«Краща половина людства», «окраса світу», «наше натхнення і мотивація» – усі ці стереотипні наративи з року в рік звучали в ефірах теле- і радіопрограм, прописувалися у вітальних дописах у соціальних мережах, публікувалися на офіційних сайтах державних установ з нагоди 8 березня – Міжнародного дня боротьби за права жінок. Чи доречно так характеризувати жінок, які пліч-о-пліч з чоловіками тримають зброю у руках, боронять кордони країни, захищаючи при цьому і чоловіків, і дітей – питання риторичне. Втім, представники влади продовжують говорити «стереотипами».
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» проанаізував, чи змінювалися наративи у привітаннях до 8 березня у мерів найбільших волинських міст та керівників головних органів влади області.
Як вітали мери Луцька, Ковеля, Нововолинська та Володимира?
Луцький міський голова Ігор Поліщук у 2020 році, тобто ще до того як обійняв посаду в Луцькраді, наголошував на тому, що жінки – це натхнення та мотивація:
«Ви завжди мотивуєте нас рухатись вперед та ставати кращими, підкорювати нові життєві вершини, ставити цілі й досягати їх. Поряд із вами ми стаємо сильнішими та мудрішими!».
У 2021 році риторика особливо не змінилась, а жінки все ще були для Поліщука «красивою мотивацією»:
«Дякую нашим матерям, коханим, дружинам, нашим донькам та бабусям — усім найважливішим жінкам у нашому житті за турботу та підтримку. Щедрість ваших душ зігріває, сила духу – захоплює, а краса – надихає та мотивує».
У 2022 році 8 березня припало на перші дні повномасштабного вторгнення Росії, отож мер Луцька був доволі лаконічним і лише зробив репост допису своєї матері Марини Поліщук, яка розповіла, що на блокпосту на вулиці Ковельській усім жінкам дарували квіти. Того року особистого привітання від мера не було.
А от уже в 2023 році Поліщук окремо згадує у привітанні наших захисниць, волонтерок, медичних працівниць, які на фронті і в тилу роблять усе можливе, щоб зупинити війну і обходиться без застарілих наративів.
«Вірю, що завдяки молитвам та героїзму Україна вистоїть, і найдорожчі вам люди нарешті повернуться додому живими і неушкодженими. Міцного вам здоров’я, мирного неба і швидкої перемоги!», – сказав Ігор Поліщук.
Ковельський міський голова Ігор Чайка у 2020 році, тобто ще коли працював журналістом і до того як зайняв високу посаду, публічно не вітав жінок зі святом, а от у 2021 році обійшовся лише декількома типовими реченнями, де побажав квітів, усмішок та сюрпризів, додав символічний віршик.
У 2022 році 8 березня Чайка замість привітання розмістив інформацію про курс із домедичної допомоги – це були перші тижні війни. А от у 2023 році, окрім святкових слів, Ігор Чайка згадав і про рівні права:
«Вітаю вас із Міжнародним жіночим днем як таким, що дав можливість мати права – обирати, навчатися, працювати, голосувати! Тобто бути на рівних і почуватися захищеними. Уклін кожній за всі ті фронти сьогодні, які тримаєте настільки віддано, всім своїм серцем, всіма силами. Україна переможе також і тому, що є жінка-воїн, жінка-волонтерка, жінка-медик і ще багато-багато ролей, з якими ви ефективно справляєтеся».
Нововолинський міський голова Борис Карпус у 2021 та 2022 роках вітав жінок у відео форматі. У 2021 році не обійшлося без усталених стереотипів:
«Ви несете любов і красу, робите цей світ кращим, добрішим і милосерднішим».
8 березня 2022 року Борис Карпус вмістив привітання жінок у ранковому зведенні новин міста, де поєднав інформацію про переселенців, логістику міста, складні часи та «тендітні плечі» жінок:
«На ваших тендітних плечах – величезний обов’язок. Ви забезпечуєте надійний тил. Жінки сьогодні готують їжу нашим військовим, займаються переселенцями, плетуть сітки і перевозять гуманітарну допомогу. З вашою підтримкою ми обов’язково переможемо!».
