• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
Середа, 22 Березня, 2023
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Розслідування > Приватна дорога лісника і дві кімнати судді: чому волинські високопосадовці роками «не добудовують» будинки

Приватна дорога лісника і дві кімнати судді: чому волинські високопосадовці роками «не добудовують» будинки

Автор: Оксана Петрук
4 Вересня 2020 в 09:05
У категорії: #Розслідування, Новини, ТОП новини

Чиновники і депутати, директори комунальних і державних підприємств, правоохоронці та судді часто ніяк не можуть добудувати житло, в якому вже давно мешкають. Роками публічні особи декларують об’єкти незавершеного будівництва. Чи то через те, що не розрахували з ресурсами, чи то через те, що за здане в експлуатацію житло доведеться платити чималі податки. Є такі і серед волинських «віпів». 

Наприкінці 2015-го Верховна Рада України ухвалила зміни до Податкового кодексу, якими запровадила оподаткування так званих зайвих метрів житлової нерухомості. Відтак власники будинків площею понад 120 квадратних метрів і квартир – понад 60 квадратних метрів, люди, які володіють і квартирою, і будинком, загальна площа яких перевищує 180 квадратних метрів, повинні сплачувати за кожен понаднормовий метр. 

Скільки? Кожна сільська та міська рада самостійно визначає ставку податку, яка вимірюється певним відсотком від мінімальної заробітної плати. А якщо ви є власником квартири площею понад 300 квадратних метрів або ж будинку – понад 500 квадратних метрів, то сума податку автоматично збільшується ще на 25 тисяч гривень на рік за кожен такий об’єкт.

Згодом після прийняття податкових змін, фіскали роз’яснили, що нерухомість не зареєстрована в установленому законом порядку, або ж не здана в експлуатацію, не оподатковується. 

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

«Під час моніторингу декларацій можна виявити дуже багато об’єктів незавершеного будівництва, які декларанти не вводять в експлуатацію роками, – розповідає виконавчий директор ГО «Антикорупційний штаб» Сергій Миткалик. – Звісно, будинок на понад 200 квадратних метрів може будуватися роками. А може бути й таке, що ДАБІ не погоджує здачу в експлуатацію через неподання всіх документів. Але трапляються випадки, коли люди насправді закінчили будівництво, повністю переїхали жити у будинок, але не подають відомості до ДАБІ. Чимало громадян умисно не здають в експлуатацію житло з великою квадратурою, щоб не платити податок на нерухомість».

«Сила правди» вирішила пошукати таких економістів серед волинських високопосадовців.

Зміст

  • Дві кімнати для судді і затяжний ремонт 
  • Не оформив будинок, зате «приватизував» дорогу
  • Хата – для синів
  • Негаразди з документами
  • Офіційно 

Дві кімнати для судді і затяжний ремонт 

Серед тих, чиї квадратні метри з року в рік залишаються в графі «Об’єкти незавершеного будівництва» – голова Господарського суду Волинської області Микола Шум. З 2015-го служитель Феміди декларує будинок майже на 346 квадратних метрів у Луцьку як не зданий в експлуатацію. Об’єкт нібито належить дружині Ірині. 

Сам Микола Шум володіє половиною житлового будинку в Ковелі. Однак з Ковеля до Луцька – понад 70 кілометрів. Тож, навряд чи зручно голові суду щодня долати таку відстань з дому на роботу. Та, насправді, Микола Шум не приховує, що мешкає в обласному центрі. В графі декларації «Місце проживання» у стража Феміди – Луцьк.  

З реєстру речових прав на нерухоме майно вдалося дізнатися, що Микола Шум володіє земельною ділянкою на вулиці Теремнівській. Однак, на ній немає жодних споруд. Зовсім поруч із чималеньким ставком ошатне обійстя з будинком майже на три поверхи. Місцеві кажуть, що саме тут мешкає пан суддя.

Тут, в не введеному в експлуатацію будинку вже роками проживає родина судді Миколи Шума

Розмаїта декоративна рослинність, бесідки, високий паркан з автоматичними воротами та, зрештою, і поштова скринька вказують на те, що оселя доволі обжита.

Ми зателефонували до Миколи Шума, щоб домовитись про інтерв’ю. Проте тема розмови йому відразу не сподобалась. 

– Якщо з приводу декларації, то я ніяких інтерв’ю давати не буду. Я справді проживаю у Луцьку. В цьому будинку проживаю, який зараз готується документація до вводу його в експлуатацію. Будуть документи на право власності на руках, будемо по-іншому його декларувати. У зв’язку з коронавірусом все затрималось.

– А ви всі ці роки проживаєте в цьому будинку?

– Так, я в двох кімнатах проживаю, а інші в ремонтному стані.

– Сусіди кажуть, що ви проживаєте на Теремнівський.

– Ви хочете взнати що конкретно? 

