Кандидати на посаду Ковельського міського голови офіційно витратили вдесятеро менше коштів на виборчу кампанію, ніж їхні луцькі колеги, – 378 тисяч 910 гривень. Найдорожче учасникам гонки обійшлася різна агітаційна поліграфія, типу листівок, плакатів і друкованих видань. Витрати на агітацію в інтернеті вказали у звітах лише троє кандидатів, хоча використовували ці рекламні засоби значно більше висуванців.
«Сила правди» проаналізувала фінансові звіти кандидатів на посаду Ковельського міського голови і знайшла невідповідності задекларованих витрат деяких виборчих кампаній.
Вибори Ковельського міського голови були, напевно, найцікавішими на Волині після виборчої гонки кандидатів на посаду очільника Луцька. Кількість охочих очолити місто залізничників була рекордною в області – 15. Тут була реальна змагальність, а відрив між головними опонентами – мінімальним. Журналіст Ігор Чайка, якого висунула партія «За Майбутнє», виграв вибори у «слуги народу» Олега Уніги з різницею всього 84 голоси. Якби Ковель належав до міст з населенням понад 75 тисяч осіб, то призначили б другий тур.
Окрім того, на посаду очільника міста балотувались два кандидати, які вже були у цьому кріслі: Олег Кіндер та Сергій Кошарук. Йшло на вибори одразу кілька «випускників» політичного проекту Ігоря Палиці «УКРОП», на фундаменті якого створили партію «За Майбутнє». Єдина кандидатка на посаду Ковельського міського голови Олександра Ткачук в минулому працювала в Фонді Ігоря Палиці «Тільки разом», а також в партії «УКРОП». А Ігор Пініс був головою депутатської фракції «УКРОП» в Ковельській міськраді минулого скликання.
Отже, на посаду Ковельського міського голови своїх кандидатів висунули партії «За Майбутнє», «Слуга народу», «Європейська солідарність», «Сила і честь», всеукраїнських об’єднань «Свобода» і «Батьківщина», Аграрної партії України та Української народної партії. 7 кандидатів йшли самовисуванцями.
Загалом офіційні витрати на виборчі кампанії 10-и кандидатів рівно в 10 разів скромніші від витрат семи кандидатів на мерське крісло у Луцьку – 378 тисяч 910 гривень проти 3,75 мільйона. Однак, ці цифри базуються лише на даних остаточних фінансових звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів, а їх подали не всі. 10 кандидатів на посаду Ковельського міського голови відзвітували, а 5 – ні.
З тих, хто подав звіт, 7 кандидатів фінансували виборчу кампанію виключно власним коштом. Троє кандидатів – Ігор Чайка, Олег Уніга та Володимир Пархонюк – залучили кошти жертводавців.
Найбільше учасники виборчих перегонів витратили на виготовлення листівок, плакатів і друкованих видань – 187 тисяч 999 гривень. Агітація в інтернеті обійшлася в 90 тисяч 722 гривні і це при тому, що лише троє з висуванців офіційно вказали цю статтю у своїх фінансових звітах. На третьому місці – білборди і зовнішня реклама, на яку троє кандидатів витратили 43 тисячі 43 гривні. 42 тисячі 696 гривень заплатили за друковані площі в газетах. Решта витрат були незначними.
Infogram
Анатолій Корець: ставка на інтернет і білборди
Найбільше під час виборчої кампанії виклався самовисуванець Анатолій Корець. Підприємець із села Підріжжя Ковельського району один з тих, хто фінансував виборчу кампанію власним коштом. Згідно остаточного фінансового звіту, його витрати навіть перевищили надходження і склали 100 тисяч 42 гривні. Або майже третину від витрат усіх кандидатів.
Анатолій Корець орієнтувався на інтернет. Капіталовкладення кандидата на агітацію через всесвітню павутину найбільші і серед конкурентів, і серед витрат на різні статті його ж кампанії – 44 тисячі 368 грн.
Для виборців з соцмереж Анатолій Корець 8 вересня створив сторінку у Facebook, а також активно просував себе в Instagram. За даними бібліотеки реклами, оплатив розкрутку 23-х постів у соцмережах на загальну суму 1374 долари США. В національній валюті це приблизно 40 тисяч гривень. За послуги супроводу рекламної кампанії в соцмережах заплатив підприємцеві Корцю Леоніду Анатолійовичу. Згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, обидва, і замовник послуг і виконавець, зареєстровані за однією адресою в Ковелі.
Агітматеріалів надрукував на 35 тисяч 994 гривні. Плакати і єврофлаєри замовив в ТОВ «Друкарня 50 копійок» на суму 11 тисяч 248 гривень. Решту суми освоїли ФОПи: Товстоп’ятов Сергій Леонідович, Крайовський Олег Михайлович та Озеран Надія Юріївна.
Анатолій Корець закликав ковельчан проголосувати за нього і з білбордів, їх замовив на 19 тисяч 680 гривень. Основна сума коштів за цією статтею пішла Товариству з обмеженою відповідальністю «Форест-ОВ» – 14 тисяч 400 гривень. Ще 5 тисяч 280 гривень заплатив підприємцеві Набойчику Сергію Степановичу.
За Анатолія Корця проголосувало 2203 виборці. Тож офіційно одна галочка навпроти прізвища йому коштувала 45 гривень 40 копійок.
Олег Уніга: класні ролики з Президентом і неофіційна реклама в соцмережах
На другому місці за витратами виборчого фонду – висуванець «Слуги народу» Олег Уніга. Він – фінансовий директор ТОВ «ЕНСОЛ Україна». Раніше був помічником народного депутата Юрія Савчука, працював у Міністерстві соціальної політики. У виборчі перегони Олег Уніга вклав 50 тисяч 521 гривню з власної кишені. Ще 10 тисяч дав колега по бізнесу, співвласник ТОВ «ЕНСОЛ Україна», Рябенко Владислав Петрович.
Згідно фінансового звіту, Уніга найбільше вклав у виготовлення листівок, плакатів, друкованих видань – 29 тисяч 450 гривень. 28 тисяч 100 гривень за виготовлення постерів і 1350 гривень за друк агіток перерахував підприємцеві Мельнику Максиму Олександровичу.
На 11 тисяч 190 гривень замовив борди в ТОВ «Зе-медіа» і на 9 тисяч 500 гривень – у ТОВ «Форест-ОВ».
9 тисяч 230 гривень коштувала «співпраця» з газетою «Вісті Ковельщини».
Олег Уніга не використав свій виборчий фонд на повну. На залишку в екскандидата – 1 тисяча 150 гривень.
Проте з соцмереж і новин місцевих ЗМІ відомо, що агітки за кандидата у Ковелі роздавали з наметів з його ж зображенням. Разом з тим витрат на це у звіті окремо не вказано.
Крім того Олег Уніга, схоже, забув і про те, що рекламувався у Facebook та Instagram. З 15 вересня по 25 жовтня у соцмережах було 18 платних оголошень політичного характеру про Олега Унігу. Чотири з них оплатила партія «Слуга народу» і 14 сам кандидат.
У соціальних мережах на рекламу ставились також відеоролики про кандидата. Один з них навіть за участю Президента України Володимира Зеленського.
«В мене було 4 намети. Їх виготовив ФОП Мельник. Я замовляв різні зразки продукції, а платив одним платежем, де міг вказати лише один код статті витрат. Що стосується відеороликів, то вони виготовлені в програмі iMovie на Макбуці. Це звичайні ролики, які може робити будь яка людина. Щодо соцмереж, то я консультувався з юристами. Є інтернет, а є соціальні мережі. Вони не підпадають під закон про вибори. А в інтернеті у мене реклами не було. В нас працювала команда волонтерів, команда молодих людей, які вірили і хотіли змін. Хтось витрачав на вибори шалені кошти. Хтось вказував це у звіті, а хтось не вказував. У нас все було прозоро. Ми нічого не порушували і все йшло згідно Виборчого кодексу», – прокоментував Олег Уніга.
