Із початку 2022-го і до кінця вересня 2023 року в казну громади надійшло понад 533,2 мільйона гривень податку на доходи фізичних осіб із заробітку військових. Впродовж цього часу на підтримку ЗСУ, поліції і Служби безпеки України влада міста скерувала загалом 244,9 мільйона гривень. Тобто на війну місто витратило вдвічі менше, ніж фактично отримало від військових.
Про це Центру журналістських розслідувань «Сила правди» повідомили у Луцькій міській раді.
Як йдеться у відповіді на запит, торік на підтримку ЗСУ Луцькрада витратила загалом трохи більше 48 мільйонів гривень. Це на один мільйон менше, ніж запланували виділити цьогоріч на ремонт бульвару Дружби народів і на кілька мільйонів менше від ремонту проспекту Волі. За дев’ять місяців 2023-го на підтримку бійців спрямували в 3,5 рази більше, ніж торік – 172,7 мільйона.
«Ці кошти спрямовані на придбання комп’ютерної техніки, засобів зв’язку, матеріальних цінностей (речове майно, засоби розвідки, військове спорядження, засоби гігієни), паливно-мастильних матеріалів, запасних частин до автомобільної техніки, її ремонт, будівельних матеріалів, інструментів, електрообладнання, будівництво та роботи з облаштування фортифікаційних споруд», – зазначають у міськраді.
Податок на доходи фізичних осіб – це загальнодержавний податок. Для більшості громадян він становить 18%. Це кошти, які стягуються в бюджет з зарплати, лікарняних, відпускних та інших нарахувань працівників будь-яких установ, підприємств, організацій. ПДФО є основним джерелом надходжень до казни. В Луцьку, наприклад, у бюджеті на 2023 рік ПДФО становить 66% від усіх надходжень.
Впродовж 2022-го в бюджет Луцька загалом надійшло 1,7 мільярда гривень ПДФО. З них від нарахувань військовослужбовцям – 325,5 мільйона. А ось на підтримку ЗСУ спрямували лише 15% від ПДФО з грошового забезпечення військовослужбовців.
З січня по вересень 2023-го на допомогу ЗСУ спрямували в три з половиною раза більше, ніж торік – 83,1% від ПДФО з грошового забезпечення військовослужбовців.
Окремо Луцькрада виділяла кошти на підтримку силового блоку (Національної поліції, Служби безпеки України). Загалом за весь 2022-й і дев’ять місяців 2023-го – 23,3 мільйона гривень.
Складалися чиновники і з власної кишені. Торік на підтримку ЗСУ зібрали 3,6 мільйона гривень одноденного заробітку працівників Луцької міської ради, а за дев’ять місяців 2023-го – 5,2 мільйона гривень. Приблизно 7% із цих сум (629,5 тисячі) – відрахування з персональної зарплати міського голови Ігоря Поліщука.
Нагадаємо, у Луцьку збирають підписи під зверненням про мораторій на капітальні ремонти під час війни. 18 жовтня відповідну заяву зареєстрували у міському Центрі надання адмінпослуг. Наступні збори ініціативної групи заплановані на 27 жовтня.
За підрахунками «Сили правди», за понад півтора року повномасштабної війни на ремонти доріг, тротуарів, дворів у Луцьку витратили майже 279 мільйонів гривень. Це на 34 мільйони більше, ніж скерували на підтримку ЗСУ, Національної поліції, СБУ та інших силових відомств.