З початком повномасштабної війни у Волинській області кількість активних благодійних фондів зросла більш ніж удвічі, а суми залученої допомоги лише офіційно – більш ніж у десять разів. За даними фінансових звітів, які благодійні організації Волині подали до Державної податкової служби, у 2022 році ця цифра сягнула 574,4 мільйона гривень.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» у партнерстві із українським інструментом для дослідження ринків YC.Market зібрав та проаналізував фінансові звіти благодійних організацій Волинської області за перший рік повномасштабного вторгнення Росії. На основі цих даних редакція сформувала список фондів, які у 2022 році залучили найбільше допомоги.
Скільки на Волині благодійних фондів
Повномасштабне вторгнення Росії у 2022 році мобілізувало та активізувало волонтерське середовище в Україні й на Волині. На кінець 2021 року у Волинській області було офіційно зареєстровано близько 380 благодійних організацій. Із них лише 30-40 демонстрували хоч якусь діяльність.
У перший рік великої війни в області зареєструвалося 214 благодійних організацій, а впродовж 2023-го – ще 87. Десятки, якщо не сотні громадських ініціатив також зосередилися на допомозі військовим, внутрішньо переміщеним особам та іншим постраждалим від нападу. На тисячі зборів і від звичайних громадян, волинян можна було натрапити у соціальних мережах.
Точно порахувати масштаби ресурсів, які вдалося мобілізувати волинянам у перший рік повномасштабної війни, неможливо. Хоча б якісь уявлення про це можна скласти поглянувши на податкову звітність благодійних організацій. Проте, й тут не все так однозначно. У фондах хтось відверто, а хтось не публічно розповідає, що на початках були або великі проблеми із обліком отриманої і розподіленої допомоги, або його й взагалі не було.
Фінансові звіти за 2022 рік станом на кінець 2023 року подало лише близько 10% зареєстрованих у Волинській області благодійних організацій. Втім «Сила правди» проаналізувала наявні дані про надходження та витрати понад пів сотні фондів, аби читачі могли дізнатися про такі ініціативи, звернутися до них в разі потреби, або обрати ту, якій можуть довіритися у контексті допомоги ЗСУ.
Варто відзначити, що у дослідженні немає ініціатив, які хоч і діють у вигляді громадських організацій, проте теж спрямовані на підтримку армії, як наприклад «Військова пошта». А також фізичних осіб, в тому числі офіційно зареєстрованих у податковій як волонтери, які самостійно збирають та розподіляють допомогу військовим, адже визначити їхню точну кількість та фінансові показники неможливо.
Найпотужніші волинські фонди
У десятку фондів із найбільшим бюджетом у 2022 році увійшли благодійні фонди «Добра справа», «Віримо в Україну», волонтерський штаб «Ангар», Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом», «Карітас-Волинь», «Наші люди», «Волинь-2014», «Відкриті двері», «Міжнародний благодійний фонд «Рутс», «Дитяча місія. Україна». Ці організації офіційно акумулювали близько 525,4 мільйона гривень, а це 91,4% коштів усіх аналізованих звітів (574,4 млн грн). Здебільшого вони були спрямовані на потреби військових, переселенців та надання іншої соціальної допомоги.
Лідером за обсягом зібраної допомоги серед волинських благодійних фондів у 2022 році став благодійний фонд «Добра справа». У перший рік повномасштабного вторгнення організація освоїла близько 176 мільйонів гривень, а це 30,6% усіх коштів, за які прозвітували волинські благодійники. За словами виконувача обов’язків керівника фонду Олександра Пронози, із них 31,9 мільйона гривень фонд отримав у вигляді донатів, ще близько 144,1 мільйона гривень у вигляді продуктів харчування, одягу, засобів гігієни тощо.
«Допомагаємо військовим, тимчасово переселеним особам та цивільному населенню, яке залишилося на сході. Наразі у фонді офіційно зареєстровані 1080 волонтерів. Раніше таких масштабів не було, фонд став активно розвиватися після повномасштабного вторгнення Росії. З того часу ми передали для військовослужбовців більше 648 автомобілів, а також десятки чи навіть сотні тисяч вантажів. Всю лінію зіткнення з російськими військами ми осягаємо, кожного дня завантажуємо 5-6 бусів мінімум по 3 тонни допомоги на кожного. Це засоби гігієни, продукти харчування, одяг та інше. Також ми роздаємо спеціальні продуктові набори вагою 10 кілограмів. Проводимо і підтримуємо спортивні заходи по карате, по дзюдо…», – зазначив Олександр Проноза.
