У 2019-ому волинські агровиробники отримали 2 633 600 гривень з держбюджету за програмою підтримки садівництва. Це майже в п’ять разів менше, ніж у 2018-ому. Кошти розділили між шістьма підприємствами з двох районів області. Кому пощастило, — дізналася «Сила правди».
У 2018-ому волинським агропідприємствам, що займаються садівництвом, виноградарством, хмелярством, вирощуванням ягід і горіхів нарахували 12 мільйонів 421 тисячу гривень державної дотації. Лише ТОВ «Волинська ягідка», яке належить родинам волинських депутатів Вячеслава Богдана та Володимира Бондаря, отримало тоді понад 3 мільйони гривень компенсацій за посадковий матеріал. У листопаді 2019-го підприємство хоч і було серед претендентів, але залишилось ні з чим.
Загалом, на отримання державної підтримки за напрямом «садівництво» торік розраховували 13 волинських сільгоспвиробників з Ковельського, Ківерцівського, Любомльського, Луцького районів і власне міста Луцьк. А в результаті кошти пішли на підприємства лише двох районів: Луцького (1 426 100 грн) та Ківерцівського (1 207 500 грн.).
Найбільше цього разу пощастило ТОВ «Астра» — 830 200 гривень. У 2018-ому підприємство хоч і претендувало на компенсації з держбюджету, але залишились за бортом. ТОВ «Астра» засноване 1996 року у Луцьку. Засновником і керівником підприємства є Василь Туриашвілі. Згідно даних аналітичної системи YouControl, підприємство пов’язане з родиною начальника Луцького управління Держпродспоживслужби Василя Татушка. Там працює його дружина Тетяна Татушко.
Друга позиція за сумою нарахованих дотацій — у ТОВ «Кліома сервіс» — 753 200 гривень. У 2018-ому це підприємство отримало лише 93 000 гривень. Директори і власники — сім’я Климчуків з міста Ківерці. Максим Климчук у жовтні 2019 також заснував фірму, що спеціалізується на оптовій торгівлі фруктами і овочами ТОВ «Коктейль Агро Юкрейн». У користуванні ТОВ «Кліома Сервіс» — 100 га землі, на яких вирощують різноманітну розсаду, ягідники полуниці, малини та інше.
Трійку лідерів замикає фізична особа-підприємець Назар Трикуш. Йому за держпрограмою нарахували 454 300 гривень. Окрім вирощування ягід, горіхів, інших плодових дерев і чагарників Назар Трикуш займається також комп’ютерним програмуванням у Луцьку. Однак потрапив до отримувачів дотацій як агровиробник з Ківерцівщини.
Четверте місце у фермерського господарства «Пась», що зареєстроване у Гіркій Полонці Луцького району. Очолює його Пась Степан Федосійович.
П’яті у списку — ТОВ «Дари Волині». Це підприємство щороку потрапляє до програми. Цього разу їм нарахували 196 000 грн. У 2018-ому «Дари Волині» дотувалось двома траншами на загальну суму 1 мільйон 542 тисячі гривень. У 2017-ому — на 503 700 грн. Згідно даних аналітичної системи YouControl, директором і кінцевим бенефіціаром підприємства є колишній депутат Луцькради Олександр Пилипович.
Фермерське господарство «Рідний сад» замикає список отримувачів дотацій за підсумками 2019-го з сумою 160 600 гривень. Господарство на ринку вже майже 11 років. Керівником і засновником «Рідного саду» є Довгун Інна Іванівна. Раніше це фермерське господарство також користувалося програмою підтримки садівництва та ягідництва У 2017-ому обіцяні кошти довелося «вибивати» через суд у Міністерства аграрної політики. Щоправда тоді сума була вдвічі більшою — 338 200 грн.
До слова, за підсумками минулого року волинські садівники і виробники ягід отримали значно меншу підтримку, ніж, наприклад, їхні колеги з Тернопільської, Житомирської та Вінницької областей. Ми — дванадцяті за обсягом дотацій за програмою «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними».