У прокуратурі Волинської області не побачили умислу у тому, що дружина екс-прокурора Волині Андрія Гіля Тетяна Гіль не задекларувала належним чином придбання нового позашляховика «Toyota Land Cruiser 200» у квітні 2017 року. А оскільки умислу немає, то й карати її немає за що – вирішили в прокуратурі.
Таку інформацію надали в Управлінні захисту економіки у Волинській області ДЗЕ Національної поліції на звернення Центру журналістських розслідувань «Сила правди» та юристів Громадської організації «Том 14».
Нагадаємо, місяць тому «Сила правди» писала про те, що головний спеціаліст управління Державної міграційної служби у Волинській області Тетяна Гіль навесні 2017 року після продажу свого авто «Lexus GX460» за 620 тисяч гривень і придбання нового авто «Toyota Land Cruiser 200» за ту ж суму не подала у Нацагентство з питань запобігання корупції повідомлення про зміни в майновому стані, що, на думку юристів, є порушенням. Зробити це вона повинна була протягом 10 днів з моменту купівлі-продажу майна. Натомість жінка відобразила ці операції лише в своїй щорічній електронній декларації за 2017 рік.
Півтора року ніхто з правоохоронців не бачив ймовірного порушення. Хоча журналісти встановили, що аналогічні порушення з боку дрібних сільських чиновників поліцейські вправно виявляють, а прокуратура добивається для них реальних покарань у судах.
Ймовірно, така «сліпота» правоохоронців пов’язана з тим, що Тетяна Гіль є дружиною ветерана прокуратури Андрія Гіля, який відпрацював в правоохоронному органі 30 років.
Журналісти Центру журналістських розслідувань «Сила правди» разом із юристами ГО «Том 14» звернулися до поліції, прокуратури та НАЗК. Співробітники Управління захисту економіки у Волинській області навіть склали проект протоколу про адмінправопорушення на Тетяну Гіль, однак в прокуратурі області його не погодили, мотивуючи це тим, що жінка ненавмисне не подала форми змін до НАЗК.
«Суб’єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу та настає лише за умови, що особа усвідомлювала протиправний характер своїх дій і мала прямий умисел, спрямований на ухилення від повідомлення чи несвоєчасне повідомлення про суттєві зміни у майновому стані, керуючись при цьому особистим інтересом чи інтересами третіх осіб. (…) Жодних доказів обґрунтування наявності у Гіль Т.В. умислу (прямого чи непрямого) на вчинення адміністративного правопорушення матеріали перевірки не містять. За таких обставин відсутня суб’єктивна сторона адмінправопорушення, пов’язаного з корупцією (…)», – зробили висновок у прокуратурі Волині.
Разом з тим, «Сила правди» описала дві історії, коли співробітниця Ківерцівської РДА Галина Лущинська та реєстратор Держгеокадастру у Маневицькому районі Павло Козлік також не мали умислу на ухилення від декларування продажу квартири та придбання авто. Однак, поліцейські склали протоколи, а прокурори відстояли у суді для них реальні штрафи та звільнення з роботи.
Тож подвійні стандарти прокуратури Волині до «своїх» і «чужих» аж ніяк не покращують імідж цього правоохоронного органу.
Перевірка Нацагентства з питань запобігання корупції триває досі – в УДМС попросили необхідні документи. Своє рішення обіцяють повідомити пізніше.