• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
Середа, 22 Березня, 2023
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Спецтема > Infocrime_Lutsk > Фейк про крокодилів та головні маніпуляції у волинських медіа: дайджест INFOCRIME

Фейк про крокодилів та головні маніпуляції у волинських медіа: дайджест INFOCRIME

Автор: Мая Голуб , Антон Бугайчук
1 Липня 2021 в 15:40
У категорії: Infocrime_Lutsk, Новини

Тема бізнесу стала ключовою у маніпуляціях на промоніторених волинських медіа. 42% маніпулятивних публікацій були якраз на цю тему. Рекламні тексти позначали значком «зірочки» або ж назвами певних рубрик. 

Однак, згідно із частиною 3 ст. 9 Закону України «Про рекламу», у таких текстах має бути позначка «реклама» чи «на правах реклами». Тобто, якщо представники бізнесу в медіа рекламують свої товари чи послуги й оплатили публікацію тексту, читач має знати, що бачить і читає рекламу, а не щось інше. 

У порівнянні з минулим тижнем, цього разу маніпуляцій на тему місцевої влади було стільки ж — 26%.  Раніше ця тема лідирувала по кількості маніпуляцій, а зараз на першому місці опинилась тема бізнесу. Про державну політику та народних депутатів було по — 11%, на соціальну тематику та релігію – по 4%, про політичні партії — 2%. 

Такими є дані щотижневого дайджесту від фактчекерів проєкту INFOCRIME Lutsk. У період 21-25 червня експерти проаналізували 1749 матеріалів на сторінках 10 інтернет-видань, новинні випуски 2 телеканалів та 8 акаунтів представників влади та політиків у Fасebook. 

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

Загалом експерти виявили 61 публікацію із маніпуляціями та 1 фейк. Під час цього моніторингу три медіа не публікували маніпуляцій та дезінформації: «Район.in.ua», сайт «Буг» та «Insider media».

Зміст

  • Фейкове фото з крокодилом
  • Маніпуляції у медіа від політиків і не тільки
  •  Заголовки з маніпуляціями
  • Прихований піар у медіа

Фейкове фото з крокодилом

Єдиний виявлений фейк минулого тижня передрукувало видання «ВолиньUA». «У Криму затопило крокодиляріум: крокодил пошматував російського військового-окупанта», — пише видання із посиланням на 33kanal.com. Як встановили автори сайту «Stop fake», насправді крокодили із ферми не втікали, а знімок, який поширили у такій новині — це підробка, зроблена мешканцем Філіпін, щоб пожартувати на тему тропічного шторму на островах. 

Отож, щоб уникати поширення дезінформації, журналістам та редакторам варто обережно ставитися до «сенсаційних» знімків із соцмереж і якщо є сумніви, то треба їх перевіряти.

Маніпуляції у медіа від політиків і не тільки

Минулого тижня низка ЗМІ поширили матеріали із ознаками замовності на основі посту нардепа Ігоря Палиці. Там нардеп критикує ініціативу щодо так званої «податкової амністії». Йдеться про те, що Верховна Рада 15 червня підтримала президентський законопроєкт №5153 про одноразове декларування активів фізосіб для легалізації своїх статків. З 1 вересня 2021 року багатьом категоріям громадян запропонують добровільно задекларувати статки і сплатити за них збір від 2,5% до 9% залежно від типу активів.

Ігор Палиця, критикуючи цю ініціативу, заявив: «Законом про податкову амністію влада автоматично визнала всіх українців злочинцями». Така заява має дві маніпуляції. По-перше, нововведення стосується не всіх українців, бо у частини населення доходи і так оподатковані, наприклад якщо вони отримують «білу» зарплату чи дохід, як підприємці. По-друге, в цьому випадку за недекларування передбачена адміністративна відповідальність. Тому це адміністративне правопорушення, а не злочин. 

Видання «ВолиньUА» поширило в новині критичні коментарі депутата Підгайцівської сільради Тараса Столярчука щодо зарплат заступників голови Підгайцівської сільради. «Дивно бачити такі захмарні премії у чиновників. За що? За погані дороги, закриття шкіл, занедбану соціальну інфраструктуру?» — цитує видання Столярчука. 

