Сьогодні, 30 червня о 03:26 внаслідок потужної зливи зламалося та впало одне з найстаріших дерев у Луцьку – Лесин ясен. Він ріс на Замковій площі в межах історико-архітектурного заповідника «Старий Луцьк».
Про це інформує відділ екології та відділ інформаційної роботи Луцької міськради.
Дерево є ботанічною пам’яткою природи місцевого значення, яка створена у 1993-му році з метою збереження ясена звичайного віком понад 200 років, що росло біля будинку, в якому мешкала видатна українська поетеса Леся Українка.
Навесні лучани помітили, що дерево сильно похилилося, орієнтовно на 30 градусів в сторону парковки на Замковій площі. Комунальні служби на деякий час обгородили територію довкола нього. Ще 28 квітня туди з’їхалися керівники міста, зокрема заступник міського голови Костянтин Петрочук, радник міського голови Ігор Поліщук, член виконавчого комітету Ігор Алєксєєв, фахівці відділу екології Луцької міської ради, КП «Парки та сквери м. Луцька» та провели огляд дерева, обговорили шляхи його порятунку.
Радник міського голови Ігор Поліщук тоді наголосив, що Лесин ясен необхідно врятувати. Він запропонував оперативно вивчити український та закордонний досвід, залучити відповідних фахівців, біологів і науковців, які проводили подібні роботи. Додав, що за кордоном використовують різні підпори, троси та інші засоби, аби підтримати крону чи підперти стовбур. На його переконання, таким шляхом варто було піти і Луцьку, аби врятувати дерево, яке є частиною історії Луцька.
«Луцька міська рада готова фінансувати необхідні роботи. Ми повинні зробити усе, аби його врятувати. Знесення — це останній крок, який має бути застосований», – констатував він.
Начальниця відділу екології міської ради Оксана Лисак тоді ж зазначила, що в Україні є досвід рятування вікових дерев, зокрема, тисячолітнього дуба на Хортиці. За її словами, в планах була консультація з фахівцями та залучення їх до вивчення цього питання.
«Свого часу фахівці вже проводили роботи біля Лесиного ясена. Бетонувалися тріщини, аби зберегти його. На жаль, дерево старіє, відбувається його природнє відмирання. Також на його стан вплинуло і зрізання частини гілля. Зокрема, це було зроблено й під час реконструкції Будинку Пузини, що знаходиться поруч. Нині ми повинні зробити усе, аби врятувати дерево. Яким чином це зробити, то необхідно вирішити із залученням спеціалістів, біологів, інженерів. Вже певна робота у цьому напрямку зроблена. Буде враховано рекомендації фахівців щодо вжиття запобіжних заходів, які необхідно здійснити для збереження дерева. Воно має й далі радувати око лучан і туристів, які відвідують Луцький замок», – наголосила вона.
25 травня в Луцьк приїхали фахівці Національного університету біоресурсів і природокористування України, які обстежили пам’ятку природи і розробили комплекс заходів щодо лікування та оздоровлення дерева. За результатами дослідження науковці підготували висновки та рекомендації, які передбачали наступні поглиблені дослідження внутрішнього стану, оскільки очевидним був великий нахил дерева 30 градусів у сторону площі та наявність великих порожнин, тріщин та прогресування гниття серцевини на місці зрізаної скелетної гілки.
Дерево знаходилось у незадовільному стані. За висновками фахівців, у нього була добре розвинута крона, але через пошкодження і втрату в попередні роки скелетної гілки, він мав асиметричну форму. На її місці утворилось дупло діаметром біля 0,5 м. У дуплі і стовбурі активно йшли процеси гниття. На стовбурі дерева спостерігались численні тріщини та ушкодження кори.
«Для збереження ботанічної пам’ятки природи був визначений комплекс першочергових заходів та розроблялась проектно-кошторисна документація на проведення відповідних робіт», – запевнили у відділі екології міськради.
За даними веб-порталу використання публічних фінансів, за роботу науковців виконком міськради заплатив 48 тисяч гривень, але нічого із запропонованих ними заходів за майже місяць так і не втілили в життя.
Дерево не витримало значних опадів і поривів вітру та впало. В міськраді на місці ботанічної пам’ятки природи «Лесин ясен» пропонують висадити крупномірний саджанець — нащадок цього історичного дерева, який в майбутньому зможе замінити та зберегти його генофонд.
Працівники відділу екології розпочали процедуру зняття статусу об’єкта природно-заповідного фонду місцевого значення з ботанічної пам’ятки природи Лесин ясен.