• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
Вівторок, 26 Січня, 2021
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Аналітика > Фейки про неБезпеку, маніпуляції від політиків: як дезінформували волинян у медіа

Фейки про неБезпеку, маніпуляції від політиків: як дезінформували волинян у медіа

Автор: Мая Голуб , Антон Бугайчук
6 Жовтня 2020 в 13:00
У категорії: #Аналітика, Новини

У волинському інформаційному просторі зустрічаються фейки, маніпуляції в текстах і заголовках та матеріали з ознаками замовності. Найбільше маніпуляцій у волинських медіа за тиждень стосувалося місцевих виборів, що відбудуться 25 жовтня цього року. 

Такими є результати щотижневого моніторингу волинських медіа командою проєкту «Infocrime Луцьк» за підтримки британського фонду Thompson Reuters, у партнерстві з Інститутом масової інформації.* 

Під моніторинг потрапили десять інтернет-видань та два телеканали. Окрім того, експерти проглянули п’ять сторінок у соціальних мережах кандидатів на посаду міського голови Луцька – Ігоря Поліщука, Романа Бондарука, Алли Надточій, Юрія Моклиці, Миколи Федіка. Надалі експерти розширять цей список претендентів на посаду Луцького міського голови. 

Упродовж 21-27 вересня в місцевих ЗМІ експерти проєкту проаналізували 2684 матеріали. Із них – 119 текстів мали ознаки маніпуляцій, 16 були фейками. 

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

Моніторинг показав, що найбільше маніпуляцій стосувалося майбутніх місцевих виборів – 39% від загальної кількості промоніторених новин. На другому місці – тема бізнесу – 30,40%, на третьому – державна політика – 11,1%, маніпуляцій на тему місцевої влади було 7,4%. На інші теми було не так багато маніпуляцій. Зокрема, про про медицину – 4,4%, про коронавірус – 3%, про соціальну тематику – 1,1%. 

Фейки про прослушку в телефоні і Вконтакте

За період моніторингу у волинських медіа було виявлено 16 матеріалів, що містили недостовірну інформацію. Основні теми поширення фейків: здоров’я – 35,7%, однакова кількість – 28,6% по темі коронавірусу та особистого життя, про місцеві вибори – 7,1%. 

Серед прикладів таких матеріалів – новина зі страхітливим заголовком про прослушку телефону – «Ваш телефон прослуховують: як розпізнати та обійти». Однак після прочитання такого заголовку з текстом треба включати критичне мислення й звертати увагу на те, які експерти це коментують, або хто компетентний це коментувати. 

Так, у цій новині немає коментаря фахового експерта, який би докладно пояснив, в якому випадку можуть прослуховувати мобільні дзвінки. Інформація скопійована з інтернету, є посилання на сайт New Technology, однак у тексті наведені такі аргументи, що можуть не відповідати дійсності, якщо телефон дійсно на прослушці. Зокрема, коли постійно розряджається телефон, то це може свідчити й про те, що потрібно просто замінити батарею, або ж є дефект. Фоновий шум іноді може свідчити про поганий зв’язок. У тексті також зазначається:

«Температура батареї. Це один з найвірніших сигналів наявності “прослушки”. У смартфона в стані спокою, як правило, батарея повинна залишатися холодною».

Однак у тексті не наведено аргументів, чому саме це є ознакою «прослушки». Про раціональний підхід до цифрової безпеки краще ознайомитись із інформацією від фахівців «Лабораторії цифрової безпеки» на сайті «ЯК».

Також під час моніторингу було виявлено  фейкову новину із назвою «Вконтакті може зникнути назавжди». Однак назва не відповідає не лише змісту тексту, а й дійсності загалом. У тексті йдеться, що соцмережу ВКонтакте можуть вилучити з українських онлайн-магазинів. Зокрема, що імовірно, додаток незабаром зникне з Play Market і App Store в Україні. Цим питанням зайнялося Міністерство культури і інформполітики спільно з РНБО і СБУ після того, як стало відомо, що ВКонтакте знову працює, незважаючи на його заборону в Україні.