Таке порівняння зарплат зі станом доріг, «закриттям» шкіл та «занедбаною» соціальною інфраструктурою некоректне, бо стан цих об’єктів залежить не тільки від роботи конкретно цих посадовців. По-перше, фінансування і стан справ у цих галузей залежить не тільки від роботи заступників голови Підгайцівської сільради. По-друге, стан доріг та інфраструктури залежить від роботи різних органів влади та інших факторів за багато років, а не від діяльності кількох посадовців за квартал.  Також у подібних випадках важливо публікувати і коментарі іншої сторони, тобто з даного приводу, наприклад чинної влади, аби вийшов збалансований матеріал.

 Заголовки з маніпуляціями

На сайті «Волинь24» є маніпуляція у назві «Через 30-40 років Україна може перетворитися на пустелю». Далі в тексті пояснюють, що насправді опустелення може статися на окремих територіях. Однак, прочитавши заголовок, можна подумати, що вся країна стане пустелею. 

На сайті «Під прицілом» увагу привернув заголовок «На Волині виявили небезпечне захворювання». Така «страшилка» одразу заставляє відкрити текст. Нове захворювання на Волині? Щось нове, якщо раніше був COVID-19? Ні. У тексті є перелік окремих інфекційних хвороб, зареєстрованих на Волині. У списку не якесь окреме нове захворювання, а перелічені давно відомі хвороби. 

Медіа не мають робити висновки із незрозумілих для них ситуацій. Цікавим «магічним» висновком відзначилося видання «ВолиньUA». «У дворі Володимира-Волинського помітили магічний ритуал», — зробили висновок у заголовку новини. На підставі публікації із соцмереж на сайті назвали «магічним ритуалом» розкидання солі на автомобілі. В чому ж магічність і суть таких дій загалом, ні журналісти, ні автори посту не пояснюють.

Прихований піар у медіа

Одразу кілька матеріалів присвячені піару народної депутатки Ірини Констанкевич. Зокрема її фото з різних ракурсів можна побачити у новині з назвою «На Ківерцівщині відкрили спортивний комплекс». Цей матеріал на ІА «Волинські новини» зробили на основі публікації нардепки з Facebook.

Ще один матеріал про Констанкевич із ознаками замовності на цьому сайті — про проблеми здоров’я. Ірина Констанкевич вважає, що додавання фолієвої кислоти в борошно в Україні зможе щорічно зменшити на 50% інвалідність та смертність, включно з малюковою смертністю. Вона у своєму дописі згадує те, що в США додають цю речовину у борошно. Інформація відповідає дійсності, проте не варто забувати і про те, що у деяких людей є непереносимість фолієвої кислоти, тому не кожен зможе споживати такі вироби. 

На сайті «12 каналу» оприлюднили матеріал з ознаками замовності про міського голову Ковеля Ігоря Чайку, який привітав найкращих держслужбовців. Також є дайджест про його тижневу діяльність в рубриці «Hot». 

У виданнях ІА «Волинські новини» та «ВолиньUA» були тексти про так зване «Велике будівництво» із акцентом, що це програма президента Володимира Зеленського. Саме такий акцент робить цей матеріал компліментарним щодо президента.

Одна із ознак «джинси», тобто реклами під виглядом журналістських матеріалів, це передрук розсилок пресслужби чи політичних партій. І як наслідок, однотипні матеріали у різних медіа. Матеріали з ознаками замовності публікують, щоб показати лише з позитивної сторони політика, або його дії. Такі тексти не позначені належним чином. Постановочні фото, або ж багато знімків з різних ракурсів у одному тексті з політиком чи політикинею — це теж ознака  замовного матеріалу. Детальніше про ознаки джинси можете прочитати на сайті Інституту масової інформації.


Мая Голуб, Антон Бугайчук, проєкт INFOCRIME Луцьк


До вибірки потрапили усі матеріали 10 інтернет-сайтів (Волинські новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, Волинь.UA, Конкурент, Перший, Під прицілом, Буг, Insider Media), двох телеканалів – 12 канал і ТРК «Аверс», сторінки у Facebook Луцького міського голови Ігоря Поліщука, Голови Волинської ОДА Юрія Погуляйка, голови Волинської облради Григорія Недопада, Ковельського міського голови Ігоря Чайки, політика Ігоря Палиці, Ігоря Гузя, Миколи Яручика, Івана Мирки.

