Державне бюро розслідувань (ДБР) відкрило і вже вісім місяців розслідує кримінальне провадження щодо директора Поліського лісового офісу Державного підприємства «Ліси України» Олександра Кватирка. За версією правоохоронців, за останні кілька років посадовець нажив статків, які значно перевищили його законні доходи.
Про це йдеться в ухвалах Печерського районного суду Києва за червень-жовтень 2024 року.
Збирав гроші з очільників філій?
Цьогоріч у лютому ДБР відкрило кримінальне провадження щодо директора Поліського лісового офісу Олександра Кватирка. Правоохоронці з’ясовують походження статків посадовця.
За версією слідчих, з листопада 2019 року по теперішній час активи головного лісівника Волині та Рівненщини перевищили його законні доходи на більш ніж 6,5 тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто майже на 10 мільйонів гривень. Правоохоронці перевіряють, чи дійсно директор Поліського лісового офісу щомісячно збирав по 10 тисяч доларів з керівників підвідомчих йому 19 філій Державного підприємства «Ліси України» у Волинській та Рівненській областях.
Згідно ухвали суду, Олександр Кватирко та його дружина Мар’яна ймовірно ведуть спосіб життя неспівставний з їхніми законними доходами. Нагадаємо, у 2023 році офіційний дохід сім’ї сягнув 9,4 мільйона гривень. З них – 4,1 мільйона гривень заробітної плати Олександру Кватирку нарахувало Державне підприємство «Ліси України» (в середньому по 345 тисяч гривень на місяць), ще 5,2 мільйона гривень заробила дружина Мар’яна від підприємницької діяльності. Вона займається ресторанним бізнесом і надає послуги з харчування.
Серед заощаджень за 2023 рік Олександр Кватирко задекларував 1,8 мільйона гривень готівкою та 114,4 тисячі гривень на рахунку у «Приватбанку». Його дружина має 20 тисяч доларів готівкою, а також 106 тисяч гривень та 10 євро на рахунках в «Ощадбанку», «Приватбанку» та «ОТП банку».
З нерухомості директор Поліського лісового офісу задекларував сімейний будинок в Гаразджі, де мешкає вже щонайменше 4 роки. Цей будинок має площу 245,7 квадратів та позначений у декларації як об’єкт незавершеного будівництва, що перебуває у власності дружини. На неї, згідно декларації, зареєстрована єдина автівка родини – «BMW X4» 2020 року випуску. Цей автомобіль головний лісівник Волині та Рівненщини вперше показав у декларації за 2022-й. Машину придбали в кінці року, саме тоді, коли Кватирко перейшов на нову посаду – очільника Поліського лісового офісу. Транспортний засіб нібито обійшовся сім’ї у 724,7 тисячі гривень.
Водночас, за останні кілька років, підозрюють правоохоронці, Олександр Кватирко, члени його родини та довірені особи стали власниками п’яти квартир, трьох гаражів, розташованих у новобудовах Луцька, а також щонайменше п’яти автівок. Усе це майно начебто зареєстроване на наближених осіб. Зокрема, тещу посадовця Валентину Дополюк, брата Володимира Кватирка та його дружину Юлію, двох племінників, адвоката Сергія Степанюка, двох водіїв та інших довірених осіб.
Не одне авто, а цілий автопарк?
За версією слідства, головний лісівник Волині та Рівненщини записував своє майно на довірених людей. Йдеться, зокрема, про мінівен «Volkswagen Multivan» 2018 року випуску вартістю 2,2 мільйона гривень. В ухвалі суду вказано, що мікроавтобус належить адвокату посадовця.
Ще у 2020 році Центр журналістських розслідувань «Сила правди» розповідав про тіньовий автопарк Олександра Кватирка. Зокрема, й про вже згаданий «Volkswagen Multivan», який справді зареєстрований на адвоката Сергія Степанюка. Саме цей юрист часто представляє інтереси як приватних компаній, які отримують мисливські угіддя в області, так і філії ДП «Ліси України» – колишні лісогосподарські підприємства. Ще у 2020 році журналісти «Сили правди» неодноразово фіксували згаданий мінівен не деінде, а у дворі сімейного будинку Кватирків на околиці Луцька.
За даними правоохоронців, щодо згаданого «Volkswagen Multivan» на керівника волинських і рівненських лісівників була виписана довіреність із терміном дії до 07.07.2028 року. А ще на цьому ж транспортному засобі він 14 разів перетинав кордон у період з 07.07.2019 по 06.08.2023 року.
Цьогоріч у вересні Печерський районний суд Києва наклав арешт із забороною відчуження на цей мінівен. Таке ж рішення суд ухвалив і щодо автомобіля «Land Rover Defender» 2020 року випуску вартістю 2,2 мільйона гривень. Цю автівку Кватирко нібито зареєстрував на свого підопічного – водія Поліського лісового офісу, однак користувався нею сам. Це підтверджує й адмінпротокол, який склали поліцейські, коли посадовець на цій машині порушив правила дорожнього руху.