За словами адміністраторки фонду Лілії Ситник, організація співпрацює з багатьма іноземними організаціями. Допомагають донатами й небайдужі громадяни.
«Найбільший донат, який отримував фонд – 30 тисяч доларів. Здається, це був пастор Української православної церкви в Америці. Він родом з Волинської області. Попросив нас придбати все необхідне для наших воїнів і відправив нам ще кілька контейнерів з допомогою», – зазначила Лілія Ситник.
Варто зазначити, що з такими обсягами допомоги фонд вляпався у неприємну історію. У вересні 2023 року колишнього керівника благодійного фонду «Добра справа» Юрія Сливу оштрафували на 300 тисяч гривень за організацію схеми виїзду військовозобов’язаних за кордон. Відомо, що він підробляв документи для ухилянтів, аби вони отримали дозвіл на перетин державного кордону. Таким чином, за підрахунками правоохоронців, Україну покинуло 238 осіб.
Також зараз триває суд над засновником цього фонду Андрієм Лінником, якого підозрюють у реалізації такої ж схеми. За версією слідства, він допоміг незаконно виїхати з України 78 військовозобов’язаним чоловікам.
«Я дізнався про це, коли вже було заведено кримінальну справу. Коли в нас тут прийшли люди з відповідних органів, робили обшук. Це на совісті кожного з нас. Людина 24 години на добу мала під рукою печатку, мала бланки… Це все реалізовувалося за межами фонду. Зараз цю історію не можна відгородити від фонду, бо це був його директор. Зараз він уже не працює з нами. Там був вирок суду, людина понесла покарання. Але це величезна пляма на фонд», – зазначив Олександр Проноза.
Другим за обсягом допомоги у 2022 році став благодійний фонд «Віримо в Україну» з оборотом у понад 70 мільйонів гривень. Його засновником є нещодавно звільнений заступник голови Волинської обласної державної адміністрації Юрій Гупало. Подейкують, що це пов’язано із кримінальним провадженням, в якому він фігурує. Керує організацією професор, колишній декан історичного факультету Волинського національного університету імені Лесі Українки Анатолій Шваб.
«Благодійний фонд «Віримо в Україну» працює з 2014 року. Найбільш активна діяльність почалася з перших днів повномасштабної війни. Спочатку допомагали бойовим силам, доставляли теплий одяг, ковдри, продукти харчування, воду… Військову амуніцію передавали. Пізніше розширили свою діяльність і почали допомагати постраждалим на Харківщині, Чернігівщині, Київщині… Передавали тонни допомоги. На фронт протягом останніх двох років відправили десь 280 автомобілів. Завдяки нашим партнерам «World Central Kitchen» організували масштабну акцію по забезпеченню продуктовими наборами вимушено переміщених осіб, охопили чи не всю область», – розповів Анатолій Шваб.
Третім за масштабами діяльності у 2022 році став волонтерський штаб «Ангар», який спеціалізується на підтримці військових. Де-факто «Ангар» це група із трьох благодійних фондів: «Співдружність-Волинь», «АНГАР. Україна» та «Кітики». Разом ці фонди зібрали 69,1 мільйона гривень. Керівницею штабу й, відповідно, трьох благодійних організацій є волонтерка Ольга Валянік.
«Волонтерський штаб Ангар утворився 24 лютого 2022 року на базі трьох організацій: благодійного фонду «Співдружність Волинь», творчого об'єднання «Гармидер» та громадської організації «Мистецьке об'єднання Стендаль». Потім доєдналися благодійні фонди «Кітики», які спеціалізуються на закупівлі безпілотних літальних апаратів. Також створили благодійний фонд «Ангар». Спочатку ми працювали з автівками, тепловізорами, дронами, тактичною медициною, прицілами, старлінками, екофлоу... Зараз зосередилися на дронах – це «мавіки», «мавіки» з тепловізорами та FPV-дрони різних типів та видів. Також закуповуємо тактичну медицину», – зазначила керівниця волонтерського штабу Ольга Валянік.
Нині фонд продовжує активно розвиватися. Зокрема, влітку 2023 року волонтерам «Ангару» вдалося за три місяці закрити 10-мільйонний збір – найбільший за час існування штабу.
