У Любліні, місті-побратимі Луцька, обрали президента, себто міського голову. Ним знову став Кшиштоф Жук, який очолює Люблін з 2010 року.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» відвідав Люблін у день виборів і розповідає як вони минули та що президент міста каже про партнерство із Луцьком.
Як минули вибори в Любліні
7 квітня у Польщі відбулися місцеві вибори, на яких жителі країни обирали керівництво своїх міст, районів і гмін.
Польські місцеві вибори схожі до голосування в Україні, але водночас і мають багато відмінностей. Наприклад, у «день тиші» перед виборами на вулицях Любліна продовжували висіли плакати та білборди з рекламою політиків, які ніхто не зняв. У Польщі це не є порушенням. Вважається, що якщо нових агітаційних плакатів не з’явилося у «день тиші», а є лише старі, то все в межах закону.
Політики та їх команди вдавалися до всіляких хитрощів, щоб заманити на свій бік виборців. Від деяких кандидатів окрім агітаційних газет роздавали також шоколадки та цукерки із зображеннями політиків та їхньої партії.
На посаду президента Любліна (так у Польщі називається посада міського голови) балотувалося чотири кандидати: позапартійні 47-річний Роберт Деревенда та 62-річний Ришард Заячковський, 48-річний Марчін Новак із партії «Нова демократія – Так» та 66-річний чинний президент із партії «Громадянська платформа Польщі» Кшиштоф Жук.
За підсумками голосування переконливу перемогу у першому турі здобув Кшиштоф Жук. Свої голоси за нього віддав 68 тисяч 461 виборець, що еквівалентно 57,49%. Друге місце посів Роберт Деревенда із 34,26% голосів. 6% отримав Марцін Новак, а 2,25% – Ришард Заячковський. За нормами польського законодавства другого туру виборів не відбудеться, адже один з кандидатів отримав більше 50% голосів.
На посаді президента Любліна Кшиштоф Жук із 2010 року. Тоді в другому турі виборів, що відбулися 5 грудня 2010 року, він набрав 54,65% голосів. На місцевих виборах 16 листопада 2014 року був обраний вдруге, набравши в першому турі 60,13% голосів. Жителі обрали Кшиштофа Жука мером втретє 21 жовтня 2018 року віддавши йому 62,32% голосів. Нинішня каденція стане для нього четвертою.
У 2018 році в Польщі набрав чинності закон, який обмежує кількість каденцій президентів міст до двох. Тож цілком можливо, що четверта для Кшиштофа Жука стане останньою.
Політик народився в 1957 році у Красниставі, є доктором економічних наук Від 1996 року був директором Делегатури Міністра державної скарбниці Польщі в Любліні, співпрацював з Інститутом досліджень ринкової економіки в сфері дослідницьких проектів, зв’язаних з реструктуризацією та приватизацією комунальних послуг, керував здійсненням програм допомоги ЄС, реалізованих Міністерством державної скарбниці Польщі для муніципальних підприємств. В 2005 році вступив до Комісії Економіки і Управління Відділу Державної Академії Наук (PAN), а також до Відомчої Комісії Юрисдикції у справах про порушення порядку державних фінансів при Міністрі державної скарбниці Польщі, також приймав участь в роботі Консультативної Ради до справ стратегії розвитку Люблінського воєводства. В 2007 — 2009 роках перебував на посаді заступника держсекретаря в Міністерстві державної скарбниці Польщі.
Будучи керівником міської ради в м. Свіднику в 1990-1996 роках, а також заступником президента міста Люблін в 2006-2007 роках, Кшиштоф Жук набув досвіду в місцевому самоврядуванні. Пройшов багато курсів і тренінгів, зокрема в області управління структурними фондами, управління проектами внутрішнього контролю, реструктуризації підприємств, стратегічного управління в адміністрації.
Також 7-го квітня у Любліні обирали депутатів до міської ради та воєводського сейміка. Голова громадської організації «Фундація свободи» Кшиштоф Якобовський у коментарі «Силі правди» розповів, що у Люблінському воєводстві перемогла політична партія «Право і справедливість» (Prawo i Sprawiedliwość, PIS), а у місті Люблін – коаліція партій навколо мера Кшиштофа Жука.
Політична сила «Право і справедливість» отримала 47,17% голосів, друге місце посіла «Громадянська коаліція» (19,18%), третє – «Третій шлях» (15,19%). Решта політичних сил отримали менше 10% голосів.
Водночас «Право і справедливість» посіла друге місце на виборах до Люблінської міської ради, програвши коаліції партій навколо чинного мера майже 20% голосів. Ці дві сили і розподілять 31 мандат.
За словами Кшиштофа Якубовського, у Люблінському воєводстві на місцевих виборах не балотувались кандидати з антиукраїнськими поглядами. Подібних публічних заяв від них не було. Однак, у Любліні на посаду мера міста балотувався Ришард Заячковський, який вважає, що пандемія Сovid-19 – це фейк, а «поляків вбивали євреї». На виборах він отримав 2,2% голосів.
Кшиштоф Якубовський розповів, що у Польщі у «день тиші» не можна переконувати людей голосувати за кандидатів і партії, не можна показувати результати опитувань, не можна публікувати нову передвиборчу агітацію. Втім, реклама, яка розміщена раніше, може стояти й далі (наприклад, білборди).
«У Польщі є певні місця, де взагалі не може бути виборчої реклами (наприклад, школи, офіси, будівлі, де відбуватиметься голосування). Крім того, під час «виборчої тиші» (з ночі з п’ятниці на суботу до закінчення голосування) не можна публікувати нову рекламу або переносити ту, що вже є. Також у цей час не можна займатися агітацією, наприклад, роздавати агітаційні листівки на вулиці», – зазначив експерт. – За моїми спостереженнями, іноді з цим виникає проблема, і раптом вранці в день голосування з’являються нові агітаційні банери, як правило, прямо біля будівлі, де має відбуватися голосування».
8-го квітня біля ратуші відбулася пресконференція за участі переобраного президента Любліна Кшиштофа Жука і його команди. Політик розповів про плани роботи, а на завершення для учасників презентували торт з фігуркою президента. Жителі міста теж підійшли покуштувати смаколик.
Що думає президент Любліна про співпрацю з Луцьком
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» поспілкувався із переобраним президентом Любліна Кшиштофом Жуком у вечір оголошення перших результатів голосування. Політик поділився своїми думками про побратимські відносини Луцька з Любліном та про розвиток подальшої співпраці.
Кшиштоф Жук каже, що партнерство Любліна та Луцька реалізується через спільні проекти, що фінансуються за кошти Європейського Союзу. Він пригадав і минулу програму транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна 2014-2020». З його слів, зараз ця співпраця продовжується без рамок цього проекту для Польщі та України.
«Моя перша поїздка до Луцька декілька років тому показала, як багато ми можемо передати один одному. У нас якраз тоді був досвід імплементації європейського законодавства і повільного входження до Європейського Союзу. Ми вчимося один в одного, передаємо досвід також і в цьому міжнародному вимірі», – зазначив президент міста Любліна.
Також він бачить позитивним обмін досвідом щодо роботи Центрів надання адміністративних послуг у Польщі та Україні.
«У вас та у м. Івано-Франківську був хороший досвід у сфері обслуговування мешканців у ЦНАПах. Потім разом продовжили цей досвід і вдосконалили його. З нашої точки зору, в Любліні, теж було вдосконалення. Тому таке партнерство завжди важливе для обох сторін», – зазначив Кшиштоф Жук.
Політик назвав позитивним досвід співпраці Любліна та Луцька в рамках проєкту «Нове життя старого міста: ревіталізація пам’яток історико-культурної спадщини Луцька та Любліна» у рамках Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020. Завдяки фінансуванню з ЄС у Луцьку відкрили підземелля, доступ до яких до 2023 року був закритий, і музейний простір «Окольний замок». У Любліні ж відреставрували Вежу напівкруглу, що знаходиться неподалік Брами Краковської.
«Це приклад проекту, на який ми отримали європейське фінансування. Але ще важливішим є те, що сьогодні ми можемо консультуватися з приводу кожної проблеми, яка виникає у нас чи вас».
Кшиштоф Жук розповів, що у Люблінській міській раді працює кілька десятків чиновників-українців, які живуть у місті вже багато років. Більшість з них мають польське громадянство. Це допомагає поглянути на різні питання з різних кутів зору, враховуючи досвід інших колег заради вирішення певних питань.
«Зараз ми обговорюємо з Молдовою інтегровану програму розвитку громадського транспорту. Оскільки у нас є великий досвід тут, ми показуємо в Кишиневі, як ми це зробили. А до цього ми також обговорювали це з вами (Луцьком – авт.)», – розповів Кшиштоф Жук.
Що мер Луцька каже про співпрацю з Любліном
Луцький міський голова Ігор Поліщук розповів, що обласний центр з Любліном пов’язують давні побратимські зв’язки, адже Угоду про партнерство між ними укладено ще у далекому 1996 році.
«Разом ми втілюємо в життя проєкти, що приносять користь обом містам. До прикладу, в межах спільного проєкту було покращено надання адміністративних послуг, облаштовано Луцький ЦНАП.
Результатом партнерської співпраці є також відреставровані вежа Чорторийських із оборонним муром і підземелля колегіуму єзуїтів, завдяки чому вдалося зберегти пам’ятки архітектури національного значення та відкрити нову туристичну локацію в нашому Старому місті. Спільно з Любліном працюємо у проєкті «Підприємливі діти», що спрямований на розвиток підприємницьких навичок та фінансової грамотності серед дітей нашого міста. Виявом партнерської підтримки Любліна після повномасштабного вторгнення Росії в Україну стали відправлені гуманітарні вантажі для потреб Луцької громади», – зазначив Ігор Поліщук.
Ігор Поліщук зазначив, що співробітництво між містами – це також обмінні візити, участь у конференціях та виставках, розвиток культурних зв’язків:
«Переконаний, що співпраця Луцька і Любліна є позитивним прикладом партнерства між містами, що приносить користь обом сторонам і має великий потенціал для подальшого розвитку».
Нагадаємо, раніше «Сила правди» розповідала чому українцям можуть відмовити у в’їзді до Польщі.
Текст створено в рамках проєкту «Сила правди». Метою проекту є боротьба з дезінформацією та фейковими новинами між Польщею та Україною.
Проект співфінансує Польсько-американська фундація свободи в рамках програми «Ми підтримуємо Україну», яку реалізує фундація «Освіта для демократії»