Неправда про безвіз

Новина із заголовком «Безвіз для України скасовують?» є неправдивою. Адже наразі ніхто не скасовує безвізовий режим для України. У тексті на сайті «Волинь24» йдеться:

«А все тому, що сьогодні ВР затвердила склад комісії з відбору керівника САП замість Холодницького. Склад комісії, який призначили українські депутати, не сподобався західним, тому “маємо таку заяву”».

Крім загрози безвізу, під загрозою також транш в розмірі 1,5 млрд євро. У цій новині немає підтвердження фактами, що безвіз можуть скасувати. Окрім того, заголовок із знаком запитання, ніби журналісти самі не знали про що пишуть і як все може бути насправді. Завдання журналіста – це розібратися в ситуації, з’ясувати якомога більше інформації й поширити правду, що підтверджується фактами або якимось документом. А в даному випадку цього немає. 

Фейки про коронавірус та медичну тематику 

Коронавірус багатьом людям ускладнив життя. Комусь карантином, втратою бізнесу або ж зменшенням прибутків, іншим – втратою здоров’я чи близьких людей.  

Однак у медіа вже з’являються обнадійливі заголовки, що пандемія коронавірусу скоро закінчиться й коли. Заголовок із назвою «Комаровський назвав можливу дату, коли закінчиться коронавірус (відео)» є маніпулятивним. Лікар Євген Комаровський назвав можливу дату, коли закінчиться коронавірус, проте він її не назвав. У відео він назвав дату, коли може закінчитися пандемія коронавірусу, проте сказав, що сама хвороба може і далі вражати людей  в менших масштабах: 

«Якщо буде вакцина, то закінчиться все по-серйозному до кінця 2022 року, а якщо не буде, то, швидше за все, також закінчиться до кінця 2022 року. До цього часу у нас буде факт колективного імунітету, а коронавірус буде тим захворюванням, до якого ми будемо ставитися як до грипу. Він приходитиме, будуть локальні спалахи, буде косити свою жатку із жертв», – резюмував Комаровський.  

У світі чекають, коли нарешті з’явиться вакцина від COVID-19. Це топ-тема, що сприяє також поширенню обнадійливих заголовків та фейкових новин про це. 

Зокрема, у заголовку «Польща першою у світі запустила виробництво препарату проти COVID-19: вже готова перша партія»  поширена неправда. Журналісти пишуть, що у Польщі першими в світі почали випускати якийсь препарат від коронавірусу. Проте там немає назви препарату. Твердження щодо першості неправдиве, бо як мінімум у липні Європейський Союз визнав інший препарат для лікування коронавірусу.  Як раніше повідомила пресслужба Єврокомісії, Ремдесивір став першим препаратом для лікування коронавірусної хвороби COVID-19, який дозволили на рівні Європейського Союзу. 

Ще один коронавірусний фейк є із заголовком «Вчені визначили ключовий фактор для передачі коронавірусу». Без підтвердження жодних експертів у тексті пишуть, що на швидкість передачі вірусу, що викликає СOVID-19, найсильніше впливає підвищена вологість повітря. Однак немає наразі науково підтверджених доказів, що це справді так. І на сайті, який цитується у новині, і в самому тексті немає посилання на конкретне дослідження чи хоча б установу, яка зробила такі висновки.  

Ще був виявлений фейк на тему здоров’я із заголовком «Стало відомо, яке спиртне корисне для тіла». У тексті не наводять фахових аргументів, що це справді так. Наразі не доведено, що алкоголь є корисним для організму людини. Є різні дискусії на цю тему, але немає науково підтвердженого факту, що алкоголь приносить користь. Наразі немає досліджень, які б цю тезу на користь організму стовідсотково підтверджували б. 

Якщо в новинах пишуть «вчені кажуть», то треба зрозуміти, які конкретно вчені, яку наукову установу вони представляють. Якщо у новині вказуються експерти, то варто проаналізувати чи компетентні вони коментувати те, про що говорять.

