Співробітник військкомату, прикордонник, поліцейський, податківець і навіть лікар. Попри війну у 2022-му знайшлися люди на державних посадах охочі нечесного заробітку.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» проаналізував майже 2,5 тисячі пресрелізів від поліції, Служби безпеки України, прокуратури та Державного бюро розслідувань і впорядкував рейтинг найбільших хабарів за підсумками 2022 року на Волині.
Минулого року корупція була не в пріоритеті. Не те, щоб правоохоронці не ловили хабарників, ймовірно, у зв’язку з широкомасштабною війною Росії проти України, кількість справ пов’язаних з вимаганням і отриманням неправомірної вигоди була значно нижчою, ніж в попередні роки.
Восьме місце: Абонемент за невтручання в роботу фермерського господарства за 286 доларів на місяць
В хвості рейтингу затриманих торік на хабарі – заступник начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області Сергій Войтюк. За версією слідства, він, нібито, вимагав у фермерського господарства гроші за дозвільні документи. Крім того, суб’єкт господарювання повинен був сплачувати посадовцю щомісячно 10 тисяч гривень за безперешкодну діяльність.
Зловмисника затримали 30 червня під час отримання одного з траншів в сумі 10 тисяч гривень, або ж 286 доларів США. А викрили корупційну діяльність оперативники управління стратегічних розслідувань у Волинській області та слідчі слідчого управління поліції Києва.
І хоча в офіційних прес-релізах повідомляли, що затримували посадовця у Луцьку, на одному з фото видно меню закладу харчування, що знаходиться в Рожищі, за 25 кілометрів від обласного центру.
З особистої сторінки у Facebook Сергія Войтюка «Сила правди» дізналася, що чоловік не лише ставить печатки на дозвільних документах в Головному управлінні Держпродспоживслужби, а й навчає молодь. Чоловік зазначив, що працює у Львівському національному університеті ветеринарної медицини та біотехнологій, коледж якого і знаходиться у Рожищі.
Сергієві Войтюку інкримінують частину 3 статті 368 ККУ (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою). Справу розглядає Рожищенський районний суд.
З впевненістю можна сказати, що Сергій Войтюк не перебуває в слідчому ізоляторі чи під домашнім арештом в очікуванні вироку. У Головному управлінні Держпродспоживслужби Волині повідомили, що після затримання його тимчасово відсторонили від посади, проте, згодом він повернувся на роботу. Жодних інших дисциплінарних чи фінансових стягнень відносно колеги не застосовували.
Наприкінці грудня 2022-го Сергій Войтюк від імені управління роздавав коментарі пресі щодо оголошення на Волині карантину через сказ. Проте, кажуть у відомстві, на момент виходу цього матеріалу Сергій Войтюк вже не займає посади заступника начальника управління.
Сьоме місце: 800 «зелених» за можливість «ганяти тачки» за нульовим розмитненням
Наступним у рейтингу з сумою хабаря приблизно 800 доларів США йде адвокат-волонтер, який «допомагав» військовозобов’язаним їздити за кордон і навіть «ганяти» звідтіля машини.
На початку війни у Нововолинській міській раді відповідальним за доставку гуманітарних вантажів призначили адвоката з Донеччини Костянтина Гриньова. За версією слідства, він налагодив дружні стосунки з одним із заступників Нововолинського міського голови та головним спеціалістом відділу міжнародного співробітництва, туризму та промоції, які за усною вказівкою міського голови Бориса Карпуса були відповідальними за подання пропозицій до Волинської обласної військової адміністрації для бронювання від призову військовозобов’язаних водіїв, які мали бажання привезти з-за кордону вантажі гуманітарної допомоги.
На початку квітня юрист нібито пообіцяв одному з чоловіків, що зможе через місцевих чиновників забезпечити йому дозвіл на виїзд за кордон для доставки гуманітарної допомоги. Клієнт дав адвокатові копію своїх документів та заповнив заяву на ім’я громадського формування «Самооборона Нововолинська». Вже наступного дня за зверненням міського голови Нововолинська Волинська обласна військова адміністрація надала бронь чоловіку від мобілізації та внесла його до системи «Шлях».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розмитнення, ліцензії, земля: ТОП-10 корупційних справ 2020-го року на Волині
10 квітня новоспечений водій-волонтер виїхав у Польщу і того ж дня повернувся із гуманітарною допомогою. Зі стартом так званого «нульового розмитнення» в середині квітня, адвокат нібито зустрівся з водієм та повідомив, що таким же чином може забезпечити проїзд через кордон і іншим бажаючим. Однак, вже за винагороду у 100 доларів США.
