Вівторок, 10 Вересня, 2024

Як розвивається волинська бібліотека всупереч пандемії коронавірусу

Мая Голуб

Журналістка

Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють на сторінці блогу

Волинська обласна бібліотека для юнацтва виграє гранти, купує нові книги для читачів та розвивається попри пандемію COVID-19.

Бібліотекарі довели, що розвиток можливий навіть в часи кризи, якщо є бажання стати кращими у своїй роботі.

Обласна бібліотека для юнацтва ламає стереотипи про те, що зараз в бібліотеки ніхто не ходить. Адже до бібліотеки в центрі Луцька біля Кафедрального собору Святої Трійці можна прийти не лише за книгами. Читачі мають можливість взяти участь у цікавих заходах чи подивитись корисні лекції онлайн. До бібліотеки вони заходять в масках, адже правила одні для всіх в часи пандемії СOVID-19. 

Заступниця директора Волинської обласної бібліотеки для юнацтва Катерина Прийма розповіла, що незвична ситуація через коронавірус піштовхнула її колег шукати нові форми роботи, нові можливості комунікації з користувачами, а також звернути увагу на важливість присутності в інтернет-просторі. 

Катерина Прийма. Фото Лідії Кожевнікової

«Бажання не втратити зв’язок з читачем стало локомотивом, який наблизив нас до якісного нового рівня функціонування та відкрив нові можливості», – сказала вона.

З її слів, завдяки тому, що на сайті бібліотеки та в соціальних мережах розмістили інформацію про можливості, що може надавати бібліотека в умовах дистанціювання, питання «Як не втратити читача?» не стало проблемою. Також це допомогло залучити читача, щоб він користувався електронними ресурсами. 

Катерина Прийма спілкується з журналісткою Маєю Голуб. Фото Лідії Кожевнікової.

Працівники бібліотеки під час карантину активно розгорнули онлайн-спілкування зі своїми користувачами.

«На сайті та на сторінці бібліотеки у Фейсбуці розповідали про ресурси, що можуть стати в нагоді під час освітніх заходів для вчителів та всіх, хто має потребу в організації дистанційного навчання. Найбільш популярним каналом взаємодії з користувачами стали соцмережі. Тут бібліотекарі продемонстрували свою креативність та вигадливість. Значно збільшилась кількість відвідувачів», – розповіла Катерина Прийма. 

Фото Лідії Кожевнікової

Вона наголосила, що бібліотека – це вільний публічний простір, який відкритий для людей незалежно від їхнього віку, статі, релігійних уподобань. 

«Може прийти будь-хто за тією інформацією, яка його цікавить. У нас є пункт вільного доступу, де користувач може зайти в інтернет, вільно пошукати все, що його цікавить. В інформаційно-бібліографічному відділі наші працівники завжди із задоволенням допоможуть підібрати літературу й розібратися в певних аспектах. До нас приходять різні категорії відвідувачів. Діти-сироти, батьки яких загинули в зоні АТО/ООС, діти з інвалідністю. Для цих категорій громадян в бібліотеці є пільговий запис», – прокоментувала вона.

У бібліотеці є послуга «Дистанційне обслуговування користувача». Для цього треба стати користувачем, дистанційно зареєструвавшись до бібліотеки через електронну пошту.

«Якщо книга є у відкритому доступі, то працівники бібліотеки можуть цю книгу надіслати окремим файлом користувачам. Якщо читачу треба для написання дипломної, курсової роботи література, ми можемо надіслати список джерел з нашої електронної бази даних. Якщо в інтернеті у відкритому доступі є певне видання, ми даємо посилання на електронний ресурс»,  – зазначила Катерина Прийма.

Фото Лідії Кожевнікової.

Заохочення до читання книг з допомогою гри

Під час карантину працівники бібліотеки шукали нові можливості, щоб зацікавити більше читачів. 