Період моніторингу – 21-25 червня 2021  року, наша сторінка у Facebook: https://www.facebook.com/infocrimelutsk 

Проєкт Infocrime здійснюється ГО Інститутом Масової Інформації за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

Підтримати проєкт Підтримати проєкт Підтримати проєкт

Мая Голуб

Журналістка, представниця Інституту масової інформації у Волинській області
Теги матеріалу: ЗМІІнститут масової інформаціїІнфографікаМаніпуляціїМедіаМедіаграмотність
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

Волинянина оштрафували на 51 тисячу за спробу контрабанди 30 кг бурштину через «Ягодин»

Наступна новина

Фірма депутата Волиньради майже за 2 мільйони відремонтує два двори у Ковелі

Схожі Публікації

Судили волинянина, який нелегально торгував цигарками на дорогому позашляховику

Автор: Юлія Галецька
21 Березня 2023 в 17:30
0
Незаконна торгівля цигарками

Ковельчанин на «Toyota Land Cruiser» потрапив під суд за те, що нелегально приторговував в оптових...

Детальніше

«Павутинка» для ЗСУ. Як волиняни допомагають військовим бути невидимими

Автор: Христина Крот
21 Березня 2023 в 13:30
0
плетіння сіток у Луцьку павутинка

З перших днів повномасштабного вторгнення у Луцьку діє ініціатива «Павутинка». Щодня волонтери створюють для військових...

Детальніше

Справу волинського митника, в багажнику якого знайшли 704 тисячі доларів, закрили

Автор: Юлія Галецька
18 Березня 2023 в 10:10
0
Митник Михайло Бурдейний

Національне антикорупційне бюро України закрило кримінальне провадження щодо колишнього начальника відділу митного оформлення №2 митного...

Детальніше
Наступна новина
Незалежності, 80 Ковель

Фірма депутата Волиньради майже за 2 мільйони відремонтує два двори у Ковелі

НОВИНИ

  • 21 Березня 17:30 Судили волинянина, який нелегально торгував цигарками на дорогому позашляховику
  • 21 Березня 13:30 «Павутинка» для ЗСУ. Як волиняни допомагають військовим бути невидимими
  • 18 Березня 10:10 Справу волинського митника, в багажнику якого знайшли 704 тисячі доларів, закрили
  • 16 Березня 9:05 Як змінили роботу та переживають виклики війни розважальні заклади Луцька
  • 15 Березня 17:05 Воду пили просто з калюж. 21-річний боєць розповів як виходив з Маріуполя
  • 15 Березня 11:30 Охороняли Луцьк і рятували від голоду Ізюм. Чим займається громадське формування «Дефендер»
  • 15 Березня 9:40 Як доглядати клавіатуру ноутбука?
  • 14 Березня 16:45 Як волонтер з Луцька виготовляє павербанки для військових
  • 14 Березня 13:30 Скільки підприємств переїхало на Волинь з початку повномасштабного вторгнення
  • 13 Березня 15:56 Помилка на мільйони. Скільки «проїдають» районні ради Волині під час війни
  • 10 Березня 17:15 Прикордонна сільрада на Волині підтримала виділення мільйонів для митниці
  • 10 Березня 10:05 Як війна вплинула на кількість легальної зброї у волинян
  • 9 Березня 12:55 Як на Волині змінювалися наративи у привітаннях влади з нагоди 8-го березня
  • 9 Березня 10:11 Які професії опановують вимушені переселенці на Волині. Інтерв’ю з консультанткою з працевлаштування
  • 8 Березня 17:20 Волинська ОДА приховує, кому під час війни видала дозволи на виїзд за кордон
  • 8 Березня 8:00 Міжнародне свято чи радянський пережиток: що думають лучани про 8 березня
  • 7 Березня 10:00 Як на Волині через ворожі атаки псувалися мережі і побутова техніка
  • 4 Березня 10:00 «Накрила сина своїм тілом, і зрозуміла, якщо не поїдемо зараз, ми – смертники», – вчителька з Лисичанська, яка переїхала на Волинь
  • 3 Березня 17:25 На Волині сільська рада хоче підтримати митницю на 5 мільйонів гривень
  • 2 Березня 19:08 В громаді на Волині освітяни обурені через урізання зарплат
Усі новини розділу

Контактні дані

  •  Волинська область, місто Луцьк
  •  (+38) 095 15 97 813
  •  [email protected]

Розділи сайту

  • Новини
  • #Розслідування
  • #Аналітика
  • #Ми вплинули
  • #Спецтема
  • #Лайфхак

Інформація

  • Про нас
  • Звіти
  • Контакти

Про нас

«Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.