Державне бюро розслідувань досі розслідує кримінальне провадження, в якому фігурує начальник Головного управління Національної поліції у Волинській області Юрій Крошко. Обшуки вдома і на роботі у правоохоронця відбулися наприкінці лютого цього року. Згодом у мережу «злили» ухвалу Личаківського районного суду Львова, у якій слідчі Державного бюро розслідувань припускають, що головний поліцейський області міг допомагати довіреним особам виїжджати за кордон для доставки гуманітарної допомоги, а ті замість того ввозили в Україну автівки під нульове розмитнення.
Ні поліція, ні ДБР справу досі не коментують і жодних деталей не розголошують. Тож Центр журналістських розслідувань «Сила правди» спробував самостійно перевірити описані у справі факти.
Чому в Крошка провели обшуки?
Інформація про обшуки Державного бюро розслідувань у кабінеті начальника Нацполіції у Волинській області Юрія Крошка з’явилася у соцмережах 23 лютого 2024 року. Наступного дня у телеграм-каналах з’явилися фото з обшуків, судячи з яких слідчі дії провели не лише на робочому місці головного поліцейського Волині, а й у його будинку на Житомирщині. Також йшлося про те, що Крошка затримали й підозрюють у зловживанні службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки (2 ст. 364 КК України).
Втім, того ж дня, 24 лютого, речниця поліції Волині Ольга Бузулук повідомила, що інформація про затримання не відповідає дійсності.
«Дійсно, 23 лютого в приміщенні ГУНП були проведені обшуки ДБР, але коментувати дії цього органу ми не можемо. Соцмережами і телеграм-каналами шириться інформація про нібито затримання начальника ГУНП у Волинській області: це не відповідає дійсності. Юрій Крошко не затриманий і перебуває на службі», – зазначила речниця.
У Державному бюро розслідувань на запит «Сили правди» повідомили, що інформацію не розголошують, аби «не нашкодити слідству». В бюро й не зазначили, коли зможуть надати хоч якісь коментарі. Але додали:
«ТУ ДБР у м. Львові на постійній основі публікує на своєму офіційному веб-сайті інформацію про кримінальні провадження, які з тих чи інших підстав становлять суспільний інтерес».
Однак, про справу із Юрієм Крошком жодної інформації не з’явилося, з чого можна зробити висновок, що її такою не вважають.
За кілька тижнів у мережі з’явилося фото ухвали, яку ймовірно виніс Личаківський районний суд Львова. В документі йдеться про кримінальне провадження, де нібито фігурують головний поліцейський області Юрій Крошко та керівниця Первинної профспілкової організації Головного управління Нацполіції у Волинській області Наталія Горошко.
Судячи з документа, Юрію Крошку слідство закидає цілий ряд злочинів. Це і нібито отримання неправомірної вигоди від керівників територіальних підрозділів поліції та їх заступників за укриття злочинів, безпідставне закриття кримінальних проваджень, приховування від декларування майна та організацію схеми незаконного переміщення осіб через державний кордон. Порушення різнопланові, їх можна кваліфікувати за різними статтями Кримінального кодексу України. Простіше кажучи: правоохоронці намішали в одну справу масу різних епізодів, які відбувалися в різні роки і з різними людьми, але детальніше про це далі.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» провів верифікацію документа з двох джерел. Справа за цим номером дійсно міститься у судовому реєстрі. Однак доступ до текстів двох винесених ухвал у ній наразі обмежений.
Наявність ухвали підтвердили і у Личаківському районному суді:
«Чого у вас виникає питання, чи то липове, чи не липове… Ну, є печатка, є все. Я не звіряю там по буквах, але справа за цим номером дійсно зареєстрована у судовому реєстрі й на документі міститься відповідний штрихкод. Дата також збігається».
