 КК України).
До злочинної групи нібито входили киянин Михайло Фердман та волиняни Руслан Ковальчук і Андрій Сиротюк. Останній працював лікарем-невропатологом Ковельського міськрайонного територіального медичного об’єднання.
Чоловіки організували підроблення медичних документів та вивезення за кордон військовозобов’язаних чоловіків. Такі послуги вони оцінили у 10 тисяч доларів і встигли вивезти за кордон чотирьох чоловіків.
Під час обшуків у них вилучили майже 29 тисяч доларів США, 2,5 тисячі євро, понад 100 тисяч гривень, чисті бланки документів, комп’ютерну техніку, мобільні телефони.
Влітку 2023 року у цій справі оголосили вирок. Підсудні визнали свою вину, тому їх звільнили від відбування покарання з зобов’язанням не виїжджати за межі України, повідомляти про зміну місця проживання та періодично проходити реєстрацію в органах пробації.
Згодом стало відомо, що звільнений з Ковельського ТМО судимий медик працевлаштувався в любомльській лікарні.
Перше місце: допомога в отриманні земельної ділянки
Хто? Депутат Волинської облради від партії «За майбутнє» та колишній директор Володимирського спортивного ліцею Валентин Кошельник.
Скільки? 35 тисяч доларів.
За що? За сприяння у виділенні земельної ділянки.
Результат. За версією слідства, депутат вимагав неправомірну вигоду від особи, яка хотіла придбати земельну ділянку у селі Суходоли на території Володимирської громади, щоб побудувати підприємство для утилізації сміття. Спочатку депутат нібито попросив за свою допомогу 10 тисяч доларів, а згодом збільшив суму до 35 тисяч. За ці кошти обіцяв вплинути на міського голову Ігоря Пальонку щодо прийняття потрібних рішень.
Спочатку депутат нібито попросив завдаток, п’ять тисяч доларів, і порадив чоловікові написати заяви на виділення землі. При цьому повідомив, що все погоджено з міським головою. Після цього у міській раді підготували потрібний проєкт рішення і проголосували на сесії. Після сесії він отримав ще п’ять тисяч доларів і влаштував інвестору зустріч з міським головою.
Згодом міська рада затвердила потрібну земельну документацію, а Валентин Кошельник отримав 25 тисяч доларів. Саме на отриманні решти хабаря його затримали у Володимирі у вересні минулого року. В рамках цієї справи обшуки проводили в міській раді, ЦНАПі та будинку міського голови Ігоря Пальонки.
Після затримання Кошельника взяли під варту, але вже за кілька днів відпустили під заставу у 900 тисяч гривень. Він зобов’язався повідомляти про зміну місця проживання, не відлучатись з Волинської області, уникати спілкування зі свідками та прибувати за першою вимогою суду.
Валентину Кошельнику інкримінують одержання неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішення посадовою особою, поєднаного з вимаганням (ч. 3 ст. 369 –2 КК України). Справу передали на розгляд Вищого антикорупційного суду на початку 2024-го. Наприкінці січня відбулося перше судове засідання.
До речі, днями Волинська обласна рада припинила депутатські повноваження Валентина Кошельника.
Нагадаємо, раніше «Сила правди» писала про ТОП-8 корупційних справ 2022 року і те, чим вони завершилися.