У Міжнародний день прав жінок і миру привітання від політиків у Facebook не обійшлися без стереотипів та сексизму. На Волині 60% привітань, що потрапили до вибірки, містили ознаки сексизму. У 40% публікацій в соцмережі волинських лідерів думок були згадки про права жінок.
Аби з’ясувати, наскільки живучі стереотипи про 8 березня в українському суспільстві, Інститут масової інформації та «Детектор медіа» на замовлення Національного Демократичного Інституту провели моніторинг контенту соціальної мережі Facebook, сформувавши вибірку з політиків та чиновників найвищого рангу й публічних людей, яких можна вважати лідерами думок. Це дослідження доповнює картину ґендерного дисбалансу в контенті українських ЗМІ, з’ясовану в результаті лютневого моніторингу ІМІ та ДМ, проведеного на замовлення Національного Демократичного Інституту.
Дослідження показало, що політики та чиновники — найактивніші генератори сексизму серед популярних користувачів соцмереж. Крім «свята весни» та «берегинь» трендом року стали ображені чоловіки.
До регіональної вибірки у 23 областях України потрапили по 10—12 публічних людей, яких вважаємо лідерами думок, та топ-чиновників і посадовців місцевого самоврядування (загалом 259 чоловіків і жінок).
Приблизно половина відібраних із регіональної вибірки щось написали з нагоди 8 березня. При цьому політики, чиновники, посадовці місцевого самоврядування висловились майже всі, а журналісти, активісти, фахівці з різних сфер частіше воліли промовчати. Приблизно половина людей, які написали бодай щось із нагоди 8 березня, відтворили сексистські стереотипи або «радянську» концепцію свята. Кожен четвертий-п’ятий — згадував про права жінок та справжню суть Міжнародного жіночого дня.
Найпоширеніші стереотипи — «свято весни» та «справжня жіночність». Перший переводить фокус із прав жінок на пору року. Другий — розповідає про очікування (як правило, чоловічі) щодо зовнішності, поведінки та ролі в сім’ї та суспільстві, яким жінки мають відповідати. Зокрема жінкам приписують бути слабкими та «надихати» чоловіків. Окремим популярним стереотипом є «берегиня», що сакралізує материнство й домашнє господарство як особливі ролі, нібито призначені Богом і природою.
Окрему категорію дописів, яка особливо виразно простежувалась у регіональних лідерів думок, ми назвали «жалко пацана»: це іронія, сарказм, більш чи менш прихована агресія на адресу жінок і всіх, хто вбачає у 8 березня нагоду говорити про жіночі права.
Із 259 сторінок, включених у вибірку, на 124 з’явились дописи, пов’язані з 8 березня. Із-поміж цих 124 45% повідомлень містили ознаки сексизму, чверть — згадки про права жінок. На Волині проаналізували 11 сторінок публічних осіб в соцмережах.
Голова Волинської ОДА Юрій Погуляйко видав цілий набір стереотипів:
«Ви прикрашаєте наш світ, вражаєте нас своєю щирістю, витонченою жіночністю і дивовижною мудрістю. Ми не перестаємо дивуватися вашою красою, оптимізмом і привабливістю, терпінням і працьовитістю, дивовижною силою жіночого характеру. Ви – головна надихаюча сила чоловіків, вірна життєва опора і велика відповідальність. Ви своїм єством надаєте сенс нашому життю, надихаєте на нові звершення, творчість і успіхи, спонукаєте нас, чоловіків, рухатися вперед та вдосконалюватися».
У дописі є чимало епітетів, які стосуються жіночої допоміжної ролі в житті «справжніх людей» — чоловіків, а також краси і ніжності. Але ні слова про права жінок.
Луцький міський голова Ігор Поліщук написав вітання з Міжнародним жіночим днем – 8 березня, але без жодної згадки про права жінок. Він подякував усім найважливішим жінкам за турботу та підтримку. Також у пості не обійшлося без згадки про красу жінок, що надихає: «Щедрість ваших душ зігріває, сила духу – захоплює, а краса – надихає та мотивує».
Також на 5 березня на сторінці у Facebоok можна побачити, як Ігор Поліщук вітав без маски жінок з 8 березня.