Восьмий апеляційний адміністративний суд заборонив Мар’янівській селищній раді вивозити сміття на сміттєзвалище між селом Цегів та Гороховом.
Про це йдеться у рішенні Восьмого апеляційного адміністративного суду, що набрало законної сили 21 жовтня 2021 року.
Причина — численні порушення щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства.
У травні 2020-го року Державна екологічна інспекція у Волинській області провела позапланову перевірку сміттєзвалища біля села Цегів та виявила там численні порушення. Інспектори встановили, що Мар’янівський селищний голова Олег Басалик організував вивезення побутових відходів з території селища на несанкціоноване звалище.
Документи про виділення земельної ділянки під полігон твердих побутових відходів, а також паспорт місця видалення відходів відсутні. Шпетили екологи і за те, що в громаді не збирають сміття роздільно.
Відтак Мар’янівському селищному голові видали припис, яким вимагали усунути порушення. Зокрема, розробити та затвердити схему санітарного очищення населених пунктів, створити полігон для захоронення твердих побутових відходів, забезпечити їх роздільне збирання та видалення, обліковувати відходи і контролювати, як з цим справляються в громаді. Однак, під час наступної перевірки співробітники Держекоінспекції виявили, що жодних вимог з припису так і не виконали.
Голові ОТГ Олегу Басалику видали новий припис із вимогами усунути всі порушення природоохоронного законодавства, що були виявлені під час обох перевірок і звернулись до суду з вимогою тимчасово припинити вивезення та захоронення сміття на полігон у Цегові.
Волинський окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні позивних вимог, посилаючись на те, що земельна ділянка, де знаходиться сміттєзвалище, знаходиться поза межами села Цегів, тому Мар’янівська селищна рада не є її розпорядником.
Екологи подали апеляційну скаргу.
У жовтні цього року Восьмий апеляційний адміністративний суд, не погодившись з рішенням волинських колег, частково задовольнив позов.
«У разі порушення вимог екологічного законодавства суд може за зверненням органу державного нагляду (контролю) прийняти рішення про необхідність повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, з метою припинення відповідних правопорушень та припинення створення загрози безпеці здоров`я та життя людей.
Колегія суддів зазначає, що з моменту прийняття припису до дати подання апеляційної скарги Держекоінспекції до суду минув значний період часу (більше року), а порушення усунуті не були.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги належним чином обґрунтовані, підтверджені наявними матеріалами справи та підлягають частковому задоволенню», — йдеться у постанові.
Торік Центр журналістських розслідувань «Сила правди» писав про те, що впродовж кількох років громади Горохівського району не можуть вибрати місце для сміттєвого полігону. Тому сміття за допомогою спецтехніки вивозять на околицю села Цегів, що належить до Мар’янівської територіальної громади.
Несанкціонований смітник займає понад 4 гектари та знаходиться поруч із місцевими помешканнями та городами.
У 2019-му році жителі Мар’янівської громади протестували проти будівництва полігону. Люди наголошували на високій ймовірності потрапляння нечистот у воду, яка згодом стіче до їхніх криниць, апелювали до того, що неподалік є орнітологічний заказник, а проєкт будівництва полігону не проходив оцінки впливу на довкілля. І взагалі кількасот років тому на ділянці, виділеній під полігон, була святиня, отже утилізовувати там сміття не по-християнськи.
Тому будівництво полігону припинили, гроші повернули до державного бюджету, а сміття продовжли вивозити на стихійне звалище у Цегів.