• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
Понеділок, 27 Березня, 2023
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Спецтема > Infocrime_Lutsk > Які маніпуляції переважають у волинських медіа: дайджест INFOCRIME Lutsk

Які маніпуляції переважають у волинських медіа: дайджест INFOCRIME Lutsk

Автор: Мая Голуб , Антон Бугайчук
25 Травня 2021 в 13:00
У категорії: #Аналітика, #Спецтема, Infocrime_Lutsk, Новини
infocrime 21.05

Тижневий моніторинг проєкту INFOCRIME Луцьк показав, що найбільше маніпуляцій медіа публікують про місцеву владу. Окремі медіа видають матеріали з ознаками замовності про політиків та партії під виглядом звичайних журналістських текстів. 

Рекламні матеріали мають бути чітко відокремлені від інших новин та публікацій, але такого правила не всі дотримуються.

Такий висновок моніторингу місцевих медіа, який провели експерти в рамках проекту INFOCRIME, що реалізується за підтримки британської фундації Thompson Reuters та в партнерстві з Інститутом масової інформації.* 

Від загальної кількості промоніторених новин найбільше маніпуляцій у волинських медіа зустрічалися про місцеву владу – 40%. Також серед новин із маніпуляціями були новини про діяльність нардепів (20%), бізнес (13%),  державну політику (13%), соціальну тематику (4%), економіку (4%),  політичні партії (2%), міжнародну політику (2%), публічних осіб (2%). Всього маніпуляцій – 50. 

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

У період 17-21 травня експерти INFOCRIME проаналізували 1709 матеріалів на сторінках 10 інтернет-видань, 2 телеканалів, трьох каналів у Телеграм та 4 акаунтах представників влади у Fасebook. Фактчекери досліджували всі публікації, що вийшли у період моніторингу. 

Цей моніторинг допоможе побачити, які теми підхоплюють в медіа та соцмережах, хто розповсюджує і поширює відверто неправдиву інформацію. 

У період моніторингу не було виявлено фейків на проаналізованих сайтах. Лише в Телеграм-каналі із назвою «Телега Z Волині» була опублікована неправдива інформація. Цей канал відомий своєю критичною позицією щодо міської влади Луцька і в цьому контексті розкритикував міського голову Ігоря Поліщука за відключення гарячої води у Луцьку. «При жодному папередніку такого не було, окрім планових ремонтів на 1-3 тижня!», – обурюються анонімні автори каналу. 

Проте подібні тривалі відключення були і раніше – не тільки через планові ремонти. Зокрема у 2015 та 2016 роках за часів перебування на посаді міського голови Миколи Романюка гарячу воду відключали не через планові ремонти, а через проблеми із розрахунками за газ.

Зміст

  • Маніпуляції у медіа: підміна фактів судженнями і узагальнення
  • Матеріали із ознаками замовності

Маніпуляції у медіа: підміна фактів судженнями і узагальнення

Під час моніторингу у волинських медіа факти підміняли судженнями. Також були маніпулятивні узагальнення та намагання видати бажане за дійсне.

Так, на сайті «Волинь24» є маніпулятивний заголовок із назвою «У Польщі гостра нестача сезонних робітників: українці не хочуть їхати». Однак, не варто так узагальнювати за відсутності наведених фактів. У матеріалі використали коментар лише однієї компанії, але немає даних про те звідки висновок про нестачу робітників у Польщі.  

У тексті «Волиняни можуть уникнути боргів за газ» на сайті ІА «Волинські новини» намагаються видати бажане за дійсне. Цей текст про ТОВ «Волиньгаз Збут», що пропонує своїм клієнтам зменшити фінансове навантаження на сімейний бюджет взимку.  Читачам пропонують скористатися певним тарифом, де споживачі будуть платити за газ однакові суми упродовж року. Однак узагальнення в заголовку про уникнення боргів є безпідставним, бо за газ все одно треба платити. Цей текст неналежно позначений зірочкою без помітки, що це реклама. 

На політичну тематику теж маніпулюють. Зокрема, у тексті з заголовком «Мінкульт не планує реставрувати Луцький замок?» Тут автор намагається нав’язати як доконаний факт негативну думку про діяльність двох волинських політиків:

«Велика реставрація» від команди Володимира Зеленського оминає Луцьк у 2021 році. Очевидно, що народні депутати від «Слуг народу» Валерій Стернійчук і голова Волинської ОДА Юрій Погуляйко не є тими особами, які лобіюють розвиток культури в області. Їх вплив зник, як роса на сонці». 

