Новий застосунок «Антисуржик» розробило молоде подружжя зі Львова. Розробники кажуть, що попит позбавлятися суржику дуже виріс на фоні повномасштабного вторгнення Росії. Додаток завантажили вже 27 тисяч українців, а кошти з реклами передають на потреби Збройних сил України.
«Сила правди» поспілкувалася із авторами додатку Євгенією Мочарник та Юрієм Дзерином. Вони розповіли, що ідея в них виникла з власного досвіду. Це співпало з початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
«З 24-го лютого ми обоє захотіли говорити літературною мовою. А Юра захотів перейти з російської на українську. І ми зіткнулися з такою проблемою, адже ми дуже часто вживали в своїй мові суржик – російські слова, які адаптувалися до української. Ми зрозуміли, що швидше за все дуже багато українців зіткнуться з тією ж проблемою. Тому ми вирішили допомогти перейти на українську лагідно, через гру, але збільшити рівень літературної мови», – діляться автори.
На розробку пішло три місяці. Головними складнощами стали словникові бази, адже немає єдиної бази антисуржику, як такої.
«Було досить важко, адже ми все робили власними силами. А в деяких запитаннях в нас геть не було ніякої експертизи. Наприклад, словникових баз, як робити дизайн, або ілюстрацію. Нам в цьому допомогли волонтери», – каже Юрій Дзерин.
Користувачам застосунку пропонують вирішити сканворди, де в запитаннях – суржик, або калька з російської. В подальшому подружжя планує додати англіцизми. Розповідають, що дискусії часто виникають щодо персонажів гри.
«В нас є три рівні. Кожен рівень асоцієються з певним відомим політиком і його мовленням. Власне, ми працюємо над тим, щоб додавати нових персонажів, нові рівні, але важливо розуміти, що всі персонажі – це збірний образ того, як людина, переходячи з російської на українську, може розмовляти. Ми жодним чином не хочемо нікого образити. Хочемо зробити навчання більш веселим, легким і кумедним», – зазначає Євгенія Мочарник.
В середньому по пів години на день близько 2-2,5 тисяч людей навчаючись проводять у додатку-грі. У січні застосунок став досить популярним в AppStore одразу в двох категоріях – «Ігри в слова» та «Головоломки».
«Виявилось, що попит дійсно дуже високий на те, щоб позбавлятися суржику і говорити українською мовою. Гроші з реклами в додатку ми передаємо на потреби ЗСУ. Таким чином ми не просто допомагаємо позбавитись суржику – ми ще й підтримуємо нашу армію, і круто те, що люди підтримують нас в цій ініціативі», – підсумували розробники.
Надалі додаток планують розширити. Автори кажуть, що найголовнішим є те, аби люди продовжували культивувати українське.
Нагадаємо, раніше «Сила правди» писала про те, як лучани ставляться до перейменування вулиць, названих на честь радянських діячів і росіян.