Роками студенти та працівники найбільшого вишу Волині – Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки – скаржились на холод у корпусах та гуртожитках навчального закладу. Нарешті в університетських будівлях проведуть енергоаудит – аналіз мікроклімату приміщень. На основі отриманих результатів обіцяють розробити ряд заходів для поліпшення енергоефективності споруд.
Про це інформують на сайті вищого навчального закладу. Про це ж написав на фейсбук-сторінці ректор навчального закладу Ігор Коцан. Як йдеться в офіційному повідомленні, перевірку здійснюватиме компанія «ЕСКО Україна» в рамках проєкту «Вища освіта. Енергоефективність та сталий розвиток», який реалізовує Міністерство освіти та науки України і Європейський інвестиційний банк.
У проєкті бере участь 21 університет України. СНУ імені Лесі Українки став одним з чотирьох вищих навчальних закладів, де проведуть енергоаудит. Сьогодні в розпорядженні університету десять навчальних корпусів (один з них на реконструкції), шість гуртожитків, спорткомплекс та профілакторій.
Енергоаудит складатиметься з кількох етапів. Нині працівники господарського відділу СНУ імені Лесі Українки заповнюють опитувальний лист від компанії «ЕСКО Україна». Наступний етап – 27 жовтня – 15 листопада, коли енергоаудитори відвідають Луцьк й обстежать корпуси та гуртожитки Лесиного вишу. У грудні буде сформовано звіт та узгоджено перелік заходів із енергоефективності будівель, а в січні 2020 року завершено повний звіт із енергоефективності вишу.
У березні 2020 року кожен університет-учасник проєкту укладе угоду з тендерної закупівлі проєктанта для підготовки проєктно-кошторисної документації. Її розробка та експертиза, як запевнили, буде тривати недовго. Після чого й розпочнеться фінансування реалізації проєкту з енергоефективності «Вища освіта України».
Очікується, що Європейський інвестиційний банк та NEFCO нададуть понад 7 мільйонів євро на енергоефективність будівель луцького вишу. Кошти будуть інвестовані в інфраструктуру університету упродовж наступних 5 років за рахунок ЄІБ (80% обсягу фінансування) та спеціального фонду університету (20% обсягу фінансування).
Передбачається проведення комплексного енергозбереження навчально-виробничих площ СНУ за допомогою інсталяції термозахисних конструкцій, системи кондиціонування, тепловентиляції, електромонтажних робіт та модернізації системи теплопостачання. Будуть утеплені фасади, дахи та долівки у всіх навчальних корпусах та гуртожитках СНУ імені Лесі Українки, передбачається замінити вхідні двері, встановити системи LED-освітлення, індивідуальні теплові пункти з автоматичним регулюванням, модернізувати системи опалення та вентиляції з рекуперацією повітря.
Це дозволить зменшити витрати на опалення та електроспоживання на суму понад 10 млн щорічно. Зекономлені кошти хочуть спрямувати на розвиток матеріально-технічної бази, при цьому кожна з будівель СНУ має перетворитися у дослідну модель, яка надасть можливість створити навчальні лабораторії, де студенти вдосконалюватимуть свої практичні навички та проводитимуть дослідження.
Питання енергоефективності актуальне для університету. Щороку з настанням холодів студенти та викладачі починають скаржитись на те, що проводити заняття в авдиторіях багатьох корпусів просто неможливо. Через це у 2017 році біля головного корпусу СНУ студенти навіть влаштували мітинг.
Через рік ситуація не змінилась і на сторінках факультетів університету у соцмережах знову писали про холод.
Мешканці гуртожитків СНУ також не завжди задоволені температурним режимом. А непідходящий рівень вологості у студентських кімнатах видає пліснява, яка практично не зникає зі стін і стель навіть попри спроби позбутись її. «Сила правди» вже писала про те, в яких умовах живуть студенти Лесиного вишу.
Нагадаємо, що 20 листопада відбудуться вибори ректора СНУ імені Лесі Українки. Найближчим часом МОН має оприлюднити імена всіх кандидатів на посаду.