• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
Четвер, 18 Серпня, 2022
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Спецтема > Вибори 2020 > Не «желєзна» підстава: у Волинській обласній ТВК пояснили реєстрацію гендерно розбалансованих списків

Не «желєзна» підстава: у Волинській обласній ТВК пояснили реєстрацію гендерно розбалансованих списків

Автор: Валентина Куць
6 Жовтня 2020 в 17:20
У категорії: Вибори 2020, Новини

Серед десяти партій, які подали списки кандидатів у депутати Волинської обласної ради, дві партії не дотримались гендерної квоти. Це партія «Опозиційна платформа – За життя» та «Сила і честь». В останній кажуть, що це трапилось через механічну помилку. 

Решта, вісім політичних партій, дотримались вимоги щодо гендерних квот і подали до комісії гендерно збалансовані списки. 

Загалом до обласної територіальної виборчої комісії подали списки кандидатів десять партій: «Свобода», «За майбутнє», «Батьківщина», «Сила і честь», «Радикальна партія Олега Ляшка», «Опозиційна платформа – За життя», «Європейська солідарність», «Аграрна партія», «Слуга народу» та «Наш край». Щоб зареєструвати списки кандидатів у виборчій комісії всі партії мали б дотриматись вимоги щодо гендерних квот, однак виявилося, що не всі це зробили. 

Зокрема, політична партія «Опозиційна платформа – За життя» не дотрималася вимоги щодо гендерного балансу у другій, п’ятій та шостій п’ятірках єдиного списку. Тут, відповідно, кількість жінок та чоловіків не відповідає вимозі щодо наявності у кожній п’ятірці не менше 40% осіб однієї статі. Зокрема, у другій п’ятірці єдиного списку міститься 1 жінка та 4 чоловіки, у п’ятій – 4 жінки та 1 чоловік, а у шостій – 4 чоловіки та 1 жінка. Загалом список цієї політсили нараховує 47 кандидатів – 26 чоловіків і 21 жінку, що у відсотковому співвідношенні становить відповідно 55,32% і 44,68%. 

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

Почути позицію керівника партії щодо цієї ситуації не вдалося. Олег Чикида, який очолював осередок до вересня цього року, порадив звертатися до нового керівника Олександра Башкаленка. Тож спробували сконтактувати із ним за мобільним, вказаним у реєстраційних даних. Однак там ніхто не відповідав. 

Також не дотримались гендерного балансу і в партії «Сила і честь», єдиний виборчий список якої зареєстрований 25 вересня. Загалом цей список нараховує 58 кандидатів. Тут не застосували вимогу почергового включення чоловіків і жінок до останніх кандидатів у виборчому списку округу №7. 

Очільник партії на Волині і водночас перший номер списку Роман Карпюк запевнює, що гендерна політика в організації була правильною, а помилкою стала опечатка. 

– У нас було все чітко по гендерній політиці, – пояснює Роман Карпюк. – Просто була опечатка в загальному списку, по округах все поставили правильно. Ми виправили ту помилку і далі все нормально. 

На дотримання гендерних квот у списках партій звернула увагу і Громадянська мережа ОПОРА. Експерти вважають, що запобігти таким гендерним порушенням у списках можна було на етапі їх реєстрації. Адже закон передбачає, що через недотримання гендерних квот партії можна відмовити у реєстрації. А відслідковувати дотримання цих квот мала б територіальна виборча комісія. 

– Забезпечення гендерного балансу у єдиному та територіальних списках партії мали б забезпечувати під час процесу висування кандидатів, – роз’яснює координаторка мережі ОПОРА у Волинській області Катерина Шарпата. –  І, власне, коли виборча комісія розглядала ці списки, то мали б проаналізувати чи дотриманий цей гендерний баланс. Якщо не дотриманий, то це є порушенням порядку висування кандидатів і в статті 230 пункт 1 зазначено, що  можна відмовити у реєстрації, якщо був порушений порядок висування кандидатів. Після того як виборчі комісії уже зареєстрували ці списки з порушенням, то вони самостійно вже не можуть цього змінити. Можна скасовувати реєстрацію або кандидата, або списку лише за рішенням суду. Разом з тим політичні партії також вже не можуть вносити зміни до зареєстрованих списків. Єдине, що кандидати можуть відмовлятися від балотування, але все одно гендерна квота враховується на основі тієї першої постанови ТВК, за якою вперше зареєстрували кандидатів.

