Для Луцької громади створюють антикорупційну програму. В цьому документі будуть описані усі потенційні корупційні ризики, які можуть виникати в роботі муніципалітету, та заходи з допомогою яких їх будуть долати. Вона розрахована на 2023-2025 роки і передбачає заходи, які, очікується, зведуть до мінімуму зловживання посадовців і сірі схеми. Обговорення проєкту програми відбулося 24 лютого.
Антикорупційна програма – це комплексний документ, який розробляють на основі аналізу тендерів, рішень міської ради та виконкому, розпоряджень міського голови, анкетування експертів з різних галузей, з використанням методики Національного агентства з питань запобігання корупції. Такий проєкт вже створений для Рівного, а згодом буде готуватися ще для чотирьох громад Рівненської та Волинської областей. Для кожної громади ці проєкти – унікальні.
Над проєктом антикорупційної програми працюють громадські об’єднання «Центр Юридичної Допомоги» та «Рівненський центр «Соціальне партнерство».
«По антикорупційних програмах ми дійшли вже до створення цілого документу. Це як інструмент, який передбачає собою оцінку ризиків діяльності громади, коли досліджується внутрішнє та зовнішнє середовище і визначаються слабкі місця в діяльності, де може спрацювати той чи інший ризик. І в цьому ж документі ми будемо пропонувати заходи мінімізації корупції», – розповіла членкиня правління громадської організації «Рівненський центр «Соціальне партнерство» Мирослава Примак.
Наразі експерти ідентифікували 42 потенційних корупційних ризики, які можуть виникати при виконанні владних повноважень співробітниками Луцькради. Серед них, наприклад, можлива недоброчесність міського голови та депутатів, можливість впливу на них третіх осіб, ймовірність зловживання проведенням дистанційних засідань постійних комісій, пленарних засідань, засідань виконавчого комітету Луцької міської ради, різноманітні зловживання на тендерах, з комунальним майном тощо.
«Ми повністю все не охопимо, але все ж таки, виділили найбільш вразливі до корупції сфери: земельні відносини, публічні закупівлі, діяльність комунальних підприємств, комунальне майно, діяльність колегіальних органів (рада, виконком, постійні комісії). Власне, це ті основні сфери, які ми виявили під час опитування тридцяти експертів різних галузей. Наголошую, що це не експерти в антикорупційній діяльності, а в своїй сфері, хтось журналіст, хтось депутат, хтось бізнесмен і т.д, – розповідає про роботу над програмою голова ГО «Центр Юридичної Допомоги» Дмитро Климук.
– Звичайно, ми проаналізували рішення Луцької міської ради і виконкому, Розпорядження голови, аукціони з оренди комунального майна, веб-сайт ради, публічні закупівлі (ми їх аналізували довгий період, тому що спільно з рівненськими колегами брали участь у різних проєктах, які якраз займалися тим, що аналізували закупівлі нашого регіону) за останні два роки. Ми виявили певні зловживання і можливості для них, тому що є вразливі точки звідки пізніше виникає корупція».
Разом з тим розробники й напрацювали ряд заходів, для подолання і запобіганню цим ризикам.
- створення незалежних органів контролю із залученням громадськості в сферах закупівель, управління майном, земльних питань;
- постійний моніторинг та контроль;
- громадські експертизи рішень;
- прийняття нових/внесення змін до чинних рішень;
- навчання антикорупційному законодавству персоналу міськради тощо.
До справи залучають і планують робити це в подальшому громадсько активних людей, політиків і журналістів.
Між представниками Луцької та Рівненської громади виникла дискусія, щодо долі такої антикорупційної програми в міській раді: чи приймуть її і в які терміни.
«Не треба забувати, що це вигідно і владі, тому що всі лучани говорять про корупцію у владі, є недовіра і з цим теж потрібно працювати, відкриватися більше. Щоб коли людина каже про підозру, вона могла згідно якогось механізму звернутися кудись, побачити як це вирішується і подивитися в загальному, які можуть бути прояви цієї корупції. Все зводиться до того, що якщо ця програма буде напрацьована спільно з владою, громадськістю, активістами, журналістами, які працюють в цій сфері, я вважаю, що тоді вона може мати більш ефективну форму і разом з тим всі будуть зацікавлені аби пізніше контролювати, щоб всі заходи, які прописані в програмі виконувалися», – наголошує Дмитро Климук.
Учасники зустрічі висловили підтримку ініціативі та сподівання, що реалізація антикорупційної програми допоможе зміцнити довіру громадян до місцевих органів влади та зменшити ризик корупції. Особливо після здобуття Україною перемоги у війні.
До 4-го березня кожен бажаючий може надати свої ідеї, пропозиції та корективи до проєкту програми онлайн у цьому документі. До цього процесу запрошують і депутатів, які в подальшому зможуть і винести її на обговорення сесії міськради.
Нагадаємо, нещодавно «Сила правди» розповідала про ТОП-8 найгучніших корупційних справ 2022 року на Волині.