Такі «творчі» висновки про особисті риси та здібності посадовця і нардепа у цьому матеріалі не підкріплені жодними фактами. До того ж тут закладена логічна помилка: не варто покладати повну відповідальність за рішення і діяльність Мінкульту на народного депутата та голову ОДА.

Також підміняє факти судженнями інтернет-видання “Буг”, коли пише про призначення Віктора Сапожнікова та Андрія Стронського та посади у Володимир-Волинську РДА: «Обличчя старої влади Нововолинська хочуть будь-якими способами залишитися при владі та шукають «крісла». 

Такі висновки можуть бути спрямовані на те, щоб сформувати у читачів завідомо негативну оцінку діяльності посадовців лише через те, що вони довго працювали на посадах. Пошуки нової роботи – нормальне явище, але йому дають негативну оцінку через штамп «обличчя старої влади».

Матеріали із ознаками замовності

Більша частина маніпуляцій, які були виявлені у волинських медіа за тиждень, – це матеріали із ознаками замовності, тобто спроба видати за журналістський матеріал приховану рекламу. Такі матеріали часто замовляють політики та бізнес, а у медіа їх маскують під об’єктивні та неупереджені.

Наприклад, у новині із заголовком ««Велика реставрація»: Мінкультури візьметься за луцький замок і Будинок Косачів» акцентують увагу на тому, що проєкт є частиною президентської програми «Велике будівництво». Текст  перепублікували з повідомлення пресслужби Мінкультури, не додавши неупереджену оцінку.  

Про «Велике будівництво» є також новина на сайті «Insider Media». Там акцентують увагу на тому, що в програмі Президента України Володимира Зеленського «Велике будівництво» ремонтуватимуть автошлях в напрямку від Шацька до Любомля.

Прикладом неналежного маркування реклами є ряд публікацій про гіпермаркет «Там Там» на 12 каналі. У період моніторингу рекламні матеріали про гіпермаркет позначені лише зірочкою. 

Натомість, видання Район.in.ua правильно маркує подібну рекламу. Одразу видно рекламу, бо відокремлена та вказана. Також на цьому сайті не було маніпуляцій.

Одразу кілька видань поширили інформацію про те, що фракція Громадянського Руху «СВІДОМІ» у міськраді хоче спрямувати 600 тисяч гривень депутатського фонду для розв’язання проблем громади. Серед них – сайт «Конкурент», «ВолиньPost». Але у матеріалах не йдеться про те, як розпорядяться фондом інші депутати, а сама основа матеріалу – пряма мова депутата міської ради із цієї фракції Тараса Шкітера. Таким чином журналісти безпосередньо транслюють рекламу конкретних політиків без відповідних рекламних позначок.

Є ціла низка матеріалів спрямована на позитивне висвітлення діяльності нардепа Ігоря Палиці та його фонду «Тільки разом». Наприклад, телеканал «Аверс» та ІА «Волинські новини» підготували матеріали на основі посту Ігоря Палиці у Facebook щодо високих на його думку цін на продукти та їх зниження. Ці матеріали є прямим відтворенням або озвученням позиції партії без додаткового аналізу та альтернативних позицій. 

Позитивно висвітлювали роботу фонду «Тільки разом» через матеріали про футбольний турнір. Це один із прикладів штучного інфоприводу, який передусім дає можливість показати певного політика як «благодійника», а не розповісти про спортивне змагання.

Висновок: Моніторинг INFOCRIME показав, що маніпуляцій та матеріалів із ознаками замовності менше, ніж у період виборів. Але на сторінках деяких видань маніпуляції та джинса все ж присутні. Видання не мають публікувати приховану рекламу, а позначати чесно, якщо такі публікації є. Журналісти не мають ставати рупорами політиків чи політичних сил, адже це суперечить стандартам професії. 


Мая Голуб, Антон Бугайчук, проєкт INFOCRIME Луцьк


*До вибірки потрапили усі матеріали 10 інтернет-сайтів (Волинські новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, Волинь.UA, Конкурент, Перший, Під прицілом, Буг, Insider Media), двох телеканалів – 12 канал і ТРК «Аверс», три Telegram-канали Телега Z Волині, Глашатай Любарта, Волинський синдром, сторінки у Facebook Луцького міського голови Ігоря Поліщука, Голови Волинської ОДА Юрія Погуляйка, голови Волинської облради Григорія Недопада, Ковельського міського голови Ігоря Чайки.