– Чи це справді той будинок, бо на вигляд він давно готовий.

– Він давно готовий, але ж всередині в мене сусіди не бувають і не знають чи він готовий, чи не готовий. Він не введений в експлуатацію.

– Власне тому й цікавлюся…

– То я вам пояснив, що він не введений в експлуатацію, але наразі вже готуються документи і він найближчим часом буде введений в експлуатацію і зареєстровано право власності. Буду тоді його декларувати вже іншим порядком.

– Це на дружину житло зареєстроване буде, так?

– Це спільна сумісна власність подружжя. Проживаємо в ньому з дружиною.

– А чому, якщо дивитися на кадастровій карті, земельні ділянки не співпадають з тими, на  яких розміщено ваш будинок?

– На сьогоднішній день в міській раді розробляються документи на уточнення тих земельних ділянок і все, оскільки були розбіжності. В мене є технічні документи, але вже як будуть акти власності на руках, то будемо по іншому це все декларувати, але зараз так як є.

– Скільки часу проживаєте в цьому будинку? 

– Я не пам’ятаю. Довго.

– Два роки, три?

– Може й більше. Я маю право там проживати. Завершене, чи незавершене це моя особиста справа. 

– Біля будинку у вас все виглядає доволі облаштованим. Є навіть бесідки…

– Ви хочете до мене в гості напроситися? Мій будинок – це моя фортеця! Честі не робить ніяким журналістам сидіти на паркані і дивитися, що там відбувається. Дивитися за мною, спостерігати. На мою думку, це така бридка справа навіть для журналістів. І ходити опитувати сусідів… 

– Справа в тому, що чимало посадових осіб роками декларують об’єкти незавершеного будівництва…

– Це право людини. Якщо вважати, що це якийсь недолік, то я його вже усуваю. 

Не оформив будинок, зате «приватизував» дорогу

Начальник Волинського обласного управління лісового і мисливського господарства Олександр Кватирко з 2015 декларує недобуд у селі Гаразджа під Луцьком. Будинок площею 245,7 квадратних метра належить дружині Мар’яні. Окрім того, сім’я володіє квартирою в обласному центрі площею понад 64 квадратних метри. Згідно з декларацією за 2019-й рік будинок досі не здали в експлуатацію. 

Разом з тим ще у 2015-ому волинський журналіст Петро Чечелюк писав у своєму блозі на сайті openforest таке:

 «Я поїхав в село Гаразджа, що поруч з Луцьком, аби подивитися елітні   котеджі нинішньої місцевої «еліти». Там  мешкаєш ти. Там твій елітний  будинок, від якого віє розкішшю, добротністю, багатством, затишком і  смаком. Там робітниці ДП «Лісовий насіннєвий центр», яке входить в систему  обласного управління, прибирають за твоїми «елітними» мисливськими  собаками. Ти «збудував» будинок на зарплату 4 тисячі гривень, працюючи на  посаді лісничого одного з лісництв Маневицького держлісгоспу, а згодом – директором ДП «Володимир-Волинське лісове господарство»? Така тоді у тебе була зарплата».

У лютому 2017-го до будинку Кватирків в Гаразджі активісти привозили золотого батона, щоб нагадати головному лісівнику області про Революцію гідності.

А у 2018-ому в інтерв’ю для сайту «Перший» Олександр Кватирко і сам розповідав, що живе в Гаразджі.

«Я сам живу в Гаразджі і бачу, що робиться в лісах. Небідні люди будують будинки, а сміття вивозять у ліс!»

А так виглядає довгобуд Олександра Кватирка у серпні 2020-го. 

Більше того, біля не зданого в експлуатацію житла головного лісівника нещодавно побудували дорогу. Приватну дорогу. Адже проїхатися нею мають право не всі охочі, а лише мешканці частини вулиці Сонячна. З обох боків новенької дороги встановлено шлагбауми, а також дорожні знаки «Тупик».

У поліції повідомили, що встановлення таких обмежень руху з ними ніхто не погоджував. Правоохоронці зобов’язали Піддубцівську сільську раду, якій підвідомче село Гаразджа, подбати про демонтаж шлагбаумів і знаків.

Впродовж місяця після вимоги поліцейських шлагбаум так ніхто і не прибрав. На початку вересня 2020-го він все ще стоїть

За словами Піддубцівського сільського голови Бориса Горбатюка, нова приватна дорога в Гаразджі, це повністю «заслуга» Олександра Кватирка. 

«Ми не давали дозвіл і гроші на шлагбауми. Кватирко робив все сам, за власні кошти. Де він їх брав, на жаль, це я тобі сказати не можу. Освітлення, озеленення робив він сам, тільки ми платили за проектно-кошторисну документацію, за технічні умови. Десь в межах трьох тисяч гривень сільська рада платила. Я з ним говорив за ті шлагбауми. Кажу, мешканці скаржаться і журналісти питають. Треба піти назустріч людям. З одногу боку добре, як бізнесмени за свої гроші дорогу ремонтують…», – прокоментував телефоном Борис Горбатюк.

