Територіальні громади, навчальні та лікувальні заклади, і, навіть, Волинська обласна рада виставляють на аукціони оренди комунальну нерухомість по 5, 3 чи навіть 2 гривні за квадратний метр. На «Prozorro.Продажі» можна побачити безліч оголошень про оренду майна з такими цінами. Багато з них – невиправдано дешеві і не відповідають ринковим.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» від серпня та до 15 вересня 2022 року виявив десяток оголошень, де стартова ціна оренди не перевищує 50 гривень за квадратний метр у місяць. Ціни у окремих оголошеннях стартують навіть від 2 гривень, а вартість у 20-50 гривень – вже не дивує. «Сила правди» з’ясувала чому так відбувається.
У серпні у Ковельській поліклініці палату (кабінет) для приватної медичної практики виставили на аукціон за 24 гривні на місяць. Площа приміщення – майже 13 квадратних метрів. Об’єкт розташований на другому поверсі чотирьохповерхової будівлі КП «Ковельська поліклініка Волинської обласної ради». За тією ж адресою виставили на аукціон й інший лот – кабінет площею 12 квадратних метрів за 22 гривні оренди на місяць. В обох випадках – це менше 2 гривень за квадратний метр. Аби з’ясувати, чому ж стартова вартість така низька, «Сила правди» звернулася у Волинську обласну раду.
«Це залишкова балансова вартість. За законодавством ми повинні вираховувати 1% від вартості. У підсумку ми здали один кабінет за 500 гривень, а інший – за 550. У нас немає іншого виходу, ми не можемо збільшити вартість. Законодавство передбачає саме таку процедуру», – повідомила очільниця відділу комунального майна Волинської обласної ради Олена Кузьменко.
Обидва аукціони відбулися у серпні. В результаті, остаточна вартість оренди склала 550 та 500 гривень за кожний об’єкт відповідно. Тобто, зросла майже у двадцять разів: із 2 грн/кв.м. до 39-46 грн/кв.м.
До слова, оренда подібних приміщень в оголошеннях, які розміщені на сервісі OLX, стартує від 2 тисяч гривень на місяць.
Оренду актового залу в Нововолинському ліцеї №1 площею 105 квадратних метрів оцінили в 54 гривні на місяць. Провели аукціон 5 вересня, остаточна вартість зросла до 63 гривень – це по 6 копійок за квадратний метр приміщення на місяць. Договір уклали на 5 років. Однак його не публікують у відкритому доступі через обмеження воєнного стану. Відтак, хто ж став тим щасливим орендарем поки невідомо.
«Така ціна була по попередніх розрахунках попередньої особи, яка була відповідальна за аукціон. Буде укладатися додаткова угода про збільшення суми разом з підписанням основної угоди, яка ще не підписана. Орендар хоче збільшувати години оренди, а відповідно і сума збільшиться – 500 гривень орієнтовно», – зазначили в управлінні освіти виконкому Нововолинської міськради журналістам «Сили правди».
Частину даху площею 10 квадратних метрів у Луцьку по вулиці Шопена виставили на аукціон за 153 гривні. Це приміщення розташоване поблизу центру міста. Аукціон провели 9 вересня, в якому взяв лише один учасник. Тож кінцева вартість лишилась такою ж: за один квадратний метр орендар платитиме 15 гривень на місяць.
Частину приміщення у Володимирі площею у 37 квадратів виставили на аукціон за 217 гривень у місяць. Після проведення торгів, на які прийшов лише один учасник, ціна не змінилась і становить 5 гривень за квадратний метр на місяць. Кабінет підходить для діяльності у сфері освіти, курсів і тренінгів. Орендодавець – управління містобудування, архітектури та комунальних ресурсів виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради.
«Ціна визначена відповідно до балансової вартості, згідно із законодавством. Вона буде індексуватися у майбутньому. Ми ж закон не придумали, маємо таку проблему через це по всій Україні, не лише на Волині. Стартова ціна береться 1% від балансової вартості майна», – повідомила начальниця відділу комунальної власності управління містобудування, архітектури та комунальних ресурсів Володимир-Волинської міськради Лариса Процька.
Схожа історія і з гаражами у Нововолинську та поблизу.
Гараж у селищі Благодатне виставили на «Prozorro.Продажі» за 265 гривень на місяць. Його площа становить 29 квадратних метрів. Провели аукціон 5 вересня і кінцева вартість підвищилась до 324 гривень. Тепер квадратний метр коштує 11 гривень на місяць.
Гараж площею майже 42 кв.м., розташований в Нововолинському міжшкільному ресурсному центрі Нововолинської міської ради виставили на аукціон за 311 гривень на місяць, строком на 5 років. Аукціон відбувся 14 вересня і ціна оренди не змінилась. Квадратний метр приміщення віддали за 7 гривень на місяць.
В оренду планували здати і горище Волинської обласної психіатричної лікарні площею 12 метрів квадратних. Оцінили його в 38 гривень на місяць, тобто по 3 гривні за кв.м. Щоправда, аукціон не відбувся.
Так само не відбувся аукціон у вересні і щодо продажу права погодинної оренди приміщення площею 58,6 м кв, у селищі міського типу Благодатне на вулиці Грушевського, 8. Житлово-комунальне об’єднання Нововолинської міськради виставило за годину користування ним вартість у 2 гривні – тобто приблизно 1440 гривень за місяць, або 25 грн/кв.м. на місяць. Тобто, за повноцінний робочий день у 8 годин, орендар мав би заплатити усього 16 гривень. Приміщення збиралися віддати на 5 років. Втім, аукціон не відбулися.
Проте, відбулися впродовж серпня-вересня і аукціони з дуже непоганими результатами.
Кімнату (кабінет) площею 23 квадрати у Маневичах комунальне підприємство «Маневицька друкарня» виставило на аукціон за 277 гривень на місяць, тобто 12 грн/кв.м. Приміщення віддавали в оренду на 5 років. Аукціон провели 16 серпня, а фінальна вартість виросла у чотири рази – до 960 гривень, що дорівнює 40 гривень за квадратний метр.
Цегляний склад площею 54,5 квадратних метра, розташований у селищі Цумань пропонували на аукціон за 331 гривню, тобто за 6 грн/кв.м. В результаті фінальну вартість вдалося підвищити у шість разів – до 2 тисяч гривень. За квадратний метр орендованої площі ЖКГ Цуманської селищної ради отримає 37 гривень на місяць.
Приміщення у Державному архіві у Луцьку, площею 161,7 квадрата виставили на аукціон за 161 гривню на місяць, тобто за 1 грн/кв.м. У лот увійшла частина даху на вулиці Глушець та кабінет під ним.
Аукціон провели 18 серпня і остаточна вартість оренди приміщення зросла у 74 рази – аж до 12 тисяч гривень на місяць. Тобто орендар буде сплачувати 74 гривні за квадратний метр на місяць.
Ще один незвичний лот – АЗС загальною площею 176 квадратних метрів у місті Ківерці, куди входить територія самої заправки та крите приміщення-магазин поруч. Філія «Волинського державного обласного навчально-курсового комбінату» Українського державного підприємства по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів «Укрінтеравтосервіс» виставила майно на аукціон всього за 194 гривні на місяць, тобто приблизно за 1 грн/кв.м.
На аукціон, який провели 16 вересня, зареєструвалося аж п’ять учасників. В результаті остаточна вартість оренди зросла у 365 разів – до 71 тисячі гривень, тобто до 403 гривень за квадратний метр на місяць.
Згідно із Законом України «Про оренду державного та комунального майна», вартість оренди комунального майна визначається таким чином:
- для аукціонів з оренди майна, строк оренди якого перевищує один місяць, зазначається в розрахунку за місяць оренди та становить 1 відсоток вартості об’єкта оренди;
- для аукціонів з оренди майна, строк оренди якого становить від однієї доби до одного місяця, зазначається в розрахунку за один день оренди та становить 0,03 відсотка вартості об’єкта оренди
А далі справа за ринком і «Prozorro.Продажі». Цей сервіс з’явився з ініціативи Фонду гарантування вкладів у 2016 році. Спочатку він був орієнтований на продаж активів ліквідованих банків. Це поклало початок продажу державних активів в електронному та, що найголовніше, загальнодоступному і прозорому форматі. Рік за роком в систему почали переходити й інші напрямки.
До «Prozorro.Продажі» продаж державного та комунального майна здійснювався через закриті offline-аукціони «з молотка». Про такі торги, як правило, було обізнане вузьке коло осіб, що в підсумку перетворювалося в корупційні схеми – ліквідні лоти продавалися за копійки для «своїх».
Тому Prozorro.Продажі став проривним в тому контексті, що забезпечив доступ до будь-якого об’єкта, будь-якого лоту будь-кому із зацікавлених учасників ринку. Більша кількість непов’язаних між собою учасників в свою чергу призводить до більшої конкуренції на аукціонах, результатом чого є кратне зростання вартості об’єктів до ринкового рівня, або й вище ринкового.
Електронні аукціони створюють максимально сприятливі умови для того, щоб вартість придбання чи оренди державного чи комунального об’єкта визначав ринок, а не продавець. В таких ситуаціях стартова вартість оренди на аукціоні стає умовною точкою початку. Якщо економіка занепадає, знижується конкуренція, це відбивається і на результатах аукціонів із оренди майна.
Нагадаємо, «Сила правди» розповідала, як луцький стадіон «Авангард» повернувся у комунальну власність.