16 редакцій волинських медіа нещодавно отримали медичні набори та зарядні пристрої для роботи в польових умовах чи гарячих точках.
Проєкт підтримки волинських журналістів у рамках ініціативи «STP для України» реалізувала громадська організація «Центр журналістських розслідувань «Сила правди» під керівництвом директора Юрія Горбача. У 2012 р., навчаючись у Волинському національному університеті імені Лесі Українки, він брав участь у програмі «Study Tours to Poland для студентів». Деталі проєкту з’ясувала газета «Волинський монітор».
У березні цього року Польсько-американський фонд свободи, фонд «Лідери змін» і фонд «Боруссія» розпочали реалізацію ініціативи «STP для України». Завдяки їй українські випускники програми «Study Tours to Poland» мали можливість отримати фінансову підтримку на реалізацію потреб та ідей, спрямованих на допомогу цивільному населенню в Україні.
«Суть нашого проєкту полягала в підтримці редакцій – забезпеченні їх медичними наборами з обов’язковими елементами для роботи в умовах воєнних дій та зарядними пристроями», – каже Юрій Горбач. Днями він передав 16 волинським ЗМІ аптечки та павербанки.
10-компонентні медичні набори, в кожному з яких є, зокрема, турнікети, компресійні пов’язки чи тактичні ножиці, «Сила правди» замовляла у Сполучених Штатах.
«На той момент, коли ми їх шукали, на ці набори був ажіотаж. Їх не було ні в Україні, ні в Польщі, ні в Німеччині. Ми знайшли їх у США», – зазначає Юрій Горбач.
«Ініціатива «STP для України» була нашою відповіддю на російську агресію», – каже Ева Романовська, координаторка програми «Study Tours to Poland для студентів». Допомогу в рамках ініціативи отримали 85 випускників STP на території всієї України.
«Ми прагнули на початку, в березні, спрямовувати кошти передусім туди, де тривали бої та де ці гроші були потрібні на паливо чи продукти харчування. Ми зробили це дуже швидко. Перші кошти були в Україні вже на десятий день повномасштабної війни. Спершу це були найгарячіші місця, наприклад, Харків, Київ. Пізніше ситуація змінювалася, але ми вирішили, що саме наші випускники найкраще знають, де і що потрібне», – розповідає Ева Романовська.
Вона додає, що було тільки одне обмеження: «Гроші могли бути витрачені тільки на підтримку цивільних осіб. Це пояснюється принципами діяльності нашого спонсора, Польсько-американського фонду свободи, який не фінансує збройну допомогу».
Гроші розподіляли за посередництвом польських неурядових організацій, із якими програма STP раніше співпрацювала, організовуючи навчальні візити, під час яких, зокрема, українські студенти могли пізнати сучасну Польщу. Наприклад, гроші на підтримку волинських редакцій передав фонд «Інститут суспільно-економічної рівноваги».
Фінансова допомога в рамках ініціативи «STP для України» потрапила на території всіх областей України двома траншами.
«Під час першого фінансування отримали 50 проєктів, кожен – по 10 тис. злотих. У другому було профінансовано 35 ідей по 9 тис. злотих. Із другого траншу допомогу отримали ініціативи, пов’язані не тільки з безпосередньою допомогою, але й, наприклад, із захистом архівних чи бібліотечних фондів, але таких проєктів було менше, ніж пов’язаних із безпосередньою допомогою людям. На другому етапі багато коштів було спрямовано на допомогу внутрішньо переміщеним особам», – каже Ева Романовська.
Координаторка ініціативи розповідає, що польські партнерські організації також реалізували різні акції, пов’язані з наданням психологічної допомоги чи навчанням польської мови українців, які знайшли прихисток у Польщі: «Проте масштаби цієї допомоги були значно менші, оскільки для нас дуже важливо, щоб вона потрапляла в Україну».