5 важливих правил медіаграмотності та інформаційної обережності

Анна Данильчук

Кандидатка філологічних наук; доцентка Волинського національного університету імені Лесі Українки

Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють на сторінці блогу

Якщо Ви пам’ятатимете наведені нижче ключові моменти, що стоять за майже кожним медіаповідомленням, то отримаєте можливість аналізувати та інтерпретувати ці повідомлення свідомо, обережно і, відтак, приймати чи відхиляти їх вплив на Вас та Ваше життя.

  1. Усі медійні повідомлення кимось сконструйовані і мають мету або кілька. Медіатексти будуються так само надійно, як будуються будівлі та магістралі. Отже, пам’ятаймо про того, хто створив повідомлення, з яких матеріалів і заради якого ефекту.
  2. Медійні повідомлення будуються із використанням різноманітних мовленнєвих прийомів і за своїми, особливими, жанровими правилами. Кожна форма спілкування має свої: страшна музика посилює страх, крупні плани камери передають близькість, великі заголовки сигналізують про значущість. Розуміння граматики, синтаксису та мови метафор у медіа допомагає нам бути менш сприйнятливими до потенційних маніпуляцій.
  3. Різні люди по-різному сприймають одне й те саме медіаповідомлення. Аудиторія відіграє певну роль в інтерпретації медіаповідомлення, оскільки кожен член аудиторії привносить у повідомлення унікальний набір власного життєвого досвіду. Різниця у віці, статі, освіті та культурному вихованні кожен раз породжуватиме унікальні інтерпретації.
  4. Більшість засобів масової інформації мають закладені колективом чи фундатором цінності та точки зору. Відтак їхні медіаповідомлення також містять підтекст того, хто і що є важливим для ЗМІ – принаймні для людини або людей, які створюють це повідомлення. Наприклад, вибір віку, статі чи національності героя, вибір обставин та дії в межах сюжету – це лише деякі способи «вбудовування» цінностей у телешоу, фільм, рекламу чи відео інтерв’ю.
  5. На жаль, навіть у час війни, основна маса медіаповідомлення організована для отримання прибутку та/або влади. Більшість світових та українських медіа працюють як підприємства, що заробляють гроші й реклама та пошук фінансування є невіддільною частиною їхньої роботи.

Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію» за сприяння Європейського Союзу, який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО “Волинська фундація” і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Схожі Публікації

У Луцьку збираються за 46,1 мільйона гривень реставрувати "Батьківщину"

У Луцьку колишній кінотеатр «Батьківщина» збираються перетворити на бізнес-простір. Реконструювати стару будівлю за 46,1 мільйона...

Детальніше
Наступна новина

НОВИНИ

  • Скільки заробили керівники луцьких комунальних підприємств у 2023 році
  • Колишній кінотеатр «Батьківщина» у Луцьку за 46,1 мільйона гривень відреставрує фірма ексдепутата