Ми намагалися сконтактувати з Олександром Михайловичем, аби довідатися, як так сталося, що він разом з сім’єю стільки років мешкає в не зданому в експлуатацію будинку і чи не пов’язано це з так званим податком на розкіш, який мали б сплачувати власники елітної нерухомості, але спілкуватися з журналістами головний лісівник відмовився. Через прессекретаря Волинського обласного управління лісового і мисливського господарства Світлану Думську передав, що не буде коментувати того, що й так є у публічному доступі. 

Хата – для синів

Досвід керівника перейняли і підлеглі. Перший заступник начальника ВОУЛМГ Руслан Войцеховський з 2015-го декларує незавершене будівництво у селі Шклинь Горохівського району. Площа будинку – 260 квадратних метрів. Житло й досі офіційно не добудоване.

– Ви можете любого запитати в селі, або ж подзвоніть в сільську раду, вони вам скажуть, що в тому будинку ніхто не проживає. Там ще світла немає всередині. Можете по GoogleMaps подивитися скільки часу він будується. Хата готова вже з 2012 року. Не планую там жити взагалі. З самого початку всі те знають, я єдиний син в сім’ї. Свого часу батьки побудували хату, в якій я проживаю. В мене є троє дітей. На майбутнє ця будівля буде для дітей.

– Ви декларуєте лише нерухомість в Шклині. Ви щодня їздите звідси в Луцьк на роботу?

– Так.

– Яка це відстань?

– 34 кілометри.

Негаразди з документами

П’ятий рік поспіль декларує недобудоване житло в елітному селі Тарасове під Луцьком нещодавно призначений на посаду директора Державного підприємства «Ківерцівське лісове господарство» Анатолій Ярмолюк. Будинок площею 270 квадратних метрів – власність дружини Марії Ярмолюк. Жодного іншого даху над головою лісівник не декларує.

Будинок Ярмолюків у с.Тарасове. Фото від березня 2018 року

– Десь близько п’яти років поспіль ви декларуєте об’єкт незавершеного будівництва. Іншого житла, згідно декларації, у вас нема. 

– Доробляємо багато. Технічна документація. Плануємо в цьому році завершити цей будинок, довести його до толку. І вже наступний рік будемо показувати в декларації як завершене будівництво. І по світлу передавали, і по газу багато питань, комунальні деякі питання виникали. Ну, займаємся. Це ж не так сьогодні легко і фінансово і взагалі його все доробити.

– Ви проживаєте в цьому будинку?

– Так

– Постійно?

– Ну, раніше жили на квартирі, яку декларували. Це дружини, тещі квартира.

– Скільки орієнтовно років проживаєте в будинку?

– Два-три, десь так, певно.

– Чи сплачуєте ви податок за цю нерухомість? За понаднормові метри.

– …Який саме податок? Платимо за землю. Дружина цим займається. Все сплачується, що має сплачуватись… 

– Я маю на увазі так званий податок на розкіш. Можливо, щоб не платити цей податок житло і не здається в експлуатацію?

– Та ні. То не діло в цьому. Я вам пояснив, в чому причина. Багато недопрацювань по будинку і з документацією, а не для того, щоб уникнути цього платежу.

Офіційно 

За інформацією Головного управління Державної податкової служби у Волинській області минулоріч фізичні особи сплатили понад 30 мільйонів гривень податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки. За січень-липень 2020-го від власників понаднормових квадратних метрів вже надійшло понад 22 мільйони. Однак, кажуть в податковій, основні надходження цього виду майнового податку сплачують до бюджету не фізичні, а юридичні особи.

Скільки податку на розкіш сплатили на Волині впродовж 2016-2020 років
Infogram

Жити і користуватися не зданим в експлуатацію житлом не можна, – каже виконувач обов’язків керівника управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області Олексій Удалов. Та й провести комунікації до такого об’єкта, на думку посадовця, буде проблематично. 

«Пункт 12 затвердженого Кабміном Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів гласить: Експлуатація об’єктів, не прийнятих в експлуатацію, забороняється. Більше того, зареєстрована декларація або сертифікат є підставою для укладення договорів про постачання води, газу, тепла та електроенергії. Це саме прописано в статті 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». За експлуатацію незавершених об’єктів передбачена адміністративна відповідальність. Згідно статті 96 Кодексу України про адміністративні правопорушення, експлуатація об’єктів, не прийнятих в експлуатацію, а також наведення недостовірних даних у декларації про готовність об’єкта до експлуатації, вчинені щодо об’єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот п’ятдесяти до трьохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 4250 грн до 5100 грн., – авт.)»