Головний бібліотекар з проектної діяльності Волинської обласної бібліотеки для юнацтва Мирослава Будчик під час карантину написала цікавий грантовий проєкт «Гейміфікація: вчимось граючи», що отримав фінансування на суму 254 796 грн. Він реалізується за підтримки Європейського Союзу за програмою House of Europe.

Мирослава Будчик. Фото Лідії Кожевнікової

Мирослава Будчик розповіла, що проєкт, у першу чергу, спрямований на покоління Z та міленіалів. Анкетну заявку вона писала в кінці березня 2020 року, і вже влітку у бібліотеці почали реалізацію.

Основна мета проєкту – заохочення молоді до навчання і читання. Бо в ньому треба обов’язково прочитати книгу, щоб зіграти в гру.

З допомогою отриманих коштів по цьому грантовому проєкту вдалось покращити технічне оснащення Волинської обласної бібліотеки для юнацтва. За кошти першого траншу бібліотека придбала потужний ноутбук, найновіші планшети, надсучасний фотоапарат зі штативом, машрутизатори для з’єднання з інтернетом, а також доступ до програмного забезпечення «Action Track». 

Мирослава Будчик розповіла, що це вперше в Україні у волинській бібліотеці створили у мобільному додатку «Action Track» свою гру за улюбленою книгою. Доступ до «Action Track» у бібліотеки є до 1 жовтня 2021 року. Пізніше можуть продовжити цей проєкт, якщо цей доступ оплатити. Однак можна буде користуватися іграми, створеними до цього часу.

Ігри використовують в бібліотеці та поза нею через Google-карти. На прикладі однієї з ігор Мирослава показала авторці цього тексту, як це працює. 

Зокрема, на Театральному майдані вона по карті завдяки встановленій у телефоні програмі бачить, хто з дітей де знаходиться. Є межі, за які дітям не можна виходити, карта теж це показує. Діти одразу зі своїх телефонів відповідають на поставлені запитання у додатку. У текстах є кілька варіантів відповідей, треба обрати правильний, щоб далі брати участь у грі.

На фото учні Спеціалізованої школи № 1 під час гри за книгою «Джури козака Швайки». Фото Мирослави Будчик.

Мирослава Будчик розповідає, що цієї осені працівники бібліотеки робили квест для шестикласників КЗ «Луцька ЗОШ I-III ст. № 25». Вчителька ставила оцінки дітям за результатами квесту. Тому діти, коли дізналися про квест, одразу почали читати книгу «Джури козака Швайки». У квесті взяли участь 33 учні. На сьогодні створено 7 квестів за різними книгами і тематикою, участь у яких взяли більше 500 чоловік.

Анонси про гейміфікацію поширюють у фейсбуці на сторінці бібліотеки, в групах у інших соцмережах. Іноді буває, що вчителі шкіл телефонують і питають, коли буде наступна гра. 

Час, проведений у гейміфікації, залежить від того, яка гра. Квести проводили не лише для дітей, а й дорослих. Перша гра тривала дві-три години. Бувало, що діти завершували гру за годину чи за один урок. 

Програма підходить для айфона чи андроїда. Людина скачує в Play market гру, а QR-код для неї можна розіслати на пошти.

«Все відслідковується через програму. Я, як організатор, бачу через комп’ютер, хто як рухається по карті. Кожен учасник може це бачити, коли грає в програмі «Action Track». Всі зареєстровані учасники автоматично стають читачами бібліотеки»,  – зазначила Мирослава Будчик.

За кошти другого траншу бібліотека придбала 4 ноутбуки. Також планується закупівля смартфону. Всі закупівлі по проєкту відбуваються через Prozorro. 

Надалі в рамках проєкту «Гейміфікація: вчимось граючи» планують провести онлайн-тренінги по роботі з «Action Track» зі створення онлайн-ігор для молоді. В планах також провести семінар для бібліотекарів Волині з метою промоції пілотного проєкту, створення нових квестів на основі книжок для школярів та студентів Волині.