«У нас тоді була певна кількість запитів, яку ще не закрили. Щоб рухатися далі, треба було вирішити ці питання. Ми порахували все і вийшло 10 мільйонів. Таким чином запустили збір і закрили його за 3 місяці. Нам дуже допомогла «ангарська гільза» – відзнака, яку ми зробили, аби хоч якось віддячити нашим благодійникам. Її отримували бізнеси або люди, які скидали більше десяти тисяч гривень», – розповіла Ольга Валянік.
На четвертій сходинці – Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом», який у 2022 році акумулював 59,4 мільйона гривень. У 2021 році організація, засновником якої є представник Луцька у Верховній Раді, офіційно була абсолютним лідером за масштабами діяльності серед усіх фондів області, хоча й зібрана сума була більш ніж вчетверо меншою – 14,4 мільйона гривень. Друге ж місце тоді посідала членська благодійна організація «Муніципальна лікарняна каса», яку неодноразово звинувачували у легалізації неофіційних платежів за медпослуги, а третє – БФ «Дитяча місія. Україна» з бюджетом у 6,7 мільйона гривень.
За даними офіційного звіту, розміщеного на сайті «Тільки разом», у 2021 році фонд спеціалізувався на підтримці культури, спортивних заходів, закладів освіти, закупівлях медичного обладання, встановленні дитячих та спортивних майданчиків. А в 2022, за словами керівниці фонду Катерини Шкльоди, додалися нові напрямки – підтримка армії та внутрішньо переміщених осіб.
Варто відзначити, що у минулі роки та під час передвиборчих кампаній нардеп Ігор Палиця та його соратники неодноразово спекулювали на діяльності цього фонду та використовували профінансовані «Тільки разом» проєкти як свідчення власних здобутків, щоб отримати підтримку виборців.
Далі за масштабами діяльності благодійний фонд «Карітас-Волинь», який посунув з п’ятої позиції одного з лідерів 2021 року – Волинський обласний благодійний фонд «Правопорядок і безпека громадян». У перший рік повномасштабного вторгнення «Карітас-Волинь» вдалося збільшити свій бюджет у більш ніж 20 разів: з 2,4 мільйона гривень до 49,6 мільйона гривень. Наразі на Волині функціонує майже десяток підрозділів організації та два на Рівненщині. Керує фондом Володимир Кметь з Нововолинська.
«Ми працюємо у двох областях: Рівненській та Волинській. У нас близько десятка організацій. Вони були створені у 2022 році, коли почалося повномасштабне вторгнення. Лише деякі з них раніше працювали. Почалася війна й допомога з-за кордону суттєво збільшилася, а також зросла кількість закордонних проєктів. Наша місія схожа до Червоного Хреста. Ми допомагаємо вимушено переміщеним особам і сім'ям, які постраждали від війни. Кожен простір надає допомогу в своїй територіальній громаді та навколишніх населених пунктах. Комусь допомагаємо з працевлаштуванням, комусь оформити якісь документи, або навіть надати психологічну консультацію, в нас є відповідні люди. Але загалом допомагаємо тим, в кого є потреба, особливо на сході», – зазначив Володимир Кметь.
Активізувався у 2022 році і «Всеукраїнський благодійний фонд «Наші люди». Його засновники Федір Панченко, Олександр Папуш, Вадим Заморський і Сергій Стріонов є вихідцями із Донеччини. У квітні 2022-го вони перереєстрували фонд «Наші люди» у Луцьку. Засновники фонду пов'язані із ТОВ «Дон ферум груп» – компанією, яка працює у галузі металургії. Попри те, що фонд освоїв у 2022 році 45,9 мільйона гривень, інформації про його діяльність у відкритих джерелах дуже мало, а його очільники не виходять на зв’язок. На сторінці організації знайшли кілька дописів 2022 року, де здебільшого йдеться про допомогу внутрішньо переміщеним особам.
На сьомому місці за підсумками діяльності у 2022 році розташувався благодійний фонд «Волинь-2014». У 2021 році вони зібрали лише 764 тисячі гривень, а у 2022-у – майже 23 мільйони. Засновниками «Волинь-2014» є відомі підприємці Євген Дудка (група компаній під брендом «Вілія»), Петро Пилипюк (СП ТОВ «Модерн Експо») та підприємець з Рівненщини Олександр Андріанов. Керує фондом Володимир Кривович. За його словами фонд залучив ресурси не тільки від місцевого бізнесу, але і від міжнародних партнерів. Зосередився на підтримці військових і малозахищених.