26-го квітня «гонщик» привіз адвокату-волонтеру перший «гонорар» – 3200 гривень. Тут же домовилися про «квитки» для ще трьох чоловіків. Але й сума змінилася: 100 доларів за «квиток» і 100 доларів з кожної привезеної таким чином машини. Ці чоловіки надали свої документи, заповнили заяви на ім’я керівника благодійного фонду «Фонд розвитку громади» і наступного дня теж отримали право виїзду до Польщі.
30 квітня чоловіки повернулися з Польщі з трьома авто: «Mazda», «Skoda» та «BMW». А 2-го травня водій приїхав до адвоката-волонтера, щоб передати обумовлену суму коштів – 27 тисяч гривень. Після цього організатора схеми одразу ж затримали співробітники СБУ.
Костянтина Гриньова обвинувачують за ч. 3 ст. 332 ККУ (Незаконне переправлення осіб через державний кордон України) та ч. 3 ст. 369-2 ККУ (Зловживання впливом). Справу розглядає Володимир-Волинський міський суд. З ухвал відомо, що Костянтин Гриньов повернувся на рідну Донеччину, його сім’я проживає у Франції.
Шосте місце: 10% відкату за можливість реєструвати податкові накладні
Минулого року на хабарі у 1500 доларів погорів податківець Сергій Бондарук. Це брат колишнього депутата Луцької міської ради, співвласника компанії «Волиньфарм» Валерія Бондарука.
Інцидент трапився на тлі конфлікту між волинськими підприємцями і очільником Головного управління Державної податкової служби в області Сергієм Лисеюком. Новопризначеного начальника звинувачували в блокуванні податкових накладних і ручному механізмі призначення відшкодування податку на додану вартість.
20 жовтня співробітники Державного бюро розслідувань спільно з Нацполіцією затримали головного інспектора Сергія Бондарука в момент одержання від представника підприємства 1,5 тисячі доларів США.
За версією слідства, інспектор штучно створював умови віднесення певних операцій компанії «Фреш Рітейл» до ризикових, що не дозволяло підприємцям вчасно реєструвати податкові накладні. Натомість усі «перешкоди» зникали, коли бізнесмени погоджувалися віддати 10% «відкату» від суми віднесених до ризикових господарських операцій. Такса для підприємств області становила 85 тисяч гривень. А 1,5 тисячі доларів, які були при Бондаруку, на думку правоохоронців, були лише черговим траншем. Окрім того, в ДБР натякнули, що Бондарук мав спільників в управлінні, яких залучав до реалізації описаної схеми.
Податківцю інкримінують ч.3 ст. 368 ККУ (Отримання неправомірної вигоди). При обранні запобіжного заходу обмежились цілодобовим домашнім арештом і електронним браслетом. Однак Бондарук порушив покладені на нього обов’язки: не здав закордонний паспорт і спілкувався зі свідком. Прокурори клопотали про взяття підозрюваного під варту і суд пішов їм назустріч визначивши суму застави – 148 860 гривень. Наразі, слідство ще триває.
До речі, ТОВ «Фреш Рітейл» звернулося до суду і оскаржило дії податківців щодо відмови в реєстрації податкових накладних в першій і апеляційній інстанціях.
П’яте місце: 2000 доларів за діагноз про психічне захворювання
На сходинці рейтингу – лікар-психіатр з Маневич Анатолій Малярчук, якому правоохоронці спершу приписали хабар у розмірі 2000, а згодом – 1700 доларів США. За ці гроші він, нібито, пообіцяв переселенцеві вирішити питання з оформленням відповідного висновку про його непридатність для військової служби, а це дало б останньому зелене світло для виїзду за кордон.
23 червня на території психіатричної лікарні в Липинах, поблизу Луцька, чоловік передав лікареві основну суму: 1200 доларів, які той начебто мав передати двом своїм колегам за оформлення відповідної довідки. Того ж дня, але вже поза межами лікувального закладу, ухилянт додав ще 500 доларів.
Після того, як лікар взяв гроші в ухилянта, то подзвонив комусь, далі – з лікарні вийшов чоловік і взяв гроші, які зловмисник сказав передати своїм колегам: завідувачу поліклінічним відділенням КП «Волинська обласна психіатрична лікарня», завідувачу психіатричним відділенням №11, члену військово-лікарської комісії вищевказаної установи. Тут Анатолія Малярчука і затримали. Купюри були мічені, вівся аудіозапис.
Спершу лікареві інкримінували одразу кілька злочинів, однак у суді справа розвалилася, бо за кордон він так нікого і не переправив, неправомірною вигодою ні з ким не поділився і довідки про непридатність до служби не видавав.