Не «желєзна» підстава

За словами голови обласної виборчої комісії Івана Лазорка, партія «Сила і честь» вже звернулася до комісії щоб виправити цю помилку. 

– Там була допущена зовсім невелика помилка у поданні, хтось допустив помилку в територіальному списку та єдиному і поміняв цифрами номер по одній людині, – пояснює Іван Лазорко. – Ми гадали де саме була допущена ця помилка і коли я дослідив, то побачив де була допущена ця помилка. Зрозуміли в чому проблема. Людський фактор є присутній і поки він є, то помилки будуть допускатися. Воно не потребує особливого якогось розгляду для того щоб її замінити, з цим не буде проблем. 

А от щодо недотримання гендерних квот партією «Опозиційна платформа –  За життя», то голова комісії каже, що списків детально не вивчали. Хоча відстеження гендерних квот – це прямий обов’язок виборчої комісії.

– Детально відсотковість ми не оформляли, –  пояснює Іван Лазорко. – Ми візуально, розуміючи як там має бути – три і два…, звертали увагу. Ми звертали увагу на той список речей, які повинні бути у партії при подачі, щоб їх зареєстрували. Скажімо, ми не головну увагу на це звертали, ми більше звертали увагу на присутність документів при подачі, а на це вже – як другорядне. 

– Але ви могли б відмовити у реєстрації, якби вивчили списки?

– Звичайно, воно було б видно, було б зрозуміло. Тим більше я з самого початку домовився з нашими журналістами, щоб вони допомагали і доповідали про такі речі. 

– Тобто, виходить, що це порушення законодавства і вони зареєстровані?

– Так зареєстровані. Тобто це повинна бути «желєзна» підстава, грубе порушення для того, щоб ми розглянули це на нашому порядку денному. 

– А що може бути підставою? 

– Коли це напряму видно, що це є порушення. Не таким чином, що там треба видивлятися. Тобто ви можете написати скаргу і ми її розглянемо. 

– Але це справа комісії вивчати дотримання гендерних квот.

– Так, звичайно. Ми це вивчали, але не настільки детально. 

Крім кількох випадків гендерного дисбалансу «Сила правди» виявила і порожні місця у списках партій «Батьківщина» та «Європейська солідарність». У першій партії порожнім виявилося місце №2 та №43. А в другій партії – місце №59. Це пов’язано із тим, що обласна комісія відмовила у реєстрації певним кандидатам із цих списків.

– При реєстрації «Батьківщини» у двох кандидатів не було документів і вони не були автоматично зареєстровані, – пояснює Іван Лазорко. –  А від партії «Сила і честь» було скасування окремого кандидата, яке прийшло до нас листом (виключення зі списку кандидата Євгена Мельника, бо він зареєстрований кандидатом на посаду міського голови Луцька – авт.). Відповідно, тут ми залишаємо пропуск, лише залишаємо цифру, це другий номер був. 

– У списку ЄС теж є порожнє місце під №59.

– Там один кандидат був без документів і не зареєстрували. 

– Чи впливають порожні місця на гендерний баланс у списках?

– Лише на стадії реєстрації може впливати на відміну участі тієї чи іншої партії у виборах. А коли вже було зареєстровано, то там уже нічого не зробиш. Тобто всі десять партій були зареєстровані, тому вже нічого не буде зроблено щодо гендерних квот, механізму немає такого. 

