Про відкриття на Волині ще одного пункту пропуску поблизу українського села Адамчуки і польського Збереже говорять вже понад два десятиліття. До пандемії коронавірусу там щоліта встановлювали понтонний міст через річку Західний Буг і проводили Європейські дні добросусідства. Десятки тисяч українців і поляків за кілька днів за спрощеним порядком могли перетнути кордон і побувати в сусідів.
Після 24 лютого 2022 року ідея відкриття додаткових пунктів пропуску актуалізувалася через призупинення морських перевезень, закриття кордону з Білоруссю і збільшенням навантаження на чинні митні переходи.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» вирішив довідатися, які реальні кроки робить влада для реалізації цього проєкту.
У Волинській військовій адміністрації повідомили, що погодили дорожню карту заходів щодо реалізації проєкту будівництва пункту пропуску на українсько-польському державному кордоні «Адамчуки-Збереже». Вона знаходиться на етапі розгляду в Міністерстві закордонних справ України та очікується позиція польської сторони з цього приводу.
Проєкт нового пункту пропуску «Адамчуки-Збереже» передбачає будівництво мосту через річку Західний Буг. Однак, ще до початку будівництва там почали облаштовувати доїзд. Зокрема, у 2023-ому відремонтували дорогу поблизу польського кордону. Автошлях сполучає Шацьк із територією, де планується відкриття пункту пропуску.
Раніше пункт пропуску «Адамчуки-Збереже» діяв впродовж трьох днів в рамках Європейських днів добросусідства. Тоді понтонний міст об’єднував українців та поляків через річку Західний Буг. Останній такий захід відбувся в 2019 році.
У березні минулого року у Шацькій громаді начальник Волинського прикордонного загону Сергій Лозінський з делегацією із Люблінського воєводства обговорювали будівництво цього пункту пропуску. Його відкриття для автомобільного сполучення з організацією пішохідного руху розвантажить решту переходів, зокрема, щодо пропуску людей та легкових автомобілів.
У Шацькій селищній раді у відповідь на запит «Сили правди» повідомили, що ще в 2006 році управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Волинської облдержадміністрації замовило розробку документації щодо території міжнародного автомобільного пункту пропуску «Адамчуки-Збереже» та прилеглої території. А у 2015 році Грабівська сільська рада під час розробки генерального плану села Адамчуки передбачила територію для запланованого пункту пропуску.
У 2023 році Шацька селищна рада, крім розміщення транспортної і логістичної інфраструктури, передбачила також розміщення закладів тимчасового проживання, харчування, торгівлі і обслуговування туристів поблизу пункту пропуску через державний кордон з Республікою Польща в селі Адамчуки.
У Волинській ОДА також зазначили, що на етапі проєктної ідеї перебуває ще один пункт пропуску «Млинище-Сліпче». Його будівництво набуде актуальності лише після відкриття пункту пропуску «Адамчуки-Збереже», будівництво якого, втім, навряд чи розпочнеться у 2024 році.
Нагадаємо, раніше «Сила правди» розповідала за що торік поляки штрафували людей на кордоні з Україною.
Текст створено в рамках проєкту «Сила правди». Метою проекту є боротьба з дезінформацією та фейковими новинами між Польщею та Україною.
Проект співфінансує Польсько-американська фундація свободи в рамках програми «Ми підтримуємо Україну», яку реалізує фундація «Освіта для демократії»