За Олега Унігу проголосувало 2935 виборців. Таким чином офіційно один голос коштував йому 20 гривень 23 копійки. Вибори він не виграв, поступився Ігорю Чайці. Та йому пощастило пройти у депутати Ковельської міської ради за списком партії «Слуга народу». Нині Уніга очолює комісію з питань планування, бюджету і фінансів.
Сергій Кошарук: «монополія» на агітацію в «Район. Ковель» і джинса у «Вістях Ковельщини»
Голова місцевого партосередку «Європейської Солідарності» Сергій Кошарук був Ковельським міським головою 10 років тому і вирішив спробувати знову. Він ніколи не сходив з політичного олімпу. З 2015-го по 2019-й, наприклад, обіймав посаду заступника голови Волинської ОДА.
Цього разу на виборах Ковельського міського голови Кошарук витратив 53 тисячі 319 гривень, які задекларував як власні. Найбільше коштів вклав у виготовлення листівок, плакатів, агітаційних чи друкованих видань – 30 тисяч 450 гривень. Буклети, флаєри замовив у ТОВ «Друкформа» на 9 тисяч 450 гривень, банери – у підприємців П’ясецького В.А. – 8200 та Семенюка Олександра Васильовича – 11000, листівки – Білинець О.В. – 1800.
16 тисяч 775 гривень, Сергій Кошарук заплатив газеті «Вісті Ковельщини» за три публікації. Та «Сила правди» виявила, що не вся агітація за кандидата належно маркувалась.
Реклама в Facebook обійшлася висуванцю «Європейської Солідарності» в 5 тисяч 654 гривні. Згідно даних бібліотеки реклами Facebook, на рекламу ставили 11 агітаційних постів про Кошарука. Соцмережі «з’їли» 163 американських долари, або ж приблизно 4 тисячі 700 гривень. Ці послуги кандидат замовив у підприємиці Наталії Пахайчук, яка водночас керує проектами у CID Media Group, куди входить мережа сайтів «Район in ua».
Для зустрічі з виборцями Сергій Кошарук орендував зал у відділу культури. Це обійшлося кандидатові у 440 гривень.
За Сергія Кошарука проголосувало 1688 виборців. Голос кандидатові від «Європейської Солідарності» коштував 31 гривню 59 копійок.
Щоправда, «Сила правди» не знайшла в поданому до ТВК звіті кандидата витрат на сім матеріалів на сайті «Район Ковель» з позначками #Реклама #Вибори, де згадується кандидат на посаду Ковельського міського голови Сергій Кошарук, одного іміджевого інтерв’ю з фотосесією на сайті «Таблоїд Волині» та публікації на сайті «Ковель media».
Сергій Кошарук каже, що ці статті оплатив обласний осередок партії «Європейська Солідарність». І дійсно, з виборчого фонду Волинської обласної організації ЄС перерахували 80 тисяч гривень за публікації керівнику CID Media Group (куди входить мережа сайтів «Район in.ua») Ігорю Денисевичу. До слова, інші кандидати на посаду Ковельського міського голови на сайті «Район. Ковель» під час виборчої кампанії не рекламувались попри достатньо високий рейтинг видання.
Мером Ковеля Сергій Кошарук не став, але став депутатом Волинської обласної ради від партії «Європейська Солідарність».
Ігор Семенюк: основний креатив – виборча програма
Наступним за витратами учасником виборчих перегонів був начальник відділу фізичної культури та спорту Ковельської міської ради самовисуванець Ігор Семенюк. На кампанію в кандидата пішло 44 тисячі 627 гривень. 93% витрат – це друк передвиборчої програми (1500 грн.) та оплата за плакати й календарі (40 тисяч 50 грн).
3 тисячі 77 гривень заплатив Ігор Семенюк за одноразове розміщення тої ж таки передвиборчої програми в газеті «Вісті Ковельщини».
450 гривень зі свого виборчого фонду так і не використав. Кандидат не рекламувався в Інтернеті і не використовував білбордів.