«Є певні донати, в нас є тил наших волинських соціально-відповідальних підприємців, які приймають рішення на правлінні фонду, куди спрямувати кошти, на які цілі. Якщо вони бачать, що є в чомусь потреба, відповідно, вони скидаються і за ті кошти купують те, що потрібно для оборони держави. Фінансування фонду збільшилося через війну. Деталізувати, що закуповується і на який підрозділ я не буду. Здебільшого допомагаємо армії», – зазначив Володимир Кривович.
На восьмій позиції – Волинський обласний фонд «Відкриті двері», який у 2022 році акумулював 16,6 мільйона гривень. Організацію заснували Анатолій Шевчук із Луцька, ірландець Джеймс Тимофій Слоан, який понад 20 років мешкає в Україні, а також британець Роберт Карсон. За даними Волинської облради, цей фонд займається забезпеченням дитячого будинку, харчуванням та забезпеченням знедолених дітей. У 2021 році фонд займав четверту позицію, попри те, що бюджет мав у більш ніж 5 разів менший – 3,2 мільйона гривень.
Дев’ятий за бюджетом у перший рік великої війни – «Міжнародний благодійний фонд «Рутс», зареєстрований у селі Малий Порськ Ковельського району. Він пов'язаний із Церквою Ісуса Христа Святих Останніх Днів та спеціалізується на допомозі внутрішньо переміщеним особам. У 2022 році організація розпочала активну діяльність й почала облаштовувати прихисток для ВПО у Малому Порську. Загалом фонд «Рутс» зібрав допомоги на 8,8 мільйона гривень.
Замикає десятку лідерів Волинський обласний благодійний фонд «Дитяча місія. Україна», який очолює Людмила Лонюк. Фонд спеціалізується на допомозі бідним, подоланні наслідків стихійного лиха, наданні гуманітарної допомоги потребуючим тощо. У 2022 році він освоїв сім мільйонів гривень, а у 2021-му був третім із бюджетом у 6,7 мільйона гривень.
Благодійні організації із бюджетом до 7 мільйонів гривень
Активізувався після повномасштабного вторгнення і благодійний фонд «Велнес» колишнього народного депутата Сергія Мартиняка, який наростив свою фінансову активність майже у сім разів: у 2021 році вони акумулювали лише 855 тисяч гривень, а вже у 2022 – 6,6 мільйона. Фонд спеціалізується на забезпеченні догляду та проживання осіб з інвалідністю та людей похилого віку.
Наростила фінансову активність і благодійна організація «Патріоти Волині», пов'язана із чинним нардепом Степаном Івахівим. За 2022 рік вони отримали 5 мільйонів гривень (у 2021-му – 1,8 мільйона гривень). Проте публічної інформації про те, на що ж пішли ці кошти, вкрай мало. Єдина публічна акція фонду – вручення солодощів дітям. У грудні 2023 року фонд нібито роздав малечі більше 20 тисяч пакунків. Цю акцію організація проводить щороку, раніше її представники зазначали, що до роздачі подарунків долучалася партія «За майбутнє».
Як і фонд іншого нардепа Ігоря Палиці, бренд фонду «Патріоти Волині» нардеп Степан Івахів також неодноразово використовував під час передвиборчих кампаній, щоб «нагадати» виборцям про себе.
Наступний за бюджетом – благодійний фонд «Правопорядок і безпека громадян». У 2022 році він освоїв 4,6 мільйона гривень, а у 2021-му – 2,9 мільйона. Тоді він був п’ятим за бюджетом серед благодійних організацій області. Директором цього фонду вже багато років є Василь Живко. Ця організація пов'язана із правоохоронними органами, адже у минулому фонд викривали на отриманні псевдоблагодійних коштів за надання довідок про несудимість, які фактично видавала поліція.
Трохи менше освоїли благодійна організація «Фонд боротьби з раком» та благодійний фонд «Стопрак», які очолює Марія Адамчук-Коротицька. За 2022 рік організації загалом отримали і витратили близько 4,4 мільйона гривень.
