Ківерцівський лісгосп вивів із державної у приватну власність службовий будинок посеред ботанічного заказника «Воротнів», а згодом там оселилися знайомі директора Поліського лісового офісу Олександра Кватирка. Після розслідування «Сили правди» виявилося, що до нинішніх мешканців у ньому господарювали й інші пов’язані із головним лісівником Волині та Рівненщини віп-персони.
Кому належав будинок після приватизації та хто відповідальний за будівництво у природоохоронній зоні, з’ясував Центр журналістських розслідувань «Сила правди».
Як лісівник перетворив стару хату на віллу і забув про це
Ботанічний заказник загальнодержавного значення «Воротнів» площею 682 гектара поблизу Луцька називають «Волинською Швейцарією». Наразі ця територія знаходиться у розпорядженні Ківерцівського лісгоспу – філії державного підприємства «Ліси України».
У 2017 році адміністрація лісгоспу провела у заказнику масштабну реконструкцію: розчистили ставки, проклали доріжки, провели освітлення й оновили старі службові будівлі.
Територія заказника входить до держлісфонду, має лісогосподарське призначення й охороняється законом, ці землі не можна приватизувати, продати, або ж купити. Водночас, під час реконструкції під двома службовими будівлями зареєстрували дві окремі земельні ділянки площами по вісім соток кожна. Фактично їх виділили з однієї суцільної.
Згідно з інформацією з Державного земельного кадастру, у 2017 році Ківерцівський лісгосп дозволив користуватися цими землями двом рядовим співробітникам галузі: водієві Олегу Ліпичу і помічнику лісничого Олександрові Токарчуку.
«Там є два приватних маєтки, вони у нас на балансі не рахуються. Вони у свій час були віддані під приватизацію працівникам лісгоспу і далі їх доля мені невідома. Ми віддали їх під приватизацію працівникам лісгоспу», – коментував ситуацію у 2018 році начальник Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Кватирко.
21-річний помічник лісничого Олександр Токарчук став власником будинку посеред заказника у січні 2017 року. Розпорядження про приватизацію підписав тодішній директор Ківерцівського лісгоспу Анатолій Іщик. Згідно з документами, вартість житлового будинку у центрі ботанічного заказника площею майже 70 квадратних метрів на той час оцінили у 12 гривень 58 копійок.
Тоді ж новому власнику будівлі Олександрові Токарчуку офіційно дозволили користуватися новозареєстрованою земельною ділянкою і дорогою у держзаказнику «Воротнів».
Вже у перші кілька місяців помічник лісничого встиг добудувати будинок, перекрити і навіть облаштувати у дворі гараж на кілька автівок. В той час як, згідно з його декларацією, у 2017 році він не мав жодної. Та й грошей на таке будівництво теж – його середня зарплата на місяць сягала менше семи тисяч гривень. Ні заощаджень, ні додаткових офіційних доходів в деклараціях лісівника теж не вказано.
У той час по-сусідству оновлювали й інші об’єкти Ківерцівського лісгоспу. Послуги реконструкції надавало підприємство «ДОФ Арбо». Компанія належить депутату Волинської обласної ради кількох скликань Анатолію Буську та його сину Олександру Буську. Підприємство займається лісопильним та стругальним виробництвом.
Можна припустити, що ця фірма могла за державні кошти зробити ремонт й у маєтку помічника лісничого. Адже приватний будинок виростав блискавично швидко, як і службові об’єкти Воротнівського лісництва. Втім, нині Анатолій Бусько каже, що не готовий спілкуватися щодо подій того періоду:
«Я вже не пам’ятаю. Вже багато часу минуло».
Каже, що не пам’ятає майже нічого про цей будинок і його перший власник Олександр Токарчук.
– Вам надали будинок для проживання на території Воротнівського лісництва. Чому не проживаєте там? – запитуємо.
– Я не працюю там давним-давно. Чесно, я не пам’ятаю, бо я тоді був в аварії… – каже Олександр Токарчук.
– Ви його комусь продавали?
– Ну, я не пам’ятаю вже.
Коли людина, якій фактично подарували нерухомість, каже, що не пам’ятає, скільки часу нею користувалася, кому і коли продала, це звучить підозріло. Ба, більше – згодом з’ясувалося, що така амнезія вразила не лише Олександра Токарчука, а й декого з наступних офіційних власників воротнівського котеджу.
З документів, які засвідчують право власності на воротнівський котедж, Центру журналістських розслідувань «Сила правди» вдалося встановити хронологію подій та імена офіційних господарів. Отже, Олександр Токарчук був власником цієї нерухомості з 23 січня 2017 року по вересень того ж року, тобто всього дев’ять місяців.