Ще один приклад на медичну тематику – про «продукти-антибіотики». Новина вийшла із заголовком «Медики перерахували кращі продукти-«антибіотики». Фейковість заголовку в тому, що продукти не є антибіотиками. Крім того, ні в передруці, ні в оригіналі немає згадки про конкретних медиків чи посилання на дослідження. Сама новина спирається на інформацію, що базується на сумнівних або анонімних джерелах, які неможливо перевірити. 

Маніпуляції в заголовках

«За ВК у в’язницю» –  заголовок, що може викликати бажання якомога швидше клікнути й прочитати це. У тексті на сайті »Волинь24» насправді йдеться про можливий облік користувачів соцмережі, а не про в’язницю. Зокрема, у новині посилаються на слова секретаря РНБО України Олексія Данилова. Він повідомив, що всіх бажаючих користуватися російськими ресурсами чекає облік в поліції. А також за допомогою іноземних партнерів соцмережа буде заблокована на території України. Однак із заголовку читачі можуть подумати, що за вхід у соціальну мережу Вконтакте можна сісти у в’язницю. 

Перекручувати заголовки заради клікабельності неетично та неправильно. У таких випадках читач себе відчуває обманутим, бо очікував прочитати одне, а в результаті отримує інше.

У заголовку «Собак навчили “винюхувати” коронавірус» є маніпуляція. У тексті новини йдеться, що ефективність собак не доведена в порівняльних дослідженнях, тому добровольцям також пропонують здати ПЛР-тест для підтвердження результату. 

У заголовку «Українці не потягнуть нові тарифи, – Ігор Палиця про подорожчання тарифів» припущення політика щодо всіх українців подається, як факт.  

Матеріали із ознаками замовності

Приклад матеріалу із ознаками замовності на користь нардепа Ігоря Гузя можна побачити у матеріалі із заголовком «Розпочали довгоочікуваний ремонт дороги Нововолинськ-Іваничі». У тексті йдеться, що нардеп анонсував ремонт дороги, а також у матеріалі є фото, де нардеп робить селфі на фоні відремонтованої дороги.

Також без спеціальної позначки «Реклама» зустрічається і комерційна джинса на сайті Район.in.ua – «У луцькій ресторації “Брама” – нові комплексні обіди». Це не новина чи журналістський матеріал, але текст не має спеціальних позначок, щоб читачам було зрозуміло, що за публікацію заплатили. Всі інші тексти на цьому сайті, що стосуються ТРЦ «Портсіті», позначені хештегами #Реклама. 

Приклад матеріалу із ознаками замовності можна побачити і в заголовку «Ігор Палиця назвав умову для об’єднання на місцях з іншими партіями». Текст містить ознаки агітації, оскільки у новині  посилаються на слова голови політичної партії «За майбутнє» Ігоря Палиці, що його партія готова до об’єднання на місцях з іншими. А матеріал про політика Андрія Покровського із заголовком «Інвестиції, стратегія розвитку, здоров`я лучан: назвали пріоритети «СВІДОМИХ» мав би бути позначений як рекламний. 

Мая Голуб, Антон Бугайчук, проєкт INFOCRIME Луцьк

* До вибірки потрапили 2684 матеріали 10 інтернет-сайтів (Волинські новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, Волинь.UA, Конкурент, Перший, Під прицілом, Буг, Твій портал)  та двох телеканалів – 12 канал і ТРК «Аверс». Період моніторингу – 21-27  вересня 2020 року. З методологією дослідження можна ознайомитися за посиланням.

** Проєкт реалізується ГО «Інститут масової інформації» і фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Підтримати проєкт Підтримати проєкт Підтримати проєкт

Мая Голуб

Журналістка, представниця Інституту масової інформації у Волинській області
Теги матеріалу: Вибори2020МаніпуляціїМедіаМедіаграмотністьМісцеві вибори
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

У вересні волинські онлайн-видання активно піарили десятьох політиків: імена

Наступна новина

Не «желєзна» підстава: у Волинській обласній ТВК пояснили реєстрацію гендерно розбалансованих списків

Схожі Публікації

Волинських депутатів запрошують вивчати польський досвід місцевого самоврядування

Автор: Валентина Куць
26 Січня 2021 в 13:27
0

Із лютого 2021 року на Волині та Рівненщині стартує програма для навчання депутатів місцевих рад...