Підтримати проєкт Підтримати проєкт Підтримати проєкт

Валентина Куць

Журналістка Центру журналістських розслідувань "Сила правди", з жовтня 2017-го до березня 2020-го – директор Центру
Теги матеріалу: Вибори2020Волинська обласна радаГендерні квотиМісцеві вибори
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

Фейки про неБезпеку, маніпуляції від політиків: як дезінформували волинян у медіа

Наступна новина

Кандидати на посаду Рожищенського міського голови: список

Схожі Публікації

Як волинські волонтери повертають загиблих воїнів

Автор: Оксана Петрук
17 Серпня 2022 в 12:50
0
Вантаж 200

На Волині місію з повернення загиблих віськовослужбовців взяли на себе волонтери. Таким чином звичайні люди...

Детальніше

Посттравматичний синдром через війну: як його подолати

Автор: Мая Голуб
15 Серпня 2022 в 16:20
0
Головне зображення – сайт novy.tv

У часи війни важливо уважно ставитися до свого емоційного стану та психічного здоров'я. Не варто...

Детальніше

У Луцьку перформансом закликали визнати росію – терористом

Автор: Костянтин Яворський
12 Серпня 2022 в 22:22
0
акція на підтримку азову Луцьк Оленівка міжнародне право в калюжі

Звільнити усіх полонених захисників «Азовсталі» та визнати росію державою-терористом вкотре закликали у Луцьку. Спеціальний перформанс...

Детальніше
Наступна новина
Рожищенська міська рада. Фото з мережі

Кандидати на посаду Рожищенського міського голови: список

НОВИНИ

  • 17 Серпня 12:50 Як волинські волонтери повертають загиблих воїнів
  • 15 Серпня 16:20 Посттравматичний синдром через війну: як його подолати
  • 12 Серпня 22:22 У Луцьку перформансом закликали визнати росію – терористом
  • 12 Серпня 16:55 У Білорусі розчаровані, що Пекін не вдарив за візит Пелосі: огляд преси
  • 11 Серпня 17:18 Втікав від «русского міра». Бджоляр з Харківщини перебрався на Волинь доглядати пасіку військового
  • 11 Серпня 10:00 Як Волинь відреагувала на світову зернову кризу
  • 10 Серпня 14:40 Як живе волинське село на кордоні під загрозою наступу з Білорусі
  • 9 Серпня 13:30 Засудили еколога із Волинської ОДА, який виманив у фірми 6500 гривень
  • 8 Серпня 12:30 Шиємо все, що попросять бійці, – луцька фірма змінила профіль
  • 7 Серпня 15:56 На Волині дитячий батальйон «Бандерівці» зібрав 185 тисяч гривень на антидрон
  • 6 Серпня 9:05 Домашній «монстр» Лукашенка і як Лєнін «продав» українські землі американцям: огляд білоруської преси
  • 5 Серпня 16:20 «Черга стоїть, щоб потрапити до нас в бригаду». Як тероборона на Волині охороняє північний кордон
  • 5 Серпня 11:17 Університет в умовах війни: розмова з ректором ВНУ імені Лесі Українки
  • 4 Серпня 15:06 Що думають лучани та експерти про спрощення придбання зброї
  • 4 Серпня 13:25 На Волині засудили поліцейського, який взяв хабар у співучасника злочину
  • 3 Серпня 12:07 На Волині «розсекретили» кількість автівок вилучених для ЗСУ у п’яних водіїв
  • 2 Серпня 13:15 Як працюють турфірми на Волині в часи війни
  • 2 Серпня 9:30 Двоє волинських поліцейських не сядуть за вимагання хабаря і шантаж через помилку прокурора
  • 1 Серпня 18:55 Луцький авторинок повернувся до «довоєнних» цін
  • 1 Серпня 14:00 Як в умовах війни отримати дозвіл на зброю. Експеримент
Усі новини розділу

Контактні дані

  •  Волинська область, місто Луцьк
  •  (+38) 095 15 97 813
  •  [email protected]

Розділи сайту

  • Новини
  • #Розслідування
  • #Аналітика
  • #Ми вплинули
  • #Спецтема
  • #Лайфхак

Інформація

  • Про нас
  • Звіти
  • Контакти

Про нас

«Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

Copyright 2018-2020 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила Правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу Правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість

Copyright 2018-2020 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила Правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу Правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.