За Ігоря Семенюка проголосувало лише 513 виборців. Тож, він став абсолютним рекордсменом з витрат на одну галочку в бюлетені навпроти свого прізвища – майже 87 гривень.
Ігор Чайка: кампанію профінансувала донька, а агітували «За Майбутнє»
Переможець виборів, чинний Ковельський міський голова Ігор Чайка – в минулому журналіст-телевізійник. Його висунула політична партія «За Майбутнє». А ось виборчу кампанію, згідно звіту, профінансувала донька Чайка Олена Ігорівна.
Офіційно витрати Ігоря Чайки на виборчу кампанію склали 42 тисячі 700 гривень. На ці кошти він зробив усього два платежі: 2 тисячі гривень заплатив підприємцю Мельнику Максиму Олександровичу за друк агітаційного плакату і 40 тисяч 700 гривен – Токаренку Андрію Олексійовичу за рекламні послуги в інтернеті.
Ігоря Чайку рекламували у соцмережах 21 раз. Почали ще до офіційного старту виборчої кампанії, 10 вересня, розмістивши відеоролик про намір балотуватися. За даними бібліотеки реклами Facebook, на промоцію Ігоря Чайки в соцмережах витратили 1248 доларів, або ж близько 36 тисяч гривень. Окрім того про кандидата на посаду Ковельського міського голови завчасно писали в газетах, які розносили по домівках виборців ще до старту кампанії.
Матеріали рекламного змісту про Ігоря Чайку до старту кампанії розмістили інтернет видання «ВолиньPost», «Волинські Новини», «Волинська правда» та «12 канал».
У кандидата було чимало якісних відеороликів, витрати на які не відображені у звіті про використання коштів виборчого фонду.
Ігор Чайка разом з нардепом Степаном Івахівим дивились на ковельчан з білбордів, які оплатила обласна організація партії «За Майбутнє». Загалом з обличчями обох у Ковелі був принаймні 21 щит.
Ігор Чайка отримав найбільшу підтримку ковельчан – 3019 голосів «за». Таким чином один голос офіційно коштував йому 14 гривень 14 копійок. В цю суму не ввійшли витрати партії «За Майбутнє» на поліграфію і білборди з кандидатом.
Іван Смітюх: без експериментів, інтернету і навіть публікацій у ЗМІ
Ексрегіонал Іван Смітюх балотувався на виборах Ковельського міського голови від Аграрної партії України. Це рідний брат депутата Верховної Ради кількох скликань Григорія Смітюха, котрий у 2014-ому році кликав Володимира Путіна наводити порядок в Україні.
На вибори директор ТОВ «Ковельський хлібокомбінат» Іван Смітюх витратив 36 тисяч 89 гривень. З них лише 100 гривень – на оренду приміщення для зустрічі з виборцями в Колодяжному. Все решта – на друк агітаційних матеріалів. Їх замовляв у двох підприємців Борейко Ірини Василівни та Горошка Володимира Леонтійовича.
Під час кампанії не експериментував, можливо, розраховуючи на власні впізнаваність і авторитет. За два дні до голосування Іван Смітюх навіть дозволив собі поширити в соцмережах допис опонента Олега Уніги без додаткових коментарів.
За Смітюха віддали свої голоси 1703 ковельчанина. Підтримка кожного з них, судячи з офіційних витрат, коштувала кандидату 21 гривню 19 копійок. Мером Іван Смітюх не став, а от у Волинську облраду повернувся.
Іван Тусь: листівки, білборди, публікації в газетах та зустріч з виборцями
Начальник Луцького відділу поліції Іван Тусь вирішив взяти участь у виборах і повернутися у Ковель, де раніше також очолював правоохоронців. Йшов самовисуванцем, на перегони «викинув» 21 тисячу 834 гривні.
На виготовлення листівок, плакатів, агітаційних друкованих видань кандидат загалом витратив 7 тисяч 38 гривень. За листівки і єврофлаєри заплатив 3 тисячі 771 гривню підприємиці Суховій Валерії Ігорівні, за матеріали передвиборчої агітації – 3 тисячі 267 гривень – Пастушку Сергію Андрійовичу.