49,9 тисячі гривень за віллу. Для кого розщедрився помічник лісничого?
Наступною власницею воротнівського маєтку 26 вересня 2017 року стала лучанка Оксана Комарова. На той час невеличка стара хата вже була пристойним двоповерховим котеджем, хоча за документами площа не змінилася. Також на території вже був збудований гараж. Попри це, помічник лісничого Олександр Токарчук продав цю нерухомість за менш ніж 50 тисяч гривень.
– За нашою інформацією, ви придбали будинок у держзаказнику 26 вересня 2017 року, – запитуємо в Оксани Комарової.
– У мене там немає нерухомості і ніколи не було, – відповідає співрозмовниця.
– Ви продали його за 6 місяців. Чому так швидко продали?
– До побачення! – каже жінка і обриває зв’язок.
Оксана Комарова чомусь заперечила факт володіння маєтком, хоча за шість місяців, поки вона була його власницею, ремонт там продовжувався. Й фактично у перші тижні після купівлі роботи над фасадом будинку майже завершили.
Однак, це далеко не перша історія, пов’язана із лісовою галуззю, яку Оксана Комарова не змогла пояснити. У 2021 році саме за поданням тодішнього начальника Волинського обласного управління лісового і мисливського господарства Олександра Кватирка вона отримала у користування на 49 років 2,5 гектара лісу у Боголюбах неподалік Луцька, й, посилаючись на постійну зайнятість, говорити про умови договору відмовилась. За даними «Сили правди», жінка працює в компанії «Автодімсервіс», яка торгує автомобільним приладдям.
У 2024 році Комарова також стала власницею земельної ділянки на території рекреаційної бази Любомльського лісгоспу на березі озера Світязь. Згідно з останніми матеріалами лісовпорядкування земель, ці ділянки є 52 кварталом Шацького лісгоспу. Колись ці землі сумнівним чином вибули із державної власності у приватну.
Третій власник – колишній очільник лісгоспу
У березні 2018 року, усього через шість місяців, Оксана Комарова продає будинок столичному бізнесмену Олексію Веселовському. На жаль, журналістам «Сили правди» не вдалося отримати документ, який це засвідчує, тож за скільки третій власник придбав віллу посеред держзаказника, наразі невідомо.
Однак, згідно з довідкою з державного реєстру нерухомості, Веселовський володів котеджем посеред заказника один рік і три місяці. За цей час новий власник офіційно зареєстрував збільшення маєтку з 69 до 139 квадратних метрів (хоча фактично це відбулося раніше) і почав облаштовувати на подвір’ї басейн.
Олексій Веселовський – теж не випадковий покупець. У перші місяці існування новоствореного державного підприємства «Ліси України» він очолював філію «Одеське лісове господарство». Нині ж є співвласником компанії «Українська ресурсна біржа», на якій, зокрема, торгують деревиною.
На запитання про воротнівський маєток відповів фактично те ж, що й попередники.
«Ні, взагалі не пам’ятаю. Ну, я подумаю, чи щось купляв там», – сказав Веселовський.
Щоправда через кілька днів пам’ять до Олексія Веселовського повернулася.
– Чим вас зацікавив цей будинок? Як ви прийняли таке рішення? – запитуємо.
– Гарне місце…
– Наскільки мені відомо, ви проживаєте у Київській області. Чому ви вирішили придбати нерухомість на Волині?
– Взагалі часто їжджу, у мене друзів багато, я часто там буваю, – зазначив Веселовський.
З’ясувалося, що знайомих на Волині у Веселовського дійсно багато. За дивним збігом обставин він володіє земельною ділянкою по-сусідству з Оксаною Комаровою на березі озера Світязь. Нагадаємо, жінка продала йому будинок у заказнику.
– Звідки ви дізналися, що будинок продається? – запитуємо Олексія Веселовського.
– Я не пам’ятаю вже. Або по оголошенню, або хтось порадив. Там жіночка продавала, вже навіть ім’я не пригадаю її.
– Вам у Воротневі Оксана Комарова продала маєток і водночас це ваша сусідка на Світязі. Складається враження, що ви були знайомі…
– Ні, не товаришуємо. Скажу вам так: знайомий, але не товаришуємо. Якщо це вона мені продавала, тоді я знайомий, – раптом пригадав пан Олексій.
Ділянками у тому ж масиві на Світязі володіє і ряд інших людей, які з тих чи інших причин знайомі нинішньому директору Поліського лісового офісу.
Наприклад, Сергій Степанюк, якого люди лісової галузі називають адвокатом Кватирка. Саме на Степанюка зареєстрований мікроавтобус, який журналісти «Сили правди» неодноразово помічали у дворі Олександра Кватирка ще у 2020 році. А ще – Степанюк представляє лісові господарства та окремих лісників у їхніх судових справах.