Мирослава відслідковує інформацію про нові конкурси для написання проєктів на сайті ресурсного центру Гурт, на сторінках у Фейсбуці Українського культурного фонду, House of Europe.

Тетяна Швай спілкується з авторкою тексту. Фото Лідії Кожевнікової

Заввідділом читальних залів Тетяна Швай розповіла, що коли в бібліотеці пішли на вимушений карантин, було непросто. Важко було зорієнтуватися, яким чином продовжувати роботу, щоб бути потрібними і корисними їх користувачу. Але швидко налаштувалися на роботу і почали працювали активно. 

«Для того щоб оцінити нашу дистанційну роботу, зокрема, відділу читальних залів, варто на сайті нашої бібліотеки подивитися розділ «Територія читання». За цей час з’явилася неймовірна кількість публікацій. Зверніть увагу на авторські публікації Лілії Бондарук. Ті дописи досить солідні, вони можуть слугувати як невелике наукове дослідження. Такі дописи розвивають бажання почитати якусь літературу, викликають бажання щось подивитися, наштовхують на думку», – зазначила Тетяна Швай. 

Фото Лідії Кожевнікової

Привертають увагу до бібліотеки й фото, зроблені у ній. Авторські фото Марини Місюк досить часто використовують журналісти. Вона дуже багато фотографує з вікна бібліотеки.

Тетяна Швай розповіла, що коли вийшли з карантину, а читальний зал ще не був відчинений, то йшли читачі й питали: «Коли відчиниться зал?». 

«Люди до нас звикли приходити за книгами, переглядати періодику новеньку, газету День, журнал Країна, підходити до наших поличок, але вони не мали можливості цього робити. Ми лише в липні відчинилися для реального користувача», – зазначила вона.

Книги у читальному залі. Фото Лідії Кожевнікової.

У відділі читального залу величезна кількість нової літератури. Одразу привертає погляд щось новеньке – так, як у книжковому магазині. За словами Тетяни, молоді люди цікавляться мотиваційною літературою, з розвитку. 

Цікавою є книжкова виставка «Короновані кінематографом», де можна прочитати екранізовані книги. Також є полиця з улюбленими книгами кінозірок. 

Читачі самі надихнули на створення такої виставки, бо приходили й питали про коронованих Оскаром.

Бібліотека співпрацює з поліцією і молоддю

Головна методист Волинської обласної бібліотеки для юнацтва Оксана Романюк розповіла про співпрацю з поліцією в рамках грантового проєкту «Помічник патрульного». Цей грантовий проєкт реалізовувався за підтримки Міністерства молоді та спорту Данії та ПРООН. Написала цей проєкт Оксана Романюк.  

Оксана Романюк. Фото Лідії Кожевнікової.

Також Оксана Романюк займається SMM, щоб бібліотека ставала ще популярнішою. Ще п’ять людей мають доступ до сторінки бібліотеки у cоцмережах. Є графік того, хто і що буде публікувати.

У першій частині проекту «Помічник патрульного» набирали молодих людей, які самі зголосилися. 

Реалізовували цей проєкт Волинська обласна бібліотека для юнацтва, управління патрульної поліції Волинської області, Громадська організація «Молодіжна платформа» та учнівська рада школи №17 у період з листопада 2019 по лютий 2020 року.

ГО «Молодіжна платформа» навчала, як виступати перед аудиторією, працювати в команді. Ці 15 молодих людей разом з поліцейськими пройшли 6 тренінгів. Навчання проводили в бібліотеці і в школі. Зокрема, колеги з бібліотеки розробили навчальний квест з особистої безпеки.

Завдяки реалізації проєкту 15 підлітків стали помічниками патрульних. 

Нові помічники проводили квести, тренінги, яким їх навчили поліцейські. Цікаво, що проводили майстерки в своїй школі за принципом «рівний рівному». Взяли у цьому участь молодші й середні класи. Загалом у школі охопили 360 чоловік під час тренінгів.