Лише три з 15 кандидатів задекларували у звіті про використання коштів виборчого фонду витрати на зовнішню рекламу. Іван Тусь – один з них. За поклейку зовнішньої агітації він заплатив 2 тисячі 173 гривні підприємцеві Дорохольському Олександрові Валерійовичу. За розміщення агітації на носіях зовнішньої реклами 500 гривень перерахував ТОВ «К. П. Верес».
За статтю і розміщення агітматеріалу в газеті «Вісті Ковельщини» Іван Тусь заплатив 8 тисяч 523 гривні.
1800 гривень Іван Тусь заплатив зі свого виборчого фонду за доставку агіток ковельчанам. Стільки ж за оренду конференцзалу в готелі «Рівер Парк».
У соцмережах Іван Тусь не рекламувався, хоч і створив до початку кампанії сторінку у Facebook, через яку намагався спілкуватися з виборцями.
Цього кандидата на посаду міського голови підтримали 782 виборці. Тож голос Іванові Тусю обійшовся у 27 гривень 92 копійки.
Володимир Пархонюк: джинса в інтернеті і «дорогі» виборці
Володимир Пархонюк – директор ТОВ «Виробничо-комерційне підприємство «Каскад» – йшов на вибори самовисуванцем. Своїх коштів на кампанію витратив лише 500 гривень. Проте заручився підтримкою двох спонсорів: Горбатенко Олександр Миколайович пожертвував 9 тисяч 200 гривень, а Романчук Оксана Леонідівна – 4 тисячі 200 гривень. Таким чином виборчий фонд кандидата склав 13 тисяч 900 гривень.
На що ж витрачався Володимир Пархонюк під час кампанії? Половина всіх офіційних витрат, 6 тисяч 828 гривень, пішла на друк листівок, плакатів, агітаційних видань. Ці послуги замовляв в ТОВ «Лакі Друк». В газеті «Вісті Ковельщини» кандидата рекламували двічі на загальну суму 5 тисяч 89 гривень. Знову без належного маркування.
1800 гривень кандидат перерахував філії Волинської дирекції «Укрпошти» за безадресну доставку агітаційної продукції.
В соцмережах Володимир Пархонюк не рекламувався, але на сайті «Ковель media» на його користь джинсували, розмістивши за тиждень до виборів інтерв’ю з кандидатом без жодного маркування.
Цього кандидата підтримало всього 225 виборців, тож кожен голос йому коштував тільки з офіційних витрат 60 гривень 96 копійок. У Володимира Пархонюка – друге місце, після самовисуванця Ігоря Семенюка, за вартістю галочки в бюлетені.
Олександр Геч: «робив вибори» на принтері і на власному YouTube-каналі
Вирішив позмагатися за мерське крісло і місцевий відеоблогер Олександр Геч. Він йшов на вибори самовисуванцем і офіційно витратив на це задоволення 5 тисяч 210 гривень.
На своєму YouTube каналі «KovelNews» він не тільки спілкувався з виборцями і своїми конкурентами, а й розмістив відео про те, як вів свою кампанію.
І дійсно, єдині витрати кандидата, згідно фінзвіту, стосувались придбання паперу і заправки для принтера. За це Олександпер Геч заплатив 3 тисячі 860 гривень П’ясецькому Віталію Анатолійовичу, а 1 тисячу 350 гривень – Іваніву Олександру Олеговичу.
Виборчий голос Олександру Гечу обійшовся в 5 гривень 84 копійки. За нього проголосувало 892 виборці.
Ігор Верчук: першість з економії витрат на вибори
Зі всіх претендентів на посаду Ковельського міського голови, які подали остаточні фінансові звіти, найменше витратився і на голос виборця, і загалом на всю кампанію висуванець Української народної партії Ігор Верчук. Це помічник народного депутата Ігоря Гузя у Верховній Раді 8-го скликання, старший офіцер-вихователь Волинського обласного ліцею.