«Благодійний фонд «Стопрак» створений у 2012 році. Ми займалися допомогою дітям, які хворі на рак. Хоча з самого початку, коли створювали цей фонд, я хотіла допомагати дорослим саме з раком молочної залози, бо у мене був рак молочної залози. Ми були зорієнтовані на дітях дуже довгий час. І я в певний момент зрозуміла, що це все трохи не моє. А от моє — це профілактика і раннє виявлення раку. Не допомога лікарням, не адресна допомога, не лікування, а профілактика та виявлення. Тому ми у 2020 році створили повністю новий благодійний фонд і зареєстрували, назвали «Фонд боротьби з раком». Наша місія — це профілактика і раннє виявлення раку в українців», – зазначила Марія Адамчук-Коротицька.
Активізувався у 2022 році й міжнародний благодійний фонд «Європейський дім», через який пройшло 3,6 мільйона гривень. Організацію очолює Олександр Іванюк. Раніше фонд допомагав з устаткуванням медичним закладам регіону, а також окремим навчальним закладам області, діяльність яких, дотична до військових та їхніх сімей. Нині фонд рідко згадується у публічному просторі.
Трохи наростив свою фінансову активність й «Фонд правового і соціального захисту співробітників та пенсіонерів органів державної безпеки «Братерство Волинь». Засновником фонду є Володимир Цикун. У відкритих джерела про цю організацію інформації обмаль, проте його діяльність ймовірно пов'язана із Службою безпеки України. У 2022 році фонд зібрав 2,9 мільйона гривень, а у 2021 – 1,6 мільйона гривень.
Далі – вже згадана благодійна організація «Муніципальна лікарняна каса», яку очолює колишній начальник управління охорони здоров'я Луцької міськради Федір Кошель. Бюджет цього фонду у 2022 році порівняно з 2021-м зменшилася більш ніж удвічі: з 6,9 мільйона – до 2,7.
До слова, у квітні 2021 року Луцький міський голова Ігор Поліщук заявив, що «Муніципальна лікарняна каса» – це «незрозуміла структура, де засновниками є експосадовці Луцької міської ради» і закликав медичні заклади Луцька відмовитися від співпраці з нею.
Наступним за масштабами діяльності є волонтерська організація «Бі сейф». Вона розпочала роботу у 2022 році й змогла акумулювати 2,3 мільйона гривень на потреби армії. Очолює організацію Ігор Романюк. Місією фонду є забезпечення військових усім необхідним. Зокрема, транспортом, амуніцією та медичними засобами.
Ще майже два мільйони зібрав у 2022 році благодійний фонд «Дем’янове диво», заснований власником компанії «Сімейна фортеця», котра зводить житлові комплекси в передмісті Луцька, Олександром Князевим та його дружиною Інною. До 24 лютого 2022 року організація підтримувала дитячі будинки та людей з інвалідністю, а нині активно допомагає ще й військовим та постраждалим від війни.
14,1 мільйона гривень зібрали ще 32 волонтерські організації. Серед них благодійні фонди «Серце для України» (1,8 млн грн), «Волинь в дії» (1,8 млн грн), «Доброта» (1,4 млн грн), «Українська мрія» (1,3 млн грн), «Надійні крила» (1,2 млн грн) та інші.
Активні фонди, бюджети яких невідомі
Також Центр журналістських розслідувань «Сила правди» нарахував близько десятка благодійних організацій, які функціонують, але серед оприлюднених податковою даних їхні фінансові показники відсутні. Серед таких благодійні фонди «Старе місто Луцьк», «Робимо добро дітям», «Волинь SOS», «Благодійний фонд Роксолани Несторук», «Майбутня Волинь-Україна», «Бусінка» та «З Богом у серці».
Благодійний фонд «Старе місто Луцьк» очолює волонтерка Лариса Новосад. Раніше у приміщенні фонду на вулиці Драгоманова функціонувала інклюзивна кав’ярня, яку жінка разом із головою громадської організації батьків дітей із синдромом Дауна Оленою Мельник відкрили для своїх синів. Після повномасштабного вторгнення Росії заклад перетворили на волонтерський осередок, який в основному спеціалізується на допомозі військовим, переселенцям і малозабезпеченим дітям.