У 2020, тобто ще до здобуття посаде, ані у 2023 році публічних привітань від мера Нововолинська не було.
Володимирський міський голова Ігор Пальонка чи не єдиний, хто майже щороку обходився без стереотипних та нав’язаних наративів, хоч також називав жінок – «натхненням». Посадовець і у 2021, і у 2022, і у 2023 роках наголошував на повазі, силі жінок та рівноправ’ї. У 2020 році Ігор Пальонка не розміщував дописи на своїй офіційній сторінці. Цьогоріч Пальонка наголосив на внеску жінок у боротьбу України:
«Попри всі суперечки щодо святкування 8 березня, нехай сьогодні цей день стане Днем вдячності, поваги й шани жінкам. Адже українки показали, що вони не просто берегині домашнього затишку, а й справжні воїни. Сьогодні для кожного з нас найкращий подарунок – наша Перемога, яка принесе мир Україні. І в цій Перемозі внесок жінок буде визначальним!».
Як вітали волинянок голови облради та ОДА?
Голова Волинської обласної державної адміністрації Юрій Погуляйко цьогоріч привітав жінок словами з вірша відомого поета Юрія Іздрика та обійшовся без стереотипних висловлювань:
«Якби ти знала, яка ти гарна, коли у собі не маєш страху». Впевнений, що слова Іздрика стосуються кожної українки сьогодні. Вона вільна у своєму виборі. Вона може святкувати 8 березня. Або ні. Вона може купити сама собі квіти. Або задонатити на ЗСУ. Вона може захищати країну, виховувати дітей, будувати кар‘єру. Або робити все одночасно – це вражає та мотивує».
Також Погуляйко підкреслив, що «в Україні немає слабкої статі».
8 березня 2022 року очільник області у своєму відеозверненні зазначив, що «жінки неперевершені в будь-якій сфері» та продовжив інформувати про стан справ в області. У 2021 та 2020 роках привітань на особистій сторінці Погуляйка не було.
Окремо хочеться нагадати про привітання у 2021 році від голови обласної ради Григорія Недопада, голови Луцької районної ради Олександра Омельчука та на той момент керівника відділу майна Волинської обласної ради Михайла Імберовського. Тоді ж посадовці під записану раніше фонограму заспівали в ефірі каналу «Аверс» народну пісню «Ніч яка місячна». Більше таких «перформансів» в області посадовці не повторювали.
Відео-привітання від Григорія Недопада, Олександра Омельчука та Михайла Імберовського
Крім відеокліпу, Григорій Недопад ще у 2020 році (тоді ще у ролі першого заступника Луцького міського голови, – ред.) писав, що 8 березня – це «день захисту прав жінок».
«8 Березня – це не тільки свято краси і жіночності. Це день, присвячений захисту прав жінок, тому щиро бажаю Вам завжди почуватися захищеними, вільними у своїх правах, рівними у можливостях і щасливими упродовж усього життя! Ми, чоловіки, дякуємо Вам за Вашу любов, підтримку і щиру турботу, адже тільки Ви надихаєте нас на нові звершення, наповнюєте життя змістом, затишком і добром» .
У 2021 році Григорій Недопад бажав «неповторним особистостям» самореалізації та успіху, а у 2022 – лаконічно побажав «смерті тирану і здійснення всіх бажань».
Отож, варто відзначити, що у 2023 році майже усі посадовці згадали про те, що 8 березеня – це передусім день боротьби за права жінок, а не «свято квітів та жіночої краси». Жінки і чоловіки пліч-о-пліч боронять свободу усього світу і заслуговують на рівність.
Нагадаємо, «Сила правди» розпитала лучан, що вони думають про 8 березня і про ініціативу від держави про його перенесення. Раніше Інститут масової інформації досліджував кліше та стереотипи, які лідери думок використовують у привітаннях з 8 березня.