У 2023 році з бюджету Луцької громади виділили понад 1,8 мільйона гривень на часткове відшкодування вартості електрогенераторів за відповідними програмами. Такою можливістю скористалося 47 субʼєктів бізнесу та 3 об’єднання управителів багатоквартирних будинків.
Про це йдеться у відповіді Луцької міської ради на запит Центру журналістських розслідувань «Сила правди».
Ще під кінець 2022 року у низці українських міст, серед яких був і Луцьк, почали діяти програми часткових відшкодувань грошей з місцевого бюджету за придбані генератори. Адже тероризування енергетичної інфраструктури України російськими атаками, які призвели до знеструмлення міст і віялових відключень електроенергії, спонукало українців до пошуку альтернативних джерел живлення. Зважаючи на ажіотаж довкола, що спричинило зростання вартості генераторів у рази, з’явилася потреба у фінансовій підтримці бізнесу для подолання можливого блекауту. Так на компенсації, згідно з прийнятими програмами, могли спершу претендувати луцькі ОСББ, а згодом – і бізнес.
30 листопада 2022 року Луцька міська рада ухвалила Положення про часткове відшкодування вартості електрогенераторів. Згідно з ним, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельні кооперативи та управителі багатоквартирних житлових будинків можуть претендувати на компенсацію: 50% від загальної вартості товару, але не більше 40 тисяч гривень на одне ОСББ.
Як повідомили у департаменті житлово-комунального господарства, станом на 4 жовтня 2023 року кошти компенсували трьом ОСББ: «Рубіж» – понад 29 тисяч гривень, «Соборності, 1а» – понад 35 тисяч гривень і «Моноліт-Луцьк» – 40 тисяч гривень.
За словами заступниці начальника відділу економічного аналізу підприємств житлово-комунальної сфери департаменту ЖКГ Світлани Музики, повернення половини витрат за придбані генератори отримали всі, хто подав для цього відповідний пакет документів. Від початку дії положення до жовтня цього року таких звернень було три.
«В одному з цих будинків є дахова котельня, через що вони дуже залежні від світла: раптом що – і без опалення залишилися б. Тоді був ажіотаж, генератори були дорогі. Якщо ми відшкодували 40 тисяч, то генератор коштував 80 тисяч гривень. Це було велике навантаження на об’єднання – зараз вони значно дешевші і не купуються такі потужні. Тільки – на освітлення місць загального користування і для роботи ІТП (індивідуального теплового пункту, – авт.), якщо він в будинку ще є. Таких великих потужностей не треба, і вартість генераторів значно знизилася на сьогодні», – пояснює посадовиця причини невеликої кількості звернень щодо компенсації.
Однак, Світлана Музика стверджує, що нові подання документів ймовірно будуть, адже попереду зима. Кошти на це до кінця року у бюджеті передбачені, на наступний планують залучати знову.
У 2023-му можливість отримати компенсацію за придбані альтернативні джерела електроживлення мав і місцевий бізнес. Щоправда, за іншою програмою: 50% від вартості обладнання, але не більше 50 тисяч гривень. Заявки можна було подавати лише впродовж 10 днів – з 20 лютого по 1 березня. На відшкодування цих витрат спрямували кошти з програми підтримки малого і середнього підприємництва.
Як повідомили у Луцькій міській раді на запит Центру журналістських розслідувань «Сила правди», цьогоріч документи на отримання часткового відшкодування подали 57 суб’єктів господарювання. Компенсацію отримали 47. 10 заявок, пояснюють у міськраді, не погоджено через невідповідність критеріям. Загальна сума відшкодування становить понад 1,7 мільйона гривень.
Серед тих, хто отримав грошову компенсацію, переважна більшість – це заклади громадського харчування: кафе, ресторани, кав’ярні та піцерії. Зокрема, це кафе «Бар 11», два кафе-бари «Чевермето», два ресторани «Фелічіта», кафе «Idealist», «Собака» та «Happy Bakery».
Крім того, частково відшкодували кошти торговому центру та мінімаркету, автосервісам і автомийці, перукарні, хімчистці та салону краси, а також – клініці сімейної медицини, адвокатському бюро та стоматологічному кабінету.
Максимальну грошову компенсацію, 50 тисяч гривень, отримали 15 закладів. Найменше грошей виплатили адвокатському бюро «Леонід Романюк» – майже 6 тисяч гривень. Решта часткових компенсацій варіюються у межах від 10 до 40 тисяч гривень.
Нагадуємо, восени 2022-го «Сила правди» аналізувала закупівлі електрогенераторів бюджетними закладами і підготовку Волині до блекауту.