З 1-го жовтня 2022 року має розпочатися процедура взяття на військовий облік жінок окремих професій та спеціальностей. Про це стало відомо восени 2021 року. Втім, навіть зараз, менше ніж за місяць до початку процедури, залишається багато запитань щодо процедури взяття жінок на облік.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» дізнався кому з жінок потрібно ставати на військовий облік та які документи для цього потрібні, які передбачені санкції, якщо цього не зробити.
Кому потрібно стати на військовий облік?
Як йдеться у наказі Міністерства оборони України від 11 лютого 2021 року № 313, на військовий облік ставатимуть жінки віком від 18 до 60 років 14 споріднених з військово-обліковими спеціальностей:
- хімія, хімічні технології та інженерія, біологія;
- телекомунікації та радіотехніка;
- інженерія програмного забезпечення, комп’ютерні науки, інформаційні системи та технології, комп’ютерна інженерія, системний аналіз, кібербезпека, мікро- та наносистемна техніка, автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології;
- метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка;
- науки про Землю, географія, фізика та астрономія;
- харчові технології, технологія виробництва і переробки продукції тваринництва;
- забезпечення військ, озброєння та військова техніка, технології легкої промисловості;
- фізична терапія, ерготерапія, медична та психологічна реабілітація, громадське здоров’я, фізична реабілітація, промислова фармація, санітарія і експертиза;
- стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування;
- біомедична інженерія, біотехнології та біоінженерія;
- ветеринарна медицина, ветеринарна гігієна;
- облік і оподаткування, маркетинг, менеджмент, підприємництво, економіка, фінанси, банківська справа та страхування;
- видавництво та поліграфія;
- психологія, соціальна робота, соціальне забезпечення.
Також Міноборони подає і перелік професій, після одержання яких жінок беруть на військовий облік:
- професіонали в галузі наук про життя та медичних наук, медицини (крім медичних сестер), лікувальної справи, стоматології, медико-профілактичної справи, наукові співробітники в галузі медико-профілактичної справи, допоміжний персонал у галузі сучасної медицини, фізіотерапії, фармації (крім медичних сестер), медичні асистенти, дантисти-асистенти, фізіотерапевти та масажисти, провізори, інші асистенти в медицині (крім медичних сестер);
- професіонали в галузі патології, токсикології, фармакології, фізіології та епідеміології, токсикологи, фармакологи, фізіологи та епідеміологи, наукові співробітники (лікувальна справа), лікарі, фахівці в галузі медико-профілактичної справи, медичні сестри та акушерки;
- професіонали в галузі сестринської справи та акушерства, медичні сестри та акушерки, гігієністи, окулісти та оптики, медичні сестри та акушерки, помічники акушерів;
- оператори медичного устаткування, робітники виробництв фармацевтичних продуктів та косметичних засобів, керівники підрозділів в охороні здоров’я;
- професіонали в галузі ветеринарної медицини, ветеринари, асистенти ветеринарів, допоміжний персонал у галузі ветеринарії;
- менеджери та службовці (управителі) на пошті та зв’язку;
- кухарі;
- перекладачі.
Отож, жінки, які мають вищеперераховані спеціальності або ж професії, мають стати на військовий облік. Втім, перелік спеціальностей переглядатимуть щороку до 1 березня виходячи з потреб мобілізаційних ресурсів.
Коли ставати на військовий облік?
Згідно з наказом №313, обов’язкове взяття жінок на військовий облік розпочнеться з 01 жовтня 2022 року.
Втім, як зазначає заступниця Міністра оборони України Ганна Маляр, досі вносяться зміни до відповідних законодавчих і нормативних актів.
Зокрема, йдеться про виключно добровільну постановку на облік, а також скорочення переліку військово-облікових спеціальностей.
«Разом із тим, для Збройних Сил залишається потреба в спеціальностях та фахівцях медицини, радіотехніки, харчових технологій. Ще раз нагадую – йдеться про ДОБРОВІЛЬНУ постановку на військовий облік. З 2014 року жодна жінка примусово на фронт не потрапила – лише за її згодою», – написала Ганна Маляр.
Зараз цей варіант законопроєкту знаходиться на погодженні в інших міністерствах. Чи прийме його парламент в разі погодження – невідомо. Якщо будуть прийняті зміни – Міноборони і Генштаб їх виконають.
Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний також переконує, що примусової мобілізації жінок не буде:
«Зі взяттям на військовий облік жодних змін у житті українських жінок не буде! Єдине – Збройні Сили просто знатимуть, які спеціалістки є в країні та можуть у крайньому випадку долучитись до оборони держави. Відповідний порядок обліку існував в Україні й раніше, починаючи з 1994 року, хоча майже не працював», – зазначає Залужний у Facebook.
Чи будуть штрафувати тих, хто не стане на військовий облік?
Ще у січні Ганна Маляр зазначала, що протягом 2022 року триватиме так званий «перехідний період». Відразу 1 жовтня жінкам не потрібно буде йти до територіальних центрів комплектування (ТЦК), адже до кінця 2022 року штрафів не передбачається.