Крім того, чоловік частково визнав свою провину, чим пом’якшив покарання. Лікар сказав, що кошти вимагав тільки в цілях власного збагачення, ні з ким ділитись не збирався і довідки видавати теж не мав наміру. Крім того, потерпілий Віталій Келеберда, нібито, навмисне провокував таку ситуацію, бо, за словами обвинуваченого, нав’язливо пропонував гроші. Тож його покарали за шахрайство, присудивши 34 тисячі гривень штрафу
В ролі свідків на суді давали показання і медики Волинської обласної психіатричної лікарні. Ті, чиї імена називав Малярчук, вламуючи клієнта. Вони визнали, що знайомі з колегою з Маневич, мали з ним телефонні розмови, але про виготовлення довідок він не звертався.
На суді також виявилося, що чоловік, якому Малярчук дав гроші, був всього лише пацієнтом психлікарні, а не її співробітником. На момент затримання гроші були все ще у нього. Він або не збирався їх нікому передавати, або ще не встиг.
Четверте місце: 2900 доларів за безпеку вебкам-моделей
Ще восени 2021-го старший інспектор відділу кіберполіції Волині Роман Токар розказував в ефірі телеканалу «Конкурент» про те, як вберегти дітей від розбещення в інтернеті, а вже згодом почав відшукувати вебкам-моделей і пропонувати їм своє мовчання в обмін на «зелені».
4 січня 2022 року Державне бюро розслідувань у Луцьку затримало кіберполіцейського. За даними слідства, він погрожував дівчатам, які заробляли в Інтернеті спілкуванням з чоловіками, притягнути їх до кримінальної відповідальності. Уникнути покарання, за словами правоохоронця, моделі могли, лише сплачуючи щомісяця йому по 300 доларів США.
Під час отримання 1500 доларів Романа Токаря і затримали. Він був на гачку в правоохоронців ще з грудня 2021-го. За цей час він встиг «підзаробити» таким чином 2900 «зелених».
Підозрюваного спершу відсторонили від роботи з посади старшого інспектора ВКП у Волинській області Департаменту кіберполіції НП України, а потім звільнили за підсумками службового розслідування.
Роман Токар намагається скасувати наказ про звільнення і поновитися на роботі, але поки безуспішно. Волинський окружний адміністративний суд відмовив у позові. Наразі поліцейський подав апеляцію.
А ось «кримінал» розглядається в Луцькому міськрайонному суді. Романа Токаря обвинувачують за частиною 3 статті 368 Кримінального кодексу України (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою).
Третє місце: 4000 доларів за екологічні дозволи для підприємства
14 лютого 2022 року прямо в коридорі Волинської обласної державної військової адміністрації правоохоронці затримали заступника голови Ковельської РДА Дмитра Красносельського.
Як повідомили у своїх пресрелізах СБУ та прокуратура, чоловік пообіцяв посприяти одному з маневицьких підприємств в отриманні дозволів на викиди в атмосферу від Управління екології і природних ресурсів ОДА. Свої послуги оцінив у 4000 доларів США, але затримали його з 2000 «зелених». До цього підприємство тричі намагалося отримати дозвіл, але безуспішно. Санкція ч. 2 ст. 369-2 Кримінального кодексу України передбачає, зокрема, до п’яти років позбавлення волі.
Дмитро Красносельський заявляв, що ніяких грошей в облдержадміністрацію не носив, а дії правоохоронців – це провокація, в якій він розбереться. Посадовець сказав, що до ОДА нібито навідався, аби підписати документи в фінансовому відділі.
Дмитро Красносельський – уродженець Луганська, працював в органах МВС Луганщини, а у 2014 році очолив Кремінську РДА Луганської області. З вересня 2020 року працював заступником голови Маневицької РДА, а 20 квітня 2021 року його призначили заступником голови Ковельської РДА.
У коментарі Суспільному очільниця Ковельської райдержадміністрації Ольга Черен сказала, що їй заступник сказав, що йому потрібно до Луцька і, написавши заяву, відлучився з роботи. А про те, що сталося далі, вона як і решта, дізналась з преси.
Друге місце: 6000 «зелених» за пропуск за кордон тих, хто не хоче служити
Срібло у рейтингу волинських хабарників за підсумками 2022 року колишній і нинішній прикордонники Віталій Бевз та С. Кацевич. Вони налагодили схему, за якою протягом жовтня-листопада переправили за кордон щонайменше п’ятьох ухилянтів. Отже, за 6 тисяч доларів США інспектор прикордонної служби закривав очі на розбіжності між інформацією про авто внесене у систему «Шлях» і тим, яким «клієнт» прямував за кордон через пункт пропуску «Устилуг». За цими заробітками колегу нібито викрила внутрішня безпека Держприкордонслужби. А затримували СБУ та ДБР під керівництвом Офісу Генерального прокурора.