Період моніторингу – 17-21 травня 2021 року. Наша сторінка у Facebook: https://www.facebook.com/infocrimelutsk 

Проєкт ГО “Інститут масової інформації” фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністе́рства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії

Підтримати проєкт Підтримати проєкт Підтримати проєкт

Мая Голуб

Журналістка, представниця Інституту масової інформації у Волинській області
Теги матеріалу: ЗМІІнститут масової інформаціїІнфографікаМаніпуляціїМедіаМедіаграмотність
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

Як суддя з Луцька відсуджує в ексдружини бізнес і майно, які раніше записав на неї

Наступна новина

Волинського прикордонника, який допомагав контрабандистам цигарок, оштрафували на 17 тисяч

Схожі Публікації

Як правильно комунікувати з тими, хто бачив війну: в Луцьку навчали першої психологічної допомоги

Автор: Наталія Тарковська
24 Березня 2023 в 17:20
0
ППД

У Луцьку волонтерський штаб «Ангар» спільно з фондом Сергія Притули навчають волинян тактичної медицини, протимінної...

Детальніше

Луцький виш приховав повні зарплати співробітників ректорату

Автор: Юлія Галецька
23 Березня 2023 в 13:30
0
Луцький національний технічний університет ЛНТУ

Луцький національний технічний університет відмовився оприлюднити інформацію про повну зарплату працівників ректорату за 2022 рік....

Детальніше

Скільки насправді волинян втекло за кордон через систему «Шлях»

Автор: Юлія Галецька
23 Березня 2023 в 11:35
0
виїзд за кордон через систему шлях

З 24 лютого і до кінця 2022 року за кордон через систему «Шлях», яка забезпечує...

Детальніше
Наступна новина
Затриманого на хабарі прикордонника оштрафують на 17 тисяч

Волинського прикордонника, який допомагав контрабандистам цигарок, оштрафували на 17 тисяч

НОВИНИ

  • 24 Березня 17:20 Як правильно комунікувати з тими, хто бачив війну: в Луцьку навчали першої психологічної допомоги
  • 23 Березня 13:30 Луцький виш приховав повні зарплати співробітників ректорату
  • 23 Березня 11:35 Скільки насправді волинян втекло за кордон через систему «Шлях»
  • 21 Березня 17:30 Судили волинянина, який нелегально торгував цигарками на дорогому позашляховику
  • 21 Березня 13:30 «Павутинка» для ЗСУ. Як волиняни допомагають військовим бути невидимими
  • 18 Березня 10:10 Справу волинського митника, в багажнику якого знайшли 704 тисячі доларів, закрили
  • 16 Березня 9:05 Як змінили роботу та переживають виклики війни розважальні заклади Луцька
  • 15 Березня 17:05 Воду пили просто з калюж. 21-річний боєць розповів як виходив з Маріуполя
  • 15 Березня 11:30 Охороняли Луцьк і рятували від голоду Ізюм. Чим займається громадське формування «Дефендер»
  • 15 Березня 9:40 Як доглядати клавіатуру ноутбука?
  • 14 Березня 16:45 Як волонтер з Луцька виготовляє павербанки для військових
  • 14 Березня 13:30 Скільки підприємств переїхало на Волинь з початку повномасштабного вторгнення
  • 13 Березня 15:56 Помилка на мільйони. Скільки «проїдають» районні ради Волині під час війни
  • 10 Березня 17:15 Прикордонна сільрада на Волині підтримала виділення мільйонів для митниці
  • 10 Березня 10:05 Як війна вплинула на кількість легальної зброї у волинян
  • 9 Березня 12:55 Як на Волині змінювалися наративи у привітаннях влади з нагоди 8-го березня
  • 9 Березня 10:11 Які професії опановують вимушені переселенці на Волині. Інтерв’ю з консультанткою з працевлаштування
  • 8 Березня 17:20 Волинська ОДА приховує, кому під час війни видала дозволи на виїзд за кордон
  • 8 Березня 8:00 Міжнародне свято чи радянський пережиток: що думають лучани про 8 березня
  • 7 Березня 10:00 Як на Волині через ворожі атаки псувалися мережі і побутова техніка
Усі новини розділу

Контактні дані

  •  Волинська область, місто Луцьк
  •  (+38) 095 15 97 813
  •  [email protected]

Розділи сайту

  • Новини
  • #Розслідування
  • #Аналітика
  • #Ми вплинули
  • #Спецтема
  • #Лайфхак

Інформація

  • Про нас
  • Звіти
  • Контакти

Про нас

«Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.