Через масові ракетні обстріли росіян у 2022-2023 роках енергетична інфраструктура України сильно постраждала. Вулиці наших міст та сіл досить часто поринають у темряву або дуже погано освітлюються. Крім того, пішохідні переходи у деяких районах не освітлюються, коли там вимикають електроенергію. Тому пішоходам важливо бути видимими для водіїв. Для цього варто використовувати світловідбивачі (флікери) чи світловідбивний жилет. Ці речі просто необхідні, якщо треба переходити дорогу в темну пору доби або якщо надворі погана видимість.
У поліції закликають позначати себе на дорозі в темний час доби, бо цього вимагають Правила дорожнього руху (п. 4.4.). У разі невиконання цієї вимоги передбачений штраф — 255 гривень. Розмір штрафу невеликий, тому людей він не злякає. Втім, головне — не сума штрафу, а ризик загрози власному життю, яке є найціннішим.
Якщо водій побачить вчасно пішохода вночі, він встигне зупинитися. А коли водій помітить людину вже впритул перед авто, то шанси залишитися пішоходу неушкодженим — мінімальні.
Флікери і досвід лучанок
Керівниця «Фонду боротьби з раком» Марія Адамчук каже, що рідко ходить кудись вечорами, але наголошує, що флікер — це обов’язкова річ, яка повинна бути в кожного.
«Мої діти мають флікери. Гліб навчається в закритому навчальному закладі і він не залишає його поза уроками. Проте Аня навчається у другу зміну і має різні гуртки, через що часто повертається додому, коли вже темно. Я купила їй спеціальну світловідбивну накидку. Ходить таким гарненьким світлячком», — зазначила вона.
Накидку для дочки Марія купувала в Україні. Марія Адамчук оцінила теперішню ситуацію з світловідбивачами не лише, як пішохід, а і як водійка, адже тривалий час водить авто:
«Як водійка скажу: в сутінки й вночі завжди було погано видно пішоходів. А коли почали вимикати світло – взагалі біда! Тому, мене дуже дивують люди, які вважають нормальним йти в темну пору без флікерів, ліхтарів та ін. по проїжджій частині, або перетинати її. На мою думку, мало людей «освітлюють» себе і це проблема».
Громадська діячка Ольга Наход розповіла, що у її дітей є багато стрічок-флікерів. Їх купили в українських магазинах. Також є флікери, що роздавали під час однієї з акцій від поліції. Є і наклейки зі смайликами, що можна прикріпити на рюкзак.
Ольга дуже мало ходить ввечері, але дуже часто їздить автомобілем. А дочки носять світловідбивачі постійно. Також дівчата мають спеціальні жилети, які вони одягають на куртки, коли ввечері йдуть зі школи.
«Я розуміла, що діти ходять в другу зміну, коли вже темно, тому й купувала ще два-три роки назад. Дівчата кріплять світловідбивачі в основному на сумки», — зазначила вона.
Ольга Наход – водійка із досвідом, проте ввечері їздить дуже обережно, адже пішоходів без флікерів взагалі не видно.
«Я двічі мало не збила пішоходів. Врятувало лише те, що я була налаштована на те, що темно, їхала обережно і знала, де розташовані пішохідні переходи. Одного разу люди в усьому темному йшли, я встигла загальмувати. Пішоходи трохи підсвічували ліхтарем, а його здалеку не видно», — зауважила Ольга Наход.
«Зараз дуже людей мало носять флікери. Був одного разу такий момент на вулиці Львівській, коли йшла група людей і їх просто не видно… Без флікерів у темряві. Я не швидко їжджу. Якщо дощ, то теж некомфортно. В таку погоду стараюся мало куди їздити, а якщо вже їду, то обережно. Бо в нас і переходів не дуже видно», — додала вона.
Флікери можна зробити власноруч!
Волинська обласна бібліотека для юнацтва показує гарний приклад іншим, як провести час із користю.
Директорка Волинської обласної бібліотеки для юнацтва Алла Єфремова розповіла, що починаючи з 2017 року у їх приміщенні відбуваються майстерки з виготовлення флікерів. В основному приходять на ці заняття діти та підлітки.
Також працівники бібліотеки разом із патрульною поліцією робили виїзди разом до шкіл та дитячих будинків, де вчили правил безпеки та виготовлення світловідбивачів.
«Ми як обласна бібліотека для юнацтва скоординували свою роботу із соціально відповідальним бізнесом та патрульною поліцією. Вийшов дуже хороший мікс. Проект діє з 2017 року. За 6 років вже відбулося 109 майстерок, де взяли участь 4 514 учасників. Посилилася безпека дітей, які брали участь у майстерках. Вони стали видимими. Значна кількість дітей — це сільські діти з Волині», – зазначила Алла Єфремова.