Втім, вже з початку 2023 року жінок, які повинні стати не облік, але не зробили цього, – можуть притягувати до відповідальності. Нині йдеться про штраф від 30 до 50 неоподаткованих мінімумів, а саме – від 510 до 850 гривень.
Куди йти, щоб стати на облік?
Для початку потрібно знайти свою спеціальність або професію у наведеному вище переліку. Далі – попередити працедавця про необхідність стати на військовий облік. Наступний крок – зібрати усі необхідні документ, пройти медичний огляд та додати висновок військово-лікарської комісії до пакету документів. З усім цим необхідно з’явитися до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем реєстрації місця проживання.
Перелік необхідних документів:
- Заява про взяття на військовий облік (надає Територіальний центр комплектування);
- Паспорт (ID-картка), ідентифікаційний код;
- Фотографія у розмірі 3*4;
- Свідоцтва про народження дітей, документи про опіку (якщо вони є);
- Документ про здобуття спеціальності та/або довідка з місця роботи;
- Рішення військово-лікарських комісій про придатність за станом здоров’я для проходження військової служби у мирний або воєнний час (від ТЦК).
Волинянки, які нині вже служать у війську, не бачать нічого загрозливого у тому, щоб жінки ставали на військовий облік. Проте все ж таки схиляються до того, що це має бути добровільно.
«Як на мене, то примусово мобілізувати усіх жінок, які стають на військовий облік, не потрібно, – прокоментувала «Силі правди» військовослужбовиця Софія. – В ЗСУ, звісно, є потреба у медиках, їх не вистачає, та діловодах, бо дуже багато насправді паперових справ. А чоловіки в армії здебільшого вважають, що жінок на бойових посадах не має бути і я трохи з ними згідна, адже це елементарне переживання і питання довіри. Звісно, це не стосується медиків, тут я повторюсь – їх не вистачає».
«Я пішла в військкомат у січні. Тоді, коли вже всі говорили про війну. Я знала, що не зможу сидіти вдома. На мене там дивилися круглими очима і дуже дивувалися, чому я прийшла. Це, мабуть, було за покликом душі. Поруч зі мною зараз служать ще кілька дівчат. Незалежно від статі кожна людина має бути на своєму місці. Я не планую все своє життя пов’язувати з військовою службою. Але зараз я там, де хочу бути», – ділиться військовослужбовиця Наталка.
«Взяття жінок під час воєнного стану на облік – це абсолютно нормальне явище. Задля нашої перемоги повинні залучатись усі можливі людські ресурси. Я думаю, що після закінчення війни облік цих професій значно звузиться. І жінок не буде лякати слово «війна» і «небезпека». На військову службу в мирний час будуть йти лише ті жінки які виявили бажання і мають відповідні навички», – поділилась військова, Голова Волинської обласної асоціації інвалідів АТО Ірина Куцик.
Журналісти «Сили правди» звернулися до юристки Яни Кінах, аби дізнатися, чи можуть жінок мобілізувати примусово, чи впливає на це наявність неповнолітніх дітей та чи зможуть жінки, які стануть на облік, виїжджати за кордон.
«Військовий облік лише встановлює та фіксує дані військовозобов’язаних жінок. Стати на облік – не означає йти служити. Це буде зведений реєстр для збереження даних жінок, які можуть бути мобілізовані, або призвані до військової служби. Має бути уточнюючий нормативно-правовий акт, але наразі ще ніяких роз’яснень ні від Генштабу, ні від Міністерства оборони немає.
Теоретично можуть мобілізувати жінок, які мають неповнолітніх дітей. Адже, ми маємо аналогічні підстави для звільнення від мобілізації, як і чоловіки. Тобто, якщо неповнолітніх дітей троє і більше – жінку не мобілізують. Але, в будь-якому випадку, поки немає чіткого розуміння цієї процедури.
Також немає розуміння, чи жінка має ставати на облік за отриманою освітою, чи за фактичною професією. І таких питань насправді дуже багато, поки вони не врегульовані і ми в очікуванні роз’яснень», – зазначила юристка Яна Кінах.
Юрист Міністерства оборони Володимир Смілка повідомив, що від 1 жовтня військовозобов’язані жінки не зможуть полишати країну під час військового стану.
«Так як ми наближаємося до стандартів НАТО, ми ідемо до них не тільки у зброї, але і в обліку військовому. Цей облік однаковий як для жінок, так і для чоловіків. Вони збирають необхідні документи і звертаються до керівника свого підприємства, направляються у територіальні центри комплектування», — пояснює він.
У Луцькому об’єднаному міському територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, кажуть, що медичні працівники стають на військовий облік не чекаючи 1 жовтня.
«Поки ми не отримали роз’яснень як саме має відбуватися ця процедура, але вона попередньо запускається з 1 жовтня. Медичні працівники вже активно стають на облік, а стосовно решти – ще чекаємо на роз’яснення», – зазначили у Луцькому ТЦК.
До старту компанії залишилося менше місяця, а конкретики досі мало.
Нагадаємо, раніше «Сила правди» розповідала про луцьку фірму, яка переорієнтувалася на пошиття різних необхідних речей для військових.