Однак на практиці до людей, які роками мешкають в довгобудах, претензій немає. За словами Олексія Удалова, повідомлень чи скарг на користування житлом не зданим в експлуатацію до волинського управління ДАБІ не надходило, тому таких випадків поки що не фіксували. 


Матеріал підготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy

Підтримати проєкт Підтримати проєкт Підтримати проєкт

Оксана Петрук

Журналістка Центру журналістських розслідувань "Сила правди"
Теги матеріалу: Анатолій ЯрмолюкБорис ГорбатюкГО «Антикорупційний штаб»Господарський суд Волинської областіДержавна архітектурно-будівельна інспекціяЛісове господарствоМикола ШумОлександр КватиркоОлексій УдаловПодаток на розкішРуслан ВойцеховськийСергій Миткалик
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

Велосипеди, захисні костюми, рейсовий автобус: про благодійність потенційних кандидатів на Волині

Наступна новина

Волинські ЗМІ опублікували сумнівні соцопитування

Схожі Публікації

Судили волинянина, який нелегально торгував цигарками на дорогому позашляховику

Автор: Юлія Галецька
21 Березня 2023 в 17:30
0
Незаконна торгівля цигарками

Ковельчанин на «Toyota Land Cruiser» потрапив під суд за те, що нелегально приторговував в оптових...

Детальніше

«Павутинка» для ЗСУ. Як волиняни допомагають військовим бути невидимими

Автор: Христина Крот
21 Березня 2023 в 13:30
0
плетіння сіток у Луцьку павутинка

З перших днів повномасштабного вторгнення у Луцьку діє ініціатива «Павутинка». Щодня волонтери створюють для військових...

Детальніше

Справу волинського митника, в багажнику якого знайшли 704 тисячі доларів, закрили

Автор: Юлія Галецька
18 Березня 2023 в 10:10
0
Митник Михайло Бурдейний

Національне антикорупційне бюро України закрило кримінальне провадження щодо колишнього начальника відділу митного оформлення №2 митного...

Детальніше
Наступна новина
Фото з мережі

Волинські ЗМІ опублікували сумнівні соцопитування

НОВИНИ

  • 21 Березня 17:30 Судили волинянина, який нелегально торгував цигарками на дорогому позашляховику
  • 21 Березня 13:30 «Павутинка» для ЗСУ. Як волиняни допомагають військовим бути невидимими
  • 18 Березня 10:10 Справу волинського митника, в багажнику якого знайшли 704 тисячі доларів, закрили
  • 16 Березня 9:05 Як змінили роботу та переживають виклики війни розважальні заклади Луцька
  • 15 Березня 17:05 Воду пили просто з калюж. 21-річний боєць розповів як виходив з Маріуполя
  • 15 Березня 11:30 Охороняли Луцьк і рятували від голоду Ізюм. Чим займається громадське формування «Дефендер»
  • 15 Березня 9:40 Як доглядати клавіатуру ноутбука?
  • 14 Березня 16:45 Як волонтер з Луцька виготовляє павербанки для військових
  • 14 Березня 13:30 Скільки підприємств переїхало на Волинь з початку повномасштабного вторгнення
  • 13 Березня 15:56 Помилка на мільйони. Скільки «проїдають» районні ради Волині під час війни
  • 10 Березня 17:15 Прикордонна сільрада на Волині підтримала виділення мільйонів для митниці
  • 10 Березня 10:05 Як війна вплинула на кількість легальної зброї у волинян
  • 9 Березня 12:55 Як на Волині змінювалися наративи у привітаннях влади з нагоди 8-го березня
  • 9 Березня 10:11 Які професії опановують вимушені переселенці на Волині. Інтерв’ю з консультанткою з працевлаштування
  • 8 Березня 17:20 Волинська ОДА приховує, кому під час війни видала дозволи на виїзд за кордон
  • 8 Березня 8:00 Міжнародне свято чи радянський пережиток: що думають лучани про 8 березня
  • 7 Березня 10:00 Як на Волині через ворожі атаки псувалися мережі і побутова техніка
  • 4 Березня 10:00 «Накрила сина своїм тілом, і зрозуміла, якщо не поїдемо зараз, ми – смертники», – вчителька з Лисичанська, яка переїхала на Волинь
  • 3 Березня 17:25 На Волині сільська рада хоче підтримати митницю на 5 мільйонів гривень
  • 2 Березня 19:08 В громаді на Волині освітяни обурені через урізання зарплат
Усі новини розділу

Контактні дані

  •  Волинська область, місто Луцьк
  •  (+38) 095 15 97 813
  •  [email protected]

Розділи сайту

  • Новини
  • #Розслідування
  • #Аналітика
  • #Ми вплинули
  • #Спецтема
  • #Лайфхак

Інформація

  • Про нас
  • Звіти
  • Контакти

Про нас

«Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.