«Наш фонд утворився в перші дні повномасштабної війни. За весь цей час фонд не працював лише 3 дні. Обсяги були досить великі, завантажували автівки одна за одною. На жаль, зараз такого масштабу немає, але допомагаємо всім: військовим, мирному населенню, людям з інвалідністю…
Особливо потребують допомоги люди на Сході, бо залишилися без будинків, харчів і теплих речей. Щодня відправляємо допомогу воїнам: ліки, їжу, одяг… Нещодавно організували акцію, де діти робили подарунки військовим. Хлопці на фронті були в захваті. Деякі носять їхні малюнки в кишенях у найстрашніших ситуаціях. Зараз збираємо на тепловізор», – зазначила заступниця керівниці фонду Олена Пінчук.
Благодійний фонд «Роксолани Несторук» також зосередився на підтримці військових, зокрема закупівлі бойового спорядження та дронів.
«Благодійний фонд займається в основному тактичною медициною та амуніцією. Також технікою, яка спрямована на нашу перемогу: це дрони, останнім часом були ще й рації», – зазначила керівниця фонду Роксолана Несторук.
Активно допомагає військовим та цивільному населенню і благодійний фонд «Бусінка», який очолює Вікторія Ковальчук. Раніше очільниця захоплювалася виготовленням прикрас із намистинок, звідти й пішла назва організації. Наразі у фонді офіційно шість волонтерів, які доставляють у зону бойових дій тонни допомоги.
З перших днів війни спрямовує свою допомогу Збройним Силам України і благодійний фонд Івана Омелянюка «Майбутня Волинь - Україна». Організація купує та відправляє на фронт усе необхідне: від тепловізорів та медичного обладнання до аптечок, термобілизни та одягу.
Благодійний фонд «Робимо добро дітям» також утворився після початку повномасштабної війни. Підприємиця Тетяна Дончева вирішила допомагати дітям, які постраждали від російської агресії, бо й сама виховує трьох дітей. Наразі організація жінки здебільшого допомагає внутрішньо переселеним сім’ям та місцевим малозабезпеченим родинам. Також організовують заходи з психологічної реабілітації малечі.
«Вирішила допомагати саме жінкам з дітками, бо маю материнський досвід. Почала цю ідею розвивати, приєдналася сестра мого чоловіка з Нью-Джерсі. Часто надсилає нам одяг, навіть кофти військовим. Ми вже дуже багато відправили. Допомога стала різнобічною. Але в основному це дітки з інвалідністю, а також дітки загиблих та зниклих безвісти Героїв. Ми вже другий рік допомагаємо, організовуємо їм святкування. Багато небайдужих людей приносять речі своїх дітей. Це дуже цінно. Плануємо працювати аж до нашої великої перемоги», – зазначила керівниця фонду Тетяна Дончева.
Допомагає дітям і благодійний фонд «З Богом у серці», який очолює Марія Бадалян. Організацію заснували у 2020 році для допомоги онкохворим дітям.
«Ми допомагаємо дитячим онкогематологічним та паліативним відділенням. Допомагаємо сімʼям, в яких дитина веде свою боротьбу поза лікарнею, тобто вдома без підтримки спеціалістів. Допомагаємо дітям не лише з лікуванням, але й з обстеженнями та діагностикою, необхідними для встановлення діагнозу. Влаштовуємо для дітей дні народження та свята у лікарні. Фонд народився у грудні 2020 року, через декілька місяців після того, як мій 15-річний братик, після мужньої боротьби із раком, спочив у Бозі. Ми покликані огорнути любовʼю та компетентною допомогою ті сімʼї, в яких діти ведуть свою боротьбу за життя», – розповідала журналістам його засновниця Марія Бадалян.
Активно функціонують і благодійні організації медичного спрямування. Зокрема, благодійний фонд «Волинь SOS» допомагає навчати лікарів, закупляти обладнання за кордоном, а з початком повномасштабного вторгнення ще й передає ліки для військових. Організацію очолює Дмитро Василенко.
«Наш основний напрямок – медичний. Те, що в нас є додатково окопні свічки чи одяг, ми за це кошти не платимо, такі речі ми можемо прийняти на безоплатній основі. А от усі зібрані гроші, а вони – колосальні, йдуть лише на медицину», – зазначили у фонді.
Нагадаємо, раніше «Сила правди» повідомляла про те, що на Волині офіційно зареєструвались волонтерами півтори сотні осіб. З них тільки четверо людей – до повномасштабного вторгнення Росії в Україну.