Агенція журналістських розслідувань «Слідство.інфо» презентувала базу даних про майно та статки найвищого українського духовенства «Золото церкви». У неї потрапила й інформація про будинки на понад 200 квадратних метрів, чималі квартири та вартісні іномарки вищого керівництва трьох найвпливовіших церков на Волині.
В межах проєкту журналісти зібрали дані з офіційних реєстрів про статки вищого духовенства Православної церкви України, Російської православної церкви в Україні та Української греко-католицької церкви.
Як зауважила співавторка проєкту Євгенія Моторевська, 20 відсотків архієреїв РПЦ в Україні — це люди, які мають дуже значні статки, можуть володіти кількома тисячами квадратних метрів житлової нерухомості. Водночас інші 20 відсотків, за словами Моторевської, можуть взагалі нічого не мати у власності.
«Найскромнішою тут виглядає Православна церква України. Там тільки троє єпископів мають житлову нерухомість на понад 300 квадратів. Це кожен 19-й у середньому, який може таке майно мати», — зауважує журналістка.
Журналісти також вирахували, скільки в середньому припадає землі та нерухомості на одного представника вищого духовенства трьох найвпливовіших в Україні церков. Так, один єпископ РПЦ в Україні в середньому володіє 230 квадратами нерухомості, УГКЦ — понад 190 квадратами, ПЦУ — майже 114 квадратами. Щодо землі, то єпископи РПЦ в Україні та ПЦУ в середньому мають по пів гектара землі. Єпископ УГКЦ — вдвічі менше.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» подивився, які статки волинських єпископів потрапили у новостворену базу.
Митрополит Луцький і Волинський Михаїл
Мирське ім’я митрополита Михаїла — Тимофій Зінкевич. Народився на Тернопільщині, згодом працював у Почаївській Лаврі, потім вступив у Санкт-Петербург. З 2004-го року керує Волинською єпархією УПЦ КП, а у 2012-го владиці дали сан митрополита.
Михаїлу належать найбільші серед волинського духовенства статки. Зокрема, серед майна священнослужителя вказана квартира у Луцьку площею 132,7 квадратних метрів, дві земельні ділянки у селах Рованці та Пульмо по 50 та 5,97 соток відповідно. Серед транспорту – двs автівки: Volkswagen Multivan 2015-го року випуску, ціни на який на сайті AutoRia починаються від 30 тисяч доларів, та Mercedes-Benz S 350 2011-го року, з вартістю від 22 тисяч доларів.
Митрополит Володимир-Волинський і Ковельський Володимир
Цього митрополита звуть Костянтин Мельник. Біографічної інформації про нього майже немає у відкритому доступі, проте відомо, що він підтримував створення Єдиної української православної церкви і навіть мав з’явитись на Об’єднавчому Соборі, проте в останній момент передумав.
У зв’язку зі збоями в роботі реєстру транспортних засобів, інформації про автівку Володимира немає. Тим не менш відомо про нерухомість. Духівник має квартиру в Луцьку на 76,5 квадратних метрів та нежитлове приміщення у Ковелі площею 244,1 квадратних метрів. Також митрополит має 30 соток землі у селі Шепель та 5,91 у Ковелі.
Владика Йосафат
Олег Говера родом з Івано-Франківська. Вищу релігійну освіту здобув у Любліні та Римі. Викладав та був виконувачем обов’язків ректора Духовної семінарії імені Йосифа Сліпого. З 2008-го року владика очолює Волинський екзархат.
У рідному Івано-Франківську Йосафат володіє четвертою частиною квартири площею 80,9 квадратів. А на Волині, у селі Милушин неподалік Луцька, має будинок розміром 211,7 квадратних метрів. На Тернопільщині у владики – 9,92 сотки землі. Серед транспортних засобів священнослужителя – автівка Volkswagen Caravelle 2017-го року випуску. На AutoRia така машина коштує 41 тисячу доларів.
Архієпископ Волинський і Луцький Нафанаїл
Петро Крикота майже 20 років очолював Почаївську духовну семінарію. У 2012-му виступав за звуження автономії РПЦ в Україні, що передбачало більшу підконтрольність Російській православній церкві. Також не підтримував ідею створення Єдиної української православної церкви та отримання Томосу.
Про транспорт Нафанаїла невідомо. А от з нерухомості у нього земельна ділянка на 25 соток та будинок площею 221,1 квадратний метр у селі Залюття.
Єпископ Володимир-Волинський і Турійський Матфей
Офіційне ім’я єпископа — Володимир Шевчук. Народився на Львівщині, де і навчався. Окрім цього, здобув освіту у Києві. З 2017-го року єпископ Володимир-Волинського і Турійського УПЦ Київського патріархату.
Володіє духівник лише квартирою у місті Сокаль Львівської області. Площа — 43 квадратні метри. Даних про автомобіль немає.
Єпископа Камінь-Каширський Афанасій
Олександр Герман народився у Дніпропетровській області. Пройшов службу в українській армії, потім вступив у Почаївську духовну семінарію. У 2018-му став настоятелем Свято-Покровського кафедрального собору в Луцьку. Через два роки, у 2020-му, обраний єпископом Камінь-Каширським.
Інформація про майно єпископа відсутня.