Понад 190 кілограмів бурштину, який вилучили ще у 2017-2019 роках у волинських нелегальних копачів, продадуть щоб наповнити бюджет. Експертиза оцінила необроблене каміння у майже мільйон гривень. Бурштин був доказом у кримінальному провадженні, яке правоохоронці з 2016 року так і не спромоглися довести до кінця.
Про це йдеться в ухвалі Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 29 грудня 2022 року.
Бурштин вилучили в рамках двох кримінальних проваджень, які відкрили у Камінь-Каширському районному відділі поліції ще у 2016 та 2018 роках за фактом незаконного використання надр. Тоді на території колишнього Маневицького району правоохоронці виявили 68 копанок глибиною від 1 до 1,5 метри. У 2018 році нові копанки зафіксували на території колишнього Любешівського, Камінь-Каширського та Маневицького районів. Згодом обидва провадження об’єднали.
В рамках кримінальної справи з 2017 до 2019 року відбулася низка обшуків в помешканнях людей, ймовірно, причетних до нелегального видобутку. Найбільше коштовного каміння вилучили на території Старочорторийської сільської ради – 81 кілограм бурштину, загальною вартістю майже 380 тисяч гривень. Загалом же обшукали 5 об’єктів, де вилучили 194 кг бурштину, вартість якого експертиза оцінила у 953 811 гривень.
«За період проведення досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні жодна з осіб, у яких було вилучено бурштин, не надала слідчому будь-яких документів, які б підтверджували законність придбання та зберігання ними цього дорогоцінного каміння відповідного асортименту», – йдеться в ухвалі суду.
На вилучене каміння наклали арешт. Його передали на зберігання до державної установи «Державне сховище дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України». Оскільки слідству за цей час так і не вдалося довести вини жодної з осіб, які фігурували у справі, то правоохоронці попросили у суду зняти арешт з бурштину і дозволити його продати.
Суддя Камінь-Каширського районного суду Борис Гамула задовольнив клопотання та дав дозвіл «Державному сховищу дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України» реалізувати його.
У Волинській обласній прокуратурі повідомили, що виручені кошти скерують до державного бюджету.
«Зважаючи на те, що усі необхідні експертизи проведені, зберігати бурштин під арештом в умовах воєнного стану, коли державний бюджет як ніколи потребує наповнення, – недоцільно», – вважають правоохоронці.
До слова, відсліткувати увесь хід цієї справи від початку наразі неможливо. Нещодавно «Сила правди» писала, що із судового реєстру зникли тисячі вироків та ухвал волинських судів за останні шість років.
Нагадаємо, «Сила правди» також розповідала про те, як на Волині судили рівненського адвоката, який домовлявся зі слідчим про підміну бурштину у кримінальній справі.