Волинська обласна рада просить центральну владу підтримати вітчизняних виробників мінеральних добрив. Відповідне звернення щодо термінового напрацювання механізму підтримки аграріїв через різке подорожчання природного газу ухвалили депутати 9 грудня 2021 року.
За проєкт рішення проголосував 51 депутат. Його ініціатором була фракція партії «Батьківщина» на чолі з Андрієм Козюрою.
«В умовах стрімкого зростання вартості природного газу в особливо скрутному становищі опинилася хімічна галузь, яка забезпечує мінеральними добривами сільськогосподарських товаровиробників. Блакитне паливо є незамінною сировиною для виробництва хімічних добрив: аміаку, селітри, карбаміду, КАСу, нітроамофоски, амофосу й інших добрив. Волинь – сільськогосподарська область. Як повідомляють волинські аграрії, вже зараз ціни на добрива зросли в три рази. Однак сільгосппідприємства, фермери, селяни-одноосібники не можуть купувати їх за такою ціною. У такій ситуації заводи-виробники вимушені істотно скорочувати виробництво або взагалі його зупиняти. Тобто на початок весняної посівної кампанії уже зараз прогнозується дефіцит мінеральних добрив», – йдеться у зверненні.
Який же рецепт виходу зі складної ситуації запропонували депутати аграрної області?
Перше, що має зробити уряд і парламент, на думку обранців волинської громади, це при ухваленні Закону України «Про державний бюджет 2022 року» передбачити кошти, необхідні для підтримки вітчизняних виробників мінеральних добрив.
За підсумками 2020 року найбільшими виробниками добрив спеціалізовані аграрні видання називали групу компаній «Ostchem Holding AG», власником якої є Дмитро Фірташ – український проросійський олігарх, який з червня 2021 перебуває під санкціями, запровадженими Радою національної безпеки та оборони України. До групи компаній «Ostchem Holding AG» входить 5 заводів: «Концерн Стирол», «Азот», «Рівнеазот», «Сєвєродонецьке об’єднання Азот» та «Нітроферт». Вони виробляють 2/3 добрив в державі.
Друга позиція з виробництва добрив – у «Одеського припортового заводу», що належить державі Україна в особі Фонду держмайна.
На третій сходинці підприємство з орбіти Ігоря Коломойського «Дніпроазот».
Наступний у рейтингу – «Сумихімпром», яким також керує держава через Фонд держмайна. Але завод, згідно з даними мас-медіа, знаходиться під контролем того ж таки Дмитра Фірташа. ЗМІ пишуть, що завод штучно доводився до банкрутства з метою подальшої приватизації за безцінь. Керуючим санацією призначили голову правління заводу Ігоря Лазаковича. Раніше він був топ-менеджером в Ostchem. Підприємство мало борги перед компаніями Дмитра Фірташа.
Нещодавно на вітчизняний ринок вийшло товариство з обмеженою відповідальністю «Українські мінеральні добрива» зареєстрована на кіпрський офшор і Ріната Ахметова.
Окрім того, як зазначалося вище, підтримувати виробників добрив обранці волинської громади пропонують із залученням акціонерного товариства «Аграрний фонд». Журналісти Радіо Свобода раніше писали про те, як державний аграрний фонд перетворився на кишеньковий банк олігархів.
У запропонованому Андрієм Козюрою проєкті звернення до центральної влади натомість не було ні слова про підтримку фермерів і одноосібників. Однак під час засідання профільної комісії з ініціативи депутата Волиньради Тараса Щерблюка його доповнили ще одним пунктом, де йдеться про дотації фермерським та особистим селянським господарствам з розрахунку не менше 3000 грн на 1 гектар посівів.
Водночас більшість місцевих рад підтримали звернення без цього пункту. Деякі ще в процесі і планують виносити питання на наступну сесію. Тексти проєктів звернення на сайтах різних місцевих рад Волині ідентичні.