Епізод 1: тиск на підлеглих
Перший епізод, який описаний в ухвалі, нібито стосується 2020-2022 років. Тоді начальник ГУНП у Волинській області Юрій Крошко нібито змушував свого підлеглого, інспектора сектору кадрового забезпечення Луцького районного управління поліції Миколу Одноральця купувати за власні кошти та передавати у власність пов’язаних з ним осіб автомобілі «Skoda Octavia» 2015 року випуску вартістю близько 11 тисяч доларів, «Dadi» за 3,3 тисячі доларів, «Ssang Yong» вартістю 6 тисяч євро, а також квадроцикл «Баггі ВКР» за 10 тисяч доларів. У разі відмови Крошко нібито погрожував створювати для Одноральця штучні перешкоди у проходженні служби в органах Нацполіції.
«Сила правди» сконтактувала з Миколою Одноральцем, аби дізнатися, чи відповідає ця інформація дійсності.
«Я надам вам всю інформацію про цю ситуацію, але мені треба дозвіл від слідчого, адже в рамках кримінального провадження я попереджений про нерозголошення інформації. Згодом поспілкуємося», – зазначив Микола Одноралець.
Яким саме пов’язаним особам мало передаватися майно в документі не деталізовано. Як не деталізовані й ідентифікаційні дані транспортних засобів. Тож перевірити цю інформацію наразі неможливо.
Епізод 2: записані на земляка люксові автівки
Другий епізод в провадженні стосується автомобілів, які начебто використовував начальник поліції впродовж 2020-2022 років. Згідно з ухвалою, яку виніс Личаківській районний суд, Крошко нібито реєстрував їх на свого товариша Геннадія Кондратюка з Андрушівки Житомирської області, щоб приховати від декларування.
На цього чоловіка у 2019 році нібито був зареєстрований автомобіль Volkswagen Touareg 2015 року випуску вартістю 42 тисячі доларів, який на той момент начальник управління захисту економіки у Волинській області Юрій Крошко немовби придбав особисто. Коли ж він став головним поліцейським області, то, за версією слідства, за його вказівкою цей автомобіль безоплатно «позичив» Головному управлінню Національної поліції в області Волинський обласний благодійний фонд «Правопорядок і безпека громадян».
Згодом, у жовтні 2020 року це авто начебто замінили на Toyota Land Cruiser 200 2017 року випуску орієнтовною вартістю 70 тисяч доларів. За тією ж схемою «безоплатної позики» від БФ «Правопорядок і безпека громадян» ним користувалося ГУНП в області та Юрій Крошко.
«Сила правди» відшукала кілька знімків цих автомобілів.
Директором БФ «Правопорядок і безпека громадян» вже багато років є Василь Живко. Організація пов’язана із правоохоронними органами, адже у минулому на рахунок фонду йшли псевдоблагодійні кошти, які стягували з громадян за надання довідок про несудимість, які видавала поліція.
«Сила правди» не змогла підтвердити, чи спростувати факт реєстрації цих автомобілів на Геннадія Кондратюка. Наразі обидва авто переоформлені на інших осіб. Втім, дати реєстраційних дій у сервісних центрах МВС щодо цих ТЗ збігаються із обставинами, які описані в ухвалі суду. Також із власних джерел «Сила правди» дізналася, що право користування автомобілем дійсно було оформлене за ГУНП у Волинській області в особі Юрія Крошка. Зі знайдених фото помітно, що обидва авто перебували у Луцьку.
Якщо ж припустити, що авто дійсно були оформлені на Геннадія Кондратюка, то виникають нові питання щодо походження коштів на них. Адже офіційно у цього чоловіка немає жодної нерухомості і вже півтора десятка років – зареєстрованого бізнесу. Наразі на цю особу не зареєстровано легкових авто, лише 6 причіпів.
«Сила правди» надіслала запит до Головного управління Національної поліції у Волинській області з проханням надати копії укладених із благодійним фондом договорів позики. Втім там послалися на заборону розголошення будь-яких матеріалів кримінального провадження і відмовили.
Аби прояснити ситуацію, «Сила правди» звернулася до Геннадія Кондратюка. Чоловік відмовився відповідати на запитання, однак не заперечив свою причетність до справи.
– Доброго дня. Мене звати Ірина Кравчук, журналістка видання «Сила правди». Ваше прізвище фігурує в кримінальному провадженні. Чи правда, що Юрій Крошко записував на вас своє майно?
