Суддя Маневицького районного суду Ірина Токарська неатестована через те, що «не встигала» розглядати справи відносно нетверезих водіїв. Громадська рада доброчесності сформувала негативний висновок щодо неї і надіслала його Вищій кваліфікаційній комісії суддів. Відтак остаточного рішення щодо профпридатності Ірини Токарської не прийнято. Про відповідальність за сумнівні рішення, — у матеріалі «Сили правди».
Ірина Токарська працює суддею Маневицького районного суду з 2008-го року. У 2019-ому вона проходила кваліфікаційне оцінювання на відповідність займаній посаді. На іспитах служителька Феміди загалом набрала 167,75 бала із 210 можливих. Проте, напередодні фінального етапу оцінювання – співбесіди – Громадська рада доброчесності скерувала до Вищої кваліфікаційної комісії суддів негативний висновок щодо Ірини Токарської.
«Не відповідає критеріям доброчесності та професійної етики», – йдеться у документі. Висновок ґрунтується, зокрема, на раніше досліджених Центром журналістських розслідувань «Сила правди» фактах. У публікації «Як судили і відмазували пяних водіїв на Волині у 2018-ому» йшлося про те, що Маневицький районний суд посів друге місце в антирейтингу суддів-равликів, які не встигали розглядати справи за статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення. А з 31-ї постанови про закриття провадження через збіглі строки, винесеної цим судом, аж 22 – за підписом Ірини Токарської. У відповідь на публікацію «Сили правди» Маневицький районний суд на офіційному сайті оприлюднив спростування.
У ньому наводились інші цифри щодо кількості розглянутих суддею матеріалів відносно нетверезих водіїв. У суді порахували не тільки «адмінки», а й решту справ, де фігурували любителі їзди під градусом. Прес-служба, також запевняла, що частина справ надійшла від поліції з запізненням, в інших випадках порушники тривалий час перебували на лікуванні, помилилася «Укрпошта», або ж адвокат зажадав виклику свідків, які згодом не з’явилися до суду.
Громадська рада доброчесності проаналізувала кілька справ з числа закритих через строки і з’ясувала, що документи надходили до суду вчасно, але були розглянуті суддею аж через три місяці після авторозподілу. Це дозволило порушникам уникнути відповідальності.
«Під кутом зору зовнішнього поінформованого спостерігача, такі дії судді можуть видаватись навмисними і такими, що підривають довіру до суду», – йдеться у висновку.
Вища кваліфікаційна комісія суддів на співбесіді, яка відбулася 25 жовтня 2019-го року, зажадала пояснень від Ірини Токарської. На що суддя повторила інформацію з вищезгаданого спростування і запевнила, що порозумілася з журналістами.
— Я хочу зазначити, що мною вживалися всі можливі засоби для того, щоб правопорушник був присутній у судовому засіданні, – зазначила Ірина Токарська на співбесіді. – Розглядати справу у відсутності, я гадаю, що це буде порушенням його права. У випадку, якщо надавалися лікарняні листи, то надсилалися запити в відповідні лікувальні установи чи дійсно особа перебуває на лікуванні. Також залучалися співробітники поліції для вручення повісток про виклик до суду. В основу даного пункту висновку Громадської ради доброчесності про невідповідність мене як судді займаній посаді, то в основу лягла публікація в інтернет-ресурсах «Як судили і відмазували п’яних водіїв на Волині у 2018 році». Об’ємна стаття. Прес-службою нашого суду, де я є суддею-спікером, проаналізовано причини. Я вдячна журналістам. Ми подавали спростування інформації і в подальшому ми порозумілися з приводу того, що все таки треба було надати нам можливість у першу чергу ознайомитися з цією публікацією. І подали ми спростування що не з моєї вини тоді були пропущені строки.
— Які результати вашого спілкування з журналістами? – цікавляться члени комісії.
— Спростування не було, але був відгук. Вони подякували за реакцію і за готовність в майбутньому надавати роз’яснення. В мене є роздруківка. Я думаю, ми знайшли порозуміння, — каже Ірина Токарська.
Про те, що Ірина Токарська не завжди здатна раціонально використовувати свій час, відзначили і психологи. На співбесіді суддя додала до свого досьє сертифікат про проходження відповідного навчання з удосконалення навичок організації робочого часу.
Окрім того, спитали з Ірини Токарської і за те, що вона, перебуваючи у щорічних відпустках, загалом ухвалила 81 рішення. Суддя з Маневич пояснила цей феномен тим, що у 2009-ому двічі допустила описку в даті прийняття рішення, бо «перебувала в стані вагітності». Щодо решти 79-и, то, за словами Ірини Токарської, її відкликали з відпустки і цьому є документальні підтвердження.
Члени ВККС, які проводили співбесіду, «дали добро» Ірині Токарській. Однак, це рішення не остаточне. Згідно з регламентом, якщо відносно судді чи кандидата є негативний висновок ГРД, то для підтвердження профпридатності необхідно, щоб за нього чи неї проголосувало щонайменше 11 членів зі всього пленарного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів, яка наразі розформована. Нагадаємо, у жовтні минулого року Верховна Рада України проголосувала за судову реформу, а в листопаді президент підписав закон, який повністю перезавантажить ВККС.
До слова, Ірина Токарська має намір поміняти Маневичі на Луцьк. Вона, зокрема, є кандидаткою на посаду судді Волинського апеляційного суду.
Відеозапис співбесіди з Іриною Токарською з Youtube каналу ВККС
Від редакції: Жодного спілкування між журналістами «Сили правди» і представницею правосуддя щодо публікації «Як судили і відмазували п’яних водіїв на Волині у 2018-му» насправді не було. Єдиним проявом зворотного зв’язку стало вищезгадане спростування на сайті Маневицького районного суду, про яке медіа довідалося цілком випадково. У відповідь на спростування «Сила правди» розмістила відгук щодо нього на сторінці у Facebook, де пояснила невідповідності в оприлюдненій статистиці суду із підрахунками редакції.