Детальніше

«Сила правди» відстояла у судах право на інформацію про податки волинських підприємств

Автор: Сила Правди
21 Січня 2021 в 11:20
0
court

Волинський окружний і Восьмий апеляційний адміністративні суди розглянули справу за позовом журналістки «Сили правди» Оксани...

Детальніше

Борди-привиди: «За Майбутнє» вмиває руки від прихованої агітації в Луцьку під час місцевих виборів

Автор: Валентина Куць
18 Січня 2021 в 17:31
0
агітація білборд За майбутнє прихована агітація Фонд Тільки разом

Упродовж минулорічної виборчої кампанії на місцевих виборах у Луцьку Центр журналістських розслідувань «Сила правди» нарахував...

Детальніше
Наступна новина

Не «желєзна» підстава: у Волинській обласній ТВК пояснили реєстрацію гендерно розбалансованих списків

НОВИНИ

  • 26 Січня 13:27 Волинських депутатів запрошують вивчати польський досвід місцевого самоврядування
    • 21 Січня 11:20 «Сила правди» відстояла у судах право на інформацію про податки волинських підприємств
    • 18 Січня 17:31 Борди-привиди: «За Майбутнє» вмиває руки від прихованої агітації в Луцьку під час місцевих виборів
    • 14 Січня 17:28 «Душитель луцького Майдану» отримав свої 700 тисяч гривень виплат за незаконну люстрацію
    • 4 Січня 17:10 Персональні виборчі «гаманці» волинських кандидатів в депутати: як витратили чверть мільйона гривень
    • 31 Грудня 11:00 ТОП-10 публікацій «Сили правди» у 2020-му
    • 31 Грудня 10:16 ТОП-10 найдорожчих виборчих кампаній кандидатів в мери на Волині у 2020-му
    • 29 Грудня 16:30 Формальний підхід: чому на Волині не всі партії та кандидати відзвітували про гроші на виборчі кампанії
    • 29 Грудня 12:30 Волиньрада-8. Яку обласну раду ми отримали в коронавірусний час
    • 29 Грудня 11:15 Великий ремонт у волинському університеті довірили своїм
    • 28 Грудня 16:48 Цифри на історію: все необхідне для перших кроків у журналістиці даних
    • 26 Грудня 10:15 Ціна виборів до Луцькради: хто фінансував і як витрачали партійні кошти
    • 22 Грудня 18:10 Фінансова амнезія і офіційна ціна виборів Ковельського міського голови
    • 22 Грудня 10:00 Хто найбільше заробляє на будівництві та ремонтах шкіл Волині
    • 21 Грудня 12:30 Електоральна мапа Луцької громади: які мікрорайони завоювали політичні сили
    • 18 Грудня 15:45 Кандидати, мами, дочки і сини: хто фінансував і в скільки обійшлися партіям вибори до Волинської облради
    • 12 Грудня 9:30 Вітчиму луцького мера виплатили понад пів мільйона гривень за незаконну люстрацію
    • 11 Грудня 14:30 Менше половини: як волинські газети маркували політрекламу за 20 днів до виборів
    • 7 Грудня 16:40 Заборона нацистської символіки в Німеччині та декомунізація в Україні: як реалізуються закони на практиці
    • 5 Грудня 12:00 Ціна крісла міського голови Луцька: офіційно і насправді
    Усі новини розділу

    Контактні дані

    •  Волинська область, місто Луцьк
    •  (+38) 095 15 97 813
    •  [email protected]

    Розділи сайту

    • Новини
    • #Розслідування
    • #Аналітика
    • #Ми вплинули
    • #Спецтема
    • #Лайфхак

    Інформація

    • Про нас
    • Звіти
    • Контакти

    Про нас

    «Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

    Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

    Copyright 2018-2020 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
    Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила Правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу Правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

    No Result
    View All Result
    • Новини
    • Розслідування
    • Аналітика
    • Ми вплинули
    • Лайфхак
    • Спецтема
    • Блоги
    • Досьє
    • Комунальна нерухомість

    Copyright 2018-2020 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
    Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила Правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу Правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.