– Я не знаю, хто ви. Я розумію, що це може бути і журналіст, це може бути і будь-хто, тому я не знаю, про що йде взагалі мова.
– Йдеться про кримінальне провадження, де фігурує Юрій Крошко, а також ви, як його товариш, ймовірно…
– Угу, і? Я займаюсь роботою і в мене немає зараз часу.
У декларації Юрія Крошка за 2023 рік не вказано жодного із цих автомобілів. До 2018 року у поліцейського було задекларовано Hyundai Santa Fe 2012 року випуску та Citroen C4 2016 року випуску. У 2019 вони змінилися на Nissan Patrol 2007 року випуску. Цю 15-річну автівку правоохоронець декларував до 2022-го, і аж у 2023-му сім’я змінила її на Citroen C3 2018 року випуску. Та й та зареєстрована на тещу-професорку Людмилу Романчук. Ринкова ціна автівки – близько 13 тисяч доларів.
Проте на фото з обшуків на території житлового будинку, який належить сім’ї Крошка, видно автівку преміум-класу Volkswagen Touareg 2023 року випуску. Ринкова вартість такого складає близько 80 тисяч доларів. У деклараціях, звісно ж, жодних натяків на таке майно. Що відомо про цей автомобіль?
Придбаний новим у вересні 2023 року і поставлений на облік на фізичну особу з реєстрацією в селі Личани Луцького району у сервісному центрі МВС біля Житомира. Цікаво, що на четвертий день після обшуків автівку переоформили на іншу людину та змінили номер.
На знімках видно і квадроцикл, якого також немає у декларації. Інформацію про нього перевірити неможливо без реєстраційних даних.
Епізод 3: поїхали за гуманітаркою, а привезли авто під нульове розмитнення
Як йдеться в ухвалі Личаківського районного суду, слідство закидає Юрію Крошку і сприяння переправленню осіб за кордон. У документі йдеться, що разом із керівницею профспілкової організації Головного управління Нацполіції у Волинській області Наталією Горошко він нібито готував та скеровував листи на адресу Волинської обласної військової адміністрації для виїзду в Польщу їхніх довірених осіб у ролі волонтерів. Також у документі зазначається, що участь у цьому брав і начальник управління кадрового забезпечення ГУНП у Волинській області Дмитро Мисковець.
Метою перетину кордону нібито вказували «перевезення гуманітарних вантажів з країн ЄС» на потреби Головного управління Нацполіції у Волинській області та ЗСУ. Хоча насправді нібито привозили автівки в Україну для подальшого продажу, скориставшись внесеними змінами до податкового законодавства щодо безкоштовного розмитнення (діяли з квітня до червня 2022 року, процедура дозволяла ввезти авто з-за кордону без сплати мита та інших зборів за пропуск транспортного засобу через кордон).
«Сила правди» звернулася до Наталії Горошко, аби з’ясувати, чи таке справді відбувалося, втім вона відмовилися коментувати ситуацію.
«Я не буду коментувати вам нічого. Триває досудове розслідування, є слідчий, звертайтеся до нього», – відповіла Наталія Горошко.
Втім, факт про направлення листів до Волинської ОДА підтверджується. «Сила правди» отримала копії наказів Волинської обласної державної адміністрації щодо надання військовозобов’язаним дозволів на виїзд за кордон в умовах воєнного стану за 2022 рік. Судячи із них, упродовж березня-червня 2022 року з подачі профспілкової організації ГУ Нацполіції у Волинській області та самого управління такі дозволи отримали майже 50 осіб. Цікаво, що схоже, що більшість із цих осіб не є співробітниками поліції. Серед таких, зокрема, помітили й вищезгаданого Геннадія Кондратюка, на якого нібито реєстрував майно Крошко. Він тричі отримував дозвіл на перетин кордону.
«Сила правди» спробувала поговорити й з іншими особами, які виїздили за поданням поліції і профспілкової організації, однак вони спілкувалися неохоче. Наприклад, Роман Тарадюк, який отримував дозвіл на перетин кордону шість разів, обірвав розмову, як тільки почув запитання.