Печерський районний суд Києва арештував також мінівен «Mercedes-Benz V300D» 2022 року випуску за 3,4 мільйона гривень. Ця машина формально належить товариству з обмеженою відповідальністю «Вояж», власником якого є киянин В’ячеслав Богун. Саме на цьому авто, йдеться в матеріалах справи, Олександр Кватирко 21 раз з жовтня 2022-го по жовтень 2023-го перетнув державний кордон України.
Окрім цих автівок, за версією правоохоронців, є й інші транспортні засоби, які Олександр Кватирко записав на водія Поліського лісового офісу, який упродовж 2002-2023 років отримав 532,9 тисячі гривень доходу, а також – сімейного водія.
Раніше журналісти «Сили правди» неодноразово фіксували Олександра Кватирка за кермом автомобіля «Skoda Superb» 2018 року випуску. Ним посадовець їздив на роботу, а ще машину бачили під лісовим рестораном «Явір», де свій день народження відзначав ексочільник Державного агентства лісових ресурсів України Володимир Бондар.
2 червня 2020-го це авто зареєстрували на особистого водія Кватирка – експоліцейського з Луцька Олександра Невара. Є й відео інших медіа, де він на цьому ж авто підвозить сина Олександра Кватирка додому. З Facebook-сторінки чоловіка відомо, що він й справді товаришує не тільки з Олександром Кватирком, а й з іншими сподвижниками лісової галузі Волині.
Майно ховав… на Світязі?
За версією слідства, набуте майно головний лісівник Волині та Рівненщини зберігав на комунальній земельній ділянці, яка розташована на території рекреаційної бази Любомльського лісгоспу на березі озера Світязь. Правоохоронці провели обшуки й вилучили сервер, де, ймовірно, зберігається відео з камер спостереження.
Однак, найцікавіше те, що по-сусідству з комунальною ділянкою, де, за версією слідчих, Кватирко зберігав своє майно, знаходиться ряд приватних ділянок, які належать, пов’язаним із ним особам. Зокрема, землею там володіє вже згаданий адвокат Сергій Степанюк.
Також земельну ділянку у тому ж масиві має мисливець Сергій Тимощук. Його у 2018 році бачили разом із Кватирком у лазні, яку лісівники облаштували посеред державного заказника «Воротнів».
На тій же вечірці засвітився і син колишнього першого заступника прокурора Волині та бізнесмен Станіслав Куренда. Його дружина Алла Куренда товаришує з дружиною головного лісівника Волині і Рівненщини Мар’яною Кватирко й також має ділянку на березі Світязя.
Володіє двома ділянками по-сусідству і Володимир Басюк – власник підприємства «Деметра Стандарт», яке рік тому за майже 22 мільйони гривень придбало колишній державний готельний комплекс для мисливців «Звірів» поблизу Луцька.
І це ще не весь список. Землю на тому ж пляжі має колишній очільник Одеського лісгоспу киянин Олексій Веселовський. З 2018 по 2020 рік він був власником маєтку посеред ботанічного заказника загальнодержавного значення «Воротнів», який вибув із державної власності з подачі Кватирка.
Його сусідка – лучанка Оксана Комарова – також свого часу володіла тим же котеджем посеред заказника. Вона й продала його Олексію Веселовському.
Квартири – теж на друзях
Серед незаконно набутого майна, підозрюють слідчі, є й нерухомість. Цьогоріч у вересні суд арештував квартиру, площа якої 128,2 квадратних метра, а вартість – 1,8 мільйона гривень, а також гараж на майже 24 квадрати за більш ніж 330 тисяч гривень. Майно придбане у 2020 році і нібито оформлене на підконтрольну особу, яка є родичкою Мар’яни Кватирко. Згодом власниця нерухомості виїхала за кордон і начебто фіктивно продала його іншим довіреним особам посадовця.
У той же період суд ухвалив рішення про арешт ще двох квартир: на 67,2 та 56,2 квадратних метра. Перша коштує більше мільйона гривень, договір купівлі-продажу уклали 24 грудня 2020 року. А другу за 520,3 тисячі гривень придбали у травні 2023-го. Їх також начебто записали на родичку дружини.
Правоохоронці підозрюють, що усього Олександр Кватирко таким чином здобув п’ять квартир і три гаражі, розташовані у новобудовах Луцька. Усе це майно він нібито записав на наближених людей.
За даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, його теща Валентина Дополюк наразі є власницею квартири площею площею 95,2 квадратних метра та гаража у луцькому житловому комплексі «Яровиця».
А дружина брата посадовця Володимира Кватирка – Юлія Кватирко володіє ділянкою у селі Озерце Луцького району площею 11 сотих. Ця земельна ділянка фігурує у кримінальному провадженні щодо незаконного збагачення директора Поліського лісового офісу. У серпні 2024 року правоохоронці вилучили договір купівлі-продажу та інші документи щодо цієї землі.
Нагадаємо, нещодавно «Сила правди» розповідала про те, що директора Ківерцівського лісгоспу також підозрюють у незаконному збагаченні – у нього знайшли майна на 27 мільйонів гривень.