Військовослужбовцю інкримінували ч.2 ст. 332 КК України (Незаконне переправлення осіб через державний кордон України) та ч.3 ст. 368 КК України (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою).
Перше місце: Всі лаври – військкомату!
Золоту медаль в рейтингу хабарників здобула не конкретна людина, а установа, – Ковельський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
«Соціальну підтримку» чоловікам, які не хочуть захищати батьківщину, тут надавали за американські долари. Щонайменше четверо співробітників військкомату протягом 2022 року попалися на хабарі.
На початку року СБУ повідомила про затримання начальника відділу призову Ковельського районного територіального центру комплектування і соціальної підтримки на отриманні 2500 доларів неправомірної вигоди за відтермінування призову на строкову службу. Згодом місцеві ЗМІ повідомили, що йдеться про Анатолія Гереза, сина депутата районної ради Сергія Гереза.
Спершу зловмиснику інкримінували частину 3 ст. 368 Кримінального кодексу України (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою), а згодом обвинувачення скоригували і нині Луцький міськрайонний суд розглядає справу за частиною 1 тієї ж статті. Це означає, що у випадку визнання винуватим Герез може відбутися штрафом замість позбавлення волі.
У березні на хабарі попався начальник відділу офіцерів запасу Ковельського військкомату, уродженець Російської Федерації Олександр Власюк. Суму неправомірної вигоди ні в пресрелізах, ні в судових ухвалах не розкривають.
Чоловіка спершу обвинувачували за ч. 3 ст. 369-2 КК України (Зловживання впливом). До речі, Олександр Власюк – ветеран АТО і має на утриманні двох малолітніх дітей. Спершу його посадили під домашній арешт, але потім запобіжний захід змінили. Нині справа відносно Власюка на паузі. Влітку 2022-го його відправили в зону бойових дій у складі 26-ї бригади. Згодом, Президент України нагородив Олександра Власюка «Хрестом бойових заслуг», – йдеться на офіційному сайті Ковельської міської ради.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ТОП-11 хабарів 2019 року на Волині
У травні на хабарі попався інструктор відділу рекрутингу та комплектування одного з військкоматів. Відомо, що підозрюваному на момент затримання було 38 років і що він домовлявся з чоловіками призивного віку, які мали намір ухилитися від мобілізації, за винагороду у 4500 доларів США допомогти покинути межі держави.
Зловили спритника на отриманні траншу сумою 1000 «зелених». Спершу йому інкримінували лише ч. 3 ст. 332 (Незаконне переправлення осіб через державний кордон України) Кримінального кодексу України, а згодом додали ще й частину 1 ст. 368-3 (Підкуп службової особи). Поки що справу ще не розглядають в суді по суті.
У серпні на хабарі в 6200 доларів США погоріли чинний офіцер рекрутингу і комплектації Ковельського військкомату і його колишній колега звільнений в запас. Про затримання повідомляла Спеціальна прокуратура у військовій і оборонній сфері Західного регіону. За даними слідства, фігуранти надали призовнику підроблені довідку військово-лікарської комісії та тимчасове посвідчення військовозобов’язаного. Затримали зловмисників в Шацьку.
Ім’я офіцера військкомату встановити не вдалося, а ось його спільником виявився уродженець Луцька Денис Кирилюк. Він пішов на угоду з прокуратурою, визнав свою провину і відбувся умовним покаранням. Шацький районний суд в особі судді Сергія Матвійчука виніс вирок за частиною 2 статті 332 ККУ (Незаконне переправлення осіб через державний кордон) і присудив позбавлення волі на строк 5 років, одразу замінивши його випробувальним терміном в один рік.
Крім того, Денисові Кирилюку повернули вилучені під час обшуків 200 доларів США, легковий автомобіль марки «Ауді Q7» та мобільний телефон «iPhone 13 PRO». Натомість захисник іншого фігуранта справи вирішив оскаржити вирок Шацького районного суду, ймовірно, знаючи, що чистосердечне зізнання співучасника може негативно вплинути на рішення у справі його підзахисного. Проте Волинський апеляційний суд залишив скаргу без розгляду.
На жаль, з’ясувати всі імена підозрюваних і дізнатися деталі справ не вдалося, адже із запровадженням воєнного стану в Україні доступ до документів у кримінальних справах в Єдиному державному реєстрі судових рішень обмежили.
Нагадаємо, раніше «Сила правди» писала про ТОП-10 корупційних справ 2020 року та 2019 року.