Єдині офіційні витрати Ігоря Верчука пов’язані з виготовленням агітаційних матеріалів. Загалом це 2 тисячі гривень, що були перераховані підприємцеві Семенюку Олександру Васильовичу.
За Верчука проголосувало 725 виборців, підтримка кожного обійшлася кандидатові 2 гривні 75 копійок.
Кіндер, Поліщук, Пініс і двоє самовисуванців не звітували
Ковельський міський голова Олег Кіндер, який зробив спробу залишитися на посаді, остаточного звіту про використання коштів виборчого фонду до ТВК не подав. Він був кандидатом від ВО «Батьківщина». Схоже, його кампанію фінансували з виборчого фонду обласного осередку політсили. Принаймні, в фінансовому звіті партії вказані видатки на розміщення передвиборчої агітації в газеті «Вісті Ковельщини», де рекламувався Олег Кіндер.
Олега Кіндера на виборах підтримало 1554 виборці.
Не відкривали окремих виборчих фондів кандидатів на посаду Ковельського міського голови висуванець партії «Сила і честь» Ігор Пініс та свободівець Юрій Поліщук. Заходи і виготовлення агітпродукції, з їхніх слів, спонсорували з обласних виборчих фондів політсил.
«У нас в комісії був представник від партії і я точно знаю, що повідомлення про те, що я не утворював окремого виборчого фонду ми подавали. Чому ТВК його не опублікувала, я не знаю. У нас був відкритий обласний виборчий фонд. Конкретно для мене виготовляли 3 чи 4 білборди, друкували програму і листівки, а газета в нас була одна загальна», – прокоментував екс кандидат на посаду Ковельського міського голови, а нині заступник голови Волинської обласної ради Юрій Поліщук.
А от з прозорістю витрат на виборчу кампанію самовисуванців Миколи Силюка та Олександри Ткачук взагалі біда. Обоє не подали фінансових звітів до Ковельської міської ТВК.
Журналісти «Сили правди» зателефонували Олександрі Ткачук, шоб з’ясувати, хто оплатив виготовлення і розповсюдження листівок і флаєрів.
«Я друкувала це на власному обладнанні», – відповіла екс кандидатка, голова громадської організації «Реальні Справи Ковель» Олександра Ткачук. А після питання про розповсюдження агіток перервала зв’язок і не відповідала на подальші дзвінки, хоча, якщо вірити інформації з її соціальних мереж, сама є журналісткою і працювала власкором телеканалу «Аверс».
«Це порушення, – коментує голова правління волинського відділення Комітету виборців України Юрій Кресак. – Брати участь у виборах можуть директор друкарні і власник мережі білбордів. Це ж не означає, що вони мають право завісити своїми обличчями всю Україну, не відкривати виборчого фонду і не звітувати про витрати на кампанію, бо надрукували це на власному обладнанні.
Правила формування й наповнення виборчих фондів кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови на місцевих виборах визначено статтями 213 та 215 Виборчого кодексу України. Утворення виборчого фонду не є обов’язковим на місцевих виборах, але фінансування передвиборної агітації може здійснюватися лише за рахунок коштів виборчих фондів організацій партій чи кандидатів. За порушення правил фінансування передвиборної агітації на місцевих виборах передбачено два типи відповідальності: адміністративна та кримінальна», – каже експерт.
Таким чином кандидати на посаду Ковельського міського голови, так як і їхні луцькі колеги, не вказували у звітах про використання коштів виборчих фондів витрат на оплату праці людей, які допомагали з кампанією. Знову вийшло, що агітки розносили волонтери. Хтось створював виборчий фонд, когось фінансувала партія, а хтось просто друкував листівки на принтері.
Відреагувати на всі невідповідності у звітах, згідно закону, зобов’язана територіальна виборча комісія. Однак, часто через відсутність у членів ТВК відповідних знань і, зрештою, й часу непрозоре фінансування кампаній партій і кандидатів сходить з рук розпорядникам виборчих фондів.