Також директорка бібліотеки розповіла, що для виготовлення флікера треба взяти світловідбивну тканину, картон, клей. Діти вирізають різні елементи на тканині та картоні, роблять на виробі отвір, а коли все готове — чіпляють флікери собі на рюкзаки.
У бібліотеці у 2023 році теж проводять майстерки з виготовлення флікерів.
Особиста безпека — найважливіше
У патрульній поліції Волинської області у відповідь на запит зазначили, що у січні ДТП за участю пішоходів у порівнянні з минулим роком стало більше.
За даними підсистеми «ДТП» інформаційного порталу Національної поліції України, на території Волинської області за січень 2023 року зареєстровано 22 ДТП за участі пішоходів. У поліції зазначили, що це на 16% більше аналогічного періоду минулого року (у січні 2022 року було 19 таких ДТП).
З цих 22 ДТП – 20 були з постраждалими (травмованими) особами. Це на 18 % більше, ніж було у січні 2022 року — 17 ДТП.
Цього року загиблих пішоходів внаслідок ДТП теж більше, ніж минулоріч. У січні 2023 року — 5 людей загинуло, а в січні 2022 року — 4. Кількість травмованих пішоходів теж більша в січні 2023 року — 16 осіб, а за минулий рік того ж місяця — 13 людей (ріст на 23%).
У патрульній поліції інформують громадян про важливість флікерів на офіційних сторінках управління патрульної поліції у Волинській області. Також інспектори відділу зв’язків з громадськістю постійно проводять профілактичні бесіди з громадянами про важливість світловідбивачів, а також навчають цього дітей у школах.
Правила і штрафи: пояснення юриста
Адвокат ГО «Платформа прав людини» Євген Воробйов пояснив, у яких випадках пішохода можуть оштрафувати.
Отже, відповідно до п. 4.4 ЗУ «Про правила дорожнього руху», передбачається, що у темну пору доби та в умовах недостатньої видимості пішоходи, які рухаються проїзною частиною чи узбіччям, повинні використовувати світловідбивні елементи (стрічку, наклейку, жилет тощо) або бути в одязі, який має світловідбивні елементи, для своєчасного їх виявлення іншими учасниками дорожнього руху. Згадана редакція почала діяти з 11 листопада 2020 року.
Юрист пояснив: якщо людина переходить дорогу по пішохідному переходу, і не має світловідбивних елементів, її не можна притягнути до адміністративної відповідальності.
Порушника можуть притягнути до адміністративної відповідальності за ст. 127 КУпАП, де йдеться про непокору пішоходів сигналам регулювання дорожнього руху, перехід ними проїзної частини у невстановлених місцях або безпосередньо перед транспортними засобами, що наближаються. Невиконання інших правил дорожнього руху тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на сьогодні складає 255 грн.
Якщо діти вночі переходять дорогу без флікерів, відповідальність за це передбачена їхнім батькам, бо притягнути за ст. 127 КУпАП можна лише людину, яка досягла 16 років. У такому випадку батьків притягнуть до адміністративної відповідальності за ст. 184 КУпАП (Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей). Якщо людина не має свого заробітку і їй від 16 до 18 років, штраф стягується з батьків або осіб, які їх замінюють.
Досвід Польщі
Хоча в сусідній Польщі немає таких проблем з електрикою, як в Україні, там є свої правила, які потрібно знати всім українцям, які подорожують через цю країну або живуть там. Крім того, дітей в садочках та школах вчать бути видимими для водіїв у темряві.
Відповідно до чинного законодавства, пішоходи, які після настання сутінків переходять дорогу без світловідбивача за межами населених пунктів, можуть отримати штраф у 100 злотих (орієнтовно – 915 грн).
Крім пішоходів світловідбивачі повинні мати також велосипедисти, мотоциклісти, всі ті, хто керують мопедами, а також батьки, які йдуть з дитячим візочком.
Хоча зараз у польському законодавстві немає обов’язку носити флікери у місті, носіння світловідбивачів все ж покращує видимість для водіїв. Тому флікер краще брати з собою, якщо погана видимість чи темно.
Висновок: Отримає людина в Україні штраф чи ні за перехід дороги без світловідбивача у темряві, але найважливіше – зберегти життя і не потрапити в лікарню. Вночі має бути видимий кожен.
Ця публікація була створена Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в межах кампанії «Безпека (Ци)Вільних». Кампанія «Безпека (Ци)Вільних» реалізується ГО «Інтерньюз-Україна» та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.