Завдяки проєкту у бібліотеці видали посібник «Помічник патрульного» за підтримки та фінансування «Сучасний формат», МГО «Волинський інститут права», ПРООН та Міністерства закордонних справ Данії.

Також в рамках проєкту «Помічник патрульного» в бібліотеці були майстерки з виготовлення флікерів (світловідбивачів). Поліцейським сподобалось те, що в них з’явилися помічники. 

«Коли діти самі виготовляють флікери, то вони з радістю чіпляють ці світловідбивачі на рюкзаки чи на верхній одяг», – зазначила Оксана Романюк.

З 2016 року Оксана Романюк започаткувала проект «Жива бібліотека». Він цікавий тим, що до бібліотеки приходили відомі люди й вживу ділилися своїм досвідом з учасниками заходу. На час карантину цей проект дещо «завмер», але надалі зустрічі планують проводити в онлайн-режимі. Перша зустріч онлайн «Живої бібліотеки» була в 2020 році з письменницею Орестою Осійчук. 

 Книги чекають на своїх читачів

Головна бібліотекар абонементу Світлана Стефановська розповіла, що книжки видають додому переважно на місяць. Але якщо книжка не користується великим попитом або таких книг є достатньо, то читач може прийти й ще продовжити користування книгою на місяць. Книги по шкільній програми видають дітям на 10 днів.

Запис до Волинської обласної бібліотеки для юнацтва коштує 10 гривень на цілий рік. Зареєструватися можна в будь-якому відділі.

Світлана Стефановська розповіла, що старші люди найбільше читають історичні книги, детективну літературу, а також любовні романи.

Серед юнацької категорії переважають книги фентезі та література про життя підлітків.

Цікаво, що авторка мала можливість пересвідчитись сама, яку літературу обирають читачі. Коли записувала розмову зі Світланою Стефановською, то одна бабуся стояла в черзі з книгою про Гаррі Поттера, що обрала для своєї внучки.

У бібліотеці

Напередодні Нового 2021 року Волинська обласна бібліотека для юнацтва отримала 826 книг від Українського інституту книги.

Завідувачка відділу комплектування та каталогізування документів Оксана Коба розповіла, що закуповує те, що записано у зошитах замовлень. Бібліотекарі ведуть список книг, які б хотіли почитати читачі. 

Фото Оксани Коби. Фото надане авторці.

За словами Оксани Коби, бібліотека купує книги за державні кошти і за бібліотечні, які отримують від платних послуг. Ще отримують книги за програмою з Українського інституту книги.

Закуповують книги також і на Львівському книжковому форумі. Потім докуповують, що ще потрібно. Читачі й самі бібліотекарі пишуть, що би хотіли.

«У бібліотеці є нові книжки. Те, що нове виходить і ми маємо кошти, за які купити, то ми обов’язково мусимо це купити. Тому що про нові книги питають», – зазначила Оксана Коба.

Всі книги в бібліотеці здебільшого україномовні. Хоча є книги англійською та польською мовами. Також є навіть комікси. 

Буває, що для бібліотеки дарують книги автори, або ж люди приносять зі своїх домашніх бібліотек. Деякі книги реєструють для користування, а інші «йдуть» на буккросинг. 

Книги у бібліотеці. Фото Лідії Кожевнікової

Висновок: Після походу до бібліотеки склалось враження, що тут в першу чергу орієнтуються на свого читача, і в цьому їх секрет успіху. Адже грантові проєкти пишуть і реалізовують для того, щоб  бібліотека стала ще кращою, щоб з’являлися нові події, щоб зацікавити нових людей. І ці нові люди приходять, питають про нові книги, які бачать у книгарнях. 


Мая Голуб

Схожі Публікації

Наступна новина

НОВИНИ

  • Лісівники Волині передали військовим деревини на понад 36 мільйонів гривень
  • Гроші закінчилися: Ківерцівська громада заборгувала рівненській фірмі майже шістсот тисяч гривень
  • Управління освіти і науки Волинської ОДА купує шкільних автобусів на понад 26 мільйонів гривень