– Наскільки мені відомо, у 2022 році ви виїздили за кордон від профспілкової організації Головного управління Національної поліції Волині. Хотіла б дізнатися, яка мета була виїзду, бо зараз ця організація фігурує у кримінальному провадженні.
– Не можу вам дати відповідь на це питання. Дуже незручно говорити, я просто підняв трубку, але…
За версією, описаною в ухвалі Личаківського районного суду, деякі особи, які виїздили за гуманітарною допомогою від профспілкової організації ГУНП у Волинській області, поверталися в Україну у ролі звичайних громадян. І, мовляв, не з гуманітарною допомогою, а з автівками, імпортованими за нульовим розмитненням. Згодом ці машини нібито перепродавали в Україні.
У «злитих» в мережу паперах вказані дані щодо дев’ятнадцяти таких автівок, тож «Сила правди» спробувала перевірити, що з ними зараз.
Варто відзначити, що в ухвалі не вказано, хто саме ввозив автомобілі, йдеться лише про «довірених осіб». З’ясувати, хто саме їх імпортував і чи дійсно це особи, які виїздили за гуманітарною допомогою за поданням поліції, встановити не вдалося. Однак, деяка інформація підтвердилася.
На Волинській митниці «Силі правди» повідомили, що всі вказані транспортні засоби були ввезені на територію України з квітня по травень 2022 року. Лише два з них мали статус гуманітарної допомоги. Йдеться про Nissan X-Trail та Mitsubishi Pajero поставлені на тимчасовий державний облік у Волинській та Київській областях у 2022 році.
За даними Головного сервісного центру МВС, 10 із них були перепродані. Про це свідчать договори купівлі-продажу у регіональних центрах МВС: п’ять на Київщині (Renault Kangoo, Renault Scenic, Mitsubishi Pajero, Toyota Prius, Renault Master), дві на Волині (Renault Laguna, Ford Ranger), одна на Харківщині (Hyundai Santa Fe) та дві у Полтавській області (Hyundai Santa Fe, Renault Trafic).
Ще сім автомобілів, про які йдеться в ухвалі Личаківського районного суду, упродовж 2022 року були імпортовані з-за кордону та поставлені на облік в різних регіонах: дві у Рівненській області (Renault Trafic, Renault Kangoo), чотири на Волині (Toyota RAV4, Toyota Auris, Chrysler Voyager, Mazda 3) та одна в Києві (Nissan Juke). Де наразі перебувають ці авто – невідомо.
Що кажуть у поліції?
Минуло майже два місяці після обшуків ДБР у будинку та кабінеті начальника волинської поліції. Втім, в управлінні та в Державному бюро розслідувань наче води в рот набрали: жодних деталей не розголошують посилаючись на таємницю слідства.
«Сила правди» звернулася із запитом до ГУНП у Волинській області щодо того, чи отримувало управління та профспілкова організація поліції гуманітарну чи благодійну допомогу у вигляді транспортних засобів, які вказані в ухвалі Личаківського районного суду. Якщо так, то, кому в подальшому вони були передані, а також – з якою метою між ГУНП у Волинській області та Волинським обласним благодійним фондом «Правопорядок і безпека громадян» було укладено договори позики про безоплатне користування автомобілями Volkswagen Touareg та Toyota Land Cruiser 200.
Втім, ГУНП у Волинській області знову відмовилося від надання будь-якої інформації, пояснивши це тим, що запитувана інформація не є публічною.
Замість інформації, яка може стосуватися кримінального провадження, поліція лише написала скільки автомобілів у вигляді гуманітарної допомоги отримала впродовж 2022-2023 років.
«В якості гуманітарної та благодійної допомоги ГУНП у Волинській області отримало 57 транспортних засобів, які використовуються підрозділами поліції, у тому числі в районі ведення активних бойових дій».
Нагадаємо, раніше «Сила правди» писала про те, що у Луцьку штампують медичні довідки за гроші без належних обстежень.