У тому ж масиві на Світязі має ділянку мисливець Сергій Тимощук. У 2018 році разом із Кватирком та його компанією він відпочивав у тому ж держзаказнику «Воротнів». Журналісти застали їх у так званому пресцентрі, де функціонувала лазня. Там був і син колишнього першого заступника прокурора Волині, бізнесмен Станіслав Куренда. Його дружина Алла Куренда, судячи з фото в соціальних мережах, товаришує з дружиною головного лісівника Волині і Рівненщини Мар’яною Кватирко й також має ділянку на березі Світязя.
На тому ж узбережжі володіє наділом Володимир Басюк – власник підприємства «Деметра Стандарт», яке рік тому за майже 22 мільйони придбало колишній державний готельний комплекс для мисливців «Звірів» поблизу Луцька.
Наразі Державне бюро розслідувань розслідує провадження, де фігурує директор Поліського лісового офісу Олександр Кватирко. Посадовцю закидають незаконне збагачення.
За версією слідства, він записував своє майно на довірених осіб і завозив на комунальну земельну ділянку, яка знаходиться у тому ж масиві на Світязі, де ділянками володіють ряд пов’язаних із ним осіб. У тому числі колишні власники маєтку у «Волинській Швейцарії». Тож, не дивно, що Олексій Веселовський знайомий із компанією, «де бачить Олександра Кватирка».
– А чи знайомі ви особисто з Олександром Кватирком?
– Чи знайомий я з Олександром Кватирком..? Ну, є компанії, де я його бачу. Знайомий, знаю… – каже Веселовський.
– Чи знаєте ви Аллу Куренду (сусідка Веселовського на Світязі)? – запитуємо Олексія Веселовського.
– Ну, якщо я Славіка Куренду знаю, то я знаю і Аллу Куренду.
Любить природу і майно лісгоспів. Четвертий господар воротнівського маєтку
У грудні 2019 року Олексій Веселовський продав маєток у «Вортневі». Згідно з договором, котедж за 443,3 тисячі гривень придбав лучанин Тарас Ковальчук.
Свого часу Тарас Ковальчук був співзасновником приватного підприємства «Техноклас плюс». У 2017-му фірма отримала у користування ділянку з лісовим рестораном «Явір», що на трасі Луцьк-Рівне. Тоді заклад позиціонували, як господарську одиницю Лісомисливського господарства «Звірівське».
До речі, «Техноклас плюс» тоді була зареєстрована за тією ж адресою у Луцьку, що й мисливські підприємства «Мисливство Волині» та «Поліський Єгер», які у 2019-му отримали у безоплатне користування тисячі гектарів мисливських угідь на Маневиччині. А нині власником і керівником «Технокласу» є той самий Володимир Басюк, фірмі якого дістався і готельний комплекс «Звірів».
Сьогодні Тарасу Ковальчуку належить товариство з обмеженою відповідальністю «Три вісімки», яке скуповує майно колишніх державних лісгоспів на Волині. Лише торік – на майже 15,5 мільйонів гривень.
Тарас Ковальчук – єдиний з власників воротнівського котеджу, з яким Центру журналістських розслідувань «Сила правди» вдалося поспілкуватися віч-на-віч. Чоловік знає багатьох вищезгаданих осіб і безпосередньо Олександра Кватирка, водночас він стверджує, що про продаж будинку довідався з оголошення в інтернеті.
– Я дуже люблю природу, це моя стихія. Я катався на велосипеді по заказнику. Там спочатку був такий старий будинок. А потім бачу: його роблять, роблять… Цікаво стало. Думав: оце собі хтось там робить. А потім побачив оголошення на OLX про його продаж, десь три тижні висіло. Я хотів такий сюрприз дружині зробити, але вона сказала, що не буде там жити, задалеко. Це була чисто емоційна покупка, довелося продавати, – розповів Тарас Ковальчук.
– Ви знаєте Сергія Степанюка? – запитуємо.
– Сергія Степанюка? Звісно знаю, звісно знаю… То мій друг!
– То ви знаєте особисто Кватирка?
– Ну, вітаюся, але з ним ніколи не розмовляю. Ну, так, знаєте, як полішуки: піду поздороваюся і все.
– А звідки знаєте Куренду?
– Давно познайомилися, просто вітаємось.
Наші дні. Номінальна власниця з Європи і реальні мешканці котеджу
«Я не знав, що робити з тим будинком. Я в ньому навіть не жив і ще й втратив 4 тисячі доларів. По всім агентствам розказував, але ніхто не хотів купувати», – пояснив жест доброї волі Тарас Ковальчук.
