(Не)завершені судові справи з Волині

Мая Голуб

Журналістка, представниця Інституту масової інформації у Волинській області

Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють на сторінці блогу

На Волині резонансними стають судові справи, коли журналісти захищають свої права через перешкоджання професійної діяльності та якщо доводиться відстоювати право на отримання інформації. Також привертають увагу громадськості судові засідання, якщо на журналіста подали до суду. 

На початку січня 2024 року журналістка Центру журналістських розслідувань «Сила правди» Оксана Петрук подала позов до суду через ненадання держпідприємством «Ліси України» інформації на її запит. 5 січня журналістка звернулася з позовом до Волинського окружного адміністративного суду.

Як раніше писав ІМІ, 12 грудня 2023 року журналістка надіслала до ДП «Ліси України» запит із проханням надати інформацію про штатний розпис Поліського лісового офісу з зазначенням імен і прізвищ посадовців, а також їхніх заробітних плат. Однак у держпідприємстві відповіли, що запитувана інформація не містить суспільного інтересу, а на державне підприємство не поширюється обов’язок її надавати. 21 грудня 2023 року журналістка надіслала повторний запит із додатковою інформацією, щоб підтвердити суспільний інтерес. Вона додала до запиту посилання на публікації про невідповідність способу життя керівника Поліського лісового офісу його офіційній декларації і новини про кримінальні провадження, які правоохоронці відкрили щодо посадовців відомства за підозрою в незаконних вирубуваннях і збагаченні.

Впродовж 5 днів відповідь журналістка так і не отримала. А 29 грудня 2023 року після телефонної розмови журналістки з працівником держпідприємства щодо причини затримування відповіді на запит, їй знову надіслали відмову.

Тож, разом з юристом ГО «Платформа прав людини» Євгеном Воробйовим медіа підготували і подали позов до Волинського окружного адміністративного суду з вимогою визнати відмову ДП «Ліси України» протиправною і зобов’язати надати запитувану інформацію.

Винний у нападі на журналістку вийшов із зали суду, а далі розшук

У січні цього року стало відомо, що правоохоронці оголосили в розшук експосадовця Підгайцівської сільської ради Георгія Штефанесу, якого засудили до п’яти з половиною років за напад на журналістку Людмилу Яворську та привласнення бюджетних коштів. Інформація про нього з’явилася на порталі Міністерства внутрішніх справ України в розділі «Розшук осіб, що переховуються від органів влади”. 

За словами речниці управління Нацполіції у Волинській області Ольги Бузулук, вирок суду щодо Штефанеси надійшов до поліції на початку січня. Його перевірили за місцем проживання, однак там його не знайшли. 13 січня 2024 року засудженого оголосили у розшук.

З власних джерел регіональній представниці ІМІ стало відомо, що експосадовець виїхав за кордон. Втім, у відповіді на запит у Державній прикордонній службі України зазначили, що не можуть надати інформацію про те, чи Георгій Штефанеса виїжджав за кордон і коли, оскільки це інформація з обмеженим доступом. 

Як повідомляв ІМІ, 4 січня 2021 року в селі Підгайці Волинської області проєктний менеджер Підгайцівської сільської ради Георгій Штефанеса накинувся з кулаками на журналістку Людмилу Яворську, яка приїхала до сільради для отримання коментарів у депутатів щодо ситуації з ремонтом на одній з вулиць, а також зареєструвати запит на доступ до інформації. 19 квітня 2023 року Луцький міськрайонний суд Волинської області визнав Георгія Штефанесу винним у привласненні бюджетних коштів і нападі на журналістку та засудив до позбавлення волі на п’ять з половиною років. Штефанеса просив в апеляції скасувати вирок суду першої інстанції, проте 14 грудня 2023 року Волинський апеляційний суд залишив чинним вирок суду першої інстанції.

Суддя вчетверте переносить судове засідання 

У серпні 2023 року на головну редакторку «Волинь.Online» Мар’яну Метельську група компаній «Техноторг» подали до суду через її розслідування з вимогою відшкодувати 750 тисяч гривень. Проти журналістки позиваються п’ять підприємств «Техноторгу». Як йдеться на сайті «Волинь.Online», група компаній «Техноторг» є офіційним дилером понад 100 заводів-виробників та представляє на українському ринку широкий асортимент сільськогосподарської, автомобільної, будівельної та комунальної техніки. Вони подали позов про визнання інформації недостовірною і такою, що принижує ділову репутацію. Позивачі вимагають спростувати інформацію та стягнути з Мар’яни Метельської 750 тисяч грн компенсації моральної шкоди.

До суду представники компанії подали через розслідування «Можна купити російські запчастини «на залишках»: поблизу Луцька працює фірма, власники якої мають зв’язок з агресором». Текст, в якому йшлося про співпрацю «Техноторгу» з Росією та Білоруссю, опублікували на сайті 11 липня 2023 року.

Цікаво, що цим підприємствам не вдалось подати позов до суду з першого разу. Так, 28 серпня 2023 року Горохівський районний суд Волинської області не прийняв позовної заяви від ТОВ «Техноторг» щодо опублікованого розслідування на сайті «Волинь.Online». Суд надав представнику позивача 10 днів для усунення недоліків. Після правок позовну заяву суд таки прийняв. 

Мар’яна Метельська розповіла авторці тексту, що суддя Яремчук Світлана вже вчетверте переносить судове засідання на іншу дату. Так, 18 січня 2024 року суддя Яремчук Світлана призначила судове засідання на 12 березня 2024 року.

ІМІ слідкуватиме за розвитком подій у цій справі, адже завершення цієї судової справи цікавить багатьох.

Схожі Публікації

Одному з учасників злочинної організації, яка займалася незаконним перевезенням дороговартісної техніки через Волинську митницю, винесли...

Детальніше
Наступна новина

НОВИНИ

  • Фірми олігархів, ексдорожників, депутатів: хто ремонтував волинські дороги у 2023-му