У 2022 році у в’їзді до Польщі відмовили понад 21 тисячі громадян України, а минулого року до країни не пропустили понад 12 тисяч українців. Найчастіше це відбувалося через перевищення громадянами кількості днів перебування в Шенгенській зоні, але були й інші причини.
Про те, чому українцям відмовляють у в’їзді до Шенгенської зони Центр журналістських розслідувань «Сила правди» дізнався від Прикордонної служби Польщі.
Загалом у 2022 році Республіка Польща відмовила у в’їзді 28 тисячам 175 іноземним громадянам. А у 2023 неможливим в’їзд став для 18 тисяч 45 осіб. На українців припадає приблизно 70% усіх відмов, які виносять польські прикордонники впродовж року.
За їхніми даними, у 2022 році у в’їзді до Польщі відмовили 21 тисячі 158 громадянам України, а у 2023 році – 12 тисячам 9 особам.
Як повідомила прикордонна служба у відповіді на запит, найчастіше українців не пропускали через перевищення кількості дозволених днів перебування в Шенгенській зоні (у 2023 році майже 55% відмов саме з цієї причини), а також за приїзд без необхідної візи (25% відмов).
Серед причин відмов прикордонники назвали й нестачу коштів у подорожуючих (8,5% відмов) та наявність заборони для в’їзду у системі SIS та національному реєстрі, що стосується здебільшого депортованих осіб (8,5% відмов). Менш частими причинами відмови були недійсні проїзні документи (5,3% відмов), відсутність необхідних документів для пояснення мети приїзду (1,8% відмов) та загроза громадському порядку (0,01%). Рішення щодо відмови особі у в’їзді може ґрунтуватися на декількох підставах одночасно.
Польські прикордонники працюють в Шенгенській інформаційній системі (SIS). Це комп’ютеризована база даних, створена для захисту Шенгенської зони. Як йдеться на сайті Польської фіскальної адміністрації, база даних SIS допомагає перевіряти, які громадяни перетинають Шенгенський кордон та чи не перебувають вони у розшуку, або не підпадають під заборону на в’їзд/виїзд. Система дозволяє прикордонникам, поліції, консульським та судовим органам перевіряти інформацію про осіб у розшуку.
Польські прикордонники пояснили, що підстави для відмови у в’їзді прописані в Шенгенському кодексі кордонів (Kodeks graniczny Schengen). У ньому прописані такі вимоги для осіб без громадянства країн Євросоюзу для подорожей, що не перевищують 90 днів протягом 180 днів:
- мандрівник повинен мати дійсний проїзний документ (закордонний паспорт), дійсну візу, якщо це необхідно;
- мандрівник повинен обґрунтувати мету запланованого перебування та мати достатньо коштів для існування;
- мандрівники до ЄС не повинні мати записів в Шенгенській інформаційній системі (SIS) про відмову у в’їзді та не повинні нести загрозу безпеці та громадському порядку, здоров’ю населення, або міжнародним відносинам у країнах ЄС.
Варто пам’ятати, що остаточне прийняття рішення про пропуск громадянина України на територію Республіки Польща або відмову у в’їзді залишається виключно за Прикордонною службою Республіки Польща. Про це йдеться на сайті Посольства України. А перед поїздкою варто уважно ознайомитися з правилами перетину кордону до сусідньої країни.
Нагадаємо, раніше «Сила правди» як у Луцьку працює польськомовна газета в часи війни.
Текст створено в рамках проєкту «Сила правди». Метою проекту є боротьба з дезінформацією та фейковими новинами між Польщею та Україною.
Проект співфінансує Польсько-американська фундація свободи в рамках програми «Ми підтримуємо Україну», яку реалізує фундація «Освіта для демократії»