Врешті охочі придбати маєток таки знайшлися. Новою власницею будинку в червні 2021 року стала лучанка Леся Хомич, якій Тарас Ковальчук зробив більше ста тисяч гривень знижки на нерухомість.
Леся Хомич понад 10 років проживає у Польщі. Нещодавно Центр журналістських розслідувань «Сила правди» уже розповідав про це у розслідуванні. Замість неї в будинку проживали її родичі Оксана Чикида зі своїм чоловіком – менеджером цифрового напрямку мережі АЗК WOG Олегом Кушілем. Сім’ї Кушіль і Кватирко товаришують і навіть відвідують сімейні свята один одного.
За словами жителя котеджу Олега Кушіля, з Кватирками спілкуються, бо є колишніми колегами.
«Його дружина працювала колись разом зі мною. А їхня дочка вчиться разом з моїм старшим сином в одному класі. От звідти я їх і знаю», – відповів Олег Кушіль.
«Сила правди» зверталася за поясненнями й до директора Поліського лісового офісу Олександра Кватирка.
Однак, він неохоче спілкувався із журналістами:
– Чому у державному заказнику «Воротнів» проживають ваші друзі зараз?
– Їх запитайте, – відрізав посадовець і сів в автівку.
Наразі будинок посеред ботанічного заказника пустує. 9 вересня, через місяць після публікації розслідування «Сили правди» щодо цього котеджу, Леся Хомич, якій на паперах належав будинок, переписала його на реальних господарів. Тепер він офіційно належить Оксані Кушіль. Попри це, наразі її сім’я виїхала з котеджу. Ймовірно, на зиму перебралися до міста.
У Держекоінспекції проблеми не бачать
Поки щасливчики обживалися посеред ботанічного заказника «Воротнів», звичайним відвідувачам заборонили в’їзд на територію автівками, бо ж це шкодить природі. Однак, це, звичайно, не стосується жителів котеджу та їхніх гостей.
Більше того, ні правоохоронні органи, ні екоінспекція віп-мешканцями воротнівського лісу не переймаються. Перший заступник начальника Державної екологічної інспекції у Волинській області Олександр Ткачук припускає, що жителі маєтку мали право облаштувати басейн посеред заказника.
– Коли в лісгоспі проводиться лісопорядкування, там окремо відображають територію «садиба», де мають право користуватися житловим фондом працівники держлісгоспу чи колишні працівники лісгоспу.
– Тобто, якщо я захочу побудувати басейн, то я можу зробити його в межах відведеної ділянки?
– Потрібно зробити проєкт будівництва басейну. Чи, наприклад, сараю, альтанки, будь-чого. Якщо є проєкт, все погоджено, то будь ласка, – зазначив Олександр Ткачук.
Водночас екологиня громадської організації «Українська природоохоронна група» Катерина Філюта апелює до закону й називає будівництво у держзаказнику порушенням.
«Ця садиба розташована в межах об’єкту природно-заповідного фонду. Не в садибі викопали басейн, а на території природно-заповідного фонду. У заказнику немає функціонального зонування, немає визначених меж, де можна було б дозволити якесь будівництво. Вся територія є особливо цінною. Навіть якщо планувалася реконструкція житлового приміщення, то вона мала б бути в межах саме тієї території, яку займала попередня будівля. Вона не могла збільшитися у ширину, лише у висоту. І тим паче не могла розростися в басейн та інше. Збитками мала б зайнятися волинська екоінспекція», – зазначила Катерина Філюта.
У Державній інспекції архітектури і містобудування «Силі правди» повідомили, що інформації та документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт на території ділянки з котеджем немає. Схоже, що жодних дозволів на таку реконструкцію лісгосп не отримував і взагалі до Державної архітектурно-будівельної інспекції за ними не звертався.
У жовтні 2019 року Луцька місцева прокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом самочинного будівництва на самовільно захопленій земельній ділянці у ботанічному заказнику загальнодержавного значення «Воротнів». Однак, згодом справу закрили.
«Сила правди» звернулася до державного підприємства «Ліси України» та Поліського лісового офісу, аби дізнатися, чому будинок вибув у приватну власність та чи вкладав лісгосп у його ремонт державні гроші. Однак, там традиційно не надали жодних пояснень.
На жаль, державне підприємство не в змозі надати вичерпну відповідь на журналістські запити щодо цього будинку, та й узагалі що-небудь пояснити. Натомість, нещодавно ДП «Ліси України» похвалилося, що їхні співробітники прослухали тренінг про те, як спілкуватися із викривачами корупції. Схоже, слухали неуважно.
Нагадаємо, раніше «Сила правди» розповідала про те, як проходила реконструкція у ботанічному заказнику Воротнів поблизу Луцька.