Російська пропаганда неодноразово намагалася потрапити у медіапростір Польщі. Але викриті фейки та маніпуляції показують, що польським журналістам успішно вдається відбивати такі «атаки». Пропагандистські російські наративи часто поширюють у соцмережах Twitter, Facebook, рідше у Telegram та у медіа. Проте мета російської пропаганди така, щоб люди повірили у вигадане, або ж злякались чи почали панікувати. Викликані емоції – це те з чого «живиться» російська пропаганда.
Мета створення цього тексту – показати, якою була пропаганда впродовж першого року російсько-української війни в інфопросторі Польщі. Для цього авторка тексту промоніторила фактчекерські проєкти у Польщі.
Основні наративи російської пропаганди – вигадані історії про українських біженців, щоб показати їх у дуже поганому «світлі», навіть, якщо це не відповідає реальності. Ще один прийом – показати, що біженці нібито збагачуються за рахунок інших. Також у соцмережах активно поширювали фейки про президентів України та Польщі Володимира Зеленського і Анджея Дуду, а також неправду про солдатів Збройних сил України та добровольців.
Крім того, у пропаганді намагаються давити на болючі точки минулого, використовуючи образ Степана Бандери у історіях, які самі ж придумують.
Є фейкові новини, що польських солдатів разом з танками будуть відправляти воювати в Україну, а також час від часу з’являється неправдива інформація про дуже велику кількість загиблих у російсько-українській війні поляків.
Пропаганду в інтернеті поширюють, щоб інші повірили у викривлену інформацію та вигадані історії, що несуть за собою виправдання нападу та замовчування інформації про скоєння воєнних злочинів росіянами.
На сайті Посольства України в Республіці Польща наприкінці минулого 2022 року писали, що НАТО і ЄС є мішенню російської пропаганди, яка стверджує, що країни євроальянсу «йдуть на дно». Також поширюють наратив, що «санкції проти Росії неефективні», що вони «шкодять Заходу більше, ніж Росії». Звісно, російська пропаганда має на меті «захистити» себе таким чином, але медіаграмотних людей не надуриш.
Фейки про Зеленського
Президент Володимир Зеленський після повномасштабного вторгнення Росії в Україну відмовився покидати країну. Однак проросійські та російські джерела інформації почали писати, що Зеленський втік. На неправдиву інформацію увагу звернув польський сайт «Konkret.24». У Twitter активно розганяли неправдиву інформацію, нібито Володимир Зеленський записує відео на «зеленому фоні» для монтажу та ефекту присутності. Однак жодних фактів, що Зеленський всі відео записував зі студії, а не на вулицях Києва, крім припущень, немає.
Виконавча директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк пояснила, чому не варто посилатися на російські медіа.
«Частка незаангажованих російських медіа критично мала, і неможливо рекомендувати джерело, яке в 90% випадках буде недостовірним. Або це буде кремлівська агресивна пропаганда, або це буде імперський світогляд. В обидвох випадках потрібно серйозно аналізувати ці викривлення, але, на жаль, дуже мало іноземних медіа володіють такою оптикою», – прокоментувала Оксана Романюк.
Також у мережі «розганяли» новину, що Володимир Зеленський вже не живий. Як пише «Demagog», у кількох польських групах писали про смерть Зеленського, додаючи до цього фото з чорною стрічкою та свічкою. Звісно, після поширених фото Володимир Зеленський й сам неодноразово довів, що він живий. Але після прочитаної новини одразу виникає питання: «Навіщо?».
Керівниця проєкту «НотаЄнота» і тренерка з медіаграмотності Альона Романюк пояснила, що такі пости зʼ’являються з різних причин:
«Перша: задля «розкрутки» сторінки або сайту – звичний клікбейт, щоб люди переходили на сміттярку, взаємодіяли з постом, читали, або залишали коментарі. Таким чином групи набирають підписників та поширюють свої матеріали. Друга: задля розхитування ситуації та створення паніки, поширення конспірологічних теорій тощо (залежно від контексту подій, коли поширюється фейк). Ще одна причина – фішингові атаки: людина клікає на новину, щоб дізнатися більше, а далі може залишити свої дані про паролі або іншу персональну інформацію».
Крім того, у соцмережах також поширювали повідомлення, що Володимир Зеленський є кузеном Джорджа Сороса, а також порівнювали фотосесію президента України із Гітлером.
Неправда про (Не)безпеку в Україні
Основна мета поширення російських фейків та маніпуляцій – знецінити будь-який прояв міжнародної уваги і допомоги Україні, показати його в найгіршому світлі. Цьому вчать пропагандистів, це одна з основних тез – «не можеш спростувати щось – дискредитуй джерело».
Наприкінці квітня 2022 року відома голлівудська акторка Анджеліна Джолі приїхала до Львова, де побувала у кафе в одному з районів Сихова, а також встигла відвідати поранених дітей та волонтерів. Натомість, у соцмережі Facebook польською мовою «розганяли» повідомлення, що війна в Україні – це «цирк». А початок таких слів береться із російських сайтів. Ось наприклад тут.
Під час перебування у Львові Анджеліна Джолі через сирену повітряної тривоги йшла в укриття.
У Львівській обласній військовій адміністрації у відповідь на запит зазначили, що з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році на території Львівської області та міста Львова було нанесено 9 ракетних ударів.
Не можна сказати, що в Україні всюди безпечно попри війну. Проте російська пропаганда намагається у цьому переконати неправдивими повідомленнями, що на 3/4 території України панує мир та спокій. Але немає жодної гарантії, що під час повітряної тривоги ракета 100% не прилетить. Одна з ракет долітала навіть до території Польщі у листопаді 2022 року.
Степан Бандера і Роман Шухевич у Польщі
На сайті «Gazetaprawna» є приклад викритого фейку із назвою «Українці хочуть вулицю Степана Бандери у Варшаві? Це російський фейк!». У соцмережі поширювали фото фейкового листа із заголовком, що МЗС України нібито звернулося з проханням про таку зміну назви.
Фейкова новина про «викладене» тілами російських солдат обличчя Степана Бандери дійшла і до Польщі.
Ще один схожий фейк був про Романа Шухевича, мовляв, на його честь за гроші поляків встановлять пам’ятник. Як йдеться на сайті «Demagog», про це писали у Twitter без жодних доказів щодо цього. Російська пропаганда уже вкотре придумує фейки, на які може бути емоційна реакція.
Фейки про Львів
Також у соцмережах польською мовою поширювали інформацію про «приєднання» Львова до Польщі. У Facebook наводили несправжні «документи» щодо такого референдуму. Наприклад, про цей фейк писали «Demagog» та «Konkret.24».
Раніше російський політик Володимир Жириновський (тепер вже покійний) закликав країни Європи поділити українські землі на частини, а Львів «віддати» Польщі.
На російських сайтах досі є й цьогорічні фейкові новини, що план «розподілу» України виявився планом Жириновського. На подібних сайтах часто пишуть маячню і складається враження, що самі ж вірять у написане.
Брехня про біженців з України
Російська пропаганда намагається просувати наратив, що біженці з України збагачуються за рахунок поляків. Також чимало є фейків про українізацію Польщі, мовляв, війну ініціювали, аби переселити українців.
Інший «прийом» – мова ненависті з вигадками про «поганих» українців-біженців. У соцмережах писали вигадані історії, що українці побили жінку, яка їх поселила у себе вдома, про спалення будинку, де їм надали житло, про «напад» українця на іноземку. Такі наративи спрямовані на те, щоб українцям було менше підтримки та допомоги від іноземних держав. Російська пропаганда намагається впливати з допомогою брехні та маніпуляцій, але люди, які вміють перевіряти інформацію, – не їх аудиторія.
Що потрібно, аби російська пропаганда не мала такого впливу
Виконавча директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк вважає, що Путін зробив найбільший внесок в те, щоб російська пропаганда не мала впливу в Україні.
«Що стосується інших країн, нам потрібно системно пояснювати імперську і агресивну ідеологію кремлівської пропаганди. Добиватися покарання винних за геноцидну риторику і заклики до злочинів проти людяності. Потрібна злагоджена робота експертів, юристів, правоохоронних органів, міжнародних структур, і ми лише на початку цього шляху», – зазначила Оксана Романюк.
Російську пропаганду не варто впускати до себе, адже вона намагається швидко «спрацювати», бо ціль – вплинути на емоції. Медіаграмотність населення варто розвивати постійно. Про фейки та маніпуляції треба писати різними мовами, щоб світ знав про те, хто є агресором у російсько-українській війні й чинить геноцид.
«Не верифікувати інформацію – це як стрибати в басейн, не впевнившись, що там є вода», – пише польська «Biblia dziennikarstwa» («Біблія журналістики»). Іншими словами – перевіряти факти важливо, аби не нашкодити собі та іншим.
Матеріал підготовлено за підтримки організації n-ost.