За останні чотири роки з українського боку найчастіше ввозили до Польщі з порушенням митних правил цигарки та алкоголь. Ці товари становлять понад 60% привезених, що пов’язані з фіскальними кримінальними справами. Далі за кількістю порушень: пальне, валюта, пакетований тютюн, рідини для електронних сигарет, ліки, медикаменти, одяг.
Про це «Силі правди» повідомили у Міністерстві фінансів Польщі.
Більше 20 тисяч штрафів за чотири роки
За останні чотири роки на польських пунктах пропуску, що розташовані на кордоні з Україною, оштрафували 2 293 громадян Польщі та 19 809 українців. Загалом це майже 21,5 тисяча виписаних штрафів на загальну суму 15,8 мільйона злотих.
Загалом західні сусіди затримують порушників на кордоні за декількома статтями: «Контрабанда», «Приховування товарів від митного контролю», «Митне шахрайство» та «Перешкоджання митному контролю».
До речі, суми штрафів різняться залежно від доходу правопорушника, його особистих та сімейних обставин, майнових відносин та працездатності. Зокрема, за перевезення чи вивезення за кордон товару без інформування про це під час митного контролю можна отримати штраф до 720 денних ставок, позбавлення волі, чи дістати два покарання одночасно. Про це йдеться у ст. 86 Кримінально-фіскального кодексу Республіки Польща.
Нині у Польщі немає затвердженої суми денних ставок. Водночас вона не може бути меншою за 10, чи більшою за 2 000 злотих.
Отже, для мандрівників бажання перевезти контрабанду та приховати різні товари від митного контролю – погана ідея, бо можна отримати великий штраф чи постати перед судом і навіть потрапити за грати. Перед поїздкою важливо дізнатись всі деталі щодо заборонених та дозволених для ввезення за кордон товарів.
Контрабанда. Проваджень меншає, а штрафи ростуть
У 2020 році за контрабанду в Польщі оштрафували 5383 людини. Сума стягнень становить 4,4 мільйона злотих. До суду спрямували 1 412 справ.
Приблизно такі ж показники були і в 2021 році. За контрабанду оштрафували 6458 людей на 4,8 мільйона злотих. Впродовж року розпочали 874 досудові розслідування.
2022-ий рік був рекордним за сумою штрафів – 3,5 мільйона злотих – суттєво менше, ніж в інші роки. Того ж року за контрабанду в Польщі розпочали 599 досудових розслідувань.
У 2023 році за спробу перевезення контрабанди оштрафували 4 668 людей на 3,2 мільйона злотих. За цими інцидентами торік поляки розпочали 607 досудових проваджень.
Приховування товарів від митного контролю. Показники ростуть
У 2020 році за статтею про приховування товарів від митного контролю польські митники виписали 255 штрафів на 209 тисяч злотих. У 2021 році штрафів було 237 на загальну суму 171 тисяча злотих.
У 2022 році сусіди зафіксували 320 випадків приховування товарів від митного контролю на суму 370 тисяч злотих.
Торік було 374 покараних за цією статтею, а штрафів на кордоні зібрали на 492 тисячі злотих.
До митного шахрайства вдаються одиниці
Якщо хтось намагається видати один товар за інший, щоб мінімізувати мито, у Польщі таке порушення називають митним шахрайством. Аналізуючи офіційну статистику можна зробити висновок, що, або митники рідко виявляють спритників, або ж люди й справді не часто наважуються на таке порушення. Протягом останніх чотирьох років на польсько-українському кордоні зафіксували всього 13 подібних випадків.
У 2020 році на польсько-українському кордоні не фіксували випадків митного шахрайства. Натомість у 2021-ому за цією статтею вже затримали двох порушників. Їм довелося сплатити до бюджету Польщі 950 злотих. У 2022 році митники наклали чотири штрафи за аналогічні порушення на 7,5 тисяч злотих. За 2023 рік оштрафували семеро спритників на майже сім тисяч злотих загалом.
Перешкоджання митному контролю б’є рекорди
За перешкоджання митному контролю у 2020 році поляки виписали 476 штрафів. За весь рік сума стягнень сягнула 278 тисяч злотих. Вісім справ скерували до суду.
У 2021 році було 724 штрафи на 440 тисяч злотих. Через такі порушення 14 справ передали до суду.
У 2022 році польським митники констатували 2 302 випадки перешкоджання. Порушники сплатили понад мільйон 375 тисяч злотих. 15 справ скерували до суду.
Торік сусіди зафіксували 2 064 порушення на мільйон 263 тисячі злотих. За цей період 14 справ передали на розгляд Феміди.
Нагадаємо, раніше «Сила правди» писала скільки нелегального бурштину не побачили на кордоні з Польщею українські митники за три роки.
Текст створено в рамках проєкту «Сила правди». Метою проекту є боротьба з дезінформацією та фейковими новинами між Польщею та Україною.
Проект співфінансує Польсько-американська фундація свободи в рамках програми «Ми підтримуємо Україну», яку